Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Home office a zdraví: ubližuje nám práce z domu či naopak?

Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
home office zdraví
Prospívá nebo škodí home office zdraví? (foto: 123rf.com)

10. 03. 2021

Potíže se spánkem

Jaký má home office vliv na zdraví? Během práce z domova má člověk tendenci dělat si neustálé pauzičky, dojít si častěji udělat kávu nebo si ji rovnou nachystat do velkého hrnku. Zároveň odpadla velká část běžného každodenního pohybu a mnohdy se vytrácí jakýkoliv denní režim.

To pak výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. V průběhu dne se méně věnujeme fyzické aktivitě, nechodíme spát pravidelně a spánek pak může být mělký nebo opakovaně přerušovaný. Samozřejmě optimálním řešením je zachování základního režimu, omezení káviček a pravidelný pohyb – když už ne ve fitku, tak aspoň venku na procházkách nebo cvičením doma.

potíže se spánkem
Home office může způsobit potíže se spánkem. (foto: 123rf.com)

Namáhání zad

Sedíte při práci doma vždy u stolu s počítačem? Máte vhodně nastavenou židli a monitor? Zřejmě každý si občas chce dopřát pohodlí a uloží se s notebookem na klíně v křesle nebo v posteli. Pokud to však děláte často, mohou to odnést vaše záda. Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, jak sedíte doma u počítače a jestli vůbec máte vhodnou židli.

namáhání zad
Kvůli špatnému sezení si jen namáháme záda. (foto: 123rf.com)

Přibírání na váze

Méně pohybu, nepravidelná strava, častější svačiny a mnohdy také nutnost každodenního vaření – to vše se samozřejmě velmi snadno podepíše na naší váze. Pokud společně s vámi zůstaly doma i vaše děti na distanční výuce, jen stěží se každodennímu vaření vyhnete. Dejte ale přednost lehčím jídlům a dbejte na to, jaké množství sníte. O nutnosti pravidelného pohybu už tu byla řeč.

home office zdraví přibírání
Práce z domu se pojí s nedostatkem pohybu a s přibíráním. (foto: 123rf.com)

Psychická nepohoda

Home office s sebou nenese pouze možnost zorganizovat si pracovní povinnosti tak, jak nám vyhovuje, ale mnoho dalších změn. Odpadá příjemný pokec s kolegyněmi, vzájemné sdělování zážitků nebo společné obědy. Rázem jste celý den doma, někdy mezi čtyřmi stěnami, někdy také společně s dětmi a manželem.

K TÉMATU  STOP rychlému tloustnutí. Co nedělat, abychom nepřibrali?

Pak je těžké nedostat ponorkovou nemoc a nezačít na všechny jen řvát. Najděte si čas na vlastní relaxaci, oprašte své staré záliby, vytáhněte pletení nebo kytaru, případně se každý den projděte na čerstvém vzduchu. Když se vám podaří najít si každý den čas pro sebe, máte vyhráno a home office nebude mít tak negativní dopad na vaše zdraví.

psychika nepohoda
Dostavit se může také psychická nepohoda. (foto: 123rf.com)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.

Nepřehlédněte

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek