Domů » Rodina » Chcete si pořídit malé kotě? Víte, jak se o něj nejlépe postarat? Dejte na rady odborníka!
Jak se nejlépe postarat o malé kotě?
zdroj: Pixabay
Rodina

Chcete si pořídit malé kotě? Víte, jak se o něj nejlépe postarat? Dejte na rady odborníka!

Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.

Kdy si ho pořídit?

Kotě se zpravidla pořizuje od 13. týdne jeho života, to je doba, kdy přechází od kojení k pevné stravě. Pokud kotě oddělíte od matky dříve, hrozí při přechodu na jinou stravu, než je mateřské mléko, závažné žaludeční potíže. Buďte trpěliví a také se ptejte po přesném narození.

Ve dvou se to lépe táhne

Pořizujete-li si kotě do osmi měsíců věku, je dobré zvážit, zda si nevzít rovnou dvě. Pes se dokáže dobře zabavit se svým pánem např. aportem. Kočky ale mají trochu jiný svět a při hře si nejlépe rozumí s další kočkou. Ideální je pořizovat rovnou sourozence. Dopřejete mu tak dalšího člena smečky, zatímco budete v práci.

Krmte několikrát denně

Ze začátku je důležité kotě krmit až 6x denně. Má malý žaludek, takže aby do sebe dostalo optimální dávku všech živin, musíte mu podávat stravu několikrát za den.  „Vhodné jsou kapsičky s vysokým obsahem masa nebo speciální mléko pro kočky. Později přidávejte granulovanou stravu. „Dobré je granule změkčit trochou vody, popřípadě masovým vývarem, dostanete tak do kočky více tekutin,“ dodává odborník Martin Pučálka.

Mléko není pro kočky

Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná. Od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně. Dodržujte pevný režim a krmte vždy ve stejnou dobu. Kočky jsou rituální zvířata a nepravidelnost nemají rády. Důležité je také naučit koťata dodržovat pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Dávejte je jinam než misky s jídlem, kočky nerady pijí hned vedle místa, kde jedí. Praktická je speciální fontánka na vodu.

Vhodné vitamíny

Koťata rostou až 10x rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy maximální pozornost. Strava musí být bohatá na vitamíny a minerály. Nezbytný je vitamín A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny. Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin a málo uhlohydrátů. Rozhodně nejsou vhodné produkty s obsahem jater, které jsou pro kočky moc energeticky vydatné. Vaši péči vám koťata vrátí příjemným vrněním a tulením…

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">