Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Valentina Těreškovová: První žena ve vesmíru

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Těreškovová
Pouliční umění, které zachycuje Valentinu jako kosmonautku.

01. 08. 2022

Valentina a její rodina

Ruská kosmonautka Valentina Těreškovová se narodila na západě Ruska jako druhé ze tří dětí. Otec byl původně traktorista, avšak zemřel v roce 1940 v sovětsko-finské válce. Její matka byla zaměstnaná v textilním podniku, kam nastoupila i Valentina bezprostředně po ukončení středního všeobecného vzdělání, v roce 1953.

Při práci však Valentina nezahálela a nadále studovala, docházela do různých kurzů. Díky dalšímu vzdělání, které dokončila roku 1960, se dostala z textilního podniku na post tajemnice v závodní organizaci Komsomol.

Milovala vše kolem létání

Už od dětství Valentinu zajímalo létání a parašutismus. V dospělosti se proto rozhodla věnovat parašutismu na amatérské úrovni, rovněž také vystudovala pilotáž. Díky její zálibě a tomu, že Těreškovová dostudovala obor blízký kosmonautice, měla velkou výhodu při kvalifikaci na kosmonautku v roce 1962.

V konečném finále o post první ženy ve vesmíru se Valentina utkala ještě s dalšími dvěma ženami. Přestože ostatní favoritky také prošly celým výcvikem, nikdy se do vesmíru nepodívaly. Formální výsledek a rozhodnutí vyslovila příslušná státní komise 4. června 1963. To bylo 12 dní před startem na vesmírné lodi Vostok.

Slavný let první ženy

Loď s názvem Vostok 6 se vznesla směrem k vesmíru pod velením Valentiny Těreškovové dne 16. června 1963. Přestože start musel být odložen kvůli technickým problémům a zvýšené sluneční aktivitě, nakonec se vzlet povedl. Let trval tři dny, během něj Valentina obletěla Zemi 48krát. Díky tomuto povedenému letu se Valentina Těreškovová stala nejen první ženou ve vesmíru, ale také 10. člověkem ve vesmíru.

Let se však neobešel bez komplikací. Valentinu trápila kosmická nemoc i únava, se kterou jen těžko můžete pořádně a efektivně pracovat. Kvůli této nemoci byla ruská kosmonautka velmi rozladěná a v psychické nepohodě, několikrát ze strachu prosila o ukončení letu.

K TÉMATU  Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?
Krátký dokument o první ženě ve vesmíru

Přistála 19. června 1963, musela se katapultovat podobně jako Jurij Gagarin. Při katapultaci se udeřila do hlavy, přesto se ale její mise považovala za úspěšnou včetně přistání.

Po návratu ji čekala sláva

Po přistání se Valentina Těreškovová vlastně ani nezastavila. Hned byla prohlášená za Hrdinku Sovětského svazu a povýšená do hodnosti kapitána. Během tohoto jmenování byla také povýšená do vysoké stranické funkce, kvůli které však již nemohla znovu do vesmíru letět.

Valentina se asi 15 let po své misi snažila dostat znovu do vesmírného výcviku, prvními fyzickými testy však již neprošla. Věnovala se proto v letech 1966 až 1989 poslanecké kariéře a od roku 1968 vedla Výbor sovětských žen. Nakonec ještě vystudovala vojenskou leteckou školu a získala titul inženýr letec-kosmonaut.

noviny
Moskevská pravda informuje o jejím letu do vesmíru.

Později se Valentina stala mluvčí Sovětského svazu, kde se jí velmi vedlo a od Organizace spojených národů dostala dokonce odměnu ve formě Zlaté medaile za mír. V roce 2000 dostala také titul Ženy století.

Valentina Těreškovová a současná doba

Letos Valentina oslavila již 85. narozeniny, přesto je stále politicky aktivní a pro své milované Rusko doslova dýchá. Nebojí se dávat na odiv své názory a velkou náklonnost pro hlavního představitele Ruska – Vladimira Putina.

památník
Památník pro tuto významnou ženu.

Díky tomu, že by Valentina chtěla za prezidenta stále Putina, se rozpoutala velká nevole. Prohlásila totiž, že by si přála opětovné zvolení současného prezidenta a prodloužení intervalu voleb. Předsedou své strany byla odsunuta hlavě proto, aby se zabránilo protestům. Lidé totiž s jejími názory rozhodně nesouhlasí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Říká vám něco Hamsa jóga nebo védská? Ne vždy je to jen a pouze o cvičení

Odhalili jsme, co stojí za ženami ve vysokém postavení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?

Nepřehlédněte

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek