Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Udržet doma pořádek je nadlidský úkol? S těmito fígly už ne!

Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
pořádek
Dodržujte pár základních principů a udržet doma pořádek už pro vás bude hračka.

26. 05. 2022

Pořádek dělají dvě rohožky

Jak už jste si jistě stihla všimnout, vytírat byste mohla podlahu dvakrát denně a stejně na ní budou pořád nějaké nečistoty. Proto je dobré umístit rohožku ke dveřím zvenku, ale také zevnitř. Rovněž byste měla mít na ukládání bot speciální prostor, kam rovnou z rohožky boty položíte. Pokud je budete mít jen tak položené na podlaze, vše co máte na podrážkách postupně začne na podlahu odpadávat, a brzy si nepořádek roznesete po celém bytě.

Používejte přípravky na odpuzování prachu

Ráno utřete prach a odpoledne byste ho mohla utírat znovu? Prach nestačí utřít prachovkou a přípravkem k tomu určeném. Uděláte lépe, když si pořídíte speciální přípravky, které odpuzují prach. Tak vám vydrží nábytek déle bez prachu a dalších nečistot.

úklid
Radost z čistého domova je k nezaplacení.

Nádobí nehromaďte

Říkáte si, že naplníte myčku každý druhý nebo třetí den a mezitím skladujete nádobí ve dřezu a na kuchyňské lince? Jenže čím víc nádobí na kuchyňské lince nahromadíte, tím míň se vám pak bude chtít pouštět do dalšího úklidu, a pořádek v nedohlednu. Špinavé nádobí vždycky uklízejte do myčky okamžitě a na nic nečekejte. Stejně tak byste měla po dokončení mycího cyklu nádobí z myčky ihned vyndat, abyste tam postupně mohla skládat nové špinavé nádobí.

Perte pravidelně

Ani prádlo nenechávejte na poslední chvíli. Budete-li prát dvě pračky naráz, pak nebudete mít pravděpodobně kam prádlo věšet. Stanovte si takzvané prací dny. A v nich perte, takže například každý týden ve čtvrtek nebo například v úterý a v sobotu, máte-li hodně prádla. Jakmile prádlo uschne, hned ho složte, ponožky nezapomeňte roztřídit. Pokud si třídění ponožek necháváte na jindy, většinou to dopadne tak, že se vám v prádelním koši budou ponožky hromadit a vy je nakonec nikdy neroztřídíte, jen každý den budete ráno zdlouhavě hledat dvě, které k sobě alespoň zdánlivě pasují.

K TÉMATU  Vypěstujte si jahody, hrášek nebo citron ve skořápce od vajíčka! Tyhle vychytávky vám poradí, jak to hravě zvládnout

Nepouštějte se do hromadného úklidu

Neberete-li úklid jako relaxační činnost, naopak je to pro vás činnost krajně nepříjemná, pak si vždy úklid rozdělujte na jednotlivé části a do několika dní. Jeden den se pusťte do koupelny a toalety, druhý den například do obývacího pokoje nebo ložnice. Máte-li v domácnosti někoho, kdo vám může s úklidem pomoct, přidělte mu také práci, děti nevyjímaje.

Co jde, umístěte do zásuvky nebo do skříně

Čím víc se vám bude po stolech, komodách a po zemi válet věcí, tím bude vaše domácnost vypadat chaotičtěji. Máte pocit, že se váš život proměňuje v jeden velký binec? Ukliďte všechno co jde, do skříně nebo šuplíku. Nelpíte-li na extrémním pořádku i tam, kde není vidět, pak pro vás představují šuplíky a skříně poslední záchranu. Nechte si venku vždy jen to nejnutnější, skříně a zásuvky můžete uklidit vždycky, ale je to až druhotná věc.

Toaletní prkýnko až na první místě

Čekáte-li návštěvu, pak je ze všeho nejdůležitější zkontrolovat, jestli máte čisté záchodové prkénko a umyvadlo. Pokud se leskne novotou a voní, pak máte vyhráno a návštěva si o vás aspoň nebude myslet, že nedodržujete ani základní hygienické návyky. Nějaké to smítko na podlaze nevadí, stejně jako povalující se talíře na jídelním stole, ale čistota toalety a umyvadla, případně také vany či sprchového koutu toho o ”paní domácí” hodně napoví. Sama byste si jistě také nedošla na toaletu, která zapáchá, a na kterou se štítíte sednout.

koupelna
Návštěva odpustí vše, kromě špinavé koupelny, záchodu především.

Ustelte si

Jakmile necháte peřiny aspoň patnáct minut ráno po probuzení vyvětrat, je na čase si ustlat. Pro některé je to činnost zcela zbytečná, když si zase večer půjdou lehnout. Jenže ložnice bude vypadat uklizenější, když si ustelete. A stlaní vám přece jen příliš času nezabere.

K TÉMATU  Máte plnou skříň, a přitom nic na sebe? Věčný problém vám vyřeší důmyslný systém nakupování
postel
Možná považujete stlaní postele za zbytečnou činnost, ale dojem z ustlané postele za těch pár vteřin stojí.

Udržujte si pořádek na stole

Když se začnou časopisy, knihy, papíry a psací potřeby na stole hromadit, začnete mít na svém pracovním stole nebo konferenčním stolku chaos. A nepořádek na stole, znamená i nepořádek v životě. Staré časopisy vyhoďte, zrecyklujte nebo někomu darujte. Knihy patří do police s knihami. I na psací potřeby si můžete sehnat vhodnou nádobu. Uvidíte, že pak se vám bude pracovat s mnohem větším klidem.

Hračky v jedné krabici

Dětské hračky nemusí mít své přesně dané místo. Pořiďte si velkou krabici, kam všechny hračky umístíte na jednu hromadu. Dítko si pak hračky může libovolně vytahovat. Čím víc se totiž budete snažit hračky urovnávat, tím bude jejich úklid náročnější a náročnější.

Není zapotřebí, aby se vám doma všechno lesklo a zářilo čistotou, ale aspoň zdánlivý pořádek vám pomůže k lepší psychické pohodě a zároveň se nemusíte stydět někoho pozvat na návštěvu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Léto? Čas dovolených, výletů s přáteli a hlavně svateb. A všude si vás někdo bude chtít zvěčnit. Jak se před fotoaparátem chovat, aby se vám už nikdy nepomstil? To vás naučíme v jednom rychlém školení! Zkuste to podle našeho manuálu správného focení.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Sotva začalo jaro, už tady máme kolekci oblékání pro podzim a zimu. Tahle módní přehlídka vás hodně pobaví, a přitom je k nerozeznání od těch oficiálních! Stejně jako modely předních návrhářů, ani tohle oblečení byste si na sebe prostě nikdy nevzaly.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
V tomhle pařáku svlékáte všechno, co vám váš ostych dovolí. A ráda byste šla i dál, ale ještě pořád máte na těle kila navíc, která vás štvou. Jak se jich zbavit? Vždyť se tak snažíte! Zkuste číst dál, možná zjistíte, kde děláte chybu.

Výběr článků

Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Říká se: "jaká matka, taká Katka!" Každý z nás má ve své DNA gen, který ovlivňuje naše vztahy a je jedno jestli přátelské, pracovní nebo vztahové. Jestli vaši předci se často hádali a byli si nevěrní, je velká pravděpodobnost, že to čeká i vás.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!

Nepřehlédněte

Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek