Středa , 17. 08. 2022

Petra

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
suchá pokožka
Jak pečovat o suchou pokožku?

Vitamin D

Vitamin D rozpustný v tucích má zásadní význam pro mnoho aspektů zdraví, včetně kůže. Keratinocyty jsou kožní buňky, které tvoří většinu vnější vrstvy kůže zvané epidermis. Jsou to také jediné buňky v těle, které mají schopnost „vytvářet“ vitamin D z jeho prekurzoru 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) a přeměňovat ho na formu, kterou může tělo využít.

Vitamin D hraje důležitou roli ve funkci kožní bariéry a vývoji kožních buněk a také v udržování imunitního systému kůže, který funguje jako první obranná linie proti škodlivým patogenům.

Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi vitaminem D a hydratací pokožky. Studie prokázaly, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D měli nižší průměrnou vlhkost pokožky než účastníci, kteří měli dostatečnou hladinu vitaminu D. Po zavedení suplementace vitaminem D bylo pozorováno zlepšení vlhkosti kůže.

V jiné studii, které se zúčastnilo 50 žen, bylo zjištěno, že denní užívání 600 IU vitaminu D vedlo k výraznému zlepšení vlhkosti pokožky.

Bohužel však velká část lidí v naší populaci trpí nedostatkem vitaminu D, a proto je jeho doplňování tak důležité.

Kolagen

Tvoří téměř 75 % suché hmotnosti kůže. Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s kolagenem může mít pro pleť řadu přínosů, včetně redukce vrásek a lepší hydratace pleti.

Ženy, které konzumovaly 2,5-5 gramů kolagenu denně po dobu osmi týdnů, zaznamenaly lepší pružnost a hydrataci pokožky ve srovnání se skupinou, která užívala placebo.

Další 12týdenní studie, které se zúčastnilo 72 žen, potvrdila, že užívání doplňku obsahujícího 2,5 gramu kolagenových peptidů spolu se směsí dalších složek, jako je vitamin C a zinek, výrazně zlepšilo hydrataci a drsnost pokožky.

Zajímavou možností, jak bojovat proti suché pleti, může být užívání kolagenových doplňků.

Vitamin C

Vitamin C působí jako silný antioxidant a chrání pokožku. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Zvýšený příjem vitaminu C může zlepšit mnoho faktorů týkajících se zdraví pokožky, včetně její hydratace. Užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu C a kolagenu výrazně zlepšuje hydrataci pleti.

K TÉMATUZkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Rybí tuk

Rybí olej je dobře známý pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Obsahuje kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), dvě esenciální mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé a hojivé účinky.

Devadesátidenní studie prokázala, že používání omega 3 výrazně zlepšuje hydrataci pokožky, snižuje ztrátu vody a zmírňuje svědění pokožky spojené se suchostí.

Bylo také prokázáno, že rybí olej zmírňuje záněty kůže a chrání před poškozením slunečním zářením, což z něj činí univerzální doplněk stravy vhodný pro pokožku.

Další doplňky pro suchou pokožku

Kromě výše uvedených živin může být účinným způsobem, jak zlepšit hydrataci pokožky, doplnění několika dalších látek.

Probiotik

Studie ukázala, že doplňování bakterií Lactobacillus plantarum rovněž zlepšuje hydrataci pokožky. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by blíže prozkoumal účinky probiotik na hydrataci pokožky.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová se často používá lokálně ke zlepšení hydratace pokožky (zejména v kosmetice). Nejnovější výzkumy však ukazují, že konzumace této sloučeniny v kombinaci s dalšími živinami může výrazně zvýšit hydrataci pokožky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?

Nepřehlédněte

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek