Domů » Životní styl » Zdraví » Nemoci » Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí
Nemoci Zdraví

Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí

ADHD
Co je to ADHD? (foto: 123RF)
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.

Potřebné informace od učitelů

K diagnostice ADHD neexistuje žádný konkrétní laboratorní test. Místo toho může pediatr nebo odborník na duševní zdraví vyhodnotit příznaky dítěte a určit, zda jsou kritéria splněna. K získání informací o chování dítěte se často používá několik různých metod. Formuláře zpráv pro učitele shromažďují informace od učitelů o chování a pozornosti dítěte ve školním prostředí. Zprávy učitelů mohou pomoci při určování toho, jak velké potíže má dítě s chováním.

Návštěva psychologa

K hodnocení chování dítěte v domácnosti se používají formuláře pro rodiče. Odborník na duševní zdraví se může zeptat na schopnost dítěte řídit se pokyny, hrát si tiše nebo počkat, až v rozhovoru přijde řada na něj. Lékař si bude také chtít popovídat s vámi i vaším dítětem, aby se dozvěděl více o vývoji vašeho dítěte a rodinné anamnéze.

Můžete být také požádáni, abyste si na hodnocení vzali s sebou následující dokumenty:

  • Lékařské záznamy vašeho dítěte,
  • vaše kontaktní údaje,
  • kontaktní údaje pediatra vašeho dítěte,
  • jména a kontaktní informace na učitele a všechny ostatní dospělé, kteří jsou s vaším dítětem jako dozor, například v mimoškolních programech. Tyto osoby mohou být také požádány o vyplnění formulářů, které si na vyžádání vezměte s sebou. Můžete být požádáni, abyste svému lékaři poskytli písemný souhlas s kontaktováním těchto osob.

Dále si s sebou přineste jakékoli předchozí výsledky testování, jako je testování IQ, testy úspěchu, hodnocení osobnosti a jakékoli předchozí hodnocení ADHD, jakož i kontaktní údaje a jména odborníků, kteří je provedli. Také nezapomeňte na vysvědčení a poznámky ze školy vašeho dítěte,

Rodičovská strategie

Výchova dítěte s ADHD může být stresující. U dětí s ADHD je větší pravděpodobnost, že budou vyloučeny ze školky a ze školy, a v domácnosti mohou vystupovat roztěkaně. Může být také výzvou přimět je, aby si dělaly domácí úkoly a dodržovaly pokyny.

Děti s ADHD mají také tendenci mít vyšší míru náhodných zranění. Mají tendenci se zranit při pádu z nábytku po lezení, pádu nebo vyskočení z oken, odepínají zábrany a vstávají v autě nebo v kočárku, což má za následek časté návštěvy pohotovosti.

Jak zmírnit tyto příznaky?

Často vyžadují neustálý dohled a větší pozornost než ostatní děti. Zde je několik strategií pro úpravu jejich chování:

Poskytněte pozitivní pozornost. Věnujte jim plnou pozornost, když si s nimi hrajete – prostě se nevěnujte ničemu jinému. A vaše spolupráce bude efektivnější.

Dávejte účinné pokyny. Před vydáním pokynů věnujte svému dítěti plnou pozornost. Vypněte televizi, navažte oční kontakt a položte ruku na rameno dítěte, než řeknete: „Ukliď si, prosím, svůj pokoj.“ Pokyny dávejte po jednom, nikdy jim nedávejte více úkolů najednou – nejsou schopny si je zapamatovat, natož tak je splnit. A požádejte své dítě, aby vám opakovalo to, co slyšelo, abyste se ujistili, že plně rozumí.

Chvála úsilí vašeho dítěte. Pokud se vašemu dítěti něco povede, rozhodně ho pochvalte. Může to být klidně i maličkost, ale tato pozitivní motivace je pro dítě s ADHD velice důležitá. Chvála motivuje děti s ADHD k lepšímu chování.

Dávejte odměny. Systémy odměn mohou být skvělým způsobem, jak pomoci dětem s ADHD zůstat na správné cestě. Stanovte několik cílových chování, jako je pobyt u stolu během jídla nebo trávení času s domácím mazlíčkem.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci