Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
kmenové buňky
Lidské tělo je tvořeno kmenovými buňkami. (foto: 123RF)

26. 07. 2021

26. 07. 2021

Co jsou to kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou základním stavebním kamenem života. Mají unikátní schopnost přeměnit se na jakýkoliv jiný buněčný typ, opravit poškozené buňky či vytvořit úplně nové. Především přizpůsobivost a schopnost se replikovat činí z kmenových buněk jakési “univerzální” opraváře, díky kterým je například naše pokožka schopna se zahojit při poranění nebo poškození. Právě proto jsou kmenové buňky nenahraditelnou součástí života všech živočichů i rostlin. 

Druhy kmenových buněk 

Protože jsou kmenové buňky součástí nejen živočichů, ale také rostlin, můžeme je tedy podle jejich původu dělit na dva druhy – živočišné a rostlinné. Oba druhy kmenových buněk představují jakési “náhradní díly” potřebné pro opravu poškozených tkání.

Živočišné

Ačkoliv jsou embryonální neboli živočišné kmenové buňky nedílnou součástí lidského těla, je jejich použití v kosmetickém průmyslu spíše výjimečné. Proč? V dnešní době se živočišné kmenové buňky využívají především v medicíně, a to zejména při léčbě některých typů rakoviny. Živočišné se v posledních letech staly předmětem mnoha diskuzí především z etického a náboženského důvodu.

Velkou vlnu kontroverze vyvolává hlavně způsob jejich získávání z embryí. Zásadní je hlavně skutečnost, že se při jejich odběru embryo zničí, což je také důvodem kritiky jak etického rázu, tak toho náboženského. Kompromisem by mohlo být získávání živočišných kmenových buněk z pupečníkové krve, proti čemuž církev nemá výhrady.

Především z etických důvodů je tedy využití živočišných kmenových buněk v oblasti kosmetiky velice výjimečné. 

Rostlinné

Narazíte-li na kosmetiku, která má ve výčtu svých účinků i obnovu pružnosti a pevnosti pokožky za pomoci kmenových buněk, bude se s největší pravděpodobností jednat právě o nediferencované rostlinné kmenové buňky. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou v posledních letech kmenové buňky hojně vyhledávanou ingrediencí v kosmetice, která pomáhá efektivně bojovat proti stárnutí pleti, vráskám, striím, ale i celulitidě či drobným jizvičkám.

K TÉMATU  8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Účinky rostlinných kmenových buněk na pokožku

Většina žen chce být stále krásná, okouzlující a udržet si mladistvý vzhled co nejdéle. A tak je zcela přirozené, že se mnoho žen začne s přibývajícím věkem o svou pokožku zajímat o něco podrobněji. Právě věk totiž zásadně ovlivňuje přirozenou produkci i kvalitu kmenových buněk.

Po překročení třicátého roku schopnosti kmenových buněk upadají, jejich počet se snižuje, čímž začne pokožka v důsledku ubývání potřebných látek postupně ztrácet svou pružnost a mohou se začít objevovat první vrásky či jiné drobné nedokonalosti, jakými jsou strie a jizvičky.

Přestože se buňky z lidského organismu nikdy úplně neztratí, je občas potřeba jim trochu pomoci a poskytnout pokožce o něco větší péči, nežli je občasné použití tělového mléka po koupeli. Čím jsou rostlinné kmenové buňky pokožce tak přínosné a jaké účinky na ni mají?

  • Aktivní látky rostlinných kmenových buněk dokáží vyhledat poškozené místo na pokožce a zajistit její regeneraci, až po úplné obnovení.
  • Kmenové buňky poskytují ochranu kožních buněk.
  • Rovněž dokáží přirozenou cestou aktivovat tvorbu kolagenu.
  • Navracejí pokožce pružnost a pevnost.
  • Působí jako prevence i řešení při prvních známkách stárnutí pokožky či jiných estetických nedokonalostí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.
Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?

Výběr článků

Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Nepřehlédněte

Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek