Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
skleník
Není nad vlastnoručně vypěstovanou úrodu. (foto: 123RF)

01. 04. 2022

Vypěstovat si vlastní úrodu navíc není obvykle nic složitého, a pokud si pořídíte skleník, budete to mít ještě jednodušší. Jaké jsou výhody zahradních skleníků, a který zvolit?

Výhody zahradních skleníků

Především je vaše úroda chráněná, také se jí jistě bude dařit lépe než venku na záhonku. Ve skleníku si můžete vypěstovat opravdu cokoliv, a to zejména proto, že se nemusíte ohlížet na podmínky venku. Bude se v něm dařit i exotickým a teplomilným plodinám, nerozhodí vás přízemní mrazíky, deště, ale ani silný vítr nebo krupobití.

skleník
Péče o zahrádku je zároveň i relax. (foto: 123RF)

Cokoliv co si budete chtít vypěstovat, bude ve skleníku jako doma v pokojíčku. Pokud třeba se zahradničením teprve začínáte, je to obrovská výhoda. Samozřejmě záleží na tom, jaký skleník zvolíte. Ale v takových, kde je velmi dobré těsnění, můžete i přitápět, takže je možné pěstovat některé plodiny celoročně.

Skleník ze skla, nebo z polykarbonátu?

Jedná se o nenáročnou stavbou, můžete si vybrat již hotový, který na zahradu jen postavíte. Nebo si postavte vlastní podle vašich požadavků. Dnes existují i firmy, co vám ho postaví na míru a nebude to trvat déle než pár týdnů. Jako první si ale musíte rozmyslet, z jakého materiálu vlastně skleník chcete. Na výběr máte sklo, nebo moderní polykarbonát. Oba materiály mají své specifické výhody. Na trhu je možné najít i takové, které jsou zhotovené z obou těchto materiálů.

U skla si dávejte pozor, je rozdíl v tom, zda je skleník vyrobený z obyčejného skla, nebo z odolnějšího tvrzeného skla. Obyčejné sklo nevydrží tolik co sklo tvrzené, které je z bezpečnostního hlediska mnohem výhodnější. Tvrzené sklo odolá i krupobití a jiným vlivům počasí. Navíc pokud se opravdu poškodí, nepořeže vás. Kvalitní a pevné skleníky ze skla mají velmi dlouhou životnost a hodí se na zahradu i v případě, že máte malé děti, které pobíhají a hrají si venku v jednom kuse. Průhlednost skla pak zaručuje hezčí estetický dojem. Ke všemu sklo chrání obsah před nebezpečným a agresivním UV zářením.

K TÉMATUJak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

Polykarbonát má ale také své klady. Přesvědčí vás i jeho pořizovací cena, navíc jde o moderní materiál, který je lehký, velmi odolný a s dlouhou životností. Nemusíte se u něj bát, že se rozbije či popraská jako sklo. Polykarbonátové desky, ze kterých se skleníky staví, mají navíc na sobě ochrannou UV folii, takže i v tomto případě bude úroda chráněná před UV zářením dokonale.

Kam skleník postavit

Na skleník si na zahradě samozřejmě musíte vyčlenit prostor. Pokud nemáte místa nazbyt nevadí, je možné ho přistavit i k boční straně domu. Vždy ale pamatujte na jedno velmi důležité pravidlo. Musí být vždy z jedné strany nestíněný a měla by to být jeho jižní strana. I s tímto počítejte, když se budete rozmýšlet, kam jej postavíte.

pěstování
S pěstováním vám pomohou i děti a ještě se něco naučí. (foto: 123RF)

Pak už jen záleží na velikosti. Určitě můžete mít jen maličký, do něhož se vám vejde menší úroda, několik málo druhů plodin. Pokud ale máte více prostoru, můžete si pořídit větší, ve kterém už toho vypěstujete mnohem více.

Záleží na tom, co máte v plánu pěstovat, a samozřejmě i na prostoru, který máte k dispozici. Pokud se ale chystáte na pěstování náročnějších nebo i exotických plodin, počítejte s tím, že budete potřebovat navíc poličky. Měl by tak být dostatečně vysoký.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?

Nepřehlédněte

Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek