Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
akné v těhotenství
Těhotenství je obdobím velkých tělesných změn.

25. 08. 2022

Jelikož čekáte miminko, musíte být co nejvíce obezřetná v tom, co používáte. Nezapomínejte, že i pleť přijímá různé látky a živiny, které se pak dostanou do krevního oběhu, tedy přímo k miminku. Změna životního stylu je tak nejlepší volbou, jelikož během těhotenství nemůžete brát léky, které většina dermatologů předepisuje.

Čištění pleti je klíčové 

Je důležité zaměřit se na péči o svou pleť. Používejte jemný čisticí prostředek na obličej, který neobsahuje mýdlo. Pleť čistěte dvakrát denně, jednou ráno a jednou večer. Důkladně se umyjte a opláchněte (zejména v místech, kde se vám nejvíce ucpávají póry).

Pozor: Nic se nemá přehánět. V těhotenství máte mimořádně citlivou pokožku a nadměrné čištění pleti zbavuje vaši pokožku přirozené vlhkosti a „mazu”. To způsobuje, že vaše mazové žlázy pracují nadměrně ve snaze doplnit to, a vaše pleť se mastí ještě více. Celá vaše rutina tak může být kontraproduktivní.

Hydratace, hydratace 

Hydratujte. Ačkoli se to může zdát neintuitivní, používání hydratačního krému bez obsahu oleje může ve skutečnosti pomoci minimalizovat podráždění. Někdy je pokožka, která je příliš vysušená drsnými mýdly na akné, náchylnější k tvorbě pupínků. A nezapomínejte pít dostatek vody. Pitím velkého množství vody pomáháte pleti zůstat vlhkou a celkově vypadat co nejlépe.

akné
Akné v těhotenství je běžný jev.

Udržujte věci kolem vás v čistotě

Akné v těhotenství mohou způsobovat běžné předměty kolem vás. Kromě mytí obličeje dvakrát denně si pravidelně myjte také vlasy, zejména pokud jsou mastné. Udržujte v čistotě povlaky na polštáře, ručníky a všechny čepice, které pravidelně nosíte, a zvykněte si utírat také telefon. V nejlepším případě si vymezte ručník, který budete používat pouze na obličej. 

Přípravky bez oleje

Pokud trpíte na akné v těhotenství, volte přípravky, které neobsahují oleje a jsou označené jako nekomedogenní nebo neaknegenní (jsou vyvinuté tak, aby nezpůsobovaly akné). Výjimkou nejsou ani šampony na vlasy, make-up a pleťové krémy (potřebujete co nejvíce zabránit maštění pokožky).

K TÉMATU  Jak nejlépe pečovat o pleť, když je vám 20+, 30+, 40+, 50 a více? Zkuste naše tipy!

Nezapomínejte na SPF

Ačkoliv většina krémů obsahující SPF působí mastně, naleznete dnes na trhu také nekomedogenní, a ty jsou přesně pro vás. Krém nanášejte kdykoli se chystáte ven, ideálně s faktorem SPF 30.

Zkuste se nestresovat

Ačkoliv to je velmi těžké, se všemi těmi hormony a změnami nálad, zkuste držet stres na uzdě. Najděte si každý den čas na to, abyste si dala nohy nahoru a odpočinula si. Pokud se cítíte vynervovaná, pupínky vám to nezpůsobí, ale může to zhoršit akné, které už máte.

Dostatek vitamínu A

V těhotenství přece jen přijímáte živiny za dva, jezte proto více vitaminu A. Takový vitamin A pomáhá udržovat zdravou a svěží pleť. Doplnit ho můžete prostřednictvím potravin, jako je mléko, ryby, vejce a mrkev. Ale všeho s mírou.

péče
Pečujte o sebe bezpečnými přípravky.

Zdravá strava 

Strava a akné v těhotenství, ale i obecně, jdou ruku v ruce. Omezení cukru a rafinovaných obilovin může pomoci vyčistit vaši pleť. Nahradit to můžete například více celozrnnými výrobky, ovocem, zeleninou, ořechy anebo rybami. Věřte tomu nebo ne, ale k pleti může být šetrná i hořká čokoláda. Jezte ji střídmě (čím tmavší, tím lepší), protože čokoláda obsahuje kofein, který není moc prospěšný pro miminko. Ale to už je zase jiná kapitola.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se starat o jizvy po akné a mít zase krásnou pleť?

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Zdroje článku:
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/whose-body/acne.aspx
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek