Úterý , 04. 10. 2022

František

Home office a zdraví: ubližuje nám práce z domu či naopak?

Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
home office zdraví
Prospívá nebo škodí home office zdraví? (foto: 123rf.com)

10. 03. 2021

Potíže se spánkem

Jaký má home office vliv na zdraví? Během práce z domova má člověk tendenci dělat si neustálé pauzičky, dojít si častěji udělat kávu nebo si ji rovnou nachystat do velkého hrnku. Zároveň odpadla velká část běžného každodenního pohybu a mnohdy se vytrácí jakýkoliv denní režim.

To pak výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. V průběhu dne se méně věnujeme fyzické aktivitě, nechodíme spát pravidelně a spánek pak může být mělký nebo opakovaně přerušovaný. Samozřejmě optimálním řešením je zachování základního režimu, omezení káviček a pravidelný pohyb – když už ne ve fitku, tak aspoň venku na procházkách nebo cvičením doma.

potíže se spánkem
Home office může způsobit potíže se spánkem. (foto: 123rf.com)

Namáhání zad

Sedíte při práci doma vždy u stolu s počítačem? Máte vhodně nastavenou židli a monitor? Zřejmě každý si občas chce dopřát pohodlí a uloží se s notebookem na klíně v křesle nebo v posteli. Pokud to však děláte často, mohou to odnést vaše záda. Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, jak sedíte doma u počítače a jestli vůbec máte vhodnou židli.

namáhání zad
Kvůli špatnému sezení si jen namáháme záda. (foto: 123rf.com)

Přibírání na váze

Méně pohybu, nepravidelná strava, častější svačiny a mnohdy také nutnost každodenního vaření – to vše se samozřejmě velmi snadno podepíše na naší váze. Pokud společně s vámi zůstaly doma i vaše děti na distanční výuce, jen stěží se každodennímu vaření vyhnete. Dejte ale přednost lehčím jídlům a dbejte na to, jaké množství sníte. O nutnosti pravidelného pohybu už tu byla řeč.

home office zdraví přibírání
Práce z domu se pojí s nedostatkem pohybu a s přibíráním. (foto: 123rf.com)

Psychická nepohoda

Home office s sebou nenese pouze možnost zorganizovat si pracovní povinnosti tak, jak nám vyhovuje, ale mnoho dalších změn. Odpadá příjemný pokec s kolegyněmi, vzájemné sdělování zážitků nebo společné obědy. Rázem jste celý den doma, někdy mezi čtyřmi stěnami, někdy také společně s dětmi a manželem.

K TÉMATU  Mořské varhany. Chorvatský Zadar se chlubí netradiční atrakcí

Pak je těžké nedostat ponorkovou nemoc a nezačít na všechny jen řvát. Najděte si čas na vlastní relaxaci, oprašte své staré záliby, vytáhněte pletení nebo kytaru, případně se každý den projděte na čerstvém vzduchu. Když se vám podaří najít si každý den čas pro sebe, máte vyhráno a home office nebude mít tak negativní dopad na vaše zdraví.

psychika nepohoda
Dostavit se může také psychická nepohoda. (foto: 123rf.com)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek