Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
kmenové buňky
Lidské tělo je tvořeno kmenovými buňkami. (foto: 123RF)

26. 07. 2021

26. 07. 2021

Co jsou to kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou základním stavebním kamenem života. Mají unikátní schopnost přeměnit se na jakýkoliv jiný buněčný typ, opravit poškozené buňky či vytvořit úplně nové. Především přizpůsobivost a schopnost se replikovat činí z kmenových buněk jakési “univerzální” opraváře, díky kterým je například naše pokožka schopna se zahojit při poranění nebo poškození. Právě proto jsou kmenové buňky nenahraditelnou součástí života všech živočichů i rostlin. 

Druhy kmenových buněk 

Protože jsou kmenové buňky součástí nejen živočichů, ale také rostlin, můžeme je tedy podle jejich původu dělit na dva druhy – živočišné a rostlinné. Oba druhy kmenových buněk představují jakési “náhradní díly” potřebné pro opravu poškozených tkání.

Živočišné

Ačkoliv jsou embryonální neboli živočišné kmenové buňky nedílnou součástí lidského těla, je jejich použití v kosmetickém průmyslu spíše výjimečné. Proč? V dnešní době se živočišné kmenové buňky využívají především v medicíně, a to zejména při léčbě některých typů rakoviny. Živočišné se v posledních letech staly předmětem mnoha diskuzí především z etického a náboženského důvodu.

Velkou vlnu kontroverze vyvolává hlavně způsob jejich získávání z embryí. Zásadní je hlavně skutečnost, že se při jejich odběru embryo zničí, což je také důvodem kritiky jak etického rázu, tak toho náboženského. Kompromisem by mohlo být získávání živočišných kmenových buněk z pupečníkové krve, proti čemuž církev nemá výhrady.

Především z etických důvodů je tedy využití živočišných kmenových buněk v oblasti kosmetiky velice výjimečné. 

Rostlinné

Narazíte-li na kosmetiku, která má ve výčtu svých účinků i obnovu pružnosti a pevnosti pokožky za pomoci kmenových buněk, bude se s největší pravděpodobností jednat právě o nediferencované rostlinné kmenové buňky. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou v posledních letech kmenové buňky hojně vyhledávanou ingrediencí v kosmetice, která pomáhá efektivně bojovat proti stárnutí pleti, vráskám, striím, ale i celulitidě či drobným jizvičkám.

K TÉMATU  Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů

Účinky rostlinných kmenových buněk na pokožku

Většina žen chce být stále krásná, okouzlující a udržet si mladistvý vzhled co nejdéle. A tak je zcela přirozené, že se mnoho žen začne s přibývajícím věkem o svou pokožku zajímat o něco podrobněji. Právě věk totiž zásadně ovlivňuje přirozenou produkci i kvalitu kmenových buněk.

Po překročení třicátého roku schopnosti kmenových buněk upadají, jejich počet se snižuje, čímž začne pokožka v důsledku ubývání potřebných látek postupně ztrácet svou pružnost a mohou se začít objevovat první vrásky či jiné drobné nedokonalosti, jakými jsou strie a jizvičky.

Přestože se buňky z lidského organismu nikdy úplně neztratí, je občas potřeba jim trochu pomoci a poskytnout pokožce o něco větší péči, nežli je občasné použití tělového mléka po koupeli. Čím jsou rostlinné kmenové buňky pokožce tak přínosné a jaké účinky na ni mají?

  • Aktivní látky rostlinných kmenových buněk dokáží vyhledat poškozené místo na pokožce a zajistit její regeneraci, až po úplné obnovení.
  • Kmenové buňky poskytují ochranu kožních buněk.
  • Rovněž dokáží přirozenou cestou aktivovat tvorbu kolagenu.
  • Navracejí pokožce pružnost a pevnost.
  • Působí jako prevence i řešení při prvních známkách stárnutí pokožky či jiných estetických nedokonalostí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek