Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
rodina
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité. (zdroj foto: www.flexjobs.com)

30. 09. 2020

Děti slýchají věty podobného typu dnes a denně. Kolikrát si ani neuvědomujeme, jak je můžeme právě nějakým takovým hodnocením ranit a poznamenat ten obrázek, který mají o sobě utvořený. A z takového raněného človíčka sebevědomé dítě nevyroste.

Někdy se zkuste třeba jen pár hodin sledovat a vnímat, co svému dítěti říkáte. Třeba vás pak napadne, co by se na tom dalo změnit, aby si ten dospělák, co z něj vyroste, mohl v potřebné míře důvěřovat.

Chvalte úspěchy

První rada je zřejmě ta, která napadne většinu lidí automaticky. Někdy však na pochvaly v každodenním shonu zapomínáme a sypou se z nás pouze výčitky. Myslete tedy na to, že když se vašemu dítku něco povede, pochvala je opravdu na místě. A jen chvalte!

Neshoďte celé ocenění tím, že v závěru podotknete: „Ale ještě máš co zlepšovat.“ Nebo „Kdyby ti takhle šly i jiné předměty.“ Pak si dítě místo pochvaly odnáší spíš pocit z kritiky na závěr.

S kritikou opatrně a chytře

Po prvním doporučení vás zřejmě napadne, že přece jen nemůžete dítě pořád chválit. Občas je třeba dát najevo, že se nám něco nelíbí. Dávejte ale pozor, ať poukážete na to, co vám vadí na chování dítěte, ne na něm samotném.

Neříkejte, jaký je hrozný, co to je za darebáka nebo nešiku. Ohodnoťte jen jeho chování. Hodí se říct, co ve vás vyvolává, jak se cítíte, když něco dělá.

Jděte vlastním příkladem

Těžký, ale velmi důležitý bod. Pokud chcete, aby se dítě chovalo určitým způsobem, předveďte mu to na sobě. Děti se ve značné míře učí napodobováním dospěláků a část jejich chování bude přejata od vás. Pokud chcete, aby se umělo prosadit, dokázalo říct „ne“, nebo se ozvalo, jakmile s něčím nesouhlasí, dělejte to samé.  

K TÉMATUFinanční gramotnost je důležitá. Učte dítě už od školkového věku

Ponechejte dětem samostatnost

I když kolikrát tušíte, že dítě ještě něco nemusí úplně zvládnout, nechte ho, ať to zjistí samo. Neustálá konstatování: „Na to jsi ještě malý.“ „Tomu nerozumíš.“ „To nezvládneš.“ by ho jen odradila a příště by si danou věc vůbec nechtělo vyzkoušet.

Důvěřujte dětem dostatečně na to, aby se učily zvládat činnosti samostatně. Pokud se to nezdaří, nevadí, chyby přece dělá každý a příště to bude zase o něco lepší.

Podporujte jeho zájmy a zajímejte se o něj

Každý vynikáme v něčem jiném a úspěchem je to, když si dítě nalezne v životě oblast, která ho opravdu baví. Neváhejte ho na téhle cestě podpořit a zajímejte se o to, co momentálně dítě ve svém životě řeší. Třeba jsou teď pro něj důležité vztahy ve třídě. Ptejte se, s kým se kamarádí, proč se naopak s někým nebaví. Dokážete mu tím, že je pro vás důležité a berete vážně to, co právě prožívá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.

Nepřehlédněte

Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek