Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
babiček
Od bolesti vám často uleví obyčejné věci, které běžně používáte.

16. 06. 2022

Dneska je tak snadné při bolesti hlavy (nebo čehokoli jiného) sáhnout po pilulce slibující okamžitou úlevu. Triky našich babiček byly mnohem vymakanější. Dříve ani zdaleka nebylo tolik možností. V dobách, kdy byl mnohem menší výběr než dnes, lidé používali své vlastní přírodní prostředky a způsoby, jak si od různých potíží a neduhů ulevit. Některé se osvědčily natolik, že na ně spoléháme i dnes.

Bolí vás ucho? Vložte do něj česnek

Koho někdy bolelo ucho, ten potvrdí, že to rozhodně není nic příjemného. Nejčastěji trápí malé děti, ale to neznamená, že nemůže i dospělému člověku způsobit probdělou noc. Na bolest ucha pomůže česnek. Jeho účinky jsou úžasné – je antibakteriální, antivirový, protiplísňový a protizánětlivý. Dokáže zmírnit bolest ucha a přinést úlevu do několika minut.

Rada babiček zní: Vezměte stroužek česneku, případně jen jeho část a nahřejte ho. Poté jej vložte do ucha a přiklopte kouskem vaty. Hlavu zabalte, nebo si natáhněte čepici. Na ucho si také můžete přiložit nahřívací polštářek.

česnek
Na bolest a záněty je česnek ideální.

Hořčicový obklad na kašel

Už jste někdy slyšeli o hořčicovém obkladu? Pokud vás trápí kašel, nebo i nějaká infekce dýchacích cest, pociťujete bolest na hrudi, pak vám obklad z hořčice uleví od nepříjemných potíží.

Rada babiček zní: Stačí smíchat několik lžic hořčičného semínka s teplou vodou a v této směsi vymáchat obklad. Vyždímat a přiložit na hrudník.

Hořčice přinese teplo do postiženého místa, působí jako protidráždidlo a způsobuje rozšíření krevních cév. Protože do oblasti proudí více krve, více krve také odtéká pryč a odnáší toxické látky, které jsou zodpovědné za zánět.

Bodnul vás komár? A máte doma deodorant?

Jakmile se venku oteplí, začnou nás tyhle potvory pronásledovat doslova na každém kroku. Otravují při táboráku někde u vody, nedají nám pokoj ani u grilování na zahradě. Bzučí nám okolo hlavy, a poté se někde usadí, aby nás mohli kousnout. Bodnutí komárem je nepříjemné, co si budeme povídat.

K TÉMATU  Poctivý guláš tak, jak se vaří v Maďarsku!

Rada babiček zní: Až vás příště komár zase ďobne, namažte si místo kuličkovým deodorantem. Deodorant totiž obsahuje spoustu stejných složek jako krém proti svědění. 

Máte vodu v uších? Zkuste ocet

Stačí jedna návštěva bazénu a večer už můžete skuhrat, že máte vodu v uších. Je to nejen nepříjemné, ale také to může vést k bolestivému zánětu.

Rada babiček zní: Abyste si ulevili, smíchejte ocet v destilované vodě. Trochu si pak kápněte do ucha a minimálně 5 minut ležte na jedné straně, aby se ocet dostal tam, kam potřebuje.

Cukr na škytavku

Všichni jsme v zoufalých časech vyzkoušeli každý lék na škytavku – šplouchání studenou vodou do obličeje, někoho, kdo vyskočil a vyděsil nás, zadržování dechu. Pokud nic z toho nezabírá, zkuste na to jít ještě jinak. Vydejte se sladkou cestou a dejte si cukr. Konzumace cukru, kdy postačí třeba jen jedna kostička nebo menší lžička, škytavku zastaví.

cukr
Kostka cukru zastaví škytavku. Schválně to příště vyzkoušejte.

Na kašel cibule a med

Možná si pamatujete na doby vašeho dětství, jak vám babička, ale třeba i maminka, ve chvílích, kdy vás sužoval kašel, připravovala zvláštní sladkou medicínu, která měla specifický chuťový ocásek. S největší pravděpodobností to byla kombinace medu a cibule. Cibule a med je prastarý lék, který skutečně funguje.

Rada babiček zní: Stačí nakrájet cibuli a dát ji přes noc do sklenice s medem. Následující den sceďte cibuli a vychutnejte si lahodnou lžíci mírně hořkého medu.

Cibule je protizánětlivá, antivirová a antibiotická, zatímco med je antibakteriální a tiší při kašli a nachlazení.

Máte kocovinu? Vyzrajte na ni s jablečným octem

Máte-li za sebou dlouhou noc a nyní se necítíte tak úplně ve své kůži, jablečný ocet je váš přítel. Pomáhá vyrovnat hladinu pH ve vašem žaludku, což by mělo zažehnat ty riskantní chvíle, ve kterých nevíte, jestli stihnete doběhnout na záchod. Znáte to…

K TÉMATU  Poctivá česnečka: Připravte si ji na několik způsobů
ocet
Přehnali jste to s alkoholem a každou chvíli se vám obrací žaludek? Dejte si jablečný ocet.

Na spálení od slunce pomůže čaj

Čaj je v dnešní době tak trochu zázračným produktem, protože nejen dobře chutná, ale také se používá na vše od čištění po péči o pleť. Koho by napadlo, že může být skvělým pomocníkem i ve chvíli, kdy vy, nebo třeba vaše děti, strávíte na sluníčku mnohem více času, než je zdrávo a večer budete trpět díky spáleninám?

Rada babiček zní: Pokud se vám v létě podaří spálit se na sluníčku, zkuste namočit tři nebo čtyři sáčky černého čaje do hrnku s vodou, dokud voda neztmavne, pak vezměte čistý hadřík a ponořte ho do vody. Umístěte jej na spáleninu a nechte antioxidační a protizánětlivé účinky čaje zmírnit bolest a snížit pravděpodobnost vzniku puchýřů.

Máte vy sami nějaké další osvědčené triky a tipy našich babiček? Pochlubte se v komentářích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?

Nepřehlédněte

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek