Pondělí , 06. 05. 2024

Radoslav

Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
zdravé opalování
Jak se zdravě opalovat? (Foto: 123RF)

25. 08. 2021

Které záření je nejnebezpečnější?

Vitamín D je pro náš život a zdraví velmi důležitý, získáváme ho především ze slunce. Ovšem nadměrné opalování našemu zdraví škodí. Téměř devadesát devět procent ultrafialového záření, které dopadne na naši Zemi, je UVA. Proniká nám hluboko do pokožky a způsobuje její rychlejší stárnutí. V tom lepším případě. V tom horším může způsobit rakovinu kůže.

UVB záření je rovněž velmi nebezpečné, ale většinu pohltí ozonová vrstva. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je také prokazatelně karcinogenní. Ale i to je zcela blokováno ozonovou vrstvou.

Chránit se musíme v létě i v zimě

Musíme se proto chránit zejména kvůli UVA záření, a to nejenom v létě. UV záření nás může spálit i v zimě. Jeho paprsky nám pronikají do kůže, ale na povrchu nás nezahřívají, tudíž je necítíme. Proto platí zásada, že jak v zimě na horách, tak v létě u moře se musíme natírat opalovacím krémem s dostatečně silnou SPF ochrannou. Jenže není opalovací krém jako opalovací krém. Mnohé z nedávných výzkumů varují před tím, že nekvalitní opalovací krémy mohou měnit naši DNA.

Jakým opalovacím krémům byste se měli vyhýbat?

Opalovací krémy, které obsahují látku EHMC, bychom vůbec neměli používat. Přestože jde o zcela neškodnou látku, v kombinaci s UV zářením se z ní stává genotoxin, který poškozuje DNA buněk. EHMC se však nepoužívá pouze do opalovacích krémů, ale i do jiné tělové kosmetiky.

Proč se o tom ale nemluví, když jde o závažné narušení lidské DNA? Protože vědci zatím stále netuší, jak se DNA po několika letech užívání opalovacích krémů mění a k jak závažné změně dochází. Je totiž známo, že lidské DNA je schopné genetické změny samo opravit.

Ačkoliv jsou změny v DNA spojeny s rakovinným bujením, není zatím dokázáno ani to, že by opalovací krémy rakovinu zapříčiňovaly. Přesto však už dnes mnozí výrobci kvalitních opalovacích krémů doporučují, abychom se těm levným anebo drahým syntetickým raději vyhýbali.

K TÉMATU  Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Sáhněte po minerálním opalovacím krému

Namísto syntetických opalovacích krémů můžete zvolit minerální opalovací krém. Ten se od `obyčejných` krémů liší zejména tím, že na pokožce vytvoří jemný film a do pokožky se nevstřebává. Nevýhodou minerálních opalovacích krémů je ale zejména to, že jdou špatně roztírat a na pokožce zůstanou dlouhé hodiny.

Naštěstí už dnes existuje čím dál více výrobců, kteří vyrábějí minerální opalovací krémy, které se vstřebávají mnohem snadněji než ještě před několika málo lety. Navíc už nejsou ani tak drahé. Často je seženete za stejnou cenu jako obyčejný, avšak škodlivý opalovací krém. 

SPF 50+ je jen reklamní trik

Někteří výrobci opalovacích krémů dokonce poukazují na to, že čím mají opalovací krémy vyšší SPF, tím jsou dražší. Někdy se dokonce uvádí i hodnota SPF 50+. Jenže taková ochrana vůbec neexistuje, je to jen reklamní tah. Ve skutečnosti má většinou stejnou ochranu jako levnější varianta SPF 30.

A proto, než vyrazíte na slunce, poohlédněte se v drogerii po skutečně kvalitním minerálním opalovacím krému. Odborníci totiž často zastávají názor, že než použít klasický opalovací krém plný chemie, raději nepoužijte vůbec nic. Vyjde to prakticky nastejno.

Existují ovšem i další zásady zdravého opalování. Které to jsou? 

  • Nikdy se neopalujte mezi 11 a 15 hodinou odpolední, kdy je slunce nejostřejší a také nejvíc spaluje pokožku.
  • V ideálním případě se opalujte vždy maximálně pět až deset minut jednou za hodinu nebo za hodinu a půl. Vždyť i ve stínu slunce opaluje a je to mnohem příjemnější, než se pařit celé hodiny na přímém slunci.
  • Kvalitním opalovacím krémem se namažte už dvacet minut předtím, než půjdete na slunce.
  • Nezapomeňte chránit přípravky s ochranným faktorem také uši, nos a rty.
  • Chcete se krásně a zdravě opálit? Užívejte pravidelně beta karoten v tabletkách nebo přirozenější cestou, jezte mrkev, meruňky, špenát, brokolici nebo například kapustu a řeřichu.
K TÉMATU  Vychytávky, co vám při balení na dovolenou ušetří místo

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, jak si co nejdéle udržet krásné opálení

Jak na samoopalování bez fleků? Zaručené tipy pro přirozený vzhled opálení

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Vypadat dobře chce většina z nás. Jak to ale udělat, abyste se svým tělem byla vážně spokojená a cítila se vyrovnaně? Máme pro vás několik rad, které se vám vyplatí zkusit.
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.

Výběr článků

Trávíte v posilovně každou volnou chvíli? Tak trochu „flákáte“ pravidelné kontroly u zubaře? Pokud navíc často ponocujete, své šance na otěhotnění dramaticky snižujete. Jak s tím vším souvisí televizní ovladač?
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.

Nepřehlédněte

Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek