Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Valentina Těreškovová: První žena ve vesmíru

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Těreškovová
Pouliční umění, které zachycuje Valentinu jako kosmonautku.

01. 08. 2022

Valentina a její rodina

Ruská kosmonautka Valentina Těreškovová se narodila na západě Ruska jako druhé ze tří dětí. Otec byl původně traktorista, avšak zemřel v roce 1940 v sovětsko-finské válce. Její matka byla zaměstnaná v textilním podniku, kam nastoupila i Valentina bezprostředně po ukončení středního všeobecného vzdělání, v roce 1953.

Při práci však Valentina nezahálela a nadále studovala, docházela do různých kurzů. Díky dalšímu vzdělání, které dokončila roku 1960, se dostala z textilního podniku na post tajemnice v závodní organizaci Komsomol.

Milovala vše kolem létání

Už od dětství Valentinu zajímalo létání a parašutismus. V dospělosti se proto rozhodla věnovat parašutismu na amatérské úrovni, rovněž také vystudovala pilotáž. Díky její zálibě a tomu, že Těreškovová dostudovala obor blízký kosmonautice, měla velkou výhodu při kvalifikaci na kosmonautku v roce 1962.

V konečném finále o post první ženy ve vesmíru se Valentina utkala ještě s dalšími dvěma ženami. Přestože ostatní favoritky také prošly celým výcvikem, nikdy se do vesmíru nepodívaly. Formální výsledek a rozhodnutí vyslovila příslušná státní komise 4. června 1963. To bylo 12 dní před startem na vesmírné lodi Vostok.

Slavný let první ženy

Loď s názvem Vostok 6 se vznesla směrem k vesmíru pod velením Valentiny Těreškovové dne 16. června 1963. Přestože start musel být odložen kvůli technickým problémům a zvýšené sluneční aktivitě, nakonec se vzlet povedl. Let trval tři dny, během něj Valentina obletěla Zemi 48krát. Díky tomuto povedenému letu se Valentina Těreškovová stala nejen první ženou ve vesmíru, ale také 10. člověkem ve vesmíru.

Let se však neobešel bez komplikací. Valentinu trápila kosmická nemoc i únava, se kterou jen těžko můžete pořádně a efektivně pracovat. Kvůli této nemoci byla ruská kosmonautka velmi rozladěná a v psychické nepohodě, několikrát ze strachu prosila o ukončení letu.

K TÉMATUTvrdohlavý a energický Beran. Na co se u takového znamení připravit?
Krátký dokument o první ženě ve vesmíru

Přistála 19. června 1963, musela se katapultovat podobně jako Jurij Gagarin. Při katapultaci se udeřila do hlavy, přesto se ale její mise považovala za úspěšnou včetně přistání.

Po návratu ji čekala sláva

Po přistání se Valentina Těreškovová vlastně ani nezastavila. Hned byla prohlášená za Hrdinku Sovětského svazu a povýšená do hodnosti kapitána. Během tohoto jmenování byla také povýšená do vysoké stranické funkce, kvůli které však již nemohla znovu do vesmíru letět.

Valentina se asi 15 let po své misi snažila dostat znovu do vesmírného výcviku, prvními fyzickými testy však již neprošla. Věnovala se proto v letech 1966 až 1989 poslanecké kariéře a od roku 1968 vedla Výbor sovětských žen. Nakonec ještě vystudovala vojenskou leteckou školu a získala titul inženýr letec-kosmonaut.

noviny
Moskevská pravda informuje o jejím letu do vesmíru.

Později se Valentina stala mluvčí Sovětského svazu, kde se jí velmi vedlo a od Organizace spojených národů dostala dokonce odměnu ve formě Zlaté medaile za mír. V roce 2000 dostala také titul Ženy století.

Valentina Těreškovová a současná doba

Letos Valentina oslavila již 85. narozeniny, přesto je stále politicky aktivní a pro své milované Rusko doslova dýchá. Nebojí se dávat na odiv své názory a velkou náklonnost pro hlavního představitele Ruska – Vladimira Putina.

památník
Památník pro tuto významnou ženu.

Díky tomu, že by Valentina chtěla za prezidenta stále Putina, se rozpoutala velká nevole. Prohlásila totiž, že by si přála opětovné zvolení současného prezidenta a prodloužení intervalu voleb. Předsedou své strany byla odsunuta hlavě proto, aby se zabránilo protestům. Lidé totiž s jejími názory rozhodně nesouhlasí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Říká vám něco Hamsa jóga nebo védská? Ne vždy je to jen a pouze o cvičení

Odhalili jsme, co stojí za ženami ve vysokém postavení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Chodníky a cestičky jsou oblíbenou součástí našich zahrad. Mohou být funkční a bezpečné, ale jejich úloha je také samozřejmě okrasná. Ze štěrku, z kamene nebo ze dřeva, na své zahradě si můžete naplánovat a vytvořit svůj vlastní originální chodníček. Výsledek potom působí pěkně útulně a kouzelně, jak se můžete přesvědčit v naší galerii. Nechte se inspirovat!
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.

Nepřehlédněte

Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek