Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století

Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
digitální nomád
Cestovat a u toho vydělávat je snem mnoha z nás.

06. 12. 2022

Kdo je digitální nomád?

Digitální nomád je člověk, který pracuje online, a tedy můžete pracovat skutečně odkudkoliv – ze svého obýváku, z kanceláře, z kavárny, restaurace, z pláže nebo dovolené na lodi. Pod pojmem digitální nomád si ale každý představuje někoho jiného. Pro někoho tento pojem znamená neustálé cestování po všech koutech světa, kdy zároveň odpočívá a zároveň pracuje. Někteří digitální nomádi ale odjíždějí do světa třeba jen na pár týdnů nebo měsíců v roce a přitom pracují. Digitální nomád je tedy ten, kdo se živí online a u toho cestuje.

K tomu, abyste mohli pracovat skutečně odkudkoliv, se ale nejprve musíte dopracovat. Ne všechnu práci lze samozřejmě na dálku provozovat. Když děláte v bance a pracujete s klienty na přepážce, těžko budete takové zaměstnání vykonávat někde z džungle. Stejně tak online nefungují ani dentální hygienistky, prodavači či prodavačky, baristé, restauratéři… Určitě si dokážete představit desítky a desítky povolání, kdy to zkrátka možné není. Zároveň ale existujte stejné množství povolání, kdy to možné je.

Kdy se můžete stát digitálním nomádem?

Pokud se zabýváte danými oblastmi, může se váš sen o cestování splnit:

 • Programování
 • Grafika, design
 • Cestovatelská fotografie
 • Budování webových stránek
 • Marketing, PR
 • Copywriting
 • Průzkum trhu
 • Zákaznická podpora
 • Online lektorství, coaching
 • Postprodukce audio nebo video obsahu
 • Korektury, překládání
 • Influencing

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. U těchto prací většinou dostáváte zakázky e-mailem, s klienty také komunikujete prostřednictvím e-mailu, případně telefonu nebo online meetingů či nejrůznějších chytrých aplikací.

Není to home office ani dovolená

Nepleťme si ale povolání na volné noze s prací na home officu. Když člověk pracuje na volné noze, znamená to, že nejste vázáni na žádné místo. Nesvazují vás žádné dny volna, dny v práci a dny, kdy můžete být doma a kdy musíte do kanceláře. O svém času rozhodujete jen vy sami. Je na vás, kdy budete pracovat, a kdy odpočívat. A samozřejmě kde. Když jste ale na home officu, znamená to, že pracujete. Musíte pracovat. Sice z domova, nikoliv z kanceláře, ale pracujete.

Home office (pomineme-li koronavirovou pandemii) obvykle trvá jeden až tři dny. Někdy třeba týden, ale jakmile ten týden skončí, musíte se zase vrátit do kanceláře a vykonávat práci na místě určenou vaším zaměstnavatelem. Ale digitální nomád žádného zaměstnavatele nemá. Nemá nikoho, kdo mu nařizuje, kde má svou práci vykonávat. Samozřejmě občas třeba na nějakou schůzku jde, ale je to předem naplánované tak, aby na ni skutečně mohl přijít.

Je čeho se bát?

Mnoho z nás sice digitální nomádství láká, ale zároveň se ho nesmírně bojí. Proč? Protože pracovat na volné noze a sám na sebe chce značnou dávku sebereflexe a disciplíny. Někteří z nás potřebují vědět, co mají dělat, potřebují vědět, od kdy do kdy mají pracovní dobu. Potřebují mít striktně danou hranici mezi volným časem a prací. Ale digitální nomád ve většině případů žádnou takovou hranici danou nemá. Určuje si ji zcela sám. Je jen na něm, kolik hodin bude denně pracovat, na čem bude pracovat a zároveň je i zcela v jeho rukách to, kolik práce bude mít a tedy tím pádem, kolik peněz si vydělá.

K TÉMATU  6 míst, která nesmíte ve Vietnamu minout

Já jsem svým pánem

Ne všichni si ale ihned dokážou zvyknout na nový režim, natož aby si hned našli klienty, díky kterým budou vydělávat. A když si úspěšně klienty najdou a práce mají dostatek, zase jim chybí pracovní morálka. Vždyť přece nemusí nikam do práce, takže na všechno mají času dost.

Ráno vstanou, kdy se jim zachce, takže někdy až v poledne. Pak si pustí film, přečtou kus knihy a rázem jsou tři odpoledne. Ještě si dát něco k obědu, podívat se na zprávy a je půl páté. Pak zasednou k práci a najednou po dvou hodinách zjišťují, že je čas na večeři a smluvené setkání s přáteli. Na práci tedy moc času nezbývá. Takhle si ale měsíčně na moc peněz nepřijdou, natož aby jim vystačily na cestování po světě.

cestování
Vy určujete, kdy budete mít volno a kdy práci.

Ale samozřejmě ne všichni to tak mají. Někteří jsou skutečně schopní pracovat tak, jak potřebují, i když někdy je to třeba pouze v noci nebo brzy ráno. Digitální nomád nemá žádnou pevně danou pracovní dobu.

Co k digitálnímu nomádství potřebujete?

Ve většině případů vám postačí pouze:

 • Notebook
 • Nabíječka
 • Klávesnice, myš
 • Externí disky, kam si budete ukládat práci. Protože každý digitální nomád, stejně jako ajťák ví, že každá práce se musí zálohovat.

TIP: Externí disk ovšem lze směle nahradit cloudovým úložištěm. To dobře poslouží i pro sdílenou komunikaci s klienty. Na cloud uložíte všechny potřebné dokumenty a klientovi pošlete odkaz, aby si je vyzvedl.

Zálohování je dobré i z toho důvodu, že kdyby se vám počítač rozbil, nebo jste ho ztratili (či by vám ho někdo odcizil), zůstanete bez hotové i rozdělané práce, možná i bez fotografií, videí a dalších důležitých souborů, které váš počítač obsahuje.

V neposlední řadě budete potřebovat také kvalitní internetové připojení. To je naštěstí už skoro všude. Pokud ale ne, můžete na cestách využít internetových kaváren nebo coworkingových míst, kde vám poskytnou nejenom připojení k internetu, ale také možnost nabít si veškerou svou elektroniku. A ještě si tu vychutnáte snídani, oběd nebo klidně i večeři.

Potřebujete ke své práci také diář? Jestli cestujete, pak je to další závaží navíc. Raději si do mobilního telefonu nebo počítače stáhněte vhodné aplikace na plánování vašeho času, třídění poznámek a odkazů. Spousty z nich je zdarma, za ostatní sice zaplatíte, ale nejsou to nijak závratné částky. Velmi oblíbené jsou například aplikace Pocket nebo Evernote.

práce
Sníte o tom, že budete vydělávat peníze z pláže?

A nezapomeňte mít svého online správce hesel. Máte-li více bankovních účtu, e-mailových schránek a dalších přístupů, do nichž používáte hesla, pak stačí, když si budete pamatovat jen to heslo, které vám otevře správce hesel, všechna ostatní v něm budou bezpečně uložená.

Kde hledat první zakázky?

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv práci, již lze vykonávat na dálku, musíte vědět, kde hledat klienty. I ty je možné v dnešní době najít online.

K TÉMATU  Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Určitě si najděte příslušné facebookové skupiny, které se zaměřují právě na tu práci, kterou se chcete živit. Dále využijte i pracovních portálů, které nabízejí nejenom práci na částečný nebo plný pracovní úvazek, ale i pozice, které lze vykonávat na dálku. Ze začátku nejspíš jistě nepohrdnete ani jednorázovou spoluprací. I ty najdete nejenom na pracovních portálech, ale i ve facebookových skupinách.

Kromě toho hledejte i stránky typu Webtrh.cz, které využívají podnikatelé ze všech možných oblastí – IT, překladatelství, copywriting, focení, grafické práce a tak dále. Takových stránek existuje nepřeberné množství. Oblíbené jsou taktéž stránky Copywriteri.cz či Navolnenoze.cz.

Nepodceňujte se

Musíte se ale umět správně ohodnotit. Je jasné, že pokud ve vybraném oboru teprve začínáte, nemůžete čekat, že dostanete 500 nebo 1000 korun na hodinu. Ale je možné, že se k této částce třeba jednou dopracujete. Zpočátku je ale důležité vybudovat si své portfolio, kterým se pak budete moci prezentovat a které naznačí, jaké máte zkušenosti.

S tím souvisí i vytvoření nejenom kvalitního životopisu, případně motivačního dopisu, ale také tvorba webové stránky, která o vás vašim potenciálním klientům řekne něco víc. Jednoduché webové stránky, například na Wix.com, si vytvoříte během několika málo hodin. Na stránkách by měla být vaše fotografie, informace o vás, o vašich koníčcích, zkušenostech, portfolio vašich klientů, ukázky vaší práce, kontakt na vás a případně také ceník.

Nejtěžší je rozhodnout se

Na Facebooku rovněž najdete několik skupin, které se digitálním nomádstvím zabývají, a kde vám lidé velmi rádi poradí co a jak. Takovými stránkami jsou například Nomádky na cestách nebo Digitální nomádství.

Někdy je ze všeho nejtěžší začít. Opustit svou dosavadní kancelářskou práci a vydat se na první větší cestu, sám nebo s přáteli či partnerem nebo partnerkou. Nečekejte ale, že si online začnete vydělávat ze dne na den. Většina potenciálních klientů si vás bude chtít ze všeho nejdříve vyzkoušet a až pak se rozhodne, jestli s vámi bude spolupracovat, či nikoliv. Někdy se může stát, že vás budou klienti jen odmítat. Neztrácejte hlavu, stává se to každému, kdo pracuje na volné noze. Štěstí je vrtkavé a musí se počítat s tím, že můžete mít i víc smůly než štěstí. Brzy se ale všechno v dobré obrátí. Jen se nebojte a do online světa podnikání skočte po hlavě.

Předtím si ale ještě nezapomeňte zařídit živnost. Samozřejmě můžete pracovat i na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce, ale jistě budete mít klientů víc a ti od vás budou chtít, abyste jim vystavovali fakturu. Zařídit živnost vás ale nebude stát příliš času. Jedna návštěva živnostenského úřadu a pár minut strávených vyplňováním formuláře za tu volnost, kterou pak budete mít, dozajista stojí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
www.digitalninomadstvi.cz, www.loudavymkrokem.cz, www.westwing.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Patříte k těm ženám, co o své ruce pečují se železnou pravidelností, a přesto ne a ne docílit toho, aby byly dokonele pevné? Možná někde přeci jen děláte chybu.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Možná jste zůstali neplánovaně doma a už nevíte, jak svým dětem a sobě zpestřit nucený pobyt v karanténě. Staré koníčky i nové zájmy čekají na znovuobjevení.
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.

Výběr článků

Viber, jedna z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, vám přináší zábavnou velikonoční hru. Hledejte vajíčka, která schovali zajíčci a vyhrajte naše velikonoční ceny!
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.

Nepřehlédněte

Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek