Pátek , 13. 09. 2024

Lubor

7 důvodů, proč bychom měli pravidelně číst?

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
číst
Proč bychom měli číst? Už jen proto, že kniha vypadá lépe než mobil.

30. 05. 2022

Četba neslouží jen k ukrácení dlouhé chvíle, nebo abychom se ponořili do příběhu, který bychom třeba samy rádi zažili. Číst znamená prožívat. Čtení nás pozitivně ovlivňuje i jinak.

Čtením získáváme empatii

Mnohým ženám, ale i mužům, empatie zkrátka chybí. Nedokážou se vcítit do kůže druhých, a tak mnohdy reagují nepřiměřeným nebo nevhodným způsobem. Čím víc ale budeme číst, tím lépe a rychleji se do druhého člověka vcítíme.

číst
Ztrácíme empatii, kterou nám ale knížky dokážou vrátit.

Z knih plyne spoustu ponaučení, dostáváme se díky příběhům do situací, které bychom možná sami nikdy neprožili. Učí nás uvědomovat si, jak se druzí k ostatním chovají a jak bychom se měli nebo neměli chovat my sami. Z knih si vštěpujeme cenné poznatky, které snadno uplatníme v každodenním životě.

Kdo v životě nepřečetl jedinou knížku, má obrovskou nevýhodu. Anebo žije tak bohatým životem, který mu vydá za padesát knih ročně. Ale takových lidí je dozajista méně než těch, kteří žijí život obyčejný, jen s občasným vzrušením a adrenalinem, případně s pár vyhrocenými situacemi ročně. Čtěte, bude z vás lepší člověk.

Rozšiřujeme si slovní zásobu

A to jak v psané, tak mluvené formě. Díky pravidelnému čtení mluvíme spisovněji, obratněji, a také květnatěji. To samé by se dalo říct o psaní. Porovnáte-li psaný text člověka s velkou slovní zásobou a s malou, rozdíl bude patrný na první pohled. Nejenže člověk, který čte, bude psát stylisticky lépe a bez gramatických chyb, ale také bude věty úplně jinak skládat.

Ostatně kdo za každou druhou nebo třetí větou používá “Voe” a “Eeee”, lze o něm říci, že nejspíš hledá vhodné slovo, ale nenachází ho, a tak použije ta slova a citoslovce, na které je zvyklý. Ale nepůsobí to dobře. S přáteli sice můžete mluvit, jak chcete, ale když mluvíte se svým nadřízeným, kolegy v práci nebo s kýmkoliv jiným ve společnosti, některá slova se hodí nechat stranou.

A jak nejlépe se v mluvě vycvičit? Samozřejmě prostřednictvím knih. A tím nemáme úplně na mysli komiksy a obrázkové knihy určené pro děti.

K TÉMATU  10 komplimentů, které muži nechtějí od svých partnerek slyšet

Jsme chytřejší

Z knih, ač třeba klidně beletristických, se dozvíte spoustu nových informací a postřehů. Pokud čtete non-fiction knihy a knihy odborné, pak je skutečně pravdou, že jste s každou knihou chytřejší a chytřejší. Jenže to nejde tak úplně samo. Co čtete, samozřejmě musíte i vnímat.

Je pochopitelné, že si nezapamatujete všechno, ale i když vám v hlavě ulpí jen pět nebo deset procent informací, máte vyhráno. Navíc kdo čte, nemá problém se s lidmi bavit ani ve zcela neznámé společnosti. Hovory o počasí už jsou dávno pasé, lepší je začít konverzaci nějakým lepším tématem, například o knihách, anebo o tom, co jste se zrovna nedávno dočetli v Attenboroughově knize o klimatických změnách.

Lépe se soustředíme

Máte problém se soustředěním? Pak si můžete zajít do lékárny pro vhodné doplňky stravy. Anebo… sáhněte po knize. Film ani seriál vás soustředění nenaučí, ale kniha, zejména tehdy, pokud vás skutečně zaujme, ano. Pak už jde soustředění samo, a to se vám v životě může hodit. Nejenom při práci, ale například i při meditaci nebo józe. Když budete číst, vše co děláte bude díky tomu efektivnější, bude vám to trvat méně času, a také budete mít ze spousty činností lepší požitek.

Rozvíjíme si představivost

I představivost se v obyčejném každodenním životě hodí. Lidé bez představivosti jsou nudní, nenápadití a neoriginální. Když si fantazii pravidelně rozvíjíme, jsme pak kreativnější, máme lepší nápady, a také nám pomáhá s lepší organizací času.

číst
Čtení rozvíjí vaši fantazii a představivost. Každý denně tolik dobrodružství neprožíváme.

Četba zahání stres

Jste často ve stresu? Každý den se budíte se svíravým pocitem v žaludku a tlakem na hrudi? Máte pocit, že nic nestíháte, a že na vás všechno padá? V tom případě je vždycky prospěšné sáhnout po dobré knize, která vás dokáže odpoutat od všednodenního života a aspoň na půl hodiny denně se do příběhu pořádně ponořit. Uvidíte, že pak se na všechno budete dívat s odstupem a nic už vám nebude připadat tak tragické.

K TÉMATU  Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

Pokud si vyšetříte na čtení půlhodinu ráno po probuzení a půlhodinu před spánkem, je to ideální varianta. Ale samozřejmě chápeme, že je to pro někoho spoustu času. Proto si zkuste ráno číst alespoň pět až deset minut a postupně třeba čtení přidávejte.

Skutečně je četba stejně účinná jako například meditace. Je jedno, jestli čtete motivační literaturu nebo horor. Každý z nás má rád něco jiného a číst můžete, co chcete, co vám dělá dobře a u čeho se dokážete soustředit.

Kniha vypadá lépe než telefon

Spousta z nás si čte i v městské hromadné dopravě. A držet v rukou knihu vypadá mnohem lépe, než když koukáme do telefonu. Tím totiž moc nepomáháme ani naší psychice. Na telefonu jsme většinou hlavně kvůli sociálním sítím, sledujeme druhé a jejich životy a přemýšlíme nad tím, jak je možné, že někdo každé ráno tráví v kavárně při dobré snídani a každý druhý měsíc je u moře, zatímco my se celý rok lopotíme v práci a neušetříme si ani na víkend strávený na Šumavě. Jde ale jen o úhel pohledu. Sociální sítě v žádném případě realitu neukazují ani neodráží, knihy ano. Sice může být smyšlená, ale vždycky je v ní víc reality než ve všech sociálních sítích dohromady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Romantické knihy pro teplé jarní večery

5 nejlepších knih na velikonoční dovolenou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Čekáte na to, až špinavé hrnky od kávy, které se hromadí ve dřezu, umyje váš partner? Jestli nechcete čelit riziku rozchodu i úzkostným pocitům beznaděje, raději to vezměte do vlastních rukou. V sázce je až příliš mnoho!
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Máte doma nějakého čtyřnohého mazlíčka? Nebo dokonce přímo psa? Tohle video vás pobaví! Jak dokonale nenápadní umí být psí hříšníci?
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  

Výběr článků

Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek