Sobota , 02. 07. 2022

Patricie

Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová

I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Klára Kolouchová zdolala horu K2. O jejím životě i triumfu vzniká dokument
zdroj: bontonfilm

12. 08. 2019

12. 08. 2019

Klára Kolouchová má za sebou čerstvé zdolání osmitisícovky K2. Nadšená horolezkyně stanula na jejím vrcholu 26. července a je první Českou, které se to podařilo. A nejen to, celkově je pátým Čechem vůbec, který horu K2 pokořil. Ta má 8611 metrů nad mořem a jedná se o druhý nejvyšší vrchol světa. Letos už má tak Kolouchová za sebou druhý úspěch, protože v květnu zdolala horu třetí nejvyšší horu světa – Kančendžengu.

K2 jako nejobtížnější hora světa

Legendární K2 je sice až za Everestem, co se týká nadmořské výšky, ale obecně panují názory, že výstup na ni je obtížnější a také nebezpečnější. Klára o tom ví své – letošní úspěšný pokus o zdolání této hory byl už jejím třetím pokusem. Poprvé se k němu vydala v roce 2016, ale výpravu překazila lavina. V roce 2018 to zase byla viróza, která ji během výstupu přepadla.

Sbírá jeden vrchol za druhým

Klára Kolouchová (*6. září 1978) má už dnes za sebou hned několik osmitisícovek. První velký vrchol pokořila už v roce 2005, a to Aconcaguu (6959 m.n.m.), nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. V roce 2007 zdolala Mount Everest, ještě pod jménem Klára Poláčková. Dnes dvojnásobná maminka má za sebou i úspěšné výstupy na Mount McKinley, zvanou dnes Denali (6190 m.n.m.) , což je nejvyšší vrchol Severní Ameriky, nebo Elbrus (5642 m.n.m.), který je zase nejvyšší v Rusku. Výstupem na K2 si splnila svůj veliký sen.

Výstup vyžaduje přípravu

Cesta Kláry k nejvyšším vrcholům odstartovala, když žila a pracovala v Londýně. Tam se zdržela čtyři roky po studiu na gymnáziu a na Vysoké škole obchodního managementu na Anglo-American University v Praze. Právě tehdy začala s přípravou a tréninkem, který obsahuje běhání na oválu nebo venku s batohem se zátěží, plavání v bazénu i posilovnu a kruhový trénink. Během přípravné fáze před výstupem takto trénuje dvoufázově i šestkrát týdně.

K TÉMATU5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí

Dokument ukáže nezdar i triumf

V roce 2013 se vdala a s manželem má dvě děti, Emmu a Cyrila. K jejím oblíbeným sportům patří i tenis nebo lyžování. Je zajímavé, že horolezectví považuje stále jen za svůj koníček. Kromě mateřské dovolené má úspěšnou kariéru v byznysu a reklamní agentuře.

Pokud vás zajímá její život i dobrodružství na cestách k vrcholu, těšte se na nový dokumentární film, který připravuje režisérka Jana Počtová. Ta se spolu s kameramanem zúčastnila expedice na horu K2 až do základního tábora. Snímek se přitom zaměří na samotnou osobu Kláry Kolouchové, její příběh a autentické záběry z hor a přírody. Film začal vznikat už v době druhého neúspěšného pokusu, takže budeme svědky zklamání i následného triumfu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.

Nepřehlédněte

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek