Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
zajímavá data o levácích
zdroj: 123RF.com

24. 08. 2018

24. 08. 2018

Ještě v 18. a 19. století bylo leváctví neboli sinistralita považováno za jakýsi hendikep, na který společnost pohlížela skrz prsty. Postupem času se však situace začala pomalu měnit k lepšímu, až se tito lidé po letech šikany dočkali nejen vytouženého klidu, ale i výhod v podobě speciálních pomůcek, jež jim usnadňují život. Co o nich říká moderní věda dnes a jaké zajímavosti v jejich světě panují?

Kdysi vada, nyní velká vzácnost

Z expertních odhadů vyplývá, že jedinců, kteří preferují levou ruku, je na světě pouhých 10 %, proto jsou vnímáni jako výjimeční. Vědci se také domnívají, že tato vlastnost je typičtější spíše pro muže. Co z toho plyne? Ženy jakožto levačky jsou vlastně ještě o něco vzácnější!

Historie a levorukost

Ačkoli je „levých“ jako šafránu, o jejich přítomnosti u důležitých historických událostí vůbec není pochyb. Levákem byl totiž Alexandr Veliký, Caesar i římský císař Tiberius. Do této kategorie spadá také Napoleon Bonaparte, Gándhí nebo Winston Churchill. Ani v řadách amerických prezidentů nikdy nebylo o ty, co to mají hozené „doleva“, nouze. Mezi slavná jména patří Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Harry S. Truman, J. F. Kennedy, Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton i Barack Obama. Mimochodem, v britské královské rodině je leváctví dokonce dědičné. Své o tom ví královna Alžběta II., princ Charles i princ William.

Hollywood a leváci? Nic neobvyklého

Svým fanouškům se na červeném koberci pravou rukou nepodepisují například Angelina Jolie, Julia Roberts, Nicole Kidman, Morgan Freeman, Keanu Reeves nebo Jim Carrey. Stejně je na tom Lady Gaga, Tom Cruise, Robert De Niro, David Duchovny, Whoopi Goldberg a Goldie Hawn. Výjimkou nejsou ani akční hrdinové, jako Mickey Rourke, Sylvester Stallone a Bruce Willis. Slušná síň slávy, což?

K TÉMATUOrganizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

Jak jsou na tom zvířata?

Představte si, že váš pes, kočka nebo třeba křeček může být také levákem. Alespoň tak to tvrdí americká veterinářka Janice Lloyd. Tato zvířecí specialistka provedla unikátní výzkum, ze kterého vyplynulo, že až 50 % němých tváří upřednostňuje levou tlapku.

Sportovní nadání, o němž není sporu

Již několik nezávislých studií naznačilo, že levorucí mají předpoklady k tomu, aby vynikali v řečnických schopnostech a sportu, jako je třeba baseball, plavání, boxování nebo tenis. Jsou prý také nesmírně kreativní a excelují v matematice. Cizí jim však není ani architektura a hudební tvořivost.

Zdraví? Tady jsou možná rizika

Závěry nedávného amerického průzkumu bohužel sdělují, že „levý“ jedinec má pětinásobně vyšší pravděpodobnost vývoje alergie, astmatu nebo plicních chorob. Podle autorů dané studie také častěji trpí spánkovými problémy, a hitparáda to není ani v případě psychiky – prý se rychleji rozčílí a hůře zvládá emoce. No, všude je holt něco…

A kterou ruku preferujete vy? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  

Nepřehlédněte

Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek