Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Sendvičová generace. Mít na starosti dítě a starší nemocné rodiče je velice náročné. Jak situaci zvládnout po všech stránkách?

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Sendvičová generace
zdroj: 123RF.com

06. 12. 2018

Situace je častější, než si myslíme

Do této situace se začíná dostávat stále více rodin. Ale co si budeme povídat, větší část břemene leží vždy na ženě. Podle průzkumu společnosti organizace Život 90 z letošního roku, procenta pečujících o nejméně jedno nezletilé dítě a zároveň o své rodiče se vyhouplo až na 40 %. A vzhledem k zvyšujícímu se věku rodiček se bude tohle procento zvyšovat. Podle demografických průzkumů bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, situace by se tedy do budoucna mohla stát neúnosnou.

Kam dřív skočit – rodiče nebo děti

Definice sice hovoří o sendvičové generaci, ale často si spíš takové ženy připadají jako mezi mlýnskými kameny. Znáte ten stálý pocit, že něco nestíháte a něco vám utíká? Jak si poradit? Děti zabezpečte úměrně jejich věku a rodiče úměrně jejich zdravotnímu stavu. To jsou základní potřeby. Každý ale čeká, že ho vyslechnete, najdete si chvilku jen pro něj. To už může být složitější. Spojujte příjemné s užitečným. Při pomoci s úklidem nemocné mamince si třeba pusťte audioknihu. Můžete si o ní s maminkou povídat, a přitom stihnete i něco udělat. Podobně můžete příjemné s užitečným spojit i u dětí, cesta na trénink, do kina či k lékaři se tak může stát příjemným místem k rozhovoru.

Nepodlehněte vyčerpání

Péče o rodiče nebo prarodiče a ještě ne plně samostatné děti s sebou nese velice odlišné typy nároků. A k tomu si připočtěte běžné starosti o běh rodiny, práci většinou na plný úvazek a vyjde vám rovnice, na jejímž konci je vyčerpání. A k tomu stálé rozhodování, kam dřív skočit. S perfektním organizačním talentem bude vše jednodušší, ale i tak nepředejdete všem nenadálým situacím. Tak se z toho hlavně nehruťte. Vše je, jak má být. Vy jste udělaly maximum v dané situaci.

K TÉMATU  Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Péče o sebe

Může se to zdát zvláštní, ale abyste mohla v pořádku pečovat o druhé, musíte v prvé řadě pořádně pečovat o sebe. Dost času pro vlastní aktivity, na odpočinek vám pomohou vyčistit si hlavu a fungovat dále. Možná se to ze začátku bude zdát sobecké nejen vám, ale i vašemu okolí. Nedbejte na to. V zájmu duševní hygieny musíte předcházet tomu, aby se vše navalilo jen na vás. Syndrom vyhoření se nemusí týkat jen pracovních věcí, může potkat každého, kdo si naloží mnoho.

Nemusíte to vše dělat, alespoň ne sami

Přiznejme si to, i když bychom občas chtěly, nejsme superženy. Do péče o rodiče i prarodiče tak zapojte v rozumné míře i své děti. Prostě z přímky, na jejíž jedné straně jste vy a na druhé starosti a péče, udělejte trojúhelník. Vždy ale přiměřeně věku, dejte pozor, ať na děti nenakládáte příliš. Ale stejně jako pomáhají s domácími pracemi, mohou pomáhat i s péči o prarodiče. Namazat dědovi chléb a nakrájet na kostičky, nebo číst chvilku babičce, zvládnou bez problémů. A vy tak získáte tak cenou chvilku času navíc. A nebojte se zapojit i zbytek rodiny.

Speciální kurzy a pomoc druhých

S péčí o děti vám mohou pomoci školky, jesle a případně chůvy. Stejně tak vám s péčí o seniory pomohou specialisté. Není třeba hned myslet na ústav, kam seniora umístit, ale existuje síť pomoci rodinám v podobných situacích. Vše si zjistěte na příslušném odboru soc. péče ve vaší obci. Mohou vám vozit obědy, chodit kontrolovat dávkování léků a měřit tlak. Dostupná je i péče sociálních pracovnic, které pomohou s úklidem okolo seniora. Případně mu mohou dělat společnost, nakrmit, převléct, pomoci s hygienou a mnoho dalších úkonů. Existují i zařízení, které vaši péči mohou na čas převzít, a tak můžete odjet na pár dní na dovolenou.

K TÉMATU  Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Finanční situace

Co si budeme povídat, vše se může projevit i na vaší finanční situaci. Zde ale jednoduché rady nejsou. Snad jen: neberte si neuvážené a předražené půjčky, opravdu vám ve finále nepomohou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Minišaty jsou naprostou klasikou, díky níž může žena vypadat ležérně, šik, ale i sexy. Pravdou ale je, že minišaty mají také špatnou pověst, jelikož mohou být při nevhodném nošení odhalující a žena pak působí lacině. Je tedy zapotřebí nosit tyto krásné šaty opatrně a zaměřovat se na detaily, jako je postava, líčení a doplňky.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.

Nepřehlédněte

Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek