Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
Kostarika
Kostarika je cestovatelský trend. (foto: 123RF)

11. 05. 2021

V poslední době patří Kostarika k oblíbeným místům, kam se cestuje. Potvrzuje to o řada celebrit na sociálních sítích, která volí právě tuto atraktivní destinaci pro své kouzlo i možnosti, jak strávit volný čas. Mluvíme o zemi, která je místem zážitků a nekonečného adrenalinu. Co konkrétního Kostarika nabízí, co navštívit a jak vyplnit volný čas? 

Více než 100 sopek a 58 různých mikroklimat 

Úvodem se vyplatí zmínit několik zajímavostí, které nás do této krásné destinace doslova přitáhnou. Předně stojí za zmínku, že se zde nachází přes sto sopek, z nichž deset je stále aktivních. Pokud chcete zažít ten pravý adrenalin, co zamířit k některé z nich? 

Co stojí také za zmínku je takřka šedesát různých mikroklimat, s nimiž zde přijdete do kontaktu. Ve volné kostarické přírodě žije bezpočet savců, mezi nimiž nechybí ani nebezpeční jaguáři nebo bláznivé opice či lenochodi. Nesmíme zapomenout ani na ptáky, kterých zde poletuje kolem osmi set druhů. A co se týče hmyzu, poletuje zde takřka deset procent všech motýlů světa, což ve vás zanechá opravdu nádherný zážitek.  

Vzhůru do národního parku! 

Jednou z povinných zastávek je Národní park Tortuguero. Jedná se o park, který se velice často přirovnává ke kostarické mini Amazonii. Našli bychom ho na karibské straně, a to konkrétně v zóně široké záplavové planiny. Jenom tomuto národnímu parku připadá jedenáct různých typů prostředí. Mezi nimiž bychom našli deštný prales, také bažiny nebo pláže a nekoneční laguny.  

Při toulkách tímto pralesem narazíte na řadu zvířat, předně však budete svědky toho, jak si spokojeným a bezproblémovým životem žijí zelené mořské želvy. Park Tortuguero je totiž tím nejdůležitějším místem pro jejich rozmnožování.  

Poznejte přírodu z korun stromů 

Další zastávka bude v Monteverde – mlžném pralese, který není rájem pouze pro ornitology chtějící zachytit nadmíru rychlé kolibříky. Toto místo je také vyhledávané pro obrovské množství přirozeně rostoucích orchidejí, kterých bychom zde našli přes tisíc různých druhů.  

K TÉMATU  Jak si správně vybrat běžecký pás?

Místo je však vyhledávané i díky canopy tours, což jsou výlety do korun stromů. Jedná se o adrenalinový zážitek, díky kterému zažijete přírodu ze zcela jiné perspektivy. Korunami stromů se buď budete procházet, nebo se z nich spustíte po laně dolů.  

Až nahoru k sopce 

Jak již bylo zmíněno, Kostarika ukrývá více než sto sopek, z nichž zhruba deset je stále aktivních. Bylo by doslova hříchem, kdybychom k jedné z nich nezavítali. Vaše kroky budou pravděpodobně směřovat k sopce Arenal, který je tou nejnavštěvovanější v zemi. Jedná se o vulkán kuželovitého tvaru, kterému se mezi zdejšími lidmi říká “sladký chlebíček”.  

Tato sopka zatím odpočívá, ale ještě donedávna poskytovala nevídanou podívanou. Chrlila totiž prach a dým, někdy vypouštěla i proudy rozžhavené lávy. I když nyní nejeví žádnou aktivitu (což se samozřejmě ze dne na den může změnit), stojí za navštívení. Opět mluvíme o nezapomenutelném zážitku.  

Milovníci kávy, do Tarrazy! 

Patříte mezi milovníky kávy? Jste doslova nadšencem nápoje, jehož nedílnou součástí je kofein? Pokud ano, je načase zamířit do Tarrazy! Jedná se o oblast kávě zaslíbenou. Pěstování zrn zde má dlouholetou tradici, v níž se pokračuje od roku 1779, kdy sem byla káva vůbec poprvé dovezena.  

Podle posledních statistik zde roste na 400 kávovníků. Především se jedná o arabiku, pěstování robusty je zde totiž přísně zakázáno. Arabice se zde však daří, protože zdejší podnebí je synonymem pro ideální podmínky pro její pěstování.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte na skvělou letní dovolenou do Chorvatska

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Výběr kontaktních čoček je pro každého jejich nositele klíčovým. V dnešní době existuje celá řada variant kontaktních čoček, které mohou vyhovovat jednomu a druhému naopak méně, či vůbec. Jak tedy správně vybrat a nesáhnout vedle? Existuje několik možností, ale nejlépe vám pomůže váš oční specialista
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Zajíždíte prsty do vlasů a cítíte, jak jsou suché? Štve vás to? V létě byste jim měla věnovat mnohem vyšší pozornost, než kdy jindy. Časté koupání, mytí, slunce, mořská sůl ani chlorovaná voda jim totiž moc nesvědčí. Mnohem rychleji se vysušují a lámou. Jak se o ně starat?
Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.

Výběr článků

Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
Možná jste zůstali neplánovaně doma a už nevíte, jak svým dětem a sobě zpestřit nucený pobyt v karanténě. Staré koníčky i nové zájmy čekají na znovuobjevení.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.

Nepřehlédněte

Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek