Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Valentina Těreškovová: První žena ve vesmíru

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Těreškovová
Pouliční umění, které zachycuje Valentinu jako kosmonautku.

01. 08. 2022

Valentina a její rodina

Ruská kosmonautka Valentina Těreškovová se narodila na západě Ruska jako druhé ze tří dětí. Otec byl původně traktorista, avšak zemřel v roce 1940 v sovětsko-finské válce. Její matka byla zaměstnaná v textilním podniku, kam nastoupila i Valentina bezprostředně po ukončení středního všeobecného vzdělání, v roce 1953.

Při práci však Valentina nezahálela a nadále studovala, docházela do různých kurzů. Díky dalšímu vzdělání, které dokončila roku 1960, se dostala z textilního podniku na post tajemnice v závodní organizaci Komsomol.

Milovala vše kolem létání

Už od dětství Valentinu zajímalo létání a parašutismus. V dospělosti se proto rozhodla věnovat parašutismu na amatérské úrovni, rovněž také vystudovala pilotáž. Díky její zálibě a tomu, že Těreškovová dostudovala obor blízký kosmonautice, měla velkou výhodu při kvalifikaci na kosmonautku v roce 1962.

V konečném finále o post první ženy ve vesmíru se Valentina utkala ještě s dalšími dvěma ženami. Přestože ostatní favoritky také prošly celým výcvikem, nikdy se do vesmíru nepodívaly. Formální výsledek a rozhodnutí vyslovila příslušná státní komise 4. června 1963. To bylo 12 dní před startem na vesmírné lodi Vostok.

Slavný let první ženy

Loď s názvem Vostok 6 se vznesla směrem k vesmíru pod velením Valentiny Těreškovové dne 16. června 1963. Přestože start musel být odložen kvůli technickým problémům a zvýšené sluneční aktivitě, nakonec se vzlet povedl. Let trval tři dny, během něj Valentina obletěla Zemi 48krát. Díky tomuto povedenému letu se Valentina Těreškovová stala nejen první ženou ve vesmíru, ale také 10. člověkem ve vesmíru.

Let se však neobešel bez komplikací. Valentinu trápila kosmická nemoc i únava, se kterou jen těžko můžete pořádně a efektivně pracovat. Kvůli této nemoci byla ruská kosmonautka velmi rozladěná a v psychické nepohodě, několikrát ze strachu prosila o ukončení letu.

K TÉMATU  Tančící dopravní policisté, kteří si svojí službu užívají a baví řidiče i kolemjdoucí
Krátký dokument o první ženě ve vesmíru

Přistála 19. června 1963, musela se katapultovat podobně jako Jurij Gagarin. Při katapultaci se udeřila do hlavy, přesto se ale její mise považovala za úspěšnou včetně přistání.

Po návratu ji čekala sláva

Po přistání se Valentina Těreškovová vlastně ani nezastavila. Hned byla prohlášená za Hrdinku Sovětského svazu a povýšená do hodnosti kapitána. Během tohoto jmenování byla také povýšená do vysoké stranické funkce, kvůli které však již nemohla znovu do vesmíru letět.

Valentina se asi 15 let po své misi snažila dostat znovu do vesmírného výcviku, prvními fyzickými testy však již neprošla. Věnovala se proto v letech 1966 až 1989 poslanecké kariéře a od roku 1968 vedla Výbor sovětských žen. Nakonec ještě vystudovala vojenskou leteckou školu a získala titul inženýr letec-kosmonaut.

noviny
Moskevská pravda informuje o jejím letu do vesmíru.

Později se Valentina stala mluvčí Sovětského svazu, kde se jí velmi vedlo a od Organizace spojených národů dostala dokonce odměnu ve formě Zlaté medaile za mír. V roce 2000 dostala také titul Ženy století.

Valentina Těreškovová a současná doba

Letos Valentina oslavila již 85. narozeniny, přesto je stále politicky aktivní a pro své milované Rusko doslova dýchá. Nebojí se dávat na odiv své názory a velkou náklonnost pro hlavního představitele Ruska – Vladimira Putina.

památník
Památník pro tuto významnou ženu.

Díky tomu, že by Valentina chtěla za prezidenta stále Putina, se rozpoutala velká nevole. Prohlásila totiž, že by si přála opětovné zvolení současného prezidenta a prodloužení intervalu voleb. Předsedou své strany byla odsunuta hlavě proto, aby se zabránilo protestům. Lidé totiž s jejími názory rozhodně nesouhlasí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Říká vám něco Hamsa jóga nebo védská? Ne vždy je to jen a pouze o cvičení

Odhalili jsme, co stojí za ženami ve vysokém postavení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
V dnešním společenském kontextu se stále více mluví o fenoménu známém jako 'Incely'. Ale kdo jsou vlastně Incelové a co tato identita znamená? Tento článek se zaměřuje na rozklíčování termínu 'Incel' a poskytuje pohled do života mužů, kteří se identifikují jako involuntary celibate. Přinášíme vám analýzu, příčiny, a zkoumáme, jaká společenská témata a výzvy mohou přispívat k formování této specifické komunity.

Nepřehlédněte

Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek