Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
zdravé opalování
Jak se zdravě opalovat? (Foto: 123RF)

25. 08. 2021

Které záření je nejnebezpečnější?

Vitamín D je pro náš život a zdraví velmi důležitý, získáváme ho především ze slunce. Ovšem nadměrné opalování našemu zdraví škodí. Téměř devadesát devět procent ultrafialového záření, které dopadne na naši Zemi, je UVA. Proniká nám hluboko do pokožky a způsobuje její rychlejší stárnutí. V tom lepším případě. V tom horším může způsobit rakovinu kůže.

UVB záření je rovněž velmi nebezpečné, ale většinu pohltí ozonová vrstva. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je také prokazatelně karcinogenní. Ale i to je zcela blokováno ozonovou vrstvou.

Chránit se musíme v létě i v zimě

Musíme se proto chránit zejména kvůli UVA záření, a to nejenom v létě. UV záření nás může spálit i v zimě. Jeho paprsky nám pronikají do kůže, ale na povrchu nás nezahřívají, tudíž je necítíme. Proto platí zásada, že jak v zimě na horách, tak v létě u moře se musíme natírat opalovacím krémem s dostatečně silnou SPF ochrannou. Jenže není opalovací krém jako opalovací krém. Mnohé z nedávných výzkumů varují před tím, že nekvalitní opalovací krémy mohou měnit naši DNA.

Jakým opalovacím krémům byste se měli vyhýbat?

Opalovací krémy, které obsahují látku EHMC, bychom vůbec neměli používat. Přestože jde o zcela neškodnou látku, v kombinaci s UV zářením se z ní stává genotoxin, který poškozuje DNA buněk. EHMC se však nepoužívá pouze do opalovacích krémů, ale i do jiné tělové kosmetiky.

Proč se o tom ale nemluví, když jde o závažné narušení lidské DNA? Protože vědci zatím stále netuší, jak se DNA po několika letech užívání opalovacích krémů mění a k jak závažné změně dochází. Je totiž známo, že lidské DNA je schopné genetické změny samo opravit.

Ačkoliv jsou změny v DNA spojeny s rakovinným bujením, není zatím dokázáno ani to, že by opalovací krémy rakovinu zapříčiňovaly. Přesto však už dnes mnozí výrobci kvalitních opalovacích krémů doporučují, abychom se těm levným anebo drahým syntetickým raději vyhýbali.

K TÉMATU  10 tipů, díky kterým budete běhat s radostí

Sáhněte po minerálním opalovacím krému

Namísto syntetických opalovacích krémů můžete zvolit minerální opalovací krém. Ten se od `obyčejných` krémů liší zejména tím, že na pokožce vytvoří jemný film a do pokožky se nevstřebává. Nevýhodou minerálních opalovacích krémů je ale zejména to, že jdou špatně roztírat a na pokožce zůstanou dlouhé hodiny.

Naštěstí už dnes existuje čím dál více výrobců, kteří vyrábějí minerální opalovací krémy, které se vstřebávají mnohem snadněji než ještě před několika málo lety. Navíc už nejsou ani tak drahé. Často je seženete za stejnou cenu jako obyčejný, avšak škodlivý opalovací krém. 

SPF 50+ je jen reklamní trik

Někteří výrobci opalovacích krémů dokonce poukazují na to, že čím mají opalovací krémy vyšší SPF, tím jsou dražší. Někdy se dokonce uvádí i hodnota SPF 50+. Jenže taková ochrana vůbec neexistuje, je to jen reklamní tah. Ve skutečnosti má většinou stejnou ochranu jako levnější varianta SPF 30.

A proto, než vyrazíte na slunce, poohlédněte se v drogerii po skutečně kvalitním minerálním opalovacím krému. Odborníci totiž často zastávají názor, že než použít klasický opalovací krém plný chemie, raději nepoužijte vůbec nic. Vyjde to prakticky nastejno.

Existují ovšem i další zásady zdravého opalování. Které to jsou? 

  • Nikdy se neopalujte mezi 11 a 15 hodinou odpolední, kdy je slunce nejostřejší a také nejvíc spaluje pokožku.
  • V ideálním případě se opalujte vždy maximálně pět až deset minut jednou za hodinu nebo za hodinu a půl. Vždyť i ve stínu slunce opaluje a je to mnohem příjemnější, než se pařit celé hodiny na přímém slunci.
  • Kvalitním opalovacím krémem se namažte už dvacet minut předtím, než půjdete na slunce.
  • Nezapomeňte chránit přípravky s ochranným faktorem také uši, nos a rty.
  • Chcete se krásně a zdravě opálit? Užívejte pravidelně beta karoten v tabletkách nebo přirozenější cestou, jezte mrkev, meruňky, špenát, brokolici nebo například kapustu a řeřichu.
K TÉMATU  Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, jak si co nejdéle udržet krásné opálení

Jak na samoopalování bez fleků? Zaručené tipy pro přirozený vzhled opálení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.

Nepřehlédněte

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek