Úterý , 09. 08. 2022

Roman

Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí

Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
ADHD
Co je to ADHD? (foto: 123RF)

04. 05. 2021

Potřebné informace od učitelů

K diagnostice ADHD neexistuje žádný konkrétní laboratorní test. Místo toho může pediatr nebo odborník na duševní zdraví vyhodnotit příznaky dítěte a určit, zda jsou kritéria splněna. K získání informací o chování dítěte se často používá několik různých metod. Formuláře zpráv pro učitele shromažďují informace od učitelů o chování a pozornosti dítěte ve školním prostředí. Zprávy učitelů mohou pomoci při určování toho, jak velké potíže má dítě s chováním.

Návštěva psychologa

K hodnocení chování dítěte v domácnosti se používají formuláře pro rodiče. Odborník na duševní zdraví se může zeptat na schopnost dítěte řídit se pokyny, hrát si tiše nebo počkat, až v rozhovoru přijde řada na něj. Lékař si bude také chtít popovídat s vámi i vaším dítětem, aby se dozvěděl více o vývoji vašeho dítěte a rodinné anamnéze.

Můžete být také požádáni, abyste si na hodnocení vzali s sebou následující dokumenty:

  • Lékařské záznamy vašeho dítěte,
  • vaše kontaktní údaje,
  • kontaktní údaje pediatra vašeho dítěte,
  • jména a kontaktní informace na učitele a všechny ostatní dospělé, kteří jsou s vaším dítětem jako dozor, například v mimoškolních programech. Tyto osoby mohou být také požádány o vyplnění formulářů, které si na vyžádání vezměte s sebou. Můžete být požádáni, abyste svému lékaři poskytli písemný souhlas s kontaktováním těchto osob.

Dále si s sebou přineste jakékoli předchozí výsledky testování, jako je testování IQ, testy úspěchu, hodnocení osobnosti a jakékoli předchozí hodnocení ADHD, jakož i kontaktní údaje a jména odborníků, kteří je provedli. Také nezapomeňte na vysvědčení a poznámky ze školy vašeho dítěte,

Rodičovská strategie

Výchova dítěte s ADHD může být stresující. U dětí s ADHD je větší pravděpodobnost, že budou vyloučeny ze školky a ze školy, a v domácnosti mohou vystupovat roztěkaně. Může být také výzvou přimět je, aby si dělaly domácí úkoly a dodržovaly pokyny.

K TÉMATUKoronavirus versus slavné osoby. Kdo z celebrit už bojuje s novou nákazou?

Děti s ADHD mají také tendenci mít vyšší míru náhodných zranění. Mají tendenci se zranit při pádu z nábytku po lezení, pádu nebo vyskočení z oken, odepínají zábrany a vstávají v autě nebo v kočárku, což má za následek časté návštěvy pohotovosti.

Jak zmírnit tyto příznaky?

Často vyžadují neustálý dohled a větší pozornost než ostatní děti. Zde je několik strategií pro úpravu jejich chování:

Poskytněte pozitivní pozornost. Věnujte jim plnou pozornost, když si s nimi hrajete – prostě se nevěnujte ničemu jinému. A vaše spolupráce bude efektivnější.

Dávejte účinné pokyny. Před vydáním pokynů věnujte svému dítěti plnou pozornost. Vypněte televizi, navažte oční kontakt a položte ruku na rameno dítěte, než řeknete: „Ukliď si, prosím, svůj pokoj.“ Pokyny dávejte po jednom, nikdy jim nedávejte více úkolů najednou – nejsou schopny si je zapamatovat, natož tak je splnit. A požádejte své dítě, aby vám opakovalo to, co slyšelo, abyste se ujistili, že plně rozumí.

Chvála úsilí vašeho dítěte. Pokud se vašemu dítěti něco povede, rozhodně ho pochvalte. Může to být klidně i maličkost, ale tato pozitivní motivace je pro dítě s ADHD velice důležitá. Chvála motivuje děti s ADHD k lepšímu chování.

Dávejte odměny. Systémy odměn mohou být skvělým způsobem, jak pomoci dětem s ADHD zůstat na správné cestě. Stanovte několik cílových chování, jako je pobyt u stolu během jídla nebo trávení času s domácím mazlíčkem.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek