Domů » Životní styl » Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová
Klára Kolouchová zdolala horu K2. O jejím životě i triumfu vzniká dokument
zdroj: bontonfilm
Životní styl

Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová

I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.

Klára Kolouchová má za sebou čerstvé zdolání osmitisícovky K2. Nadšená horolezkyně stanula na jejím vrcholu 26. července a je první Českou, které se to podařilo. A nejen to, celkově je pátým Čechem vůbec, který horu K2 pokořil. Ta má 8611 metrů nad mořem a jedná se o druhý nejvyšší vrchol světa. Letos už má tak Kolouchová za sebou druhý úspěch, protože v květnu zdolala horu třetí nejvyšší horu světa – Kančendžengu.

K2 jako nejobtížnější hora světa

Legendární K2 je sice až za Everestem, co se týká nadmořské výšky, ale obecně panují názory, že výstup na ni je obtížnější a také nebezpečnější. Klára o tom ví své – letošní úspěšný pokus o zdolání této hory byl už jejím třetím pokusem. Poprvé se k němu vydala v roce 2016, ale výpravu překazila lavina. V roce 2018 to zase byla viróza, která ji během výstupu přepadla.

Sbírá jeden vrchol za druhým

Klára Kolouchová (*6. září 1978) má už dnes za sebou hned několik osmitisícovek. První velký vrchol pokořila už v roce 2005, a to Aconcaguu (6959 m.n.m.), nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. V roce 2007 zdolala Mount Everest, ještě pod jménem Klára Poláčková. Dnes dvojnásobná maminka má za sebou i úspěšné výstupy na Mount McKinley, zvanou dnes Denali (6190 m.n.m.) , což je nejvyšší vrchol Severní Ameriky, nebo Elbrus (5642 m.n.m.), který je zase nejvyšší v Rusku. Výstupem na K2 si splnila svůj veliký sen.

Výstup vyžaduje přípravu

Cesta Kláry k nejvyšším vrcholům odstartovala, když žila a pracovala v Londýně. Tam se zdržela čtyři roky po studiu na gymnáziu a na Vysoké škole obchodního managementu na Anglo-American University v Praze. Právě tehdy začala s přípravou a tréninkem, který obsahuje běhání na oválu nebo venku s batohem se zátěží, plavání v bazénu i posilovnu a kruhový trénink. Během přípravné fáze před výstupem takto trénuje dvoufázově i šestkrát týdně.

Dokument ukáže nezdar i triumf

V roce 2013 se vdala a s manželem má dvě děti, Emmu a Cyrila. K jejím oblíbeným sportům patří i tenis nebo lyžování. Je zajímavé, že horolezectví považuje stále jen za svůj koníček. Kromě mateřské dovolené má úspěšnou kariéru v byznysu a reklamní agentuře.

Pokud vás zajímá její život i dobrodružství na cestách k vrcholu, těšte se na nový dokumentární film, který připravuje režisérka Jana Počtová. Ta se spolu s kameramanem zúčastnila expedice na horu K2 až do základního tábora. Snímek se přitom zaměří na samotnou osobu Kláry Kolouchové, její příběh a autentické záběry z hor a přírody. Film začal vznikat už v době druhého neúspěšného pokusu, takže budeme svědky zklamání i následného triumfu.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

Pin It on Pinterest

%d blogerům se to líbí: