Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí

Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
ADHD
Co je to ADHD? (foto: 123RF)

04. 05. 2021

Potřebné informace od učitelů

K diagnostice ADHD neexistuje žádný konkrétní laboratorní test. Místo toho může pediatr nebo odborník na duševní zdraví vyhodnotit příznaky dítěte a určit, zda jsou kritéria splněna. K získání informací o chování dítěte se často používá několik různých metod. Formuláře zpráv pro učitele shromažďují informace od učitelů o chování a pozornosti dítěte ve školním prostředí. Zprávy učitelů mohou pomoci při určování toho, jak velké potíže má dítě s chováním.

Návštěva psychologa

K hodnocení chování dítěte v domácnosti se používají formuláře pro rodiče. Odborník na duševní zdraví se může zeptat na schopnost dítěte řídit se pokyny, hrát si tiše nebo počkat, až v rozhovoru přijde řada na něj. Lékař si bude také chtít popovídat s vámi i vaším dítětem, aby se dozvěděl více o vývoji vašeho dítěte a rodinné anamnéze.

Můžete být také požádáni, abyste si na hodnocení vzali s sebou následující dokumenty:

  • Lékařské záznamy vašeho dítěte,
  • vaše kontaktní údaje,
  • kontaktní údaje pediatra vašeho dítěte,
  • jména a kontaktní informace na učitele a všechny ostatní dospělé, kteří jsou s vaším dítětem jako dozor, například v mimoškolních programech. Tyto osoby mohou být také požádány o vyplnění formulářů, které si na vyžádání vezměte s sebou. Můžete být požádáni, abyste svému lékaři poskytli písemný souhlas s kontaktováním těchto osob.

Dále si s sebou přineste jakékoli předchozí výsledky testování, jako je testování IQ, testy úspěchu, hodnocení osobnosti a jakékoli předchozí hodnocení ADHD, jakož i kontaktní údaje a jména odborníků, kteří je provedli. Také nezapomeňte na vysvědčení a poznámky ze školy vašeho dítěte,

Rodičovská strategie

Výchova dítěte s ADHD může být stresující. U dětí s ADHD je větší pravděpodobnost, že budou vyloučeny ze školky a ze školy, a v domácnosti mohou vystupovat roztěkaně. Může být také výzvou přimět je, aby si dělaly domácí úkoly a dodržovaly pokyny.

K TÉMATU  Omega 3 pomůže během pandemie tělu i duši

Děti s ADHD mají také tendenci mít vyšší míru náhodných zranění. Mají tendenci se zranit při pádu z nábytku po lezení, pádu nebo vyskočení z oken, odepínají zábrany a vstávají v autě nebo v kočárku, což má za následek časté návštěvy pohotovosti.

Jak zmírnit tyto příznaky?

Často vyžadují neustálý dohled a větší pozornost než ostatní děti. Zde je několik strategií pro úpravu jejich chování:

Poskytněte pozitivní pozornost. Věnujte jim plnou pozornost, když si s nimi hrajete – prostě se nevěnujte ničemu jinému. A vaše spolupráce bude efektivnější.

Dávejte účinné pokyny. Před vydáním pokynů věnujte svému dítěti plnou pozornost. Vypněte televizi, navažte oční kontakt a položte ruku na rameno dítěte, než řeknete: „Ukliď si, prosím, svůj pokoj.“ Pokyny dávejte po jednom, nikdy jim nedávejte více úkolů najednou – nejsou schopny si je zapamatovat, natož tak je splnit. A požádejte své dítě, aby vám opakovalo to, co slyšelo, abyste se ujistili, že plně rozumí.

Chvála úsilí vašeho dítěte. Pokud se vašemu dítěti něco povede, rozhodně ho pochvalte. Může to být klidně i maličkost, ale tato pozitivní motivace je pro dítě s ADHD velice důležitá. Chvála motivuje děti s ADHD k lepšímu chování.

Dávejte odměny. Systémy odměn mohou být skvělým způsobem, jak pomoci dětem s ADHD zůstat na správné cestě. Stanovte několik cílových chování, jako je pobyt u stolu během jídla nebo trávení času s domácím mazlíčkem.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Nepřehlédněte

Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek