Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
zajímavá data o levácích
zdroj: 123RF.com

24. 08. 2018

24. 08. 2018

Ještě v 18. a 19. století bylo leváctví neboli sinistralita považováno za jakýsi hendikep, na který společnost pohlížela skrz prsty. Postupem času se však situace začala pomalu měnit k lepšímu, až se tito lidé po letech šikany dočkali nejen vytouženého klidu, ale i výhod v podobě speciálních pomůcek, jež jim usnadňují život. Co o nich říká moderní věda dnes a jaké zajímavosti v jejich světě panují?

Kdysi vada, nyní velká vzácnost

Z expertních odhadů vyplývá, že jedinců, kteří preferují levou ruku, je na světě pouhých 10 %, proto jsou vnímáni jako výjimeční. Vědci se také domnívají, že tato vlastnost je typičtější spíše pro muže. Co z toho plyne? Ženy jakožto levačky jsou vlastně ještě o něco vzácnější!

Historie a levorukost

Ačkoli je „levých“ jako šafránu, o jejich přítomnosti u důležitých historických událostí vůbec není pochyb. Levákem byl totiž Alexandr Veliký, Caesar i římský císař Tiberius. Do této kategorie spadá také Napoleon Bonaparte, Gándhí nebo Winston Churchill. Ani v řadách amerických prezidentů nikdy nebylo o ty, co to mají hozené „doleva“, nouze. Mezi slavná jména patří Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Harry S. Truman, J. F. Kennedy, Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton i Barack Obama. Mimochodem, v britské královské rodině je leváctví dokonce dědičné. Své o tom ví královna Alžběta II., princ Charles i princ William.

Hollywood a leváci? Nic neobvyklého

Svým fanouškům se na červeném koberci pravou rukou nepodepisují například Angelina Jolie, Julia Roberts, Nicole Kidman, Morgan Freeman, Keanu Reeves nebo Jim Carrey. Stejně je na tom Lady Gaga, Tom Cruise, Robert De Niro, David Duchovny, Whoopi Goldberg a Goldie Hawn. Výjimkou nejsou ani akční hrdinové, jako Mickey Rourke, Sylvester Stallone a Bruce Willis. Slušná síň slávy, což?

K TÉMATU  10 novinek z dílny studia Netflix. Jaký film si nenechat ujít?

Jak jsou na tom zvířata?

Představte si, že váš pes, kočka nebo třeba křeček může být také levákem. Alespoň tak to tvrdí americká veterinářka Janice Lloyd. Tato zvířecí specialistka provedla unikátní výzkum, ze kterého vyplynulo, že až 50 % němých tváří upřednostňuje levou tlapku.

Sportovní nadání, o němž není sporu

Již několik nezávislých studií naznačilo, že levorucí mají předpoklady k tomu, aby vynikali v řečnických schopnostech a sportu, jako je třeba baseball, plavání, boxování nebo tenis. Jsou prý také nesmírně kreativní a excelují v matematice. Cizí jim však není ani architektura a hudební tvořivost.

Zdraví? Tady jsou možná rizika

Závěry nedávného amerického průzkumu bohužel sdělují, že „levý“ jedinec má pětinásobně vyšší pravděpodobnost vývoje alergie, astmatu nebo plicních chorob. Podle autorů dané studie také častěji trpí spánkovými problémy, a hitparáda to není ani v případě psychiky – prý se rychleji rozčílí a hůře zvládá emoce. No, všude je holt něco…

A kterou ruku preferujete vy? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.

Nepřehlédněte

Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek