Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
rodina
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité. (zdroj foto: www.flexjobs.com)

30. 09. 2020

Děti slýchají věty podobného typu dnes a denně. Kolikrát si ani neuvědomujeme, jak je můžeme právě nějakým takovým hodnocením ranit a poznamenat ten obrázek, který mají o sobě utvořený. A z takového raněného človíčka sebevědomé dítě nevyroste.

Někdy se zkuste třeba jen pár hodin sledovat a vnímat, co svému dítěti říkáte. Třeba vás pak napadne, co by se na tom dalo změnit, aby si ten dospělák, co z něj vyroste, mohl v potřebné míře důvěřovat.

Chvalte úspěchy

První rada je zřejmě ta, která napadne většinu lidí automaticky. Někdy však na pochvaly v každodenním shonu zapomínáme a sypou se z nás pouze výčitky. Myslete tedy na to, že když se vašemu dítku něco povede, pochvala je opravdu na místě. A jen chvalte!

Neshoďte celé ocenění tím, že v závěru podotknete: „Ale ještě máš co zlepšovat.“ Nebo „Kdyby ti takhle šly i jiné předměty.“ Pak si dítě místo pochvaly odnáší spíš pocit z kritiky na závěr.

S kritikou opatrně a chytře

Po prvním doporučení vás zřejmě napadne, že přece jen nemůžete dítě pořád chválit. Občas je třeba dát najevo, že se nám něco nelíbí. Dávejte ale pozor, ať poukážete na to, co vám vadí na chování dítěte, ne na něm samotném.

Neříkejte, jaký je hrozný, co to je za darebáka nebo nešiku. Ohodnoťte jen jeho chování. Hodí se říct, co ve vás vyvolává, jak se cítíte, když něco dělá.

Jděte vlastním příkladem

Těžký, ale velmi důležitý bod. Pokud chcete, aby se dítě chovalo určitým způsobem, předveďte mu to na sobě. Děti se ve značné míře učí napodobováním dospěláků a část jejich chování bude přejata od vás. Pokud chcete, aby se umělo prosadit, dokázalo říct „ne“, nebo se ozvalo, jakmile s něčím nesouhlasí, dělejte to samé.  

K TÉMATU  Syndrom prázdného hnízda - jak se cítíme po odchodu dětí z domu?

Ponechejte dětem samostatnost

I když kolikrát tušíte, že dítě ještě něco nemusí úplně zvládnout, nechte ho, ať to zjistí samo. Neustálá konstatování: „Na to jsi ještě malý.“ „Tomu nerozumíš.“ „To nezvládneš.“ by ho jen odradila a příště by si danou věc vůbec nechtělo vyzkoušet.

Důvěřujte dětem dostatečně na to, aby se učily zvládat činnosti samostatně. Pokud se to nezdaří, nevadí, chyby přece dělá každý a příště to bude zase o něco lepší.

Podporujte jeho zájmy a zajímejte se o něj

Každý vynikáme v něčem jiném a úspěchem je to, když si dítě nalezne v životě oblast, která ho opravdu baví. Neváhejte ho na téhle cestě podpořit a zajímejte se o to, co momentálně dítě ve svém životě řeší. Třeba jsou teď pro něj důležité vztahy ve třídě. Ptejte se, s kým se kamarádí, proč se naopak s někým nebaví. Dokážete mu tím, že je pro vás důležité a berete vážně to, co právě prožívá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se vystoupit ze své komfortní zóny a rozjet podnikání? Nechcete se přímo stát osobou samostatně výdělečně činnou, vaše vize jsou hodny společnosti?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek