Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Udržet doma pořádek je nadlidský úkol? S těmito fígly už ne!

Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
pořádek
Dodržujte pár základních principů a udržet doma pořádek už pro vás bude hračka.

26. 05. 2022

Pořádek dělají dvě rohožky

Jak už jste si jistě stihla všimnout, vytírat byste mohla podlahu dvakrát denně a stejně na ní budou pořád nějaké nečistoty. Proto je dobré umístit rohožku ke dveřím zvenku, ale také zevnitř. Rovněž byste měla mít na ukládání bot speciální prostor, kam rovnou z rohožky boty položíte. Pokud je budete mít jen tak položené na podlaze, vše co máte na podrážkách postupně začne na podlahu odpadávat, a brzy si nepořádek roznesete po celém bytě.

Používejte přípravky na odpuzování prachu

Ráno utřete prach a odpoledne byste ho mohla utírat znovu? Prach nestačí utřít prachovkou a přípravkem k tomu určeném. Uděláte lépe, když si pořídíte speciální přípravky, které odpuzují prach. Tak vám vydrží nábytek déle bez prachu a dalších nečistot.

úklid
Radost z čistého domova je k nezaplacení.

Nádobí nehromaďte

Říkáte si, že naplníte myčku každý druhý nebo třetí den a mezitím skladujete nádobí ve dřezu a na kuchyňské lince? Jenže čím víc nádobí na kuchyňské lince nahromadíte, tím míň se vám pak bude chtít pouštět do dalšího úklidu, a pořádek v nedohlednu. Špinavé nádobí vždycky uklízejte do myčky okamžitě a na nic nečekejte. Stejně tak byste měla po dokončení mycího cyklu nádobí z myčky ihned vyndat, abyste tam postupně mohla skládat nové špinavé nádobí.

Perte pravidelně

Ani prádlo nenechávejte na poslední chvíli. Budete-li prát dvě pračky naráz, pak nebudete mít pravděpodobně kam prádlo věšet. Stanovte si takzvané prací dny. A v nich perte, takže například každý týden ve čtvrtek nebo například v úterý a v sobotu, máte-li hodně prádla. Jakmile prádlo uschne, hned ho složte, ponožky nezapomeňte roztřídit. Pokud si třídění ponožek necháváte na jindy, většinou to dopadne tak, že se vám v prádelním koši budou ponožky hromadit a vy je nakonec nikdy neroztřídíte, jen každý den budete ráno zdlouhavě hledat dvě, které k sobě alespoň zdánlivě pasují.

K TÉMATU  Vánoční dekorace: prohlédněte si překrásné vánoční věnce a inspirujte se! Který si pověsíte doma?

Nepouštějte se do hromadného úklidu

Neberete-li úklid jako relaxační činnost, naopak je to pro vás činnost krajně nepříjemná, pak si vždy úklid rozdělujte na jednotlivé části a do několika dní. Jeden den se pusťte do koupelny a toalety, druhý den například do obývacího pokoje nebo ložnice. Máte-li v domácnosti někoho, kdo vám může s úklidem pomoct, přidělte mu také práci, děti nevyjímaje.

Co jde, umístěte do zásuvky nebo do skříně

Čím víc se vám bude po stolech, komodách a po zemi válet věcí, tím bude vaše domácnost vypadat chaotičtěji. Máte pocit, že se váš život proměňuje v jeden velký binec? Ukliďte všechno co jde, do skříně nebo šuplíku. Nelpíte-li na extrémním pořádku i tam, kde není vidět, pak pro vás představují šuplíky a skříně poslední záchranu. Nechte si venku vždy jen to nejnutnější, skříně a zásuvky můžete uklidit vždycky, ale je to až druhotná věc.

Toaletní prkýnko až na první místě

Čekáte-li návštěvu, pak je ze všeho nejdůležitější zkontrolovat, jestli máte čisté záchodové prkénko a umyvadlo. Pokud se leskne novotou a voní, pak máte vyhráno a návštěva si o vás aspoň nebude myslet, že nedodržujete ani základní hygienické návyky. Nějaké to smítko na podlaze nevadí, stejně jako povalující se talíře na jídelním stole, ale čistota toalety a umyvadla, případně také vany či sprchového koutu toho o ”paní domácí” hodně napoví. Sama byste si jistě také nedošla na toaletu, která zapáchá, a na kterou se štítíte sednout.

koupelna
Návštěva odpustí vše, kromě špinavé koupelny, záchodu především.

Ustelte si

Jakmile necháte peřiny aspoň patnáct minut ráno po probuzení vyvětrat, je na čase si ustlat. Pro některé je to činnost zcela zbytečná, když si zase večer půjdou lehnout. Jenže ložnice bude vypadat uklizenější, když si ustelete. A stlaní vám přece jen příliš času nezabere.

K TÉMATU  40 vychytávek pro každou příležitost! Jak udržet řezané květiny co nejdéle čerstvé? Jak šetrně vyndat z vlasů žvýkačku? Podívejte se!
postel
Možná považujete stlaní postele za zbytečnou činnost, ale dojem z ustlané postele za těch pár vteřin stojí.

Udržujte si pořádek na stole

Když se začnou časopisy, knihy, papíry a psací potřeby na stole hromadit, začnete mít na svém pracovním stole nebo konferenčním stolku chaos. A nepořádek na stole, znamená i nepořádek v životě. Staré časopisy vyhoďte, zrecyklujte nebo někomu darujte. Knihy patří do police s knihami. I na psací potřeby si můžete sehnat vhodnou nádobu. Uvidíte, že pak se vám bude pracovat s mnohem větším klidem.

Hračky v jedné krabici

Dětské hračky nemusí mít své přesně dané místo. Pořiďte si velkou krabici, kam všechny hračky umístíte na jednu hromadu. Dítko si pak hračky může libovolně vytahovat. Čím víc se totiž budete snažit hračky urovnávat, tím bude jejich úklid náročnější a náročnější.

Není zapotřebí, aby se vám doma všechno lesklo a zářilo čistotou, ale aspoň zdánlivý pořádek vám pomůže k lepší psychické pohodě a zároveň se nemusíte stydět někoho pozvat na návštěvu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Nepřehlédněte

Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek