Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Home office
Pracovat z domova přináší spoustu výhod, ale číhají na vás i jisté nástrahy.

25. 03. 2020

A nevíte, zda stihnete udělat tolik práce doma, jako v kanceláři. Home office má svá pravidla. Zkuste je dodržovat.

Stálý home office. Výhody a nevýhody

Pracuji doma už více než deset let. Mám kamarádky, které jsou na tom stejně. Třeba proto, že mají zaměstnavatele vzdáleného stovky kilometrů a jejich práce to umožňuje. Většina lidí, kteří pracují doma nastálo, nemá od zaměstnavatele stanovenou pracovní dobu. Má pouze pracovní úkoly, které musí v určitém termínu splnit. A záleží na nich, kdy tak učiní.

Ale to je právě pro některé lidi, kteří s prací doma začínají, velké lákadlo. Ráno kávu a noviny, pak vyvenčit psa, nakoupit, vyřídit soukromé telefonáty. A najednou je poledne. Tak si uděláme oběd a po něm zasurfujeme na internetu a dáme prádlo do pračky. Jsou tři odpoledne a vy jste se na práci možná jen tak letmo koukla.

Nemluvě o tom, že „když jste přece doma, zvládnete zařídit to či ono“. Alespoň tak si to myslí partner.

Neuvaříte, nevyperete. Musíte pracovat

Málokdo, kdo nezažil alespoň několik týdnů práci z domova, totiž chápe, že potřebujete svou pracovní dobu. Čas, kdy se budete věnovat pouze své práci.

Neuvaříte, nevyperete, neoběháte úřady a obchody. A to si musíte stanovit a případně na rodině vydobýt.
Stanovte si jasně svou pracovní dobu a dodržujte ji. Nedejte se rušit požadavky členů domácnosti. Stejně, jako kdybyste chodila do kanceláře.

Než začnete pracovat, tak se upravte a oblékněte. Nepracujte v pyžamu. Dopadnete tak, že k večeru zjistíte, že jste se ještě neumyla, natož nalíčila. Nemusíte doma sedět v lodičkách a kostýmu. Stačí pohodlné oblečení, v kterém se můžete ukázat například listonošce, kurýrovi nebo návštěvě kolegy.

Nezapomeňte na relax a sociální kontakty

Rozhodněte se, v kolik hodin ukončíte svou denní práci a dodržujte to. Záleží to například na režimu celé rodiny, zda jste sama, máte partnera či děti. Každopádně potřebujete čas pro sebe. Kdybyste nevytáhla paty z domu, neprospělo by to ani vám, ani vašim blízkým.

K TÉMATU  Piercing v létě: Ano, nebo ne? Novou parádu si schovejte na podzim

Práce doma má totiž velkou nevýhodu v tom, že jste ve spojení se světem pouze prostřednictvím elektroniky a málokdy s někým mluvíte osobně. To si musíte nahradit kontakty ve volném čase. Ukončete práci a jděte na procházku, do fitka, do bazénu, sejděte se s kamarádkou.

Nemyslete si, že když pracujete doma, musíte být stále k dispozici. Není tomu tak. Pokud nenastane u vašeho zaměstnavatele extrémní situace, nepracujte večer a o víkendech. A už vůbec ne o dovolené. Věnujte se koníčkům právě tak, jako vaši kolegové, kteří chodí do kanceláře.

Sporadický home office

Těžko bude asistentka manažera pracovat doma, když ji potřebuje, aby vyřizovala denní agendu, plánovala porady a jednání. Nemluvě o lékařích, prodavačkách a dalších zaměstnancích ve službách a veřejné správě. Ale projektant, účetní či obchodní manažer může občas pracovat z domova.

Většina zaměstnavatelů v těchto případech trvá na dodržování stejné pracovní doby pro všechny. Je to především proto, abyste byli on-line ve stejnou dobu, jako váš šéf a kolegové a mohli řešit konkrétní pracovní záležitosti.

Nejedna firma, u níž je home office běžný, má pro tyto účely i své aplikace, vnitropodnikové softwary, on-line kanceláře, cloudy, internetová rozhraní, jejichž prostřednictvím se zaměstnanec z domova přihlásí do práce. A zaměstnavatel tak může průběžně sledovat pracovní aktivitu. Počítejte s tím, že musíte být na lince přesně v danou pracovní dobu.

Výhodou takových systémů ale je, že uděláte práci, která je vám uložena a po zbytek dne nebudete řešit, kterou pracovní povinnost jste odložila či zanedbala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pánská pracovna. Jak ji zařídit a vytvořit dokonalou domácí kancelář

Jak předejít krizi, když svou práci vykonáváte práci z domova

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
V padesáti pěti letech se dnes málokdo ztotožní s pojmem senior. Důležité je ale to, že mnoho cestovních kanceláří nabízí pro lidi ve věku 55 let a více výhodné podmínky pro dovolenou. Dovolená pro seniory na vás vyskakuje na každém rohu, skutečně se ale tak vyplatí, jak cestovky inzerují? Zjistili jsme to!
Slavnostní štědrovečerní tabule je stějně oblíbený zvyk, jako stromeček a světýlka. Jak letos připravit vánoční stůl? Inspirujte se nápady, jak letos prostřít váš slavnostní stůl.

Výběr článků

Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.

Nepřehlédněte

Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek