Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
energy drink
Cítíme se unavení? Většinou jako první sáhneme po energetickém nápoji nebo kávě. Občas po obojím.

30. 06. 2022

Co je energy drink?

Jsou to přesně ty plechovky, které v hojném množství potkáváme v uličce s nápoji. Co se rozmanitosti týče, rozhodně si máme z čeho vybírat. Energetické nápoje jsou velký byznys, točí se v nich nemalé peníze a právě proto se do jejich výroby pouští tolik značek.

Energy drink je nápoj určený ke zvýšení bdělosti, koncentrace, pozornosti a energie. Mezi některé běžné přísady v energetických nápojích patří:

  • kofein
  • cukr
  • vitamíny B
  • deriváty aminokyselin, jako je L-karnitin a taurin
  • některé bylinky (ženšen, zázvor)

Mohou nám uškodit?

Ano. Ačkoli většina z nás ve vypití energetického drinku vidí jen příležitost, jak zvýšit energii a koncentraci, stinnou stránkou je fakt, že nám mohou také způsobit nepříznivé zdravotní účinky, jako je zrychlená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak.

Nadměrná nebo pravidelná konzumace energetických nápojů může vést k srdečním arytmiím, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a úzkosti.

Negativní účinky energy drinků

Pokud i vy patříte ke konzumentům energetických nápojů, ať už ve větší nebo menší míře, pak byste měli znát jejich negativní dopady na vaše zdraví. Právě zdraví je totiž ve spojitosti s pitím lidově nazývaných energiťáků často opomíjené a málokdo si uvědomuje, že s každým douškem ohrožuje své zdraví.

Mají špatný vliv na srdce

Kofein je hlavní složkou obsaženou v energetických nápojích díky své schopnosti zvyšovat bdělost. Při konzumaci ve velkém množství více než 400 miligramů denně může kofein způsobit bušení srdce, zvýšený krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci i poruchy srdečního rytmu.

ráno
Jeden šálek kávy obsahuje zhruba čtvrtinu maximální dávky kofeinu na den.

Většina energy drinků obsahuje 70 až 240 mg kofeinu na porci, zatímco šálek kávy obsahuje asi 100 mg kofeinu. Podle odborníků je bezpečný limit kofeinu pro dospělé až 400 mg denně. Mimo jiné mohou energetické nápoje způsobit problémy se srdeční frekvencí a zvýšit systolický krevní tlak.

K TÉMATU  Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Obsahují velké množství cukru

Odborníci mají jasno: nedoporučuje se více než 25 gramů cukru nebo šest čajových lžiček denně pro ženy a 36 gramů cukru nebo devět čajových lžiček denně pro muže. Podle tohoto měřítka obsahuje energetický nápoj trojnásobek doporučeného množství cukru za den. 

Nadměrný příjem cukru může způsobit zánět, který je spojený s řadou chronických stavů, včetně rakovinycukrovky a srdečních chorob. Konzumace přidaných cukrů může také zvýšit riziko obezity a nealkoholického ztučnění jater. A pokud se snažíte zhubnout, nebo si udržet pěknou postavu, pak není cukr tím nejlepším přítelem.

V kombinaci s alkoholem představují nebezpečí

Energy drinky se často míchají s alkoholem, zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují, jak nebezpečné to pro ně může být. V kombinaci s alkoholem mohou energetické nápoje změnit úroveň intoxikace, takže se budete cítit méně opilí a nabití energií, přičemž stále pociťujete následky alkoholu, jako je nezřetelná řeč, špatná koordinace a zhoršená paměť.

party
Energetické drinky v kombinaci s vodkou jsou velmi oblíbený party drink.

Tato kombinace také zvyšuje riziko nadměrné konzumace, protože stimulační účinky energetických nápojů mohou maskovat účinky alkoholu, což způsobí, že budete pít více.

Pozor na konzumaci energy drinků u dospívajících

Energetické nápoje jsou zvláště škodlivé pro dospívající, kteří stále rostou a vyvíjejí se, a nemusí zvládnout vedlejší účinky energetických nápojů. Pokud máte děti v tomto věku a víte, že si s oblibou dají energiťák, určitě byste se měli mít na pozoru a všímat si, kolik toho vaše dítě vlastně vypije.

Energetické nápoje zvyšují riziko několika zdravotních problémů u dospívajících a včetně anomálie kardiovaskulárního nervového systému, poruchy spánku, kognitivní nevyvinutí nebo vyšší riziko deprese a jiných duševních chorob.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.

Nepřehlédněte

Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek