Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová

I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Klára Kolouchová zdolala horu K2. O jejím životě i triumfu vzniká dokument
zdroj: bontonfilm

12. 08. 2019

12. 08. 2019

Klára Kolouchová má za sebou čerstvé zdolání osmitisícovky K2. Nadšená horolezkyně stanula na jejím vrcholu 26. července a je první Českou, které se to podařilo. A nejen to, celkově je pátým Čechem vůbec, který horu K2 pokořil. Ta má 8611 metrů nad mořem a jedná se o druhý nejvyšší vrchol světa. Letos už má tak Kolouchová za sebou druhý úspěch, protože v květnu zdolala horu třetí nejvyšší horu světa – Kančendžengu.

K2 jako nejobtížnější hora světa

Legendární K2 je sice až za Everestem, co se týká nadmořské výšky, ale obecně panují názory, že výstup na ni je obtížnější a také nebezpečnější. Klára o tom ví své – letošní úspěšný pokus o zdolání této hory byl už jejím třetím pokusem. Poprvé se k němu vydala v roce 2016, ale výpravu překazila lavina. V roce 2018 to zase byla viróza, která ji během výstupu přepadla.

Sbírá jeden vrchol za druhým

Klára Kolouchová (*6. září 1978) má už dnes za sebou hned několik osmitisícovek. První velký vrchol pokořila už v roce 2005, a to Aconcaguu (6959 m.n.m.), nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. V roce 2007 zdolala Mount Everest, ještě pod jménem Klára Poláčková. Dnes dvojnásobná maminka má za sebou i úspěšné výstupy na Mount McKinley, zvanou dnes Denali (6190 m.n.m.) , což je nejvyšší vrchol Severní Ameriky, nebo Elbrus (5642 m.n.m.), který je zase nejvyšší v Rusku. Výstupem na K2 si splnila svůj veliký sen.

Výstup vyžaduje přípravu

Cesta Kláry k nejvyšším vrcholům odstartovala, když žila a pracovala v Londýně. Tam se zdržela čtyři roky po studiu na gymnáziu a na Vysoké škole obchodního managementu na Anglo-American University v Praze. Právě tehdy začala s přípravou a tréninkem, který obsahuje běhání na oválu nebo venku s batohem se zátěží, plavání v bazénu i posilovnu a kruhový trénink. Během přípravné fáze před výstupem takto trénuje dvoufázově i šestkrát týdně.

K TÉMATU  Filmy pro zasmání: Desítka, u které se budete válet smíchy

Dokument ukáže nezdar i triumf

V roce 2013 se vdala a s manželem má dvě děti, Emmu a Cyrila. K jejím oblíbeným sportům patří i tenis nebo lyžování. Je zajímavé, že horolezectví považuje stále jen za svůj koníček. Kromě mateřské dovolené má úspěšnou kariéru v byznysu a reklamní agentuře.

Pokud vás zajímá její život i dobrodružství na cestách k vrcholu, těšte se na nový dokumentární film, který připravuje režisérka Jana Počtová. Ta se spolu s kameramanem zúčastnila expedice na horu K2 až do základního tábora. Snímek se přitom zaměří na samotnou osobu Kláry Kolouchové, její příběh a autentické záběry z hor a přírody. Film začal vznikat už v době druhého neúspěšného pokusu, takže budeme svědky zklamání i následného triumfu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek