Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová

I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Klára Kolouchová zdolala horu K2. O jejím životě i triumfu vzniká dokument
zdroj: bontonfilm

12. 08. 2019

12. 08. 2019

Klára Kolouchová má za sebou čerstvé zdolání osmitisícovky K2. Nadšená horolezkyně stanula na jejím vrcholu 26. července a je první Českou, které se to podařilo. A nejen to, celkově je pátým Čechem vůbec, který horu K2 pokořil. Ta má 8611 metrů nad mořem a jedná se o druhý nejvyšší vrchol světa. Letos už má tak Kolouchová za sebou druhý úspěch, protože v květnu zdolala horu třetí nejvyšší horu světa – Kančendžengu.

K2 jako nejobtížnější hora světa

Legendární K2 je sice až za Everestem, co se týká nadmořské výšky, ale obecně panují názory, že výstup na ni je obtížnější a také nebezpečnější. Klára o tom ví své – letošní úspěšný pokus o zdolání této hory byl už jejím třetím pokusem. Poprvé se k němu vydala v roce 2016, ale výpravu překazila lavina. V roce 2018 to zase byla viróza, která ji během výstupu přepadla.

Sbírá jeden vrchol za druhým

Klára Kolouchová (*6. září 1978) má už dnes za sebou hned několik osmitisícovek. První velký vrchol pokořila už v roce 2005, a to Aconcaguu (6959 m.n.m.), nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. V roce 2007 zdolala Mount Everest, ještě pod jménem Klára Poláčková. Dnes dvojnásobná maminka má za sebou i úspěšné výstupy na Mount McKinley, zvanou dnes Denali (6190 m.n.m.) , což je nejvyšší vrchol Severní Ameriky, nebo Elbrus (5642 m.n.m.), který je zase nejvyšší v Rusku. Výstupem na K2 si splnila svůj veliký sen.

Výstup vyžaduje přípravu

Cesta Kláry k nejvyšším vrcholům odstartovala, když žila a pracovala v Londýně. Tam se zdržela čtyři roky po studiu na gymnáziu a na Vysoké škole obchodního managementu na Anglo-American University v Praze. Právě tehdy začala s přípravou a tréninkem, který obsahuje běhání na oválu nebo venku s batohem se zátěží, plavání v bazénu i posilovnu a kruhový trénink. Během přípravné fáze před výstupem takto trénuje dvoufázově i šestkrát týdně.

K TÉMATU  Máte doma sportovce? Už víte, co mu koupíte na Vánoce?

Dokument ukáže nezdar i triumf

V roce 2013 se vdala a s manželem má dvě děti, Emmu a Cyrila. K jejím oblíbeným sportům patří i tenis nebo lyžování. Je zajímavé, že horolezectví považuje stále jen za svůj koníček. Kromě mateřské dovolené má úspěšnou kariéru v byznysu a reklamní agentuře.

Pokud vás zajímá její život i dobrodružství na cestách k vrcholu, těšte se na nový dokumentární film, který připravuje režisérka Jana Počtová. Ta se spolu s kameramanem zúčastnila expedice na horu K2 až do základního tábora. Snímek se přitom zaměří na samotnou osobu Kláry Kolouchové, její příběh a autentické záběry z hor a přírody. Film začal vznikat už v době druhého neúspěšného pokusu, takže budeme svědky zklamání i následného triumfu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.

Nepřehlédněte

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek