Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?

Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
elektřina
Jak uspořit na elektřině v této nelehké době?

04. 10. 2022

04. 10. 2022

Ceny energií rostou

Od začátku roku 2022 znatelně vzrostla cena elektřiny, což koncem roku 2021 oznámil Energetický regulační úřad. Předpokládalo se, že účet typického zákazníka v domácnosti vzroste jen o pár procent v porovnání s předchozím rokem. Bohužel v některých případech byl nárůst ceny mnohem vyšší, což se dokonale projevuje ve vyučtování. Časté používání některých oblíbených zařízení tak může být velmi nákladné, zvláště při dalším navyšování. Když už se s takovými informacemi seznámíte, měli byste si konečně ověřit, zda nakupujete elektřinu od nejlevnějšího dodavatele ve vašem okolí. Slouží k tomu specializované srovnávací weby, naštěstí je jich na trhu několik a jejich používání je jednoduché, jak za chvíli uvidíte. Vyplatí se použít několik webových stránek, protože ceny a kalkulace se mohou mezi nimi lišit.

Jak změnit dodavatele elektřiny

Poté, co provedete porovnání cen, je třeba si vybrat nového dodavatele. Dalším krokem je kontaktovat vybraného prodejce, který pro vás nabízí nejvýhodnější smlouvu. Tuto změnu lze často provést také online. Než budete pokračovat, mějte prosím aktuální vyúčtování elektřiny od svého současného prodejce. Dobré je také získat smlouvu s vaším operátorem. Před provedením změn se ujistěte, že stávající smlouvu lze kdykoli ukončit. Dejte si pozor na některé zádrhele:

Nízká cena za 1 kWh není vše – našli jste nabídku s nejnižší cenou za spotřebovanou elektřinu, tedy za tzv. “aktivní energie”? Před výběrem nového dodavatele energií pečlivě zkontrolujte ostatní složky nákladů. Obchodní, distribuční a další složky poplatků často nezávislé na úrovni spotřeby. Může se ukázat, že když snížíte spotřebu elektřiny, nový operátor přestane být ziskový, protože i přes nižší cenu za 1 kWh má vyšší fixní poplatky než současný operátor a pak už může být na změnu pozdě.

K TÉMATU  Gua sha: Přírodní kosmetická pomůcka, která nesmí chybět ani vám

Nízká cena, ale žádná garance – nabídka, která na první pohled vypadá nejvýhodněji, nemusí být vůbec nejlepší, zvláště když například daná společnost negarantuje pevnou cenu elektřiny po dobu trvání smlouvy. Pokud dojde ke zvýšení, dotknou se vás i po změně operátora. Horší je, že „nový“ operátor může zdražit více než současná energetická společnost.

Postup změny dodavatele

Pokud jste se ujistili, že jste našli vhodnou nabídku a co je velmi důležité, že můžete bez finančních následků odstoupit od smlouvy se stávajícím operátorem, můžete pokračovat. Další velmi důležitá věc: změna společnosti, která prodává elektřinu pro jednotlivou domácnost, neobnáší žádné poplatky za samotnou změnu. Pokud se vás někdo pokusí donutit takovou změnu zaplatit, máte s největší pravděpodobností co do činění s podvodníkem. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy aktuálně využíváte dodavatele, se kterým jste stále vázáni probíhající smlouvou na dobu určitou. V tomto případě může být jeho porušení spojeno s dodatečnými náklady. Je třeba písemně vypovědět smlouvu se stávajícím dodavatelem nebo to za vás udělá nový dodavatel. Za připomenutí stojí výpovědní lhůta, která je ve většině případů minimálně tři měsíce. Uzavřete smlouvu s novým dodavatelem elektřiny.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Velikonoční vajíčka patří k tradici, a vyřádit se na nich může celá rodina. Inspirujte se jednoduchými nápady na zdobení. Zkuste něco nového a netradičního. Výsledek bude vypadat skvěle!
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.

Výběr článků

Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.

Nepřehlédněte

Lenčiny problémy začaly již na střední škole. Patřila mezi holky se střední postavou, vynikala ve sportu, a měla dobře našlápnuto na svou vysněnou vysokou. Vše se ale změnilo, když se jí nevydařil vztah, do kterého vkládala tolik nadějí.
Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek