Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Naučte se správně pečovat o mateřská znaménka

Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
mateřská znaménka
Mateřská znaménka bychom si měli nechat pravidelně vyšetřit.

30. 09. 2022

Víte, proč se nám vůbec mateřská znaménka a pihy dělají? Může za to takzvaný gen MRCI, který udává, kolik kdo bude mít pih. Zatímco někdo jich má na těle jenom pár, jiní jsou pihami a mateřskými znaménky posetí. Pihy a mateřská znaménka se nejčastěji vytvářejí v dětství a dospívání. S přibývajícím věkem však mohou mizet nebo vyblednout.

Sluneční záření

Slunce je skutečně velkým nepřítelem pih a mateřských znamének. Pokaždé, než vyjdete na slunce, byste si místa s pihami měli natřít silnější vrstvou opalovacího krému s SPF 50.

pihy
Nepřítelem pih a znamének je slunce.

Bylinné esence

Ale i když zrovna slunce nesvítí, měli byste si větší pihy a mateřská znaménka každý den potírat přírodními esenciálními oleji z léčivých bylin, jako je například dobromysl, řebříček nebo měsíček. Občas vám ale také dobře poslouží kvalitní panenský olivový olej.

Pravidelná kontrola

Každý rok, nejlépe před začátkem léta, anebo naopak po konci léta, je čas na pravidelnou kontrolu u dermatologa. Ten vám všechna znaménka prohlédne a případně se některá vyříznou a pošlou na histologii. Ačkoliv si možná říkáte, že je něco takového zbytečné a stačí chodit na kontrolu jednou za pár let, opak je pravdou. Pihy se nám tvoří neustále a v létě nejčastěji a v toto období také nejčastěji vystavujete slunci svá mateřská znaménka. Rakovina kůže se může v těle rozbujet velmi rychle, i proto se doporučují kontroly každý rok.

Průběh vyšetření

Jak takové vyšetření vůbec probíhá? Ze všeho nejdříve vás lékař vyzpovídá. Budete ho muset seznámit se svou rodinnou anamnézou, tedy zdali se ve vaší rodině vyskytovaly kožní nádory a podobné problémy. Budete muset přiznat i to, jak často trávíte čas na slunci nebo jak často a jaké ochranné prostředky proti škodlivému UV záření používáte. Pak už lékař stanoví váš fototyp a učiní klinické vyšetření kožního povrchu. Případně také může následovat vyšetření takzvaným dermatoskopem, který odborníkovi usnadní prozkoumání znaménka.

K TÉMATU  7 tipů, jak zatočit s hemeroidy. Než zajdete k doktorovi...
znaménka
O svá mateřská znaménka byste měli pravidelně pečovat.

Pokud se u vás nebezpečné mateřské znaménko najde, pak si ho musíte nechat chirurgicky odstranit a histologicky vyšetřit. Odebrané vzorky, kterým se říká névy, se posílají na patologii. Pak už jen čekáte na výsledek.

Podezřelá znaménka a pihy

Víte, jak poznáte obyčejná mateřská znaménka a pihy od nebezpečného melanomu? Ne? Pak si ukážeme hned několik znaků, které byste rozhodně neměli podceňovat.

  1. Nebezpečné znaménko bývá asymetrické a má nepravidelný tvar i okraje.
  2. Někdy také mívá více barev, nejčastěji tmavších odstínů. Velikost znaménka se mění, mění se i jeho barva a nezřídka se stává, že krvácí.

Málokdo z nás bohužel ví, že nebezpečné je i opalování v soláriích. Pokud tedy do solária chodíte a máte na sobě větší pihy nebo mateřská znaménka, měli byste si je přelepit například náplastí. Nejlepší ale samozřejmě je se opalování zcela vyhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Zdroje článku:
blog.medicomclinic.cz, www.mojezdravi.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
Bojíte se, že se z vás při vstupu do posilovny stane nasvalená mužatka? Tak klid. Takhle to vážně nefunguje. Ale jestli chcete zpevnit tělo, je to potřeba.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Přečtěte si příběh ženy, která si uvědomila, že ke svému muži již nechová žádné hluboké city. Stali se přáteli a jejich milenecký vztah šel do ústraní.
Solární světélka, zapíchaná podél chodníčku, udělají také příjemnou atmosféru. Ale noční osvětlení zahrady, jako je tohle, vás přenese rovnou do pohádky. Světla zavěšená v koruně stromu nebo naopak umístěná u kmene menších stromků vytváří ve tmě přímo čarovnou náladu.
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.

Výběr článků

Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Myslíte si, že krásné ženy to mají v životě jednodušší? Až poznáte příběh Judity, zjistíte, že i prvotřídní krasavice řeší potíže ve vztahu i v práci. Judita se dokonce za svůj vzhled a dokonalé tělo na střední škole styděla.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?

Nepřehlédněte

Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek