Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Home office
Pracovat z domova přináší spoustu výhod, ale číhají na vás i jisté nástrahy.

25. 03. 2020

A nevíte, zda stihnete udělat tolik práce doma, jako v kanceláři. Home office má svá pravidla. Zkuste je dodržovat.

Stálý home office. Výhody a nevýhody

Pracuji doma už více než deset let. Mám kamarádky, které jsou na tom stejně. Třeba proto, že mají zaměstnavatele vzdáleného stovky kilometrů a jejich práce to umožňuje. Většina lidí, kteří pracují doma nastálo, nemá od zaměstnavatele stanovenou pracovní dobu. Má pouze pracovní úkoly, které musí v určitém termínu splnit. A záleží na nich, kdy tak učiní.

Ale to je právě pro některé lidi, kteří s prací doma začínají, velké lákadlo. Ráno kávu a noviny, pak vyvenčit psa, nakoupit, vyřídit soukromé telefonáty. A najednou je poledne. Tak si uděláme oběd a po něm zasurfujeme na internetu a dáme prádlo do pračky. Jsou tři odpoledne a vy jste se na práci možná jen tak letmo koukla.

Nemluvě o tom, že „když jste přece doma, zvládnete zařídit to či ono“. Alespoň tak si to myslí partner.

Neuvaříte, nevyperete. Musíte pracovat

Málokdo, kdo nezažil alespoň několik týdnů práci z domova, totiž chápe, že potřebujete svou pracovní dobu. Čas, kdy se budete věnovat pouze své práci.

Neuvaříte, nevyperete, neoběháte úřady a obchody. A to si musíte stanovit a případně na rodině vydobýt.
Stanovte si jasně svou pracovní dobu a dodržujte ji. Nedejte se rušit požadavky členů domácnosti. Stejně, jako kdybyste chodila do kanceláře.

Než začnete pracovat, tak se upravte a oblékněte. Nepracujte v pyžamu. Dopadnete tak, že k večeru zjistíte, že jste se ještě neumyla, natož nalíčila. Nemusíte doma sedět v lodičkách a kostýmu. Stačí pohodlné oblečení, v kterém se můžete ukázat například listonošce, kurýrovi nebo návštěvě kolegy.

Nezapomeňte na relax a sociální kontakty

Rozhodněte se, v kolik hodin ukončíte svou denní práci a dodržujte to. Záleží to například na režimu celé rodiny, zda jste sama, máte partnera či děti. Každopádně potřebujete čas pro sebe. Kdybyste nevytáhla paty z domu, neprospělo by to ani vám, ani vašim blízkým.

K TÉMATU  Jak vybrat kancelářskou židli, aby neruinovala naši páteř

Práce doma má totiž velkou nevýhodu v tom, že jste ve spojení se světem pouze prostřednictvím elektroniky a málokdy s někým mluvíte osobně. To si musíte nahradit kontakty ve volném čase. Ukončete práci a jděte na procházku, do fitka, do bazénu, sejděte se s kamarádkou.

Nemyslete si, že když pracujete doma, musíte být stále k dispozici. Není tomu tak. Pokud nenastane u vašeho zaměstnavatele extrémní situace, nepracujte večer a o víkendech. A už vůbec ne o dovolené. Věnujte se koníčkům právě tak, jako vaši kolegové, kteří chodí do kanceláře.

Sporadický home office

Těžko bude asistentka manažera pracovat doma, když ji potřebuje, aby vyřizovala denní agendu, plánovala porady a jednání. Nemluvě o lékařích, prodavačkách a dalších zaměstnancích ve službách a veřejné správě. Ale projektant, účetní či obchodní manažer může občas pracovat z domova.

Většina zaměstnavatelů v těchto případech trvá na dodržování stejné pracovní doby pro všechny. Je to především proto, abyste byli on-line ve stejnou dobu, jako váš šéf a kolegové a mohli řešit konkrétní pracovní záležitosti.

Nejedna firma, u níž je home office běžný, má pro tyto účely i své aplikace, vnitropodnikové softwary, on-line kanceláře, cloudy, internetová rozhraní, jejichž prostřednictvím se zaměstnanec z domova přihlásí do práce. A zaměstnavatel tak může průběžně sledovat pracovní aktivitu. Počítejte s tím, že musíte být na lince přesně v danou pracovní dobu.

Výhodou takových systémů ale je, že uděláte práci, která je vám uložena a po zbytek dne nebudete řešit, kterou pracovní povinnost jste odložila či zanedbala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pánská pracovna. Jak ji zařídit a vytvořit dokonalou domácí kancelář

Jak předejít krizi, když svou práci vykonáváte práci z domova

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek