Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
pomelo
Jak pomelo prospívá zdraví? (Foto: 123RF)

11. 05. 2021

Pro většinu lidí je však pomelo jenom dalším druhem citrusů. Sloupnou ho z kůže a poté olupují slupku před vložením do úst. Ale věděli jste, že pomelo umí doplnit potřebné vitaminy a také zahání kocovinu? 

Pomelo se pyšní řadou příznivých účinků 

Pro správné trávení 

To, že doplňuje potřebné vitaminy, jste možná tušili. Přece jenom mluvíme o ovoci a prakticky každé ovoce doplňuje tělu prospěšné živiny. Co jste však možná nevěděli, je, že podporuje správné trávení a zlepšuje trávení obecně. A to se především během vánočních svátků, jež jsou pro náš žaludek a střeva hotovým utrpením, víc, než hodí.  

Kromě toho mluvíme o skvělém podporovateli našeho metabolismu. S pomocí pomela dochází k odstraňování škodlivých látek z těla, také si poradí s přebytečnou solí.  

Pro pevnou imunitu 

Nejen v současné době panujícího koronaviru se musíme snažit o to, aby se z našeho imunitního systému stalo pevné rytířské brnění, které nepustí jediný vir či bakterii. A pomelo v tomto případě bude skvělým bojovníkem do řady. Obsahuje totiž obrovské množství vitaminu C (pouhých 100 gramů pomela obsahuje doporučené denní množství vitaminu C!).  

Možná i díky svému vysokému obsahu vitaminu C je pomelo něčím, co chcete jíst při kocovině. Skvěle se proti nepříjemné bolesti hlavy a žaludku podobajícímu se vodě osvědčilo.  

Pro štíhlou linii 

Pokud se zrovna nacházíte v hubnoucím módu, jistě vás potěší, že pomelo v sobě neobsahuje prakticky žádné tuky (ani sodík). Je složeno převážně z vitaminů skupiny A a C, poté obsahuje tělu prospěšné minerály, jako je mangan, draslík a železo. Co však neobsahuje, jsou zmiňované tuky. Honbu za štíhlou linií tak nijak neztíží či nepřekazí.  

Jak vybrat pomelo v obchodě 

Milujete pomelo, ale poslední dobou se vám nedaří z obchodu přinést takové, které by nebylo kyselé nebo hořké? Při výběru pomela klaďte důraz na jednu věc, a sice na to, aby mělo vždycky žlutou barvu. Když bude místy oranžové, to je také v pořádku. Pomelo zelené barvy neberte, tento plod není dostatečně zralý. 

K TÉMATU  Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

Na omak by mělo být pomelo lehce měkké. Doporučujeme si k pomelu také přivonět – cítit byste měli citrusovou vůni. Pokud cítíte hořkost, je plod spíše přezrálý než dobře zralý.  

Loupe se slupka i bílá blanka 

Pokud jste si domů přinesli pomelo žluté barvy, které voní příjemně citrusově, je načase se pustit do loupání plodu. Zásadně se loupe jak vrchní slupka, tak i bílá blanka, která dužinu obaluje. Bílá blanka je totiž extrémně hořká a celkový požitek z exotického plodu by nenávratně zkazila.  

Pár zajímavostí závěrem 

  • Věděli jste, že tlustá slupka pomela tvoří až třicet procent hmotnosti plodu? Nelekněte se, když po odstranění slupky bude plod poměrně malý.  
  • Věděli jste, že pomelo je velice silným antioxidantem? Pomůže pročistit tělo a vyhnat toxiny ven.  
  • Věděli jste, že pomelo pomáhá v boji proti vysokému cholesterolu, který je v současné době velice častým problémem? Kromě jiného také reguluje vysoký krevní tlak a zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Pečená jablka plněná sušeným ovocem. Skvělá sladká příloha, ale poslouží i jako dezert!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek