Úterý , 04. 10. 2022

František

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
Kostarika
Kostarika je cestovatelský trend. (foto: 123RF)

11. 05. 2021

V poslední době patří Kostarika k oblíbeným místům, kam se cestuje. Potvrzuje to o řada celebrit na sociálních sítích, která volí právě tuto atraktivní destinaci pro své kouzlo i možnosti, jak strávit volný čas. Mluvíme o zemi, která je místem zážitků a nekonečného adrenalinu. Co konkrétního Kostarika nabízí, co navštívit a jak vyplnit volný čas? 

Více než 100 sopek a 58 různých mikroklimat 

Úvodem se vyplatí zmínit několik zajímavostí, které nás do této krásné destinace doslova přitáhnou. Předně stojí za zmínku, že se zde nachází přes sto sopek, z nichž deset je stále aktivních. Pokud chcete zažít ten pravý adrenalin, co zamířit k některé z nich? 

Co stojí také za zmínku je takřka šedesát různých mikroklimat, s nimiž zde přijdete do kontaktu. Ve volné kostarické přírodě žije bezpočet savců, mezi nimiž nechybí ani nebezpeční jaguáři nebo bláznivé opice či lenochodi. Nesmíme zapomenout ani na ptáky, kterých zde poletuje kolem osmi set druhů. A co se týče hmyzu, poletuje zde takřka deset procent všech motýlů světa, což ve vás zanechá opravdu nádherný zážitek.  

Vzhůru do národního parku! 

Jednou z povinných zastávek je Národní park Tortuguero. Jedná se o park, který se velice často přirovnává ke kostarické mini Amazonii. Našli bychom ho na karibské straně, a to konkrétně v zóně široké záplavové planiny. Jenom tomuto národnímu parku připadá jedenáct různých typů prostředí. Mezi nimiž bychom našli deštný prales, také bažiny nebo pláže a nekoneční laguny.  

Při toulkách tímto pralesem narazíte na řadu zvířat, předně však budete svědky toho, jak si spokojeným a bezproblémovým životem žijí zelené mořské želvy. Park Tortuguero je totiž tím nejdůležitějším místem pro jejich rozmnožování.  

Poznejte přírodu z korun stromů 

Další zastávka bude v Monteverde – mlžném pralese, který není rájem pouze pro ornitology chtějící zachytit nadmíru rychlé kolibříky. Toto místo je také vyhledávané pro obrovské množství přirozeně rostoucích orchidejí, kterých bychom zde našli přes tisíc různých druhů.  

K TÉMATU  10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Místo je však vyhledávané i díky canopy tours, což jsou výlety do korun stromů. Jedná se o adrenalinový zážitek, díky kterému zažijete přírodu ze zcela jiné perspektivy. Korunami stromů se buď budete procházet, nebo se z nich spustíte po laně dolů.  

Až nahoru k sopce 

Jak již bylo zmíněno, Kostarika ukrývá více než sto sopek, z nichž zhruba deset je stále aktivních. Bylo by doslova hříchem, kdybychom k jedné z nich nezavítali. Vaše kroky budou pravděpodobně směřovat k sopce Arenal, který je tou nejnavštěvovanější v zemi. Jedná se o vulkán kuželovitého tvaru, kterému se mezi zdejšími lidmi říká “sladký chlebíček”.  

Tato sopka zatím odpočívá, ale ještě donedávna poskytovala nevídanou podívanou. Chrlila totiž prach a dým, někdy vypouštěla i proudy rozžhavené lávy. I když nyní nejeví žádnou aktivitu (což se samozřejmě ze dne na den může změnit), stojí za navštívení. Opět mluvíme o nezapomenutelném zážitku.  

Milovníci kávy, do Tarrazy! 

Patříte mezi milovníky kávy? Jste doslova nadšencem nápoje, jehož nedílnou součástí je kofein? Pokud ano, je načase zamířit do Tarrazy! Jedná se o oblast kávě zaslíbenou. Pěstování zrn zde má dlouholetou tradici, v níž se pokračuje od roku 1779, kdy sem byla káva vůbec poprvé dovezena.  

Podle posledních statistik zde roste na 400 kávovníků. Především se jedná o arabiku, pěstování robusty je zde totiž přísně zakázáno. Arabice se zde však daří, protože zdejší podnebí je synonymem pro ideální podmínky pro její pěstování.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte na skvělou letní dovolenou do Chorvatska

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.

Nepřehlédněte

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek