Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

7 důvodů, proč bychom měli pravidelně číst?

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
číst
Proč bychom měli číst? Už jen proto, že kniha vypadá lépe než mobil.

30. 05. 2022

Četba neslouží jen k ukrácení dlouhé chvíle, nebo abychom se ponořili do příběhu, který bychom třeba samy rádi zažili. Číst znamená prožívat. Čtení nás pozitivně ovlivňuje i jinak.

Čtením získáváme empatii

Mnohým ženám, ale i mužům, empatie zkrátka chybí. Nedokážou se vcítit do kůže druhých, a tak mnohdy reagují nepřiměřeným nebo nevhodným způsobem. Čím víc ale budeme číst, tím lépe a rychleji se do druhého člověka vcítíme.

číst
Ztrácíme empatii, kterou nám ale knížky dokážou vrátit.

Z knih plyne spoustu ponaučení, dostáváme se díky příběhům do situací, které bychom možná sami nikdy neprožili. Učí nás uvědomovat si, jak se druzí k ostatním chovají a jak bychom se měli nebo neměli chovat my sami. Z knih si vštěpujeme cenné poznatky, které snadno uplatníme v každodenním životě.

Kdo v životě nepřečetl jedinou knížku, má obrovskou nevýhodu. Anebo žije tak bohatým životem, který mu vydá za padesát knih ročně. Ale takových lidí je dozajista méně než těch, kteří žijí život obyčejný, jen s občasným vzrušením a adrenalinem, případně s pár vyhrocenými situacemi ročně. Čtěte, bude z vás lepší člověk.

Rozšiřujeme si slovní zásobu

A to jak v psané, tak mluvené formě. Díky pravidelnému čtení mluvíme spisovněji, obratněji, a také květnatěji. To samé by se dalo říct o psaní. Porovnáte-li psaný text člověka s velkou slovní zásobou a s malou, rozdíl bude patrný na první pohled. Nejenže člověk, který čte, bude psát stylisticky lépe a bez gramatických chyb, ale také bude věty úplně jinak skládat.

Ostatně kdo za každou druhou nebo třetí větou používá “Voe” a “Eeee”, lze o něm říci, že nejspíš hledá vhodné slovo, ale nenachází ho, a tak použije ta slova a citoslovce, na které je zvyklý. Ale nepůsobí to dobře. S přáteli sice můžete mluvit, jak chcete, ale když mluvíte se svým nadřízeným, kolegy v práci nebo s kýmkoliv jiným ve společnosti, některá slova se hodí nechat stranou.

A jak nejlépe se v mluvě vycvičit? Samozřejmě prostřednictvím knih. A tím nemáme úplně na mysli komiksy a obrázkové knihy určené pro děti.

K TÉMATU  Romantické knihy pro teplé jarní večery

Jsme chytřejší

Z knih, ač třeba klidně beletristických, se dozvíte spoustu nových informací a postřehů. Pokud čtete non-fiction knihy a knihy odborné, pak je skutečně pravdou, že jste s každou knihou chytřejší a chytřejší. Jenže to nejde tak úplně samo. Co čtete, samozřejmě musíte i vnímat.

Je pochopitelné, že si nezapamatujete všechno, ale i když vám v hlavě ulpí jen pět nebo deset procent informací, máte vyhráno. Navíc kdo čte, nemá problém se s lidmi bavit ani ve zcela neznámé společnosti. Hovory o počasí už jsou dávno pasé, lepší je začít konverzaci nějakým lepším tématem, například o knihách, anebo o tom, co jste se zrovna nedávno dočetli v Attenboroughově knize o klimatických změnách.

Lépe se soustředíme

Máte problém se soustředěním? Pak si můžete zajít do lékárny pro vhodné doplňky stravy. Anebo… sáhněte po knize. Film ani seriál vás soustředění nenaučí, ale kniha, zejména tehdy, pokud vás skutečně zaujme, ano. Pak už jde soustředění samo, a to se vám v životě může hodit. Nejenom při práci, ale například i při meditaci nebo józe. Když budete číst, vše co děláte bude díky tomu efektivnější, bude vám to trvat méně času, a také budete mít ze spousty činností lepší požitek.

Rozvíjíme si představivost

I představivost se v obyčejném každodenním životě hodí. Lidé bez představivosti jsou nudní, nenápadití a neoriginální. Když si fantazii pravidelně rozvíjíme, jsme pak kreativnější, máme lepší nápady, a také nám pomáhá s lepší organizací času.

číst
Čtení rozvíjí vaši fantazii a představivost. Každý denně tolik dobrodružství neprožíváme.

Četba zahání stres

Jste často ve stresu? Každý den se budíte se svíravým pocitem v žaludku a tlakem na hrudi? Máte pocit, že nic nestíháte, a že na vás všechno padá? V tom případě je vždycky prospěšné sáhnout po dobré knize, která vás dokáže odpoutat od všednodenního života a aspoň na půl hodiny denně se do příběhu pořádně ponořit. Uvidíte, že pak se na všechno budete dívat s odstupem a nic už vám nebude připadat tak tragické.

K TÉMATU  Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Pokud si vyšetříte na čtení půlhodinu ráno po probuzení a půlhodinu před spánkem, je to ideální varianta. Ale samozřejmě chápeme, že je to pro někoho spoustu času. Proto si zkuste ráno číst alespoň pět až deset minut a postupně třeba čtení přidávejte.

Skutečně je četba stejně účinná jako například meditace. Je jedno, jestli čtete motivační literaturu nebo horor. Každý z nás má rád něco jiného a číst můžete, co chcete, co vám dělá dobře a u čeho se dokážete soustředit.

Kniha vypadá lépe než telefon

Spousta z nás si čte i v městské hromadné dopravě. A držet v rukou knihu vypadá mnohem lépe, než když koukáme do telefonu. Tím totiž moc nepomáháme ani naší psychice. Na telefonu jsme většinou hlavně kvůli sociálním sítím, sledujeme druhé a jejich životy a přemýšlíme nad tím, jak je možné, že někdo každé ráno tráví v kavárně při dobré snídani a každý druhý měsíc je u moře, zatímco my se celý rok lopotíme v práci a neušetříme si ani na víkend strávený na Šumavě. Jde ale jen o úhel pohledu. Sociální sítě v žádném případě realitu neukazují ani neodráží, knihy ano. Sice může být smyšlená, ale vždycky je v ní víc reality než ve všech sociálních sítích dohromady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Romantické knihy pro teplé jarní večery

5 nejlepších knih na velikonoční dovolenou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.
Zapomeňte na čas a peníze v místním kosmetickém salonu. Postupujte podle těchto jednoduchých receptů a nechte se hýčkat dokonalou domácí maskou na obličej. Buďte zase krásná a mějte vláčnou pleť bez jediného pupínku. Která obličejová maska je vaše nejoblíbenější?
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?

Výběr článků

Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.

Nepřehlédněte

Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek