Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
pomelo
Jak pomelo prospívá zdraví? (Foto: 123RF)

11. 05. 2021

Pro většinu lidí je však pomelo jenom dalším druhem citrusů. Sloupnou ho z kůže a poté olupují slupku před vložením do úst. Ale věděli jste, že pomelo umí doplnit potřebné vitaminy a také zahání kocovinu? 

Pomelo se pyšní řadou příznivých účinků 

Pro správné trávení 

To, že doplňuje potřebné vitaminy, jste možná tušili. Přece jenom mluvíme o ovoci a prakticky každé ovoce doplňuje tělu prospěšné živiny. Co jste však možná nevěděli, je, že podporuje správné trávení a zlepšuje trávení obecně. A to se především během vánočních svátků, jež jsou pro náš žaludek a střeva hotovým utrpením, víc, než hodí.  

Kromě toho mluvíme o skvělém podporovateli našeho metabolismu. S pomocí pomela dochází k odstraňování škodlivých látek z těla, také si poradí s přebytečnou solí.  

Pro pevnou imunitu 

Nejen v současné době panujícího koronaviru se musíme snažit o to, aby se z našeho imunitního systému stalo pevné rytířské brnění, které nepustí jediný vir či bakterii. A pomelo v tomto případě bude skvělým bojovníkem do řady. Obsahuje totiž obrovské množství vitaminu C (pouhých 100 gramů pomela obsahuje doporučené denní množství vitaminu C!).  

Možná i díky svému vysokému obsahu vitaminu C je pomelo něčím, co chcete jíst při kocovině. Skvěle se proti nepříjemné bolesti hlavy a žaludku podobajícímu se vodě osvědčilo.  

Pro štíhlou linii 

Pokud se zrovna nacházíte v hubnoucím módu, jistě vás potěší, že pomelo v sobě neobsahuje prakticky žádné tuky (ani sodík). Je složeno převážně z vitaminů skupiny A a C, poté obsahuje tělu prospěšné minerály, jako je mangan, draslík a železo. Co však neobsahuje, jsou zmiňované tuky. Honbu za štíhlou linií tak nijak neztíží či nepřekazí.  

Jak vybrat pomelo v obchodě 

Milujete pomelo, ale poslední dobou se vám nedaří z obchodu přinést takové, které by nebylo kyselé nebo hořké? Při výběru pomela klaďte důraz na jednu věc, a sice na to, aby mělo vždycky žlutou barvu. Když bude místy oranžové, to je také v pořádku. Pomelo zelené barvy neberte, tento plod není dostatečně zralý. 

K TÉMATU  Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

Na omak by mělo být pomelo lehce měkké. Doporučujeme si k pomelu také přivonět – cítit byste měli citrusovou vůni. Pokud cítíte hořkost, je plod spíše přezrálý než dobře zralý.  

Loupe se slupka i bílá blanka 

Pokud jste si domů přinesli pomelo žluté barvy, které voní příjemně citrusově, je načase se pustit do loupání plodu. Zásadně se loupe jak vrchní slupka, tak i bílá blanka, která dužinu obaluje. Bílá blanka je totiž extrémně hořká a celkový požitek z exotického plodu by nenávratně zkazila.  

Pár zajímavostí závěrem 

  • Věděli jste, že tlustá slupka pomela tvoří až třicet procent hmotnosti plodu? Nelekněte se, když po odstranění slupky bude plod poměrně malý.  
  • Věděli jste, že pomelo je velice silným antioxidantem? Pomůže pročistit tělo a vyhnat toxiny ven.  
  • Věděli jste, že pomelo pomáhá v boji proti vysokému cholesterolu, který je v současné době velice častým problémem? Kromě jiného také reguluje vysoký krevní tlak a zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Pečená jablka plněná sušeným ovocem. Skvělá sladká příloha, ale poslouží i jako dezert!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.

Nepřehlédněte

Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek