Pátek , 17. 05. 2024

Aneta

Home office a zdraví: ubližuje nám práce z domu či naopak?

Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
home office zdraví
Prospívá nebo škodí home office zdraví? (foto: 123rf.com)

10. 03. 2021

Potíže se spánkem

Jaký má home office vliv na zdraví? Během práce z domova má člověk tendenci dělat si neustálé pauzičky, dojít si častěji udělat kávu nebo si ji rovnou nachystat do velkého hrnku. Zároveň odpadla velká část běžného každodenního pohybu a mnohdy se vytrácí jakýkoliv denní režim.

To pak výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. V průběhu dne se méně věnujeme fyzické aktivitě, nechodíme spát pravidelně a spánek pak může být mělký nebo opakovaně přerušovaný. Samozřejmě optimálním řešením je zachování základního režimu, omezení káviček a pravidelný pohyb – když už ne ve fitku, tak aspoň venku na procházkách nebo cvičením doma.

potíže se spánkem
Home office může způsobit potíže se spánkem. (foto: 123rf.com)

Namáhání zad

Sedíte při práci doma vždy u stolu s počítačem? Máte vhodně nastavenou židli a monitor? Zřejmě každý si občas chce dopřát pohodlí a uloží se s notebookem na klíně v křesle nebo v posteli. Pokud to však děláte často, mohou to odnést vaše záda. Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, jak sedíte doma u počítače a jestli vůbec máte vhodnou židli.

namáhání zad
Kvůli špatnému sezení si jen namáháme záda. (foto: 123rf.com)

Přibírání na váze

Méně pohybu, nepravidelná strava, častější svačiny a mnohdy také nutnost každodenního vaření – to vše se samozřejmě velmi snadno podepíše na naší váze. Pokud společně s vámi zůstaly doma i vaše děti na distanční výuce, jen stěží se každodennímu vaření vyhnete. Dejte ale přednost lehčím jídlům a dbejte na to, jaké množství sníte. O nutnosti pravidelného pohybu už tu byla řeč.

home office zdraví přibírání
Práce z domu se pojí s nedostatkem pohybu a s přibíráním. (foto: 123rf.com)

Psychická nepohoda

Home office s sebou nenese pouze možnost zorganizovat si pracovní povinnosti tak, jak nám vyhovuje, ale mnoho dalších změn. Odpadá příjemný pokec s kolegyněmi, vzájemné sdělování zážitků nebo společné obědy. Rázem jste celý den doma, někdy mezi čtyřmi stěnami, někdy také společně s dětmi a manželem.

K TÉMATU  Jak předejít přibírání na home office: I když pracujete z domova, musíte mít řád

Pak je těžké nedostat ponorkovou nemoc a nezačít na všechny jen řvát. Najděte si čas na vlastní relaxaci, oprašte své staré záliby, vytáhněte pletení nebo kytaru, případně se každý den projděte na čerstvém vzduchu. Když se vám podaří najít si každý den čas pro sebe, máte vyhráno a home office nebude mít tak negativní dopad na vaše zdraví.

psychika nepohoda
Dostavit se může také psychická nepohoda. (foto: 123rf.com)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.
Při zařizování interiéru je důležité stanovit si styl, do kterého budete nábytek i doplňky ladit. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že váš domov bude působit chaoticky a přeplácaně. Stále tápete, který styl se k vám nejvíce hodí?
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?
Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!

Výběr článků

Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?

Nepřehlédněte

Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek