Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Jak mít jarní alergie pod kontrolou: S problémy se potýká každý druhý

Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
jarní alergie
Jak zkrotit jarní alergie?

17. 04. 2023

Hlavní příznaky jarní alergie

Příznaků jarních alergií existuje celá řada. Mnoho z nich se podobá klasickému nachlazení, ale alergiky trápí příznaky mnohem delší dobu, v podstatě až do doby, než rostliny způsobující alergie přestanou pyl produkovat. Že se i vy potýkáte s alergií poznáte poměrně snadno podle typických příznaků. Jsou to především:

 • ucpaný nos a vodnatá rýma
 • svědění a pálení sliznic očí a nosu
 • podráždění pokožky
 • kýchání a dušnost
 • zarudlé oči a záněty spojivek

Jak mít jarní alergie pod kontrolou?

Způsobů, jak dostat jarní alergie pod kontrolu existuje více a nutno říci, že ne všechny způsoby jsou řešením pro všechny jedince. Často se tak stává, že alergik musí zkoušet, co mu pomůže. My vám přinášíme několik tipů, jak dostat jarní alergie a jejich symptomy pod kontrolu.

1. Léčba antihistaminiky

Tou úplně nejzákladnější možností je léčba pomocí tradiční medicíny. Pokud trpíte na alergie a navštěvujete alergologii, jistě máte doporučení na antihistaminika, která by vám měla pomoci.

Každý, kdo trpí na alergické reakce v jarních měsících by měl být vybaven léky, které potlačují alergické reakce. Některé z těchto léků jsou volně dostupné v lékárně a prodávají se v podobě klasických prášků, kapek i mastí.

jarní alergie
Alergie trápí každého druhého člověka.

2. Cesta bylin

Některým lidem se daří příznaky alergie minimalizovat také s pomocí některých bylin. Jedná se především o bylinky, které bojují s neadekvátními reakcemi imunitního systému. Patří mezi ně například:

 • Řebříček lékařský
 • Kopřiva dvoudomá
 • Černucha setá
 • Dračí krev

3. Zaměření na životosprávu

Věřte nebo ne, i správná životospráva může pomoci snižovat příznaky alergií. Klíčem k úspěchu je totiž posilování imunitního systému, čehož můžete právě jistými změnami ve svém životním stylu docílit.

Nejen v jarních měsících se proto zaměřte na vyvážený jídelníček a na dostatečný příjem ovoce a zeleniny. Opomíjet byste neměli ani pravidelný pohyb a kvalitní spánek.

K TÉMATU  Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Desatero alergika

Závěrem článku přinášíme 10 tipů, které by měli lidé trpící alergiemi dodržovat. Jedná se sice o maličkosti, ale sami uvidíte, jak vám mohou takové drobnosti pomoci přežít jaro.

 1. Snažte se co nejvíce omezit kontakt s alergenem a sledujte pylovou situaci.
 2. Nezapomínejte s sebou nosit osobní lékárničku, kde vždy naleznete léky první pomoci pro boj s alergií.
 3. V domácnosti využívejte čističku vzduchu a HEPA filtry, které vám pomohou zbavit se mikroskopických pylových částic.
 4. Po příchodu domů se vždy převlékněte do čistého oblečení.
 5. Prádlo v měsících, kdy trpíte alergií sušte raději v sušičce než venku.
 6. Noste sluneční brýle, které alespoň částečně mohou zabránit přímému kontaktu pylu s očima.
 7. V domácnosti se zaměřte na pravidelný a důkladný úklid, naopak se snažte vyhýbat sekání trávy.
 8. Jelikož pyl ulpívá nejen na vašem oblečení, ale i těle, dopřejte si denně mytí vlasů.
 9. Snažte se co nejméně sahat si do obličeje a očí.
 10. V případě obtíží, s kterými si nevíte rady, se nebojte obrátit na alergologii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Alergie trápí i zvířata! Jak pomoci alergickému psovi?

Zdroje článku:
https://www.celostnimedicina.cz/jarni-alergie-se-blizi.htm, https://www.lekarna.cz/clanek/alergie-na-jarni-pyly/, https://www.herbavis.cz/blog/jarni-alergie-jak-se-vyporadat-byliny-na-jarni-alergii
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.

Nepřehlédněte

Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek