Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
pomelo
Jak pomelo prospívá zdraví? (Foto: 123RF)

11. 05. 2021

Pro většinu lidí je však pomelo jenom dalším druhem citrusů. Sloupnou ho z kůže a poté olupují slupku před vložením do úst. Ale věděli jste, že pomelo umí doplnit potřebné vitaminy a také zahání kocovinu? 

Pomelo se pyšní řadou příznivých účinků 

Pro správné trávení 

To, že doplňuje potřebné vitaminy, jste možná tušili. Přece jenom mluvíme o ovoci a prakticky každé ovoce doplňuje tělu prospěšné živiny. Co jste však možná nevěděli, je, že podporuje správné trávení a zlepšuje trávení obecně. A to se především během vánočních svátků, jež jsou pro náš žaludek a střeva hotovým utrpením, víc, než hodí.  

Kromě toho mluvíme o skvělém podporovateli našeho metabolismu. S pomocí pomela dochází k odstraňování škodlivých látek z těla, také si poradí s přebytečnou solí.  

Pro pevnou imunitu 

Nejen v současné době panujícího koronaviru se musíme snažit o to, aby se z našeho imunitního systému stalo pevné rytířské brnění, které nepustí jediný vir či bakterii. A pomelo v tomto případě bude skvělým bojovníkem do řady. Obsahuje totiž obrovské množství vitaminu C (pouhých 100 gramů pomela obsahuje doporučené denní množství vitaminu C!).  

Možná i díky svému vysokému obsahu vitaminu C je pomelo něčím, co chcete jíst při kocovině. Skvěle se proti nepříjemné bolesti hlavy a žaludku podobajícímu se vodě osvědčilo.  

Pro štíhlou linii 

Pokud se zrovna nacházíte v hubnoucím módu, jistě vás potěší, že pomelo v sobě neobsahuje prakticky žádné tuky (ani sodík). Je složeno převážně z vitaminů skupiny A a C, poté obsahuje tělu prospěšné minerály, jako je mangan, draslík a železo. Co však neobsahuje, jsou zmiňované tuky. Honbu za štíhlou linií tak nijak neztíží či nepřekazí.  

Jak vybrat pomelo v obchodě 

Milujete pomelo, ale poslední dobou se vám nedaří z obchodu přinést takové, které by nebylo kyselé nebo hořké? Při výběru pomela klaďte důraz na jednu věc, a sice na to, aby mělo vždycky žlutou barvu. Když bude místy oranžové, to je také v pořádku. Pomelo zelené barvy neberte, tento plod není dostatečně zralý. 

K TÉMATUOvesné vločky jako součást snídaně. Proč na ně nezapomínat?

Na omak by mělo být pomelo lehce měkké. Doporučujeme si k pomelu také přivonět – cítit byste měli citrusovou vůni. Pokud cítíte hořkost, je plod spíše přezrálý než dobře zralý.  

Loupe se slupka i bílá blanka 

Pokud jste si domů přinesli pomelo žluté barvy, které voní příjemně citrusově, je načase se pustit do loupání plodu. Zásadně se loupe jak vrchní slupka, tak i bílá blanka, která dužinu obaluje. Bílá blanka je totiž extrémně hořká a celkový požitek z exotického plodu by nenávratně zkazila.  

Pár zajímavostí závěrem 

  • Věděli jste, že tlustá slupka pomela tvoří až třicet procent hmotnosti plodu? Nelekněte se, když po odstranění slupky bude plod poměrně malý.  
  • Věděli jste, že pomelo je velice silným antioxidantem? Pomůže pročistit tělo a vyhnat toxiny ven.  
  • Věděli jste, že pomelo pomáhá v boji proti vysokému cholesterolu, který je v současné době velice častým problémem? Kromě jiného také reguluje vysoký krevní tlak a zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Pečená jablka plněná sušeným ovocem. Skvělá sladká příloha, ale poslouží i jako dezert!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.

Nepřehlédněte

Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek