Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
rodina
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité. (zdroj foto: www.flexjobs.com)

30. 09. 2020

Děti slýchají věty podobného typu dnes a denně. Kolikrát si ani neuvědomujeme, jak je můžeme právě nějakým takovým hodnocením ranit a poznamenat ten obrázek, který mají o sobě utvořený. A z takového raněného človíčka sebevědomé dítě nevyroste.

Někdy se zkuste třeba jen pár hodin sledovat a vnímat, co svému dítěti říkáte. Třeba vás pak napadne, co by se na tom dalo změnit, aby si ten dospělák, co z něj vyroste, mohl v potřebné míře důvěřovat.

Chvalte úspěchy

První rada je zřejmě ta, která napadne většinu lidí automaticky. Někdy však na pochvaly v každodenním shonu zapomínáme a sypou se z nás pouze výčitky. Myslete tedy na to, že když se vašemu dítku něco povede, pochvala je opravdu na místě. A jen chvalte!

Neshoďte celé ocenění tím, že v závěru podotknete: „Ale ještě máš co zlepšovat.“ Nebo „Kdyby ti takhle šly i jiné předměty.“ Pak si dítě místo pochvaly odnáší spíš pocit z kritiky na závěr.

S kritikou opatrně a chytře

Po prvním doporučení vás zřejmě napadne, že přece jen nemůžete dítě pořád chválit. Občas je třeba dát najevo, že se nám něco nelíbí. Dávejte ale pozor, ať poukážete na to, co vám vadí na chování dítěte, ne na něm samotném.

Neříkejte, jaký je hrozný, co to je za darebáka nebo nešiku. Ohodnoťte jen jeho chování. Hodí se říct, co ve vás vyvolává, jak se cítíte, když něco dělá.

Jděte vlastním příkladem

Těžký, ale velmi důležitý bod. Pokud chcete, aby se dítě chovalo určitým způsobem, předveďte mu to na sobě. Děti se ve značné míře učí napodobováním dospěláků a část jejich chování bude přejata od vás. Pokud chcete, aby se umělo prosadit, dokázalo říct „ne“, nebo se ozvalo, jakmile s něčím nesouhlasí, dělejte to samé.  

K TÉMATU  Jaký to je pocit, uvidět najednou všechny barvy světa, když jste byli celý dosavadní život barvoslepí? Podívejte se na dojemné reakce!

Ponechejte dětem samostatnost

I když kolikrát tušíte, že dítě ještě něco nemusí úplně zvládnout, nechte ho, ať to zjistí samo. Neustálá konstatování: „Na to jsi ještě malý.“ „Tomu nerozumíš.“ „To nezvládneš.“ by ho jen odradila a příště by si danou věc vůbec nechtělo vyzkoušet.

Důvěřujte dětem dostatečně na to, aby se učily zvládat činnosti samostatně. Pokud se to nezdaří, nevadí, chyby přece dělá každý a příště to bude zase o něco lepší.

Podporujte jeho zájmy a zajímejte se o něj

Každý vynikáme v něčem jiném a úspěchem je to, když si dítě nalezne v životě oblast, která ho opravdu baví. Neváhejte ho na téhle cestě podpořit a zajímejte se o to, co momentálně dítě ve svém životě řeší. Třeba jsou teď pro něj důležité vztahy ve třídě. Ptejte se, s kým se kamarádí, proč se naopak s někým nebaví. Dokážete mu tím, že je pro vás důležité a berete vážně to, co právě prožívá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.

Nepřehlédněte

Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek