Domů » Bydlení » DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti
DIY: vyrobte si svůj vlastní prací prášek. To je ekologie v domácnosti
zdroj: 123RF.com
Bydlení

DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?

Pozor na alergie. Dejte na rady babiček

Prací prášek i jiné čisticí prostředky pro domácnost obsahují látky, které po splnění svého účelu vypustíte do odpadu. Tam se dostávají do odpadních vod, do přírody a zatěžují životní prostředí. Mimo to jsou některé z nich naprosto nevhodné pro alergiky. Mgr. Romana Široká z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT říká, že v domácnostech, kde je alergik, by se neměly používat běžné čisticí a dezinfekční prostředky. Mělo by se sáhnout raději po klasických radách našich babiček, které jsou stejně účinné a když nehovoříme o extrémních případech, nejsou pro většinu lidí alergizující.

Soda, mýdlo, citrón a ocet: základ čisté domácnosti

Nic se nemá přehánět. Odborníci varují před ultračistými domácnostmi, dezinfekčními ubrousky a přehnanou čistotou u dětí. Prakticky všechny běžné čisticí prostředky nahradíte mýdlem, jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo octem. Myjete nádobí ručně? Stačí přidat lžičku sody do vody a máte odmašťovač. Místo speciálního prášku na mytí hrnců a pánví si vytvořte kašičku z vody a sody. Lehce odstraní připáleniny. Vyčistíte s ní i sporák, troubu nebo mikrovlnnou troubu. Sodou vyčistíte i myčku. Nasypte do ní hrneček sody a zapněte program na oplach. Místo tablet na mytí sypte do zásobníku myčky kyselinu citronovou. Můžete přidat kapku Jaru. Nádobí bude skvěle umyté a skleničky vyleštěné jako nikdy.

Perte v prášku nebo gelu, který si vyrobíte

Nemusíte zatěžovat tělo a přírodu chemií. Stačí prát bez konzervantů, optických zjasňovačů, ropných produktů, a přitom efektivně. Například výroba pracího gelu vás přijde na 5 Kč/litr. K výrobě pracího prášku nebo gelu potřebujete pouze prací sodu, která se prodává v balení od 0,5 kg výš a je samozřejmě levnější než jedlá. Dále mýdlo nebo mýdlové hoblinky, případně esenciální olejíček pro vůni. Pro praní bílého prádla poslouží navíc perkarbonát sodný (soda a peroxid – bělí a je ekologický) a TAED podporuje uvolnění peroxidu při teplotách nižších než 60 °C. 

Vodní kámen spolehlivě odstraní ocet

Prádlo navoníte přidáním pár kapek esenciálního oleje, vodu změkčíte octem. Ocet je dobrý také na vyčištění pračky místo drahého speciálního prášku, bez kterého “vám vodní kámen porouchá pračku”. Stačí jednou měsíčně nalít do prázdné pračky sklenici octa a zapnout program na vyvářku.

Sypký prací prášek na barevné prádlo

Potřebujete: 1 kg prací sody, 100 g tuhého mýdla (např. Jelen, marseillské, olivové apod.), nebo můžete koupit hoblinky marseillského mýdla, pár kapek esenciálního oleje (není třeba)
Postup: Jestliže nemáte mýdlo v hoblinkách, nastrouhejte je na jemno. Smíchejte se sodou a esenciálním olejem. Uzavřete do krabice a spotřebujte do 8 týdnů. Dávka na jednu pračku jsou 2–3 lžíce. Prášek se dává nejlépe přímo do prázdné pračky, pak teprve prádlo.

Prací prášek na bílé prádlo

Smíchejte dohromady 1 kg perkarbonátu sodného a 50 g taedu. Přidávejte dvě lžíce k dávce prášku na barevné prádlo.

Prací gel

Potřebujete: 250 g nastrouhaného mýdla, 250 g prací sody a vodu
Postup: Do kbelíku o objemu cca 12 l nalijte 5 l horké vody. Přidejte mýdlo a míchejte, až se rozpustí. Nalijte dalších 5 l horké vody, vsypte sodu a opět míchejte. Nechte stát 24 h, občas promíchejte. Poté kbelík uzavřete víkem a můžete používat. Na pračku stačí cca 250 ml gelu, do kterého můžete také přidat pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Zkuste jednoduchou aviváž

Do nádobky pro aviváž dejte lžičku octa, několik kapek esenciálního oleje a doplňte vodou. Je to úplně jednoduché!

Máte i vy nějaké osobní tipy? Podělte se o ně s námi pod článkem.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Jindra Svitáková

Redaktorka, spisovatelka. Zajímá se o literaturu, film a českou historii. Ráda píše o vaření, domácí kosmetice, rodinném životě, vztazích a vícegeneračním soužití. Je autorkou několika výstav na téma české historie a knih z oblasti literatury faktu. Publikuje také v oblasti dětské literatury.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář