Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Ricinový olej pro krásu i zdraví. Jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.
ricinový olej
Jak nám ricinový olej pomáhá? (foto: 123rf.com)

15. 03. 2021

Ricinový olej patří k produktům, které možná dost důvěrně znáte. Bohužel se mu za poslední roky nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužil. Důvodem toho je především obrovské množství jiných produktů na trhu, které ho zastiňují. Zejména se dostává do stínu arganového nebo kokosového oleje, což jsou velké trendy v kosmetickém světě.  

Pojďme se však zaměřit ryze na ricinový olej, který se pyšní celou spoustou zdravotních benefitů. Co konkrétně našemu tělu přináší? 

Pro růst vlasů i řas 

Jaké jsou zdravotní benefity ricinového oleje? Kupříkladu stojí za lépe rostoucími vlasy, obočím i lépe rostoucími řasy. Důvodem tohoto umu je především vyrovnávat pH pokožky. Navíc je plný vitaminů a bílkovin, také mastné kyseliny. Dokáže vlasy, nehty i řasy vyživit a podpořit natolik, že začnou růst jako splašené.  

ricinový olej
Prospívá vlasům. (foto: 123rf.com)

Kromě toho umí zamezit vzniku lupů, také poškození vlasů, k čemuž dochází většinou z důvodu přílišného používání žehličky, kulmy nebo fénu.  

Chrání proti vráskám 

Věděli jste, že ricinový olej bojuje proti projevům stárnutí? Je to konkrétně opravdu efektivní ochrana proti vráskám. Ricinový olej umí proniknout do hlubokých vrstev kůže, stimuluje pak produkci kolagenu a také elastinu. Zmiňované dvě složky jsou nadmíru důležité pro pružnou a mladistvě vypadající pleť.  

vrásky
Bojuje proti vráskám. (foto: 123rf.com)

Abyste byli v boji proti vráskám úspěšní, doporučujeme olej aplikovat každý večer před spaním. Třeba si ho přimíchejte do vlastního pleťového krému.  

Pro zklidnění problémové pleti 

Patříte k lidem, kteří mají problémovou pleť? Pak byste měli také vsadit veškerá vaše esa v rukávu na ricinový olej. V jeho moci je zklidnit nejen vysušenou pleť, ale také pleť plnou ekzému nebo akné.  

Důvodem této skvělé vlastnosti je fakt, že působí protizánětlivě a antibakteriálně. Dokáže pleť hydratovat, také bojuje proti bakteriím. Čemu zabraňuje, je svědění a zarudnutí.  

ricinový olej problematická pleť
Poradí si s problematickou pletí. (foto: 123rf.com)

Proti roztřepeným konečkům 

Máte problém s roztřepenými konečky? Vadí vám, že vaše konečky nejsou tak zdravé jako dřív? Ricinový olej díky velkému obsahu vitaminu E si umí poradit i s roztřepenými konečky. Stačí, abyste nanesli několik kapek oleje do dlaně a rozetřely je po konečcích vlasů.  

rotřepené konečky
A zbaví vás roztřepených konečků. (foto: 123rf.com)

Ricinový olej nejen na vlasy a pleť 

Je však třeba konstatovat, že ricinový olej není určen jenom pro pleť a vlasy, i když vlasům a pleti prospívá nejvíce. Jeho zdravotní benefity přesahují tyto oblasti lidského těla. A putují i pod kůži, kde také prospívají.  

K TÉMATU  Overal je hlavním trendem číslo jedna. Jak ho nosit a nenosit?

Kupříkladu umí ricinový olej zmírnit zažívací problémy a potíže, které bývají vyvolané mnohými faktory. Často za bolavým žaludkem stojí špatné stravování nebo nezdravý životní styl. V obou případech si ricinový olej pomůže a zabrání zácpě, pomalému zažívání, také napomáhá k vylučování. Nemůžeme se tedy divit tomu, že je ricinový olej doporučován i spoustou praktických lékařů.  

Kromě toho umí zlepšit funkci jater. Užívá se většinou na posílení jater. Polykat se nemusí, stačí ho používat takzvaně lokálně. I tak dokáže pomoct. Podpoří kupříkladu správné a bezproblémové fungování lymfatického systému a podpoří i vylučování toxinů z těla.  

O ricinovém oleji: 

Ricinový olej se získává lisováním semen skočce obecného. V porovnání kupříkladu s arganovým olejem mluvíme o hustším produktu, který obsahuje celou spoustu vitaminu E. Je velice zajímavé, že se používal už ve starověkém Egyptě. V té době však nebyly vyzdvihovány jeho kosmetické účinky, ale především se bral jako elixír podporující imunitní systém.  

I když v Egyptě na něj už dávno zapomněli, kupříkladu v ajurvédské medicíně se využívá dodnes.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst

Padání vlasů. Proč nás to potkává? Jak tento problém řešit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  

Nepřehlédněte

Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek