Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
skleník
Není nad vlastnoručně vypěstovanou úrodu. (foto: 123RF)

01. 04. 2022

Vypěstovat si vlastní úrodu navíc není obvykle nic složitého, a pokud si pořídíte skleník, budete to mít ještě jednodušší. Jaké jsou výhody zahradních skleníků, a který zvolit?

Výhody zahradních skleníků

Především je vaše úroda chráněná, také se jí jistě bude dařit lépe než venku na záhonku. Ve skleníku si můžete vypěstovat opravdu cokoliv, a to zejména proto, že se nemusíte ohlížet na podmínky venku. Bude se v něm dařit i exotickým a teplomilným plodinám, nerozhodí vás přízemní mrazíky, deště, ale ani silný vítr nebo krupobití.

skleník
Péče o zahrádku je zároveň i relax. (foto: 123RF)

Cokoliv co si budete chtít vypěstovat, bude ve skleníku jako doma v pokojíčku. Pokud třeba se zahradničením teprve začínáte, je to obrovská výhoda. Samozřejmě záleží na tom, jaký skleník zvolíte. Ale v takových, kde je velmi dobré těsnění, můžete i přitápět, takže je možné pěstovat některé plodiny celoročně.

Skleník ze skla, nebo z polykarbonátu?

Jedná se o nenáročnou stavbou, můžete si vybrat již hotový, který na zahradu jen postavíte. Nebo si postavte vlastní podle vašich požadavků. Dnes existují i firmy, co vám ho postaví na míru a nebude to trvat déle než pár týdnů. Jako první si ale musíte rozmyslet, z jakého materiálu vlastně skleník chcete. Na výběr máte sklo, nebo moderní polykarbonát. Oba materiály mají své specifické výhody. Na trhu je možné najít i takové, které jsou zhotovené z obou těchto materiálů.

U skla si dávejte pozor, je rozdíl v tom, zda je skleník vyrobený z obyčejného skla, nebo z odolnějšího tvrzeného skla. Obyčejné sklo nevydrží tolik co sklo tvrzené, které je z bezpečnostního hlediska mnohem výhodnější. Tvrzené sklo odolá i krupobití a jiným vlivům počasí. Navíc pokud se opravdu poškodí, nepořeže vás. Kvalitní a pevné skleníky ze skla mají velmi dlouhou životnost a hodí se na zahradu i v případě, že máte malé děti, které pobíhají a hrají si venku v jednom kuse. Průhlednost skla pak zaručuje hezčí estetický dojem. Ke všemu sklo chrání obsah před nebezpečným a agresivním UV zářením.

K TÉMATU  Vyrobte si svůj adventní věnec! Nezabere to moc času a budete se radovat s vlastního originálu!

Polykarbonát má ale také své klady. Přesvědčí vás i jeho pořizovací cena, navíc jde o moderní materiál, který je lehký, velmi odolný a s dlouhou životností. Nemusíte se u něj bát, že se rozbije či popraská jako sklo. Polykarbonátové desky, ze kterých se skleníky staví, mají navíc na sobě ochrannou UV folii, takže i v tomto případě bude úroda chráněná před UV zářením dokonale.

Kam skleník postavit

Na skleník si na zahradě samozřejmě musíte vyčlenit prostor. Pokud nemáte místa nazbyt nevadí, je možné ho přistavit i k boční straně domu. Vždy ale pamatujte na jedno velmi důležité pravidlo. Musí být vždy z jedné strany nestíněný a měla by to být jeho jižní strana. I s tímto počítejte, když se budete rozmýšlet, kam jej postavíte.

pěstování
S pěstováním vám pomohou i děti a ještě se něco naučí. (foto: 123RF)

Pak už jen záleží na velikosti. Určitě můžete mít jen maličký, do něhož se vám vejde menší úroda, několik málo druhů plodin. Pokud ale máte více prostoru, můžete si pořídit větší, ve kterém už toho vypěstujete mnohem více.

Záleží na tom, co máte v plánu pěstovat, a samozřejmě i na prostoru, který máte k dispozici. Pokud se ale chystáte na pěstování náročnějších nebo i exotických plodin, počítejte s tím, že budete potřebovat navíc poličky. Měl by tak být dostatečně vysoký.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.

Nepřehlédněte

V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek