Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?

A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
hormonální akné
Hormonální akné nás může potrápit v jakémkoliv věku.

21. 10. 2022

Akné versus hormony

Je obecně známo, že hormony a vznik akné spolu úzce souvisí. Jedním z úkolů hormonů je vývoj mazových žláz, jejichž funkci ovlivňují mužské hormony. Množství hladiny těchto hormonů v těle ovlivňuje produkci kožního mazu, který způsobuje zánětlivá ložiska na kůži. Ty se na pleti projevují zejména bolavými červenými pupínky, které se umí rozrůst do větších rozměrů. Nebo jako slabé pupínky, které zmizí tak rychle, jako se objevily. Oba však mají společného jmenovatele a tím je hormonální akné.

Co je příčinou hormonálního akné?

Menstruace

Menstruační období je typickým příkladem výsevu hormonálního akné. Všimněte si, že během ovulace je pleť téměř bez poskvrnky, je šťavnatá, hebká a září. Je to dáno ženským hormonem estrogenem, který napomáhá progesteronu udržovat nízkou hladinu mužského hormonu testosteronu. Po ovulaci ovšem testosteron získává převahu, čímž kromě jiného dochází ke zhoršení stavu pleti. Kůže začne ve větší míře vylučovat kožní maz, který po styku s odumřelými kožními buňkami ucpává póry, čímž vznikají zánětlivá místa na pokožce.

Strava

Také to, co jíte výrazně ovlivňuje vaši pleť.

  • Cukr – Nemusíte se vyhýbat veškerému cukru, je pouze zapotřebí rozlišovat ten, který pleti škodí. Pamatujte si, že cukr obsažený v ovoci a zelenině nám jenom svědčí. Ovšem pozor si dejte na cukr, který obsahují tolik oblíbené průmyslově zpracované potraviny, jako jsou nejrůznější tyčinky, čokoládky, apod. Většina těchto potravin se vyznačuje vysokou glykemickou hodnotou, což zrovna hladině inzulínu neprospívá. A právě vysoká hladina inzulínu podporuje nejrůznější záněty v těle, takže i ta zánětlivá místa na pleti.
  • Mléčné výrobky – Také mléčné výrobky mohou být příčinou akné. Zkuste je na nějaký čas vysadit a porovnejte, zda se vám pleť zlepšila. Pokud zjistíte, že jsou příčinou skutečně mléčné produkty, nahraďte je produkty rostlinnými, jako je například sójové, mandlové či rýžové mléko.
K TÉMATU  Dermaplaning: Vše, co byste o něm měli vědět

Stres

Stres a stresové situace patří mezi základní faktory ovlivňující hormonální akné. Stres je spouštěčem hormonu kortizolu, který po vyloučení způsobuje v těle záněty. Tyto záněty se odráží mimo jiné na funkcích kůže.

akné
Hormonální akné může mít různé příčiny. Zkuste vysledovat, co je váš problém.

Jak na hormonální akné?

Ač je to nepříjemné, hormonální akné je bohužel přirozenou součástí těla. Zbavit se ho je velmi těžké, ovšem při správné péči o pleť a tělo i zevnitř, akné můžeme alespoň viditelně eliminovat.

Změna stravovacích návyků a jídelníčku

Nemusíte nutně držet nějakou drastickou dietu, abyste se zbavilia akné. Stačí, když si dáte pozor na to, co jíte především v období menstruace. V konkrétním případě se jedná o potraviny s vysokým glykemickým indexem. Do svého jídelníčku zařaďte více potravin podporujících správnou funkci trávicího systému jako je zelenina, ovoce, oříšky, luštěniny či semínka. Jezte také více probiotických potravin. Pomoci vám může i mátový čaj, který dokáže snížit hladinu testosteronu.

Bylinná přírodní medicína

Už jste zkoušela jít na hormonální akné přírodní cestou? Bylinky jsou stále více oblíbené, takže jim můžete dát šanci i vy. Přírodní medicína totiž mnohdy dokáže víc než ta chemická.

exfoliace
Pleti můžete pomoci různými způsoby. Třeba odstraněním odumřelých kožních buněk.

Péče o pleť

Jestliže patříte do skupiny těch, komu akné znepříjemňuje život, dbejte na čistotu své pleti. Pravidelně ji čistěte pomocí exfoliačních přípravků, zbavíte se tak nahromaděných nečistot a odumřelých buněk. Neopomínejte také pleťové masky, které pleť vyživí. Dejte přednost těm, které jsou speciálně určené pro problematickou pleť.

Jestliže je vaše trápení s pletí neúnosné, měla byste se o svém problému poradit s odborníkem, který může odhalit i mnohem závažnější příčinu vzniku hormonálního akné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Jak se starat o jizvy po akné a mít zase krásnou pleť?

Zdroje článku:
www.self.com, www.midlandskin.co.uk
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.

Nepřehlédněte

Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek