Bydlení

Jarní úklid rychle a ekonomicky. Ukliďte celý byt naráz. Je to praktičtější, než po částech

Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned!
zdroj: 123RF.com
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!

Skončete se zimním obdobím a upravte jarní šatník

Je čas uložit zimní výbavu. Vyperte bundy, šály, rukavice a uložte do vakuových pytlů. Vyčistěte a prohlédněte zimní boty. Ty, které potřebují spravit, odneste k ševci a poté uložte do krabic. A jestliže jste totéž udělala na podzim s jarním a letním oblečením, jste připravená. Nezapomeňte vytřídit oblečení, které jste neměla loni na sobě. Zvažte, zda ho ještě někdy budete nosit, nebo opravdu počká do doby, „než zhubnete“. Možná bude lepší, když udělá radost potřebným a vy provětráte skříň.

Ukliďte na jeden zátah! Ideální je víkend

I když vás sluníčko láká ven, vyberte si jeden víkend a pusťte se do toho. Je to lepší, než práci kouskovat po večerech a volných chvílích. Pravděpodobně nemáte v bytě pavučiny a průběžně uklízíte, tak se můžete soustředit jen na větší práce. Zbavte byt pozůstatků zimní výzdoby. Sundejte záclony a závěsy, postupně dejte do pračky a umyjte okna. Umyjte skla i rámy vodou se saponátem. Poté si připravte čistou vodu s octem, namočte houbičkou sklo a stěrkou setřete. Otřete parapety, zbavte prachu radiátory a je hotovo. Na čistá okna můžete pověsit záclony rovnou z pračky, Nakapou na podlahu, když je necháte vyždímat na málo otáček.

Jde se do ložnice, kuchyně a na police, spotřebiče a lednici

Stáhněte povlečení a vyperte prošívané deky a polštáře. Některé jsou na zip, a tak z nich můžete vysypat letité kuličky, vyprat povlaky a nově naplnit. Vysajte matrace, utřete prach a máte zatím hotovo. Pak je tu kuchyně. Pokud nemáte samočistící troubu, nastříkejte ji potřebným prostředkem a než se špína alespoň trochu uvolní, umyjte poličky, obklady a povrchy kuchyňské linky. Prohlédněte dózy, kořenky. Pokud některé koření nepoužíváte, vyhoďte je. Časem ztrácí své vlastnosti. Totéž udělejte s načatými sušenkami. Lepší zlikvidovat, než za pár dnů zjistit, že vám v uklizené kuchyni řádí mravenci, moli nebo něco podobného. Zkontrolujte odpadkový koš a další možné zdroje špíny a také vyčistěte.

Dveře, koberce, podlahy i balkon. Končíme koupelnou!

Umyjte všechny dveře. Už vidíte na konec tunelu? Vezměte vysavač, vysajte podlahy a koberce. Pokud jste se rozhodla vyčistit koberce, je právě teď ten správný čas. Pokud to nepotřebují, jen vytřete ostatní podlahové plochy. Na balkoně otřete parapety, umyjte případný nábytek, zasklení a zábradlí. Nakonec vytřete podlahu.

Na řadě je koupelna a WC. Je to praktické, protože sem chodíte vylévat špinavou vodu, máchat hadry, umýt odpadkový koš. Takže teprve, když je všechno ostatní hotové, ukliďte i zde. Dá se předpokládat, že koupelna vám tolik práce nedá, protože tyhle prostory patří k těm, které udržujete každý týden.

Takový byt 3+kk stihnete celý uklidit v klidu za sobotu. Možná budete pěkně unavená, ale zato spokojená. A neděli už strávíte ve vygruntovaném a čistém domově!

Reklama

Reklama