Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Sendvičová generace. Mít na starosti dítě a starší nemocné rodiče je velice náročné. Jak situaci zvládnout po všech stránkách?

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Sendvičová generace
zdroj: 123RF.com

06. 12. 2018

Situace je častější, než si myslíme

Do této situace se začíná dostávat stále více rodin. Ale co si budeme povídat, větší část břemene leží vždy na ženě. Podle průzkumu společnosti organizace Život 90 z letošního roku, procenta pečujících o nejméně jedno nezletilé dítě a zároveň o své rodiče se vyhouplo až na 40 %. A vzhledem k zvyšujícímu se věku rodiček se bude tohle procento zvyšovat. Podle demografických průzkumů bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, situace by se tedy do budoucna mohla stát neúnosnou.

Kam dřív skočit – rodiče nebo děti

Definice sice hovoří o sendvičové generaci, ale často si spíš takové ženy připadají jako mezi mlýnskými kameny. Znáte ten stálý pocit, že něco nestíháte a něco vám utíká? Jak si poradit? Děti zabezpečte úměrně jejich věku a rodiče úměrně jejich zdravotnímu stavu. To jsou základní potřeby. Každý ale čeká, že ho vyslechnete, najdete si chvilku jen pro něj. To už může být složitější. Spojujte příjemné s užitečným. Při pomoci s úklidem nemocné mamince si třeba pusťte audioknihu. Můžete si o ní s maminkou povídat, a přitom stihnete i něco udělat. Podobně můžete příjemné s užitečným spojit i u dětí, cesta na trénink, do kina či k lékaři se tak může stát příjemným místem k rozhovoru.

Nepodlehněte vyčerpání

Péče o rodiče nebo prarodiče a ještě ne plně samostatné děti s sebou nese velice odlišné typy nároků. A k tomu si připočtěte běžné starosti o běh rodiny, práci většinou na plný úvazek a vyjde vám rovnice, na jejímž konci je vyčerpání. A k tomu stálé rozhodování, kam dřív skočit. S perfektním organizačním talentem bude vše jednodušší, ale i tak nepředejdete všem nenadálým situacím. Tak se z toho hlavně nehruťte. Vše je, jak má být. Vy jste udělaly maximum v dané situaci.

K TÉMATU  Nejvtipnější psi a kočky! Vychutnejte si domácí mazlíčky, kteří vás dokážou rozesmát od ucha k uchu!

Péče o sebe

Může se to zdát zvláštní, ale abyste mohla v pořádku pečovat o druhé, musíte v prvé řadě pořádně pečovat o sebe. Dost času pro vlastní aktivity, na odpočinek vám pomohou vyčistit si hlavu a fungovat dále. Možná se to ze začátku bude zdát sobecké nejen vám, ale i vašemu okolí. Nedbejte na to. V zájmu duševní hygieny musíte předcházet tomu, aby se vše navalilo jen na vás. Syndrom vyhoření se nemusí týkat jen pracovních věcí, může potkat každého, kdo si naloží mnoho.

Nemusíte to vše dělat, alespoň ne sami

Přiznejme si to, i když bychom občas chtěly, nejsme superženy. Do péče o rodiče i prarodiče tak zapojte v rozumné míře i své děti. Prostě z přímky, na jejíž jedné straně jste vy a na druhé starosti a péče, udělejte trojúhelník. Vždy ale přiměřeně věku, dejte pozor, ať na děti nenakládáte příliš. Ale stejně jako pomáhají s domácími pracemi, mohou pomáhat i s péči o prarodiče. Namazat dědovi chléb a nakrájet na kostičky, nebo číst chvilku babičce, zvládnou bez problémů. A vy tak získáte tak cenou chvilku času navíc. A nebojte se zapojit i zbytek rodiny.

Speciální kurzy a pomoc druhých

S péčí o děti vám mohou pomoci školky, jesle a případně chůvy. Stejně tak vám s péčí o seniory pomohou specialisté. Není třeba hned myslet na ústav, kam seniora umístit, ale existuje síť pomoci rodinám v podobných situacích. Vše si zjistěte na příslušném odboru soc. péče ve vaší obci. Mohou vám vozit obědy, chodit kontrolovat dávkování léků a měřit tlak. Dostupná je i péče sociálních pracovnic, které pomohou s úklidem okolo seniora. Případně mu mohou dělat společnost, nakrmit, převléct, pomoci s hygienou a mnoho dalších úkonů. Existují i zařízení, které vaši péči mohou na čas převzít, a tak můžete odjet na pár dní na dovolenou.

K TÉMATU  Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Finanční situace

Co si budeme povídat, vše se může projevit i na vaší finanční situaci. Zde ale jednoduché rady nejsou. Snad jen: neberte si neuvážené a předražené půjčky, opravdu vám ve finále nepomohou.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.

Výběr článků

Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.

Nepřehlédněte

Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek