Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Naučte se správně pečovat o mateřská znaménka

Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
mateřská znaménka
Mateřská znaménka bychom si měli nechat pravidelně vyšetřit.

30. 09. 2022

Víte, proč se nám vůbec mateřská znaménka a pihy dělají? Může za to takzvaný gen MRCI, který udává, kolik kdo bude mít pih. Zatímco někdo jich má na těle jenom pár, jiní jsou pihami a mateřskými znaménky posetí. Pihy a mateřská znaménka se nejčastěji vytvářejí v dětství a dospívání. S přibývajícím věkem však mohou mizet nebo vyblednout.

Sluneční záření

Slunce je skutečně velkým nepřítelem pih a mateřských znamének. Pokaždé, než vyjdete na slunce, byste si místa s pihami měli natřít silnější vrstvou opalovacího krému s SPF 50.

pihy
Nepřítelem pih a znamének je slunce.

Bylinné esence

Ale i když zrovna slunce nesvítí, měli byste si větší pihy a mateřská znaménka každý den potírat přírodními esenciálními oleji z léčivých bylin, jako je například dobromysl, řebříček nebo měsíček. Občas vám ale také dobře poslouží kvalitní panenský olivový olej.

Pravidelná kontrola

Každý rok, nejlépe před začátkem léta, anebo naopak po konci léta, je čas na pravidelnou kontrolu u dermatologa. Ten vám všechna znaménka prohlédne a případně se některá vyříznou a pošlou na histologii. Ačkoliv si možná říkáte, že je něco takového zbytečné a stačí chodit na kontrolu jednou za pár let, opak je pravdou. Pihy se nám tvoří neustále a v létě nejčastěji a v toto období také nejčastěji vystavujete slunci svá mateřská znaménka. Rakovina kůže se může v těle rozbujet velmi rychle, i proto se doporučují kontroly každý rok.

Průběh vyšetření

Jak takové vyšetření vůbec probíhá? Ze všeho nejdříve vás lékař vyzpovídá. Budete ho muset seznámit se svou rodinnou anamnézou, tedy zdali se ve vaší rodině vyskytovaly kožní nádory a podobné problémy. Budete muset přiznat i to, jak často trávíte čas na slunci nebo jak často a jaké ochranné prostředky proti škodlivému UV záření používáte. Pak už lékař stanoví váš fototyp a učiní klinické vyšetření kožního povrchu. Případně také může následovat vyšetření takzvaným dermatoskopem, který odborníkovi usnadní prozkoumání znaménka.

K TÉMATU  Jóga v teple? Naše redaktorka to vyzkoušela na vlastní kůži. Hot jóga vás pěkně zahřeje a dobije baterky!
znaménka
O svá mateřská znaménka byste měli pravidelně pečovat.

Pokud se u vás nebezpečné mateřské znaménko najde, pak si ho musíte nechat chirurgicky odstranit a histologicky vyšetřit. Odebrané vzorky, kterým se říká névy, se posílají na patologii. Pak už jen čekáte na výsledek.

Podezřelá znaménka a pihy

Víte, jak poznáte obyčejná mateřská znaménka a pihy od nebezpečného melanomu? Ne? Pak si ukážeme hned několik znaků, které byste rozhodně neměli podceňovat.

  1. Nebezpečné znaménko bývá asymetrické a má nepravidelný tvar i okraje.
  2. Někdy také mívá více barev, nejčastěji tmavších odstínů. Velikost znaménka se mění, mění se i jeho barva a nezřídka se stává, že krvácí.

Málokdo z nás bohužel ví, že nebezpečné je i opalování v soláriích. Pokud tedy do solária chodíte a máte na sobě větší pihy nebo mateřská znaménka, měli byste si je přelepit například náplastí. Nejlepší ale samozřejmě je se opalování zcela vyhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Zdroje článku:
blog.medicomclinic.cz, www.mojezdravi.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek