Středa , 17. 07. 2024

Martina

6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
vánoce
Udělejte si čas pro sebe. O svátcích to platí dvojnásob. (foto: 123rf.com)

22. 12. 2021

Vánoce bez stresu existují. Ono to totiž jinak skutečně jde, stačí jenom chtít. Když už chcete péct a uklízet, nemusíte péct dvanáct druhů cukroví, bohatě postačí dva nebo tři. A s úklidem to také nemusíte přehánět, protože žádná hygiena, která by zkontrolovala, zdali se ve vašem bytě nebo domě nenachází ani smítko prachu a vše je perfektně vydezinfikované, určitě nepřijde. A existují i další způsoby, jak si Vánoce užít. Přinášíme vám šest osvědčených tipů.

1. Nejste super žena, tak to nikomu nenamlouvejte

Možná jste si svou rodinu rozmazlila a teď od vás čeká výkony hodné superhrdinky. Překvapte ji letos tím, že ze svých nároků slevíte, anebo do předvánočních a vánočních příprav celou rodinu zapojíte. Péct cukroví přece nemusíte sama, ani nemusíte sama uklízet. A spoustu dárků za vás může také zabalit někdo jiný. Říká se tomu dělba práce a funguje už stovky let, určitě spolehlivě zafunguje i u vás.

2. Každý den si vyhraďte dvě hodiny jenom pro sebe

Kdy jindy, když ne právě v předvánočním a vánočním čase? Zavřete se do oddělené místnosti nebo běžte na procházku či do divadla. Práce vám neuteče a vy aspoň přijdete na jiné myšlenky. Navíc díky těmto dvěma hodinám načerpáte spoustu další energie.

3. Neberte Vánoce příliš vážně

Vždyť jsou to svátky klidu, míru a pohody. Jenže v mnoha rodinách to klidně ani pohodově příliš nevypadá. Spíš každému tečou nervy a tím pádem se Vánoce bez stresu jeví jako mýtus. Vážně takhle chcete prožít i tento rok? Když bude letos všechno jinak, nikdo vám to vyčítat nebude a když ano, pak si vaši péči a dřinu stejně nezaslouží. Možná byste se tentokrát na oplátku mohla nechat opečovávat vy.

K TÉMATU  Naučte se předcházet letním potížím, vyhnete se tak těm dlouhodobým

4. Udělejte si radost

Kupte si k Vánocům něco pro sebe. Něco, po čem už dlouho toužíte. Nemusí to být nic drahého ani velkého, klidně si pořiďte jen nějakou maličkost nebo zážitek, který jste vždycky chtěla prožít. Dárek si zabalte a dejte si ho pod stromeček. Aspoň máte důvod se také na něco těšit, protože spoléhat se na to, co vám koupí partner nebo někdo jiný z rodiny, se nevyplácí.

5. Začněte se hýbat

Fyzická aktivita odbourává stres, uvolňuje napětí a taktéž vyplavuje endorfiny, tedy hormony štěstí. Pokud nesportujete a aktivní pohyb zrovna není váš šálek čaje, je nejvhodnější čas s nějakou aktivitou začít. Nemusíte hned běhat, bohatě postačí, když deset minut ráno nebo večer věnujete józe nebo například krátké procházce po vašem okolí.

6. Vánoce jsou naštěstí (jenom) jednou za rok

Uklidňovat se můžete i tím, že předvánoční shon a vánoční stres přece jenom jednou skončí a opakovat se zase bude až za rok. Navíc svátků prožijete ještě spousty, tak proč chcete mít pořád všechno dokonalé za cenu vaší pohody? Rok co rok je to stejné, všechno pořád dokola. Tak si dovolte nebýt perfektní a nemít všechno báječné. Třeba příští rok budete mít na všechno víc času a tehdy nastane ta pravá chvíle na to, abyste všechno měla úžasně naklizené, zabalené, upečené a ozdobené. Anebo taky ne. Ale nic se neděje.

Pořád jste ve stresu? Doporučuji zhlédnout americký film Vánoční prázdniny. Ano, řeknete si, že to je přece film, ale možná díky němu pochopíte, že i když rodinné Vánoce ani vzdáleně nepřipomínají idylku, důležitější je něco úplně jiného – být spolu, hezky všichni pohromadě pod jednou střechou. Pak jsou to ty pravé Vánoce bez stresu. Stromek, dárky, cukroví ani svařené víno svátky nezachrání, když je nemáte s kým prožít.

K TÉMATU  Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Zdravé vánoční cukroví: Užijte si Vánoce bez výčitek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přejete si, aby se ve vaší ložnici nebo obýváku vyjímal originální lapač snů? Tento kouzelný bytový doplněk má podle starých indiánů dokonce magickou moc. Už se těšíte, až si vyrobíte ten svůj?
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.
Mužské a ženské práce. Ve světě, kde je genderová rovnost denně probírána v médiích, je toto dělení skoro sprostým slovem. Jak to máte doma vy? Máte mužské a ženské práce nebo je vše jen na vás?
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Od teď pochopíte, proč má Harry Potter svojí Hedviku. Říká se, že jsou sovy moudré, ale určitě jsou krásné a roztomilé. Tito predátoři mají svůj unikátní vzhled hlavně díky obrovským očím, a přestože jsou to majestátní ptáci, umí si pěkně zablbnout. Podívejte se, jak si dovedou hrát.
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.

Výběr článků

Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Přemýšlíte nad tím, do jakého stylu zařídíte své bydlení? Možností je spousta! Ovšem k těm nejoblíbenějším patří skandinávské bydlení, které je nejen vzdušné, ale také jednoduché a spojené s přírodou, což je dnes velmi důležité.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

Nepřehlédněte

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek