Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Udržet doma pořádek je nadlidský úkol? S těmito fígly už ne!

Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
pořádek
Dodržujte pár základních principů a udržet doma pořádek už pro vás bude hračka.

26. 05. 2022

Pořádek dělají dvě rohožky

Jak už jste si jistě stihla všimnout, vytírat byste mohla podlahu dvakrát denně a stejně na ní budou pořád nějaké nečistoty. Proto je dobré umístit rohožku ke dveřím zvenku, ale také zevnitř. Rovněž byste měla mít na ukládání bot speciální prostor, kam rovnou z rohožky boty položíte. Pokud je budete mít jen tak položené na podlaze, vše co máte na podrážkách postupně začne na podlahu odpadávat, a brzy si nepořádek roznesete po celém bytě.

Používejte přípravky na odpuzování prachu

Ráno utřete prach a odpoledne byste ho mohla utírat znovu? Prach nestačí utřít prachovkou a přípravkem k tomu určeném. Uděláte lépe, když si pořídíte speciální přípravky, které odpuzují prach. Tak vám vydrží nábytek déle bez prachu a dalších nečistot.

úklid
Radost z čistého domova je k nezaplacení.

Nádobí nehromaďte

Říkáte si, že naplníte myčku každý druhý nebo třetí den a mezitím skladujete nádobí ve dřezu a na kuchyňské lince? Jenže čím víc nádobí na kuchyňské lince nahromadíte, tím míň se vám pak bude chtít pouštět do dalšího úklidu, a pořádek v nedohlednu. Špinavé nádobí vždycky uklízejte do myčky okamžitě a na nic nečekejte. Stejně tak byste měla po dokončení mycího cyklu nádobí z myčky ihned vyndat, abyste tam postupně mohla skládat nové špinavé nádobí.

Perte pravidelně

Ani prádlo nenechávejte na poslední chvíli. Budete-li prát dvě pračky naráz, pak nebudete mít pravděpodobně kam prádlo věšet. Stanovte si takzvané prací dny. A v nich perte, takže například každý týden ve čtvrtek nebo například v úterý a v sobotu, máte-li hodně prádla. Jakmile prádlo uschne, hned ho složte, ponožky nezapomeňte roztřídit. Pokud si třídění ponožek necháváte na jindy, většinou to dopadne tak, že se vám v prádelním koši budou ponožky hromadit a vy je nakonec nikdy neroztřídíte, jen každý den budete ráno zdlouhavě hledat dvě, které k sobě alespoň zdánlivě pasují.

K TÉMATU  Designová zrcadla, která jednoduše chcete mít doma

Nepouštějte se do hromadného úklidu

Neberete-li úklid jako relaxační činnost, naopak je to pro vás činnost krajně nepříjemná, pak si vždy úklid rozdělujte na jednotlivé části a do několika dní. Jeden den se pusťte do koupelny a toalety, druhý den například do obývacího pokoje nebo ložnice. Máte-li v domácnosti někoho, kdo vám může s úklidem pomoct, přidělte mu také práci, děti nevyjímaje.

Co jde, umístěte do zásuvky nebo do skříně

Čím víc se vám bude po stolech, komodách a po zemi válet věcí, tím bude vaše domácnost vypadat chaotičtěji. Máte pocit, že se váš život proměňuje v jeden velký binec? Ukliďte všechno co jde, do skříně nebo šuplíku. Nelpíte-li na extrémním pořádku i tam, kde není vidět, pak pro vás představují šuplíky a skříně poslední záchranu. Nechte si venku vždy jen to nejnutnější, skříně a zásuvky můžete uklidit vždycky, ale je to až druhotná věc.

Toaletní prkýnko až na první místě

Čekáte-li návštěvu, pak je ze všeho nejdůležitější zkontrolovat, jestli máte čisté záchodové prkénko a umyvadlo. Pokud se leskne novotou a voní, pak máte vyhráno a návštěva si o vás aspoň nebude myslet, že nedodržujete ani základní hygienické návyky. Nějaké to smítko na podlaze nevadí, stejně jako povalující se talíře na jídelním stole, ale čistota toalety a umyvadla, případně také vany či sprchového koutu toho o ”paní domácí” hodně napoví. Sama byste si jistě také nedošla na toaletu, která zapáchá, a na kterou se štítíte sednout.

koupelna
Návštěva odpustí vše, kromě špinavé koupelny, záchodu především.

Ustelte si

Jakmile necháte peřiny aspoň patnáct minut ráno po probuzení vyvětrat, je na čase si ustlat. Pro některé je to činnost zcela zbytečná, když si zase večer půjdou lehnout. Jenže ložnice bude vypadat uklizenější, když si ustelete. A stlaní vám přece jen příliš času nezabere.

K TÉMATU  Banánová slupka najde v domácnosti své využití. Proč ji nevyhazovat?
postel
Možná považujete stlaní postele za zbytečnou činnost, ale dojem z ustlané postele za těch pár vteřin stojí.

Udržujte si pořádek na stole

Když se začnou časopisy, knihy, papíry a psací potřeby na stole hromadit, začnete mít na svém pracovním stole nebo konferenčním stolku chaos. A nepořádek na stole, znamená i nepořádek v životě. Staré časopisy vyhoďte, zrecyklujte nebo někomu darujte. Knihy patří do police s knihami. I na psací potřeby si můžete sehnat vhodnou nádobu. Uvidíte, že pak se vám bude pracovat s mnohem větším klidem.

Hračky v jedné krabici

Dětské hračky nemusí mít své přesně dané místo. Pořiďte si velkou krabici, kam všechny hračky umístíte na jednu hromadu. Dítko si pak hračky může libovolně vytahovat. Čím víc se totiž budete snažit hračky urovnávat, tím bude jejich úklid náročnější a náročnější.

Není zapotřebí, aby se vám doma všechno lesklo a zářilo čistotou, ale aspoň zdánlivý pořádek vám pomůže k lepší psychické pohodě a zároveň se nemusíte stydět někoho pozvat na návštěvu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Nepřehlédněte

Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek