Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
suchá pokožka
Jak pečovat o suchou pokožku?

Vitamin D

Vitamin D rozpustný v tucích má zásadní význam pro mnoho aspektů zdraví, včetně kůže. Keratinocyty jsou kožní buňky, které tvoří většinu vnější vrstvy kůže zvané epidermis. Jsou to také jediné buňky v těle, které mají schopnost “vytvářet” vitamin D z jeho prekurzoru 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) a přeměňovat ho na formu, kterou může tělo využít.

Vitamin D hraje důležitou roli ve funkci kožní bariéry a vývoji kožních buněk a také v udržování imunitního systému kůže, který funguje jako první obranná linie proti škodlivým patogenům.

Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi vitaminem D a hydratací pokožky. Studie prokázaly, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D měli nižší průměrnou vlhkost pokožky než účastníci, kteří měli dostatečnou hladinu vitaminu D. Po zavedení suplementace vitaminem D bylo pozorováno zlepšení vlhkosti kůže.

V jiné studii, které se zúčastnilo 50 žen, bylo zjištěno, že denní užívání 600 IU vitaminu D vedlo k výraznému zlepšení vlhkosti pokožky.

Bohužel však velká část lidí v naší populaci trpí nedostatkem vitaminu D, a proto je jeho doplňování tak důležité.

Kolagen

Tvoří téměř 75 % suché hmotnosti kůže. Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s kolagenem může mít pro pleť řadu přínosů, včetně redukce vrásek a lepší hydratace pleti.

Ženy, které konzumovaly 2,5-5 gramů kolagenu denně po dobu osmi týdnů, zaznamenaly lepší pružnost a hydrataci pokožky ve srovnání se skupinou, která užívala placebo.

Další 12týdenní studie, které se zúčastnilo 72 žen, potvrdila, že užívání doplňku obsahujícího 2,5 gramu kolagenových peptidů spolu se směsí dalších složek, jako je vitamin C a zinek, výrazně zlepšilo hydrataci a drsnost pokožky.

Zajímavou možností, jak bojovat proti suché pleti, může být užívání kolagenových doplňků.

Vitamin C

Vitamin C působí jako silný antioxidant a chrání pokožku. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Zvýšený příjem vitaminu C může zlepšit mnoho faktorů týkajících se zdraví pokožky, včetně její hydratace. Užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu C a kolagenu výrazně zlepšuje hydrataci pleti.

K TÉMATU  Sluníčko a spálená pleť. Osvědčené domácí přípravky, které pomohou s ošetřením pokožky

Rybí tuk

Rybí olej je dobře známý pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Obsahuje kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), dvě esenciální mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé a hojivé účinky.

Devadesátidenní studie prokázala, že používání omega 3 výrazně zlepšuje hydrataci pokožky, snižuje ztrátu vody a zmírňuje svědění pokožky spojené se suchostí.

Bylo také prokázáno, že rybí olej zmírňuje záněty kůže a chrání před poškozením slunečním zářením, což z něj činí univerzální doplněk stravy vhodný pro pokožku.

Další doplňky pro suchou pokožku

Kromě výše uvedených živin může být účinným způsobem, jak zlepšit hydrataci pokožky, doplnění několika dalších látek.

Probiotik

Studie ukázala, že doplňování bakterií Lactobacillus plantarum rovněž zlepšuje hydrataci pokožky. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by blíže prozkoumal účinky probiotik na hydrataci pokožky.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová se často používá lokálně ke zlepšení hydratace pokožky (zejména v kosmetice). Nejnovější výzkumy však ukazují, že konzumace této sloučeniny v kombinaci s dalšími živinami může výrazně zvýšit hydrataci pokožky.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
Tyhle zapletené účesy ocení spíše mladší generace. Všechny jsou hotové během minut, takže je můžete mít na hlavě hned, než ráno vyrazíte na autobus.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Pokud se chcete letos blýsknout, bude to chtít do vašeho šatníku zakomponovat alespoň jeden pár stylových tenisek. Že nevíte, jaké kousky budou letos in? Nezoufejte a pojďte se na vybrané modely módních sneakersů podívat s námi. Inspirace na vás čeká!
Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!

Výběr článků

Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.

Nepřehlédněte

Silvestr je oslavou plnou světla, radosti a naděje, a pro rodiče s dětmi přináší otázku, jak tuto magickou noc nejlepším způsobem sdílet. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje otázce, kde trávit Silvestr s dětmi. Přinášíme tipy na rodinná přátelská místa a aktivity, kde můžete vytvořit nezapomenutelné chvíle pro vaši rodinu a přivítat nový rok s radostí a láskou.
Působí váš domov neosobním dojmem? Necítíte se doma příjemně? Je načase se pustit do zútulnění! Nemusíte investovat do příliš rozsáhlé a finančně náročné rekonstrukce. Stačí vsadit na drobnosti, které však mají na konečném vzhledu domácnosti obrovský vliv. Čím začnete nejdříve?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek