Středa , 18. 05. 2022

Aneta

Sendvičová generace. Mít na starosti dítě a starší nemocné rodiče je velice náročné. Jak situaci zvládnout po všech stránkách?

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Sendvičová generace
zdroj: 123RF.com

06. 12. 2018

Situace je častější, než si myslíme

Do této situace se začíná dostávat stále více rodin. Ale co si budeme povídat, větší část břemene leží vždy na ženě. Podle průzkumu společnosti organizace Život 90 z letošního roku, procenta pečujících o nejméně jedno nezletilé dítě a zároveň o své rodiče se vyhouplo až na 40 %. A vzhledem k zvyšujícímu se věku rodiček se bude tohle procento zvyšovat. Podle demografických průzkumů bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, situace by se tedy do budoucna mohla stát neúnosnou.

Kam dřív skočit – rodiče nebo děti

Definice sice hovoří o sendvičové generaci, ale často si spíš takové ženy připadají jako mezi mlýnskými kameny. Znáte ten stálý pocit, že něco nestíháte a něco vám utíká? Jak si poradit? Děti zabezpečte úměrně jejich věku a rodiče úměrně jejich zdravotnímu stavu. To jsou základní potřeby. Každý ale čeká, že ho vyslechnete, najdete si chvilku jen pro něj. To už může být složitější. Spojujte příjemné s užitečným. Při pomoci s úklidem nemocné mamince si třeba pusťte audioknihu. Můžete si o ní s maminkou povídat, a přitom stihnete i něco udělat. Podobně můžete příjemné s užitečným spojit i u dětí, cesta na trénink, do kina či k lékaři se tak může stát příjemným místem k rozhovoru.

Nepodlehněte vyčerpání

Péče o rodiče nebo prarodiče a ještě ne plně samostatné děti s sebou nese velice odlišné typy nároků. A k tomu si připočtěte běžné starosti o běh rodiny, práci většinou na plný úvazek a vyjde vám rovnice, na jejímž konci je vyčerpání. A k tomu stálé rozhodování, kam dřív skočit. S perfektním organizačním talentem bude vše jednodušší, ale i tak nepředejdete všem nenadálým situacím. Tak se z toho hlavně nehruťte. Vše je, jak má být. Vy jste udělaly maximum v dané situaci.

K TÉMATUNaučné aplikace pro děti spojí jejich zájem o smartphony s něčím užitečným. Budou bavit děti i vás!

Péče o sebe

Může se to zdát zvláštní, ale abyste mohla v pořádku pečovat o druhé, musíte v prvé řadě pořádně pečovat o sebe. Dost času pro vlastní aktivity, na odpočinek vám pomohou vyčistit si hlavu a fungovat dále. Možná se to ze začátku bude zdát sobecké nejen vám, ale i vašemu okolí. Nedbejte na to. V zájmu duševní hygieny musíte předcházet tomu, aby se vše navalilo jen na vás. Syndrom vyhoření se nemusí týkat jen pracovních věcí, může potkat každého, kdo si naloží mnoho.

Nemusíte to vše dělat, alespoň ne sami

Přiznejme si to, i když bychom občas chtěly, nejsme superženy. Do péče o rodiče i prarodiče tak zapojte v rozumné míře i své děti. Prostě z přímky, na jejíž jedné straně jste vy a na druhé starosti a péče, udělejte trojúhelník. Vždy ale přiměřeně věku, dejte pozor, ať na děti nenakládáte příliš. Ale stejně jako pomáhají s domácími pracemi, mohou pomáhat i s péči o prarodiče. Namazat dědovi chléb a nakrájet na kostičky, nebo číst chvilku babičce, zvládnou bez problémů. A vy tak získáte tak cenou chvilku času navíc. A nebojte se zapojit i zbytek rodiny.

Speciální kurzy a pomoc druhých

S péčí o děti vám mohou pomoci školky, jesle a případně chůvy. Stejně tak vám s péčí o seniory pomohou specialisté. Není třeba hned myslet na ústav, kam seniora umístit, ale existuje síť pomoci rodinám v podobných situacích. Vše si zjistěte na příslušném odboru soc. péče ve vaší obci. Mohou vám vozit obědy, chodit kontrolovat dávkování léků a měřit tlak. Dostupná je i péče sociálních pracovnic, které pomohou s úklidem okolo seniora. Případně mu mohou dělat společnost, nakrmit, převléct, pomoci s hygienou a mnoho dalších úkonů. Existují i zařízení, které vaši péči mohou na čas převzít, a tak můžete odjet na pár dní na dovolenou.

K TÉMATUDomácí mazlíčci tropí lumpárny, a jsou u toho děsně roztomilí. Kočky a psi jsou zdrojem nekonečné zábavy!

Finanční situace

Co si budeme povídat, vše se může projevit i na vaší finanční situaci. Zde ale jednoduché rady nejsou. Snad jen: neberte si neuvážené a předražené půjčky, opravdu vám ve finále nepomohou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.

Nepřehlédněte

Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek