Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak na domácí fermentované limonády? S tibi krystaly se dá kouzlit

Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
tibi
Tibi krystaly jsou malá kolonie zdraví prospěšných kultur.

12. 09. 2022

Co jsou tibi kristaly?

Tibi krystaly jsou malá bílá zrnka, která v sobě ukrývají zdraví prospěšné bakterie jako lactobacillus nebo streptococcus a také kvasinky. Jsou dost podobné tibetské houbě. Tibi se živí cukrem a sladkým ovocem. Fermentací z nich vyrobíte perlivý nápoj, který je u nás i ve světě známý jako vodní kefír. Je neskutečně osvěžující a také zdravý. Příznivě ovlivňuje naši střevní mikroflóru. Ke všemu se dá využít jako základ pro výrobu rostlinného kefíru, případně cideru.

Jak na to?

Máte chuť si vodní kefír vyrobit také? V tom případě čtěte dál.

Na přípravu nápoje budete potřebovat:

 • tibi krystaly
 • skleněnou uzavíratelnou láhev
 • řepný cukr
 • filtrovanou nebo odstátou vodu
 • sušené ovoce – nesířené!
 • plastové nebo dřevěné nádobí
tibi
Vodní kefír seženete jednoduše a pak se můžete pustit do experimentů.

Držte se poměru, že na 100 gramů krystalů budete potřebovat přibližně jeden litr vody. Až budete ale láhev krystaly plnit, nezapomeňte, že hodně rychle rostou a množí se.

Postupujte následovně:

 1. Do litru převařené nebo odstáté kohoutkové vody rozmíchejte tři polévkové lžíce cukru a také pár kousků sušeného ovoce. Můžete použít například rozinky, švestky, datle nebo fíky či například mandarinky. Tak dodáte nápoji ovocnou a výraznější chuť. Nikdy však do nápoje nepřidávejte chemicky ošetřené ovoce, které všechny tělu prospěšné bakterie zahubí.
 2. Tibi krystaly propláchněte v plastovém sítku a přidejte je do vody. Víčko nádoby zakryjte utěrkou nebo kapesníkem a přes hrdlo přetáhněte gumičku. Nechte nápoj zhruba čtyři dny fermentovat. Proces kvašení ale hodně závisí na teplotě, kterou doma máte, poměru krystalů a sladidla. Proto můžete celý proces o jeden den zkrátit nebo například o dva dny prodloužit.

Čím déle budete nápoj fermentovat, tím více bude obsahovat také alkoholu. Ve výsledku by měl být nápoj lehce perlivý a kyselejší. Také si ho můžete podle chuti dosladit nebo naopak naředit vodou. Nápoj bude ještě chutnější, když do něj vymačkáte trochu citrónové šťávy, čerstvé bylinky nebo šťávu z vašeho oblíbeného ovoce.

K TÉMATU  Proč mi v životě nic nevychází? Aneb nikdy se nevzdávej

Sekundární fermentace

Případně můžete nápoj dále fermentovat takzvaně sekundárně. Druhý ferment už probíhá bez přístupu vzduchu, nejlépe ve sklenici nebo láhvi s patentovým uzávěrem, PET lahve na dlouhodobé užívání nejsou to pravé. K vodnímu kefíru přidejte ještě jednu až dvě lžičky cukru. Toto množství platí pro půl litrovou láhev.

tibi
Na druhou fermentaci můžete použít různé ovoce. Nebojte se experimentovat.

Z nápoje přecedíte tibíky (můžete rovnou zadělat na novou limonádu) a přidáte do něj tentokrát už čerstvé ovoce, bylinky, zázvor, ovocnou šťávu…). A opět nechte lahev stát na suchém a stinném místě zhruba dva až tři dny. Nezapomeňte každý den pravidelně povolovat uzávěr a vždy upustit trochu plynu. Ať nemusíte malovat kuchyň.

Mandlový nápoj

Jak jsme zmínili již na začátku, můžete si z tibi krystalů připravit i mandlový kefír. Smíchejte tibi krystaly s cukrem a opět nechte fermentovat alespoň dva až tři dny. Pokud máte chuť například na mandlový kefír, pak postupujte následovně:

 1. Mandle namočte na půl dne do vody, oloupejte je, propláchněte a vhoďte do mixéru.
 2. Zalijte je vodním kefírem a rozmixujte (na 100 g suchých mandlí spotřebujete přibližně půl litru vodního kefíru).
 3. Nápoj přeceďte přes jemné plátýnko a přelijte do sterilizované uzavíratelné nádoby.
 4. Opět nechte kefír fermentovat, tentokrát jen 24 hodin při pokojové teplotě.

Výsledný kefír bude nejspíš cuckovatý, ale nebojte. Stačí ho jen v lahvi protřepat. Skladovat ho můžete v lednici až 1 týden.

Zdravá malinkovka

Kdo by nemiloval malinovku, že? Jenže většina těch, které se prodávají v supermarketech nebo podávají v restauracích, jsou neuvěřitelné sladké a jejich prospěšnost na naše zdraví je velmi diskutabilní. Spíš po ní ztloustnete, než aby vám skutečně k něčemu byla. Na druhou stranu si asi nikdo nedává malinovku, aby byl zdravý. Zkuste si ale připravit kefírovou malinovku, a ta už zdravá rozhodně je.

K TÉMATU  Tipy, kam na výlet s dětmi, když je vše zavřeno

Budete potřebovat:

 • 50 g tibi krystalů
 • 1 l  vody
 • 120 g třtinového cukru
 • 1 citrón
 • 2 sušené fíky
 • 1 lžíci sušených malin
 • 1 lžíci mražených malin
 • 1 lžíci čerstvých malin
 • A navrch ještě přidáme 1 čajovou lžičku sušených ibiškových květů

Postup:

 1. V litru vody si opět rozpusťte cukr a přidejte šťávu z půlky citrónu.
 2. Tekutinou přelijte tibi krystaly, přidejte sušené fíky a nádobu uzavřete.
 3. Nechte ji stát na kuchyňské lince přibližně jeden den.
 4. Nápoj přeceďte a přelijte ho do jiné sterilizované nádoby. Přidejte do něj maliny a ibišek. Nyní nechte nápoj fermentovat dvanáct hodin
 5. Následně ho opět přeceďte, vraťte tekutinu do lahve a zase ji nechte dvanáct hodin fermentovat, tentokrát ale v lednici. Tak se vám vytvoří bublinky.

S konzumací vodního kefíru však není nutné to nijak přehánět. Aby byl skutečně zdraví prospěšný, vypijte zhruba 2 dcl každý den. Jste-li na něj již zvyklí, pak můžete klidně zkonzumovat dvojnásobné množství.

Ještě váháte?

Stále ještě váháte nad tím, proč byste měli vodní kefír vyzkoušet i vy? Pak vám přinášíme kompletní seznam všech jeho účinků, které na lidský organismus má:

 • Posiluje imunitu
 • Posiluje kosti
 • Snižuje projevy alergií
 • Léčí kožní problémy
 • Funguje jako prevence proti některým typům rakoviny
 • Podporuje správné trávení
 • Léčí laktózovou intoleranci
 • Podporuje hubnutí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
www.vegmania.cz, www.jaktak.cz, www.jidlo.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek