Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Jak mít jarní alergie pod kontrolou: S problémy se potýká každý druhý

Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
jarní alergie
Jak zkrotit jarní alergie?

17. 04. 2023

Hlavní příznaky jarní alergie

Příznaků jarních alergií existuje celá řada. Mnoho z nich se podobá klasickému nachlazení, ale alergiky trápí příznaky mnohem delší dobu, v podstatě až do doby, než rostliny způsobující alergie přestanou pyl produkovat. Že se i vy potýkáte s alergií poznáte poměrně snadno podle typických příznaků. Jsou to především:

 • ucpaný nos a vodnatá rýma
 • svědění a pálení sliznic očí a nosu
 • podráždění pokožky
 • kýchání a dušnost
 • zarudlé oči a záněty spojivek

Jak mít jarní alergie pod kontrolou?

Způsobů, jak dostat jarní alergie pod kontrolu existuje více a nutno říci, že ne všechny způsoby jsou řešením pro všechny jedince. Často se tak stává, že alergik musí zkoušet, co mu pomůže. My vám přinášíme několik tipů, jak dostat jarní alergie a jejich symptomy pod kontrolu.

1. Léčba antihistaminiky

Tou úplně nejzákladnější možností je léčba pomocí tradiční medicíny. Pokud trpíte na alergie a navštěvujete alergologii, jistě máte doporučení na antihistaminika, která by vám měla pomoci.

Každý, kdo trpí na alergické reakce v jarních měsících by měl být vybaven léky, které potlačují alergické reakce. Některé z těchto léků jsou volně dostupné v lékárně a prodávají se v podobě klasických prášků, kapek i mastí.

jarní alergie
Alergie trápí každého druhého člověka.

2. Cesta bylin

Některým lidem se daří příznaky alergie minimalizovat také s pomocí některých bylin. Jedná se především o bylinky, které bojují s neadekvátními reakcemi imunitního systému. Patří mezi ně například:

 • Řebříček lékařský
 • Kopřiva dvoudomá
 • Černucha setá
 • Dračí krev

3. Zaměření na životosprávu

Věřte nebo ne, i správná životospráva může pomoci snižovat příznaky alergií. Klíčem k úspěchu je totiž posilování imunitního systému, čehož můžete právě jistými změnami ve svém životním stylu docílit.

Nejen v jarních měsících se proto zaměřte na vyvážený jídelníček a na dostatečný příjem ovoce a zeleniny. Opomíjet byste neměli ani pravidelný pohyb a kvalitní spánek.

K TÉMATU  Vyzkoušejte lákavé a zároveň zdravé smoothie

Desatero alergika

Závěrem článku přinášíme 10 tipů, které by měli lidé trpící alergiemi dodržovat. Jedná se sice o maličkosti, ale sami uvidíte, jak vám mohou takové drobnosti pomoci přežít jaro.

 1. Snažte se co nejvíce omezit kontakt s alergenem a sledujte pylovou situaci.
 2. Nezapomínejte s sebou nosit osobní lékárničku, kde vždy naleznete léky první pomoci pro boj s alergií.
 3. V domácnosti využívejte čističku vzduchu a HEPA filtry, které vám pomohou zbavit se mikroskopických pylových částic.
 4. Po příchodu domů se vždy převlékněte do čistého oblečení.
 5. Prádlo v měsících, kdy trpíte alergií sušte raději v sušičce než venku.
 6. Noste sluneční brýle, které alespoň částečně mohou zabránit přímému kontaktu pylu s očima.
 7. V domácnosti se zaměřte na pravidelný a důkladný úklid, naopak se snažte vyhýbat sekání trávy.
 8. Jelikož pyl ulpívá nejen na vašem oblečení, ale i těle, dopřejte si denně mytí vlasů.
 9. Snažte se co nejméně sahat si do obličeje a očí.
 10. V případě obtíží, s kterými si nevíte rady, se nebojte obrátit na alergologii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Alergie trápí i zvířata! Jak pomoci alergickému psovi?

Zdroje článku:
https://www.celostnimedicina.cz/jarni-alergie-se-blizi.htm, https://www.lekarna.cz/clanek/alergie-na-jarni-pyly/, https://www.herbavis.cz/blog/jarni-alergie-jak-se-vyporadat-byliny-na-jarni-alergii
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Čekáte na to, až špinavé hrnky od kávy, které se hromadí ve dřezu, umyje váš partner? Jestli nechcete čelit riziku rozchodu i úzkostným pocitům beznaděje, raději to vezměte do vlastních rukou. V sázce je až příliš mnoho!
Sotva začalo jaro, už tady máme kolekci oblékání pro podzim a zimu. Tahle módní přehlídka vás hodně pobaví, a přitom je k nerozeznání od těch oficiálních! Stejně jako modely předních návrhářů, ani tohle oblečení byste si na sebe prostě nikdy nevzaly.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
V roce 2018 uživatelé aplikace Viber poslali 6 miliard zamilovaných samolepek a GIFů. Letos Viber přichází s novinkou v podobě videa ve tvaru srdíčka. Pošlete mu originální přání.
Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.

Výběr článků

Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.
Bílý pomerian se v psím kadeřnictví změní z rozcuchaného psíka v roztomiloučkého medvídka. Zaručujeme vám, že až tohle uvidíte, budete si ho chtít pořídit domů. Tohle štěně má absolutně sladký pohled, který nenechá nikoho chladným. Roztomilost je jeho největší zbraň.

Nepřehlédněte

Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek