Ceny energií rostou
Od začátku roku 2022 znatelně vzrostla cena elektřiny, což koncem roku 2021 oznámil Energetický regulační úřad. Předpokládalo se, že účet typického zákazníka v domácnosti vzroste jen o pár procent v porovnání s předchozím rokem. Bohužel v některých případech byl nárůst ceny mnohem vyšší, což se dokonale projevuje ve vyučtování. Časté používání některých oblíbených zařízení tak může být velmi nákladné, zvláště při dalším navyšování. Když už se s takovými informacemi seznámíte, měli byste si konečně ověřit, zda nakupujete elektřinu od nejlevnějšího dodavatele ve vašem okolí. Slouží k tomu specializované srovnávací weby, naštěstí je jich na trhu několik a jejich používání je jednoduché, jak za chvíli uvidíte. Vyplatí se použít několik webových stránek, protože ceny a kalkulace se mohou mezi nimi lišit.
Jak změnit dodavatele elektřiny
Poté, co provedete porovnání cen, je třeba si vybrat nového dodavatele. Dalším krokem je kontaktovat vybraného prodejce, který pro vás nabízí nejvýhodnější smlouvu. Tuto změnu lze často provést také online. Než budete pokračovat, mějte prosím aktuální vyúčtování elektřiny od svého současného prodejce. Dobré je také získat smlouvu s vaším operátorem. Před provedením změn se ujistěte, že stávající smlouvu lze kdykoli ukončit. Dejte si pozor na některé zádrhele:
Nízká cena za 1 kWh není vše – našli jste nabídku s nejnižší cenou za spotřebovanou elektřinu, tedy za tzv. „aktivní energie“? Před výběrem nového dodavatele energií pečlivě zkontrolujte ostatní složky nákladů. Obchodní, distribuční a další složky poplatků často nezávislé na úrovni spotřeby. Může se ukázat, že když snížíte spotřebu elektřiny, nový operátor přestane být ziskový, protože i přes nižší cenu za 1 kWh má vyšší fixní poplatky než současný operátor a pak už může být na změnu pozdě.
Nízká cena, ale žádná garance – nabídka, která na první pohled vypadá nejvýhodněji, nemusí být vůbec nejlepší, zvláště když například daná společnost negarantuje pevnou cenu elektřiny po dobu trvání smlouvy. Pokud dojde ke zvýšení, dotknou se vás i po změně operátora. Horší je, že „nový“ operátor může zdražit více než současná energetická společnost.
Postup změny dodavatele
Pokud jste se ujistili, že jste našli vhodnou nabídku a co je velmi důležité, že můžete bez finančních následků odstoupit od smlouvy se stávajícím operátorem, můžete pokračovat. Další velmi důležitá věc: změna společnosti, která prodává elektřinu pro jednotlivou domácnost, neobnáší žádné poplatky za samotnou změnu. Pokud se vás někdo pokusí donutit takovou změnu zaplatit, máte s největší pravděpodobností co do činění s podvodníkem. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy aktuálně využíváte dodavatele, se kterým jste stále vázáni probíhající smlouvou na dobu určitou. V tomto případě může být jeho porušení spojeno s dodatečnými náklady. Je třeba písemně vypovědět smlouvu se stávajícím dodavatelem nebo to za vás udělá nový dodavatel. Za připomenutí stojí výpovědní lhůta, která je ve většině případů minimálně tři měsíce. Uzavřete smlouvu s novým dodavatelem elektřiny.