Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Sendvičová generace. Mít na starosti dítě a starší nemocné rodiče je velice náročné. Jak situaci zvládnout po všech stránkách?

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Sendvičová generace
zdroj: 123RF.com

06. 12. 2018

Situace je častější, než si myslíme

Do této situace se začíná dostávat stále více rodin. Ale co si budeme povídat, větší část břemene leží vždy na ženě. Podle průzkumu společnosti organizace Život 90 z letošního roku, procenta pečujících o nejméně jedno nezletilé dítě a zároveň o své rodiče se vyhouplo až na 40 %. A vzhledem k zvyšujícímu se věku rodiček se bude tohle procento zvyšovat. Podle demografických průzkumů bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, situace by se tedy do budoucna mohla stát neúnosnou.

Kam dřív skočit – rodiče nebo děti

Definice sice hovoří o sendvičové generaci, ale často si spíš takové ženy připadají jako mezi mlýnskými kameny. Znáte ten stálý pocit, že něco nestíháte a něco vám utíká? Jak si poradit? Děti zabezpečte úměrně jejich věku a rodiče úměrně jejich zdravotnímu stavu. To jsou základní potřeby. Každý ale čeká, že ho vyslechnete, najdete si chvilku jen pro něj. To už může být složitější. Spojujte příjemné s užitečným. Při pomoci s úklidem nemocné mamince si třeba pusťte audioknihu. Můžete si o ní s maminkou povídat, a přitom stihnete i něco udělat. Podobně můžete příjemné s užitečným spojit i u dětí, cesta na trénink, do kina či k lékaři se tak může stát příjemným místem k rozhovoru.

Nepodlehněte vyčerpání

Péče o rodiče nebo prarodiče a ještě ne plně samostatné děti s sebou nese velice odlišné typy nároků. A k tomu si připočtěte běžné starosti o běh rodiny, práci většinou na plný úvazek a vyjde vám rovnice, na jejímž konci je vyčerpání. A k tomu stálé rozhodování, kam dřív skočit. S perfektním organizačním talentem bude vše jednodušší, ale i tak nepředejdete všem nenadálým situacím. Tak se z toho hlavně nehruťte. Vše je, jak má být. Vy jste udělaly maximum v dané situaci.

K TÉMATU  Miminka a svět barev: jaké mají rády nejvíce? Jak vnímají malé děti barvy?

Péče o sebe

Může se to zdát zvláštní, ale abyste mohla v pořádku pečovat o druhé, musíte v prvé řadě pořádně pečovat o sebe. Dost času pro vlastní aktivity, na odpočinek vám pomohou vyčistit si hlavu a fungovat dále. Možná se to ze začátku bude zdát sobecké nejen vám, ale i vašemu okolí. Nedbejte na to. V zájmu duševní hygieny musíte předcházet tomu, aby se vše navalilo jen na vás. Syndrom vyhoření se nemusí týkat jen pracovních věcí, může potkat každého, kdo si naloží mnoho.

Nemusíte to vše dělat, alespoň ne sami

Přiznejme si to, i když bychom občas chtěly, nejsme superženy. Do péče o rodiče i prarodiče tak zapojte v rozumné míře i své děti. Prostě z přímky, na jejíž jedné straně jste vy a na druhé starosti a péče, udělejte trojúhelník. Vždy ale přiměřeně věku, dejte pozor, ať na děti nenakládáte příliš. Ale stejně jako pomáhají s domácími pracemi, mohou pomáhat i s péči o prarodiče. Namazat dědovi chléb a nakrájet na kostičky, nebo číst chvilku babičce, zvládnou bez problémů. A vy tak získáte tak cenou chvilku času navíc. A nebojte se zapojit i zbytek rodiny.

Speciální kurzy a pomoc druhých

S péčí o děti vám mohou pomoci školky, jesle a případně chůvy. Stejně tak vám s péčí o seniory pomohou specialisté. Není třeba hned myslet na ústav, kam seniora umístit, ale existuje síť pomoci rodinám v podobných situacích. Vše si zjistěte na příslušném odboru soc. péče ve vaší obci. Mohou vám vozit obědy, chodit kontrolovat dávkování léků a měřit tlak. Dostupná je i péče sociálních pracovnic, které pomohou s úklidem okolo seniora. Případně mu mohou dělat společnost, nakrmit, převléct, pomoci s hygienou a mnoho dalších úkonů. Existují i zařízení, které vaši péči mohou na čas převzít, a tak můžete odjet na pár dní na dovolenou.

K TÉMATU  DIY: Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů. Jednoduchý návod, jak na to!

Finanční situace

Co si budeme povídat, vše se může projevit i na vaší finanční situaci. Zde ale jednoduché rady nejsou. Snad jen: neberte si neuvážené a předražené půjčky, opravdu vám ve finále nepomohou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?

Nepřehlédněte

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek