Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Květa (58): Našla jsem si nového partnera a dcera mě zavrhla. Najednou totiž nejsem stále po ruce

Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.
dcera
ilustrační obrázek

29. 06. 2023

Stala jsem se babičkou na plný úvazek, z práce jsem odešla, abych se mohla starat o vnoučata, zatímco dcera vydělávala a já si jen občas chodila přivydělávat na brigády. Později mi ale došlo, že můj život přece ještě neskončil. Začala jsem tedy nový život, který ale moje dcera nepodporuje. A tak se již půl roku vůbec nevídáme.

Mami, zůstaň doma a vezmi si děti

Moje dcera byla vždycky velmi ambiciózní, ale měla docela smůlu na muže. Byla obětavá a tak trošku naivní, co se vztahů týče. Poprvé otěhotněla na vysoké škole, když jí bylo dvacet let. Byla jsem na ni hrdá, že se o dítě i přesto chce starat, že i s dítětem si školu toužila dodělat, po pár měsících ale zůstala sama a já musela začít pomáhat. V tom období mi zemřel manžel, bylo to hodně těžké, ale všechno se dalo zvládat.

Měla jsem dceru, vnoučka, měla jsem tak pořád co dělat a nemusela jsem tolik smutnit. Na dceru jsem se hodně upnula, což se jí také hodilo, mohla v klidu pokračovat se školou, chodit si přivydělávat, já se starala o vnoučka a do toho jsem ještě stále měla i své zaměstnání. Pak ale dcera otěhotněla znovu, školu stále dodělanou neměla, ale tentokrát se zdálo, že má alespoň muže, o kterého se může opřít. Ten jí však utekl dva roky po narození jejich dcery. Došlo mi, že moji pomoc teď bude potřebovat ještě mnohem více.

Já odešla z práce, aby moje konečně dostudovaná dcera s dvěma dětma mohla pracovat a plnit si i ona své sny. Dcera mě nemusela dlouho přemlouvat, abych zůstala doma a starala se o děti. Vždyť to byl v té době můj smysl života. Jen občas jsem do bývalého zaměstnání docházela na brigády, abych mohla rodině přilepšit.

K TÉMATU  Byl vám nevěrný? Okamžitý rozchod nemusí být řešení

Roky plynuly, já jsem byla babičkou na plný úvazek a moje dcera neměla vůbec žádné starosti. Nakonec si našla dalšího partnera, toho si vzala a měli spolu třetí dítě. Bylo mi jedno, jestli se budu starat o dvě nebo tři vnoučata, mladí byli zaneprázdnění a někdo jim přece musel pomoci. Navíc starší vnoučata už mě tolik nepotřebovala, těšilo mě, že zase budu mít doma miminko, že budu s někým, kdo mě potřebuje neustále.

Sraz s bývalou spolužačkou mi změnil pohled na život

Nikam jsem nechodila, byla jsem s vnoučaty, doma jsem uklízela a vařila nebo jsem si četla knížky a luštila křížovky. Pak mi jednoho dne zazvonil telefon, zavolala mi moje bývalá spolužačka ze střední školy, se kterou jsem si občas léta volala, že přijede do našeho města a ráda by mě viděla. Konečně jsem mohla vyrazit mezi lidi, což bylo skvělé. Těšila jsem se na ni, hezky jsem se oblékla a šla s ní na skleničku. Když dorazila, byla jsem v němém úžasu.

Zatímco já jsem svůj sváteční kostýmek vytáhla ze skříně asi po dvaceti letech, ona dorazila moderně oblečená, krásně nalíčená, usměvavá a svěží. Byla úplně někdo jiný. Já, šedá myška, babička, která už jen sedí doma a pečuje o vnoučata a ona svěží dáma v nejlepších letech. Povídaly jsme si a ona mi pomohla si uvědomit, že jsem za poslední roky úplně zanevřela na svůj život i na to, jak vypadám nebo se cítím. Když zjistila, jak velká vnoučata už mám, kolik let jsem nevystrčila paty z domova, nechápala. To ona cestuje, stále pracuje a má nového muže.

Jak jsem tam seděla, vnímala ji, pozorovala a poslouchala, došlo mi, že bych ještě také mohla žít. A tak jsem se nechala přemluvit, že s ní pojedu na divadelní představení, že občas zajdeme na kávu a že zkusím zase taky trošku žít.

K TÉMATU  Jaký to je pocit, uvidět najednou všechny barvy světa, když jste byli celý dosavadní život barvoslepí? Podívejte se na dojemné reakce!

Můj nový život dcera nepodporuje, a tak mě úplně vypustila

Seznámila jsem se s milým charismatickým starším mužem, se kterým jsme se začali pravidelně stýkat. Že bych ještě někdy mohla mít partnera, ba dokonce milence, to mě ani ve snu nenapadlo. Ale stalo se. Dcera si samozřejmě začala všímat, že jsem jiná, že už nemám tolik času na ni, na děti a že nemůžu hlídat kdykoliv si usmyslí.

Dostala jsem za to celkem slušně vyčiněno, i když jsem doufala, že to pochopí, nestalo se tak. Zkrátka si myslela, že už napořád budu po ruce, že budu hlídat a vařit, starat se a sedět doma, pro případ, že mě bude potřebovat. Navíc by chtěli ještě jedno dítě, to už by jim ale neměl kdo hlídat a vychovávat jej, když jsou oba tolik pracovně vytížení.

A protože jsem si našla partnera, se kterým cestujeme, chodíme do společnosti a zkrátka žijeme i na stará kolena, dcera se se mnou přestala úplně bavit. Je to již půl roku, co se mnou vůbec nekomunikuje, protože jsem ji prý zradila. Jen starší vnoučata vídám, chodí za mnou tajně.

Došlo mi, jak je moje dcera sobecká, jak si na mou péči zvykla. Ale že mi nepřeje štěstí a myslí jen na sebe, to jí za to všechno, co jsem pro ni udělala, asi nikdy neodpustím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Baddie Winkle: Cool babča, co vám krade muže už od roku 1928

Jste single. Je to normální nebo jste divná a jakou roli v tom hraje věk

Zdroje článku:
autorský text
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ivan Trojan, výjimečný český herec, dnes slaví své 60. narozeniny. Syn známého herce Ladislava Trojana se proslavil jak na divadelních prknech, tak ve filmových a televizních rolích. Jeho talent a dlouholetá oddanost herectví mu přinesly mnoho ocenění, včetně několika Českých lvů. Pojďme se ohlédnout za kariérou tohoto vynikajícího umělce.
Termín letní láska je s trochou nadsázky jen další pojmenování záletů. Jde zpravidla o krátkodobý vztah mezi dvěma lidmi. Zahrnuje tak mnohem méně složitostí a odpovědnosti než vážný vztah. V létě jsou románky častější, letní láska je navíc stejně krátká a proměnlivá jako roční období.
Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Mít styl a brát stárnutí s humorem. Udržet si elán, sebevědomí, vtip a vidět život vždy z pozitivní perspektivy. Cool babča Baddie Winkle i po devadesátce ví, jak vyždímat svůj čas tady na maximum. Čím inspiruje mladé i staré?
Už nevíte, co pít, abyste si pitný režim co nejvíce zpříjemnily? Pak vám doporučujeme vložit do odšťavňovače několik jablek a připravit si nápoj, co vám prospěje ve všech směrech. Proč s jeho výrobou neotálet?
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.

Výběr článků

Domov je místem, kde se chceme cítit bezpečně. Již po staletí je ochrana domova důležitou samozřejmostí napříč různými kulturami. I naši předkové chránili své domovy před kletbami, zlými duchy, bídou či útoky nepřátel.
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.

Nepřehlédněte

Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek