Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
energy drink
Cítíme se unavení? Většinou jako první sáhneme po energetickém nápoji nebo kávě. Občas po obojím.

30. 06. 2022

Co je energy drink?

Jsou to přesně ty plechovky, které v hojném množství potkáváme v uličce s nápoji. Co se rozmanitosti týče, rozhodně si máme z čeho vybírat. Energetické nápoje jsou velký byznys, točí se v nich nemalé peníze a právě proto se do jejich výroby pouští tolik značek.

Energy drink je nápoj určený ke zvýšení bdělosti, koncentrace, pozornosti a energie. Mezi některé běžné přísady v energetických nápojích patří:

  • kofein
  • cukr
  • vitamíny B
  • deriváty aminokyselin, jako je L-karnitin a taurin
  • některé bylinky (ženšen, zázvor)

Mohou nám uškodit?

Ano. Ačkoli většina z nás ve vypití energetického drinku vidí jen příležitost, jak zvýšit energii a koncentraci, stinnou stránkou je fakt, že nám mohou také způsobit nepříznivé zdravotní účinky, jako je zrychlená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak.

Nadměrná nebo pravidelná konzumace energetických nápojů může vést k srdečním arytmiím, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a úzkosti.

Negativní účinky energy drinků

Pokud i vy patříte ke konzumentům energetických nápojů, ať už ve větší nebo menší míře, pak byste měli znát jejich negativní dopady na vaše zdraví. Právě zdraví je totiž ve spojitosti s pitím lidově nazývaných energiťáků často opomíjené a málokdo si uvědomuje, že s každým douškem ohrožuje své zdraví.

Mají špatný vliv na srdce

Kofein je hlavní složkou obsaženou v energetických nápojích díky své schopnosti zvyšovat bdělost. Při konzumaci ve velkém množství více než 400 miligramů denně může kofein způsobit bušení srdce, zvýšený krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci i poruchy srdečního rytmu.

ráno
Jeden šálek kávy obsahuje zhruba čtvrtinu maximální dávky kofeinu na den.

Většina energy drinků obsahuje 70 až 240 mg kofeinu na porci, zatímco šálek kávy obsahuje asi 100 mg kofeinu. Podle odborníků je bezpečný limit kofeinu pro dospělé až 400 mg denně. Mimo jiné mohou energetické nápoje způsobit problémy se srdeční frekvencí a zvýšit systolický krevní tlak.

K TÉMATU  Jak bojovat s mykózou - problémem, který je ženám tak dobře známý

Obsahují velké množství cukru

Odborníci mají jasno: nedoporučuje se více než 25 gramů cukru nebo šest čajových lžiček denně pro ženy a 36 gramů cukru nebo devět čajových lžiček denně pro muže. Podle tohoto měřítka obsahuje energetický nápoj trojnásobek doporučeného množství cukru za den. 

Nadměrný příjem cukru může způsobit zánět, který je spojený s řadou chronických stavů, včetně rakovinycukrovky a srdečních chorob. Konzumace přidaných cukrů může také zvýšit riziko obezity a nealkoholického ztučnění jater. A pokud se snažíte zhubnout, nebo si udržet pěknou postavu, pak není cukr tím nejlepším přítelem.

V kombinaci s alkoholem představují nebezpečí

Energy drinky se často míchají s alkoholem, zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují, jak nebezpečné to pro ně může být. V kombinaci s alkoholem mohou energetické nápoje změnit úroveň intoxikace, takže se budete cítit méně opilí a nabití energií, přičemž stále pociťujete následky alkoholu, jako je nezřetelná řeč, špatná koordinace a zhoršená paměť.

party
Energetické drinky v kombinaci s vodkou jsou velmi oblíbený party drink.

Tato kombinace také zvyšuje riziko nadměrné konzumace, protože stimulační účinky energetických nápojů mohou maskovat účinky alkoholu, což způsobí, že budete pít více.

Pozor na konzumaci energy drinků u dospívajících

Energetické nápoje jsou zvláště škodlivé pro dospívající, kteří stále rostou a vyvíjejí se, a nemusí zvládnout vedlejší účinky energetických nápojů. Pokud máte děti v tomto věku a víte, že si s oblibou dají energiťák, určitě byste se měli mít na pozoru a všímat si, kolik toho vaše dítě vlastně vypije.

Energetické nápoje zvyšují riziko několika zdravotních problémů u dospívajících a včetně anomálie kardiovaskulárního nervového systému, poruchy spánku, kognitivní nevyvinutí nebo vyšší riziko deprese a jiných duševních chorob.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Při zařizování interiéru je důležité stanovit si styl, do kterého budete nábytek i doplňky ladit. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že váš domov bude působit chaoticky a přeplácaně. Stále tápete, který styl se k vám nejvíce hodí?
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!
Rebarborový koláč je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat sladkou pochoutku s lehce nakyslým nádechem. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit dokonalé těsto a lahodnou rebarborovou náplň, kterou si oblíbí celá rodina. Přečtěte si náš postup krok za krokem a vyzkoušejte tento osvěžující dezert ještě dnes!
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Kdy si zajít na prodloužení řas? Kdy se naopak vyhnout operacím? Tento týden přinese opět spoustu zvratů. Zajímá vás, co vám hvězdy předpověděly? Přečtěte si horoskop krásy a duševního zdraví podle astroložky Nadi Šmídové.
Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!

Výběr článků

Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!
Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.

Nepřehlédněte

Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek