Pondělí , 28. 11. 2022

René

Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?

Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
elektřina
Jak uspořit na elektřině v této nelehké době?

04. 10. 2022

04. 10. 2022

Ceny energií rostou

Od začátku roku 2022 znatelně vzrostla cena elektřiny, což koncem roku 2021 oznámil Energetický regulační úřad. Předpokládalo se, že účet typického zákazníka v domácnosti vzroste jen o pár procent v porovnání s předchozím rokem. Bohužel v některých případech byl nárůst ceny mnohem vyšší, což se dokonale projevuje ve vyučtování. Časté používání některých oblíbených zařízení tak může být velmi nákladné, zvláště při dalším navyšování. Když už se s takovými informacemi seznámíte, měli byste si konečně ověřit, zda nakupujete elektřinu od nejlevnějšího dodavatele ve vašem okolí. Slouží k tomu specializované srovnávací weby, naštěstí je jich na trhu několik a jejich používání je jednoduché, jak za chvíli uvidíte. Vyplatí se použít několik webových stránek, protože ceny a kalkulace se mohou mezi nimi lišit.

Jak změnit dodavatele elektřiny

Poté, co provedete porovnání cen, je třeba si vybrat nového dodavatele. Dalším krokem je kontaktovat vybraného prodejce, který pro vás nabízí nejvýhodnější smlouvu. Tuto změnu lze často provést také online. Než budete pokračovat, mějte prosím aktuální vyúčtování elektřiny od svého současného prodejce. Dobré je také získat smlouvu s vaším operátorem. Před provedením změn se ujistěte, že stávající smlouvu lze kdykoli ukončit. Dejte si pozor na některé zádrhele:

Nízká cena za 1 kWh není vše – našli jste nabídku s nejnižší cenou za spotřebovanou elektřinu, tedy za tzv. „aktivní energie“? Před výběrem nového dodavatele energií pečlivě zkontrolujte ostatní složky nákladů. Obchodní, distribuční a další složky poplatků často nezávislé na úrovni spotřeby. Může se ukázat, že když snížíte spotřebu elektřiny, nový operátor přestane být ziskový, protože i přes nižší cenu za 1 kWh má vyšší fixní poplatky než současný operátor a pak už může být na změnu pozdě.

K TÉMATU  "Nadpřirozené schopnosti mám už od malička. Dnes je využívám k pomoci dalším lidem," říká Marie

Nízká cena, ale žádná garance – nabídka, která na první pohled vypadá nejvýhodněji, nemusí být vůbec nejlepší, zvláště když například daná společnost negarantuje pevnou cenu elektřiny po dobu trvání smlouvy. Pokud dojde ke zvýšení, dotknou se vás i po změně operátora. Horší je, že „nový“ operátor může zdražit více než současná energetická společnost.

Postup změny dodavatele

Pokud jste se ujistili, že jste našli vhodnou nabídku a co je velmi důležité, že můžete bez finančních následků odstoupit od smlouvy se stávajícím operátorem, můžete pokračovat. Další velmi důležitá věc: změna společnosti, která prodává elektřinu pro jednotlivou domácnost, neobnáší žádné poplatky za samotnou změnu. Pokud se vás někdo pokusí donutit takovou změnu zaplatit, máte s největší pravděpodobností co do činění s podvodníkem. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy aktuálně využíváte dodavatele, se kterým jste stále vázáni probíhající smlouvou na dobu určitou. V tomto případě může být jeho porušení spojeno s dodatečnými náklady. Je třeba písemně vypovědět smlouvu se stávajícím dodavatelem nebo to za vás udělá nový dodavatel. Za připomenutí stojí výpovědní lhůta, která je ve většině případů minimálně tři měsíce. Uzavřete smlouvu s novým dodavatelem elektřiny.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Nepřehlédněte

Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek