Úterý , 16. 04. 2024

Irena

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
akné v těhotenství
Těhotenství je obdobím velkých tělesných změn.

25. 08. 2022

Jelikož čekáte miminko, musíte být co nejvíce obezřetná v tom, co používáte. Nezapomínejte, že i pleť přijímá různé látky a živiny, které se pak dostanou do krevního oběhu, tedy přímo k miminku. Změna životního stylu je tak nejlepší volbou, jelikož během těhotenství nemůžete brát léky, které většina dermatologů předepisuje.

Čištění pleti je klíčové 

Je důležité zaměřit se na péči o svou pleť. Používejte jemný čisticí prostředek na obličej, který neobsahuje mýdlo. Pleť čistěte dvakrát denně, jednou ráno a jednou večer. Důkladně se umyjte a opláchněte (zejména v místech, kde se vám nejvíce ucpávají póry).

Pozor: Nic se nemá přehánět. V těhotenství máte mimořádně citlivou pokožku a nadměrné čištění pleti zbavuje vaši pokožku přirozené vlhkosti a „mazu”. To způsobuje, že vaše mazové žlázy pracují nadměrně ve snaze doplnit to, a vaše pleť se mastí ještě více. Celá vaše rutina tak může být kontraproduktivní.

Hydratace, hydratace 

Hydratujte. Ačkoli se to může zdát neintuitivní, používání hydratačního krému bez obsahu oleje může ve skutečnosti pomoci minimalizovat podráždění. Někdy je pokožka, která je příliš vysušená drsnými mýdly na akné, náchylnější k tvorbě pupínků. A nezapomínejte pít dostatek vody. Pitím velkého množství vody pomáháte pleti zůstat vlhkou a celkově vypadat co nejlépe.

akné
Akné v těhotenství je běžný jev.

Udržujte věci kolem vás v čistotě

Akné v těhotenství mohou způsobovat běžné předměty kolem vás. Kromě mytí obličeje dvakrát denně si pravidelně myjte také vlasy, zejména pokud jsou mastné. Udržujte v čistotě povlaky na polštáře, ručníky a všechny čepice, které pravidelně nosíte, a zvykněte si utírat také telefon. V nejlepším případě si vymezte ručník, který budete používat pouze na obličej. 

Přípravky bez oleje

Pokud trpíte na akné v těhotenství, volte přípravky, které neobsahují oleje a jsou označené jako nekomedogenní nebo neaknegenní (jsou vyvinuté tak, aby nezpůsobovaly akné). Výjimkou nejsou ani šampony na vlasy, make-up a pleťové krémy (potřebujete co nejvíce zabránit maštění pokožky).

K TÉMATU  Jak pečovat o ruce během mrazivých dní?

Nezapomínejte na SPF

Ačkoliv většina krémů obsahující SPF působí mastně, naleznete dnes na trhu také nekomedogenní, a ty jsou přesně pro vás. Krém nanášejte kdykoli se chystáte ven, ideálně s faktorem SPF 30.

Zkuste se nestresovat

Ačkoliv to je velmi těžké, se všemi těmi hormony a změnami nálad, zkuste držet stres na uzdě. Najděte si každý den čas na to, abyste si dala nohy nahoru a odpočinula si. Pokud se cítíte vynervovaná, pupínky vám to nezpůsobí, ale může to zhoršit akné, které už máte.

Dostatek vitamínu A

V těhotenství přece jen přijímáte živiny za dva, jezte proto více vitaminu A. Takový vitamin A pomáhá udržovat zdravou a svěží pleť. Doplnit ho můžete prostřednictvím potravin, jako je mléko, ryby, vejce a mrkev. Ale všeho s mírou.

péče
Pečujte o sebe bezpečnými přípravky.

Zdravá strava 

Strava a akné v těhotenství, ale i obecně, jdou ruku v ruce. Omezení cukru a rafinovaných obilovin může pomoci vyčistit vaši pleť. Nahradit to můžete například více celozrnnými výrobky, ovocem, zeleninou, ořechy anebo rybami. Věřte tomu nebo ne, ale k pleti může být šetrná i hořká čokoláda. Jezte ji střídmě (čím tmavší, tím lepší), protože čokoláda obsahuje kofein, který není moc prospěšný pro miminko. Ale to už je zase jiná kapitola.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se starat o jizvy po akné a mít zase krásnou pleť?

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Zdroje článku:
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/whose-body/acne.aspx
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Když se dva partneři rozhodnou nastoupit společnou cestu, je to vždy dojemný okamžik. Tohle svatební video ale patří určitě mezi ty nejdojemnější!
Vodní atrakce, nazvaná River Adventure, vás přenese mezi dinosaury. Jurský park na Floridě projedete na loďce, ze které budete netrpělivě vyhlížet na břehy a hledat pravěké tvory!
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 

Výběr článků

Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Nepřehlédněte

Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
Jak si ukrátit chvilky, kdy jste spolu všichni doma? Nebojte se, s našimi tipy se rozhodně nebudete nudit! Spousta zábavy a nových nápadů, díky kterým se vaší domácností bude ozývat veselý smích, si rozhodně nenechte ujít.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek