Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí

Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
ADHD
Co je to ADHD? (foto: 123RF)

04. 05. 2021

Potřebné informace od učitelů

K diagnostice ADHD neexistuje žádný konkrétní laboratorní test. Místo toho může pediatr nebo odborník na duševní zdraví vyhodnotit příznaky dítěte a určit, zda jsou kritéria splněna. K získání informací o chování dítěte se často používá několik různých metod. Formuláře zpráv pro učitele shromažďují informace od učitelů o chování a pozornosti dítěte ve školním prostředí. Zprávy učitelů mohou pomoci při určování toho, jak velké potíže má dítě s chováním.

Návštěva psychologa

K hodnocení chování dítěte v domácnosti se používají formuláře pro rodiče. Odborník na duševní zdraví se může zeptat na schopnost dítěte řídit se pokyny, hrát si tiše nebo počkat, až v rozhovoru přijde řada na něj. Lékař si bude také chtít popovídat s vámi i vaším dítětem, aby se dozvěděl více o vývoji vašeho dítěte a rodinné anamnéze.

Můžete být také požádáni, abyste si na hodnocení vzali s sebou následující dokumenty:

  • Lékařské záznamy vašeho dítěte,
  • vaše kontaktní údaje,
  • kontaktní údaje pediatra vašeho dítěte,
  • jména a kontaktní informace na učitele a všechny ostatní dospělé, kteří jsou s vaším dítětem jako dozor, například v mimoškolních programech. Tyto osoby mohou být také požádány o vyplnění formulářů, které si na vyžádání vezměte s sebou. Můžete být požádáni, abyste svému lékaři poskytli písemný souhlas s kontaktováním těchto osob.

Dále si s sebou přineste jakékoli předchozí výsledky testování, jako je testování IQ, testy úspěchu, hodnocení osobnosti a jakékoli předchozí hodnocení ADHD, jakož i kontaktní údaje a jména odborníků, kteří je provedli. Také nezapomeňte na vysvědčení a poznámky ze školy vašeho dítěte,

Rodičovská strategie

Výchova dítěte s ADHD může být stresující. U dětí s ADHD je větší pravděpodobnost, že budou vyloučeny ze školky a ze školy, a v domácnosti mohou vystupovat roztěkaně. Může být také výzvou přimět je, aby si dělaly domácí úkoly a dodržovaly pokyny.

K TÉMATU  Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Děti s ADHD mají také tendenci mít vyšší míru náhodných zranění. Mají tendenci se zranit při pádu z nábytku po lezení, pádu nebo vyskočení z oken, odepínají zábrany a vstávají v autě nebo v kočárku, což má za následek časté návštěvy pohotovosti.

Jak zmírnit tyto příznaky?

Často vyžadují neustálý dohled a větší pozornost než ostatní děti. Zde je několik strategií pro úpravu jejich chování:

Poskytněte pozitivní pozornost. Věnujte jim plnou pozornost, když si s nimi hrajete – prostě se nevěnujte ničemu jinému. A vaše spolupráce bude efektivnější.

Dávejte účinné pokyny. Před vydáním pokynů věnujte svému dítěti plnou pozornost. Vypněte televizi, navažte oční kontakt a položte ruku na rameno dítěte, než řeknete: „Ukliď si, prosím, svůj pokoj.“ Pokyny dávejte po jednom, nikdy jim nedávejte více úkolů najednou – nejsou schopny si je zapamatovat, natož tak je splnit. A požádejte své dítě, aby vám opakovalo to, co slyšelo, abyste se ujistili, že plně rozumí.

Chvála úsilí vašeho dítěte. Pokud se vašemu dítěti něco povede, rozhodně ho pochvalte. Může to být klidně i maličkost, ale tato pozitivní motivace je pro dítě s ADHD velice důležitá. Chvála motivuje děti s ADHD k lepšímu chování.

Dávejte odměny. Systémy odměn mohou být skvělým způsobem, jak pomoci dětem s ADHD zůstat na správné cestě. Stanovte několik cílových chování, jako je pobyt u stolu během jídla nebo trávení času s domácím mazlíčkem.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Křečové žíly. Máte s nimi co dočinění i vy? Pak vám možná lékař kromě užívání speciálních léků doporučil i kompresivní punčochy. Jenže vážně přinesou nějaké výsledky? A kolik tahle sranda vůbec stojí? Já osobně je mám vyzkoušené a můžu vám nabídnout osobní pohled na věc…
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Je tomu několik dnů, kdy Lela Ceterová a Karlos Vémola oznámili, že jdou od sebe. Složité životní období prožívali již nějaký čas, a v poslední době se dokonce nakazili koronavirem, kterým onemocněla i jejich několikaměsíční dcerka.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Nejúchvatnější pláže světa? Tyhle si zamilujete. Existují totiž místa, o kterých jste zákonitě nevěděly a my jsme se rozhodli vám je odtajnit. Tak schválně, kam byste se chtěly podívat?

Výběr článků

Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.

Nepřehlédněte

Říká se, že muži všeobecně upřednostňují spíše ženy blondýnky a s dlouhými vlasy. Ale je tomu skutečně tak? Vážně černovlásky s krátkými vlasy nemají u mužů šanci?
Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek