Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
suchá pokožka
Jak pečovat o suchou pokožku?

Vitamin D

Vitamin D rozpustný v tucích má zásadní význam pro mnoho aspektů zdraví, včetně kůže. Keratinocyty jsou kožní buňky, které tvoří většinu vnější vrstvy kůže zvané epidermis. Jsou to také jediné buňky v těle, které mají schopnost „vytvářet“ vitamin D z jeho prekurzoru 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) a přeměňovat ho na formu, kterou může tělo využít.

Vitamin D hraje důležitou roli ve funkci kožní bariéry a vývoji kožních buněk a také v udržování imunitního systému kůže, který funguje jako první obranná linie proti škodlivým patogenům.

Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi vitaminem D a hydratací pokožky. Studie prokázaly, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D měli nižší průměrnou vlhkost pokožky než účastníci, kteří měli dostatečnou hladinu vitaminu D. Po zavedení suplementace vitaminem D bylo pozorováno zlepšení vlhkosti kůže.

V jiné studii, které se zúčastnilo 50 žen, bylo zjištěno, že denní užívání 600 IU vitaminu D vedlo k výraznému zlepšení vlhkosti pokožky.

Bohužel však velká část lidí v naší populaci trpí nedostatkem vitaminu D, a proto je jeho doplňování tak důležité.

Kolagen

Tvoří téměř 75 % suché hmotnosti kůže. Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s kolagenem může mít pro pleť řadu přínosů, včetně redukce vrásek a lepší hydratace pleti.

Ženy, které konzumovaly 2,5-5 gramů kolagenu denně po dobu osmi týdnů, zaznamenaly lepší pružnost a hydrataci pokožky ve srovnání se skupinou, která užívala placebo.

Další 12týdenní studie, které se zúčastnilo 72 žen, potvrdila, že užívání doplňku obsahujícího 2,5 gramu kolagenových peptidů spolu se směsí dalších složek, jako je vitamin C a zinek, výrazně zlepšilo hydrataci a drsnost pokožky.

Zajímavou možností, jak bojovat proti suché pleti, může být užívání kolagenových doplňků.

Vitamin C

Vitamin C působí jako silný antioxidant a chrání pokožku. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Zvýšený příjem vitaminu C může zlepšit mnoho faktorů týkajících se zdraví pokožky, včetně její hydratace. Užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu C a kolagenu výrazně zlepšuje hydrataci pleti.

K TÉMATU  Přírodní maska na vlasy pro kvalitní péči

Rybí tuk

Rybí olej je dobře známý pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Obsahuje kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), dvě esenciální mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé a hojivé účinky.

Devadesátidenní studie prokázala, že používání omega 3 výrazně zlepšuje hydrataci pokožky, snižuje ztrátu vody a zmírňuje svědění pokožky spojené se suchostí.

Bylo také prokázáno, že rybí olej zmírňuje záněty kůže a chrání před poškozením slunečním zářením, což z něj činí univerzální doplněk stravy vhodný pro pokožku.

Další doplňky pro suchou pokožku

Kromě výše uvedených živin může být účinným způsobem, jak zlepšit hydrataci pokožky, doplnění několika dalších látek.

Probiotik

Studie ukázala, že doplňování bakterií Lactobacillus plantarum rovněž zlepšuje hydrataci pokožky. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by blíže prozkoumal účinky probiotik na hydrataci pokožky.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová se často používá lokálně ke zlepšení hydratace pokožky (zejména v kosmetice). Nejnovější výzkumy však ukazují, že konzumace této sloučeniny v kombinaci s dalšími živinami může výrazně zvýšit hydrataci pokožky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek