Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Konvalinka jako jed na vlastní zahradě. Rozmyslete si, než jí podlehnete

Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
konvalinka
S konvalinkou musíte jednat v rukavičkách. Doslova.

13. 05. 2022

Konvalinka vonná dostala mnoho zajímavých i krásných jmen. Latinsky ji známe pod názvem Convallaria majalis, lidově se jí ale říká třeba perlokvítek, mariánský klíček nebo také májové zvonečky. Dříve byla tato rostlina označovaná jako „kolínka panenky Marie“.

Trvalka s něžnými květy

Když se ocitnete v zahradě, kde konvalinka zrovna kvete, okamžitě ji zaznamenáte. Svou výraznou vůní o své přítomnosti do dálky upozorňuje. Její sněhobílé květy jsou něžným poselstvím přírody a jejich zvonkovitý tvar je skutečně nezaměnitelný.

Milovat, nebo nenávidět

Lidé se většinou ohledně konvalinky dělí na dva nerozlučné tábory. Jedni omamnou vůni zbožňují a dokonce vyhledávají, jiní ji nemohou ani vystát. Zejména pokud jsou pozemky sousedů velmi blízko sebe, může se dokonce tato rostlina stát předmětem dlouhodobého sporu. 

Konvalinka v hlavní roli

Konvalinky se přirozeně vyskytují v křovinách, ale i v lesích či na horských loukách. Vám se podaří tuto ozdobu vypěstovat i na zahrádce. Počítejte s tím, že velmi rychle vytvoří souvislý porost a bude váš pozemek okamžitě zdobit. Brzy ale vytlačí okolní rostliny, s čímž je třeba počítat. Konvalinka chce mít prostor jen sama pro sebe.

konvalinka
Konvalinka lze jednoduše zaměnit za jarní bylinku, medvědí česnek.

Této bíle kvetoucí rostlině nejvíce prospívá polostinné stanoviště a dobře propustná půda, která je přirozeně bohatá na vlhkost. Cibule se vysazují od dubna do května, nebo později během konce léta a začátku podzimu. Množení je přitom velmi snadné – stačí jen rozdělit trsy a vysadit je do země. 

Konvalinky z truhlíku? 

Pár konvalinek se vám podaří vypěstovat také v truhlíku, takže pokud chcete netradiční ozdobu pro svá okna, máte možnost. Potřebuje stále vlhkou půdu a ideálně polostín.

Je váš dům v zákrytu pod stromy? V tom případě se rostlince bude v truhlíku velmi dařit. Přímé slunce ale zvládne konvalinka také, pouze je třeba půdu mírně okyselit, přidat do ní propustné složky, a především hojně zalévat.

K TÉMATUAmarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Skutečně ji chcete?

Než se pustíte do pěstování konvalinky, měli byste si to dobře rozmyslet. Zejména pokud máte doma děti nebo jestliže k vám rády jezdí na návštěvu, není to nejlepší nápad. Listy konvalinky nápadně připomínají medvědí česnek, takže by mohlo dojít k záměně s oblíbenou jarní pochoutkou.

Požití jakékoliv části rostliny má však fatální následky. Rostlina způsobuje otravu. Objeví se problémy se zažíváním, křečové stavy, pocit omámení, ale také vážnější potíže, které mohou být dokonce smrtelné. Konvalinky byste tedy s dětmi v lese ani na zahradě rozhodně trhat neměli. 

Jed ve váze

Konvalinka přímo láká k natrhání do vázy, v níž by se doma vyjímala. Tento nápad ale není zrovna nejvhodnější. Její omamná vůně totiž může vyvolat nepříjemné bolesti hlavy, u slabších jedinců i dýchací potíže.

konvalinka
Pohled na konvalinku je kouzelný, ale mějte se před ní na pozoru.

A navíc, když ji dáte do vázy k dalším rostlinám, velmi brzy o ně přijdete. Voda z konvalinek je prostě a jednoduše otráví.

Lidová medicína

Samozřejmě i tato prudce jedovatá rostlina našla své uplatnění v tradiční lidové medicíně. S konvalinkami se ale vždy nakládalo s úctou. Ostatně tak, jako s každým silným nepřítelem, kterého potřebovali lidé využít ve svůj prospěch. Výluh z konvalinky okamžitě pomáhá při náhlém srdečním záchvatu nebo infarktu. Tinktura z konvalinky paradoxně působí příjemně také při bolesti hlavy nebo nevolnostech. V současné době se využívá zejména k vědeckým účelům.

Konvalinka je rostlina, která vám sice udělá na zahradě velkou parádu, ale představuje také nemalou hrozbu. Pokud s ní umíte zacházet v rukavičkách, a to doslova, vaše soužití bude spokojené.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Medvědí česnek aneb tipy, jak jej zpracovat. Využijte naplno dary, které nám dává tato první jarní bylina

Které potraviny jsou pro psy jedovaté?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek