Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
vánoce
Udělejte si čas pro sebe. O svátcích to platí dvojnásob. (foto: 123rf.com)

22. 12. 2021

Vánoce bez stresu existují. Ono to totiž jinak skutečně jde, stačí jenom chtít. Když už chcete péct a uklízet, nemusíte péct dvanáct druhů cukroví, bohatě postačí dva nebo tři. A s úklidem to také nemusíte přehánět, protože žádná hygiena, která by zkontrolovala, zdali se ve vašem bytě nebo domě nenachází ani smítko prachu a vše je perfektně vydezinfikované, určitě nepřijde. A existují i další způsoby, jak si Vánoce užít. Přinášíme vám šest osvědčených tipů.

1. Nejste super žena, tak to nikomu nenamlouvejte

Možná jste si svou rodinu rozmazlila a teď od vás čeká výkony hodné superhrdinky. Překvapte ji letos tím, že ze svých nároků slevíte, anebo do předvánočních a vánočních příprav celou rodinu zapojíte. Péct cukroví přece nemusíte sama, ani nemusíte sama uklízet. A spoustu dárků za vás může také zabalit někdo jiný. Říká se tomu dělba práce a funguje už stovky let, určitě spolehlivě zafunguje i u vás.

2. Každý den si vyhraďte dvě hodiny jenom pro sebe

Kdy jindy, když ne právě v předvánočním a vánočním čase? Zavřete se do oddělené místnosti nebo běžte na procházku či do divadla. Práce vám neuteče a vy aspoň přijdete na jiné myšlenky. Navíc díky těmto dvěma hodinám načerpáte spoustu další energie.

3. Neberte Vánoce příliš vážně

Vždyť jsou to svátky klidu, míru a pohody. Jenže v mnoha rodinách to klidně ani pohodově příliš nevypadá. Spíš každému tečou nervy a tím pádem se Vánoce bez stresu jeví jako mýtus. Vážně takhle chcete prožít i tento rok? Když bude letos všechno jinak, nikdo vám to vyčítat nebude a když ano, pak si vaši péči a dřinu stejně nezaslouží. Možná byste se tentokrát na oplátku mohla nechat opečovávat vy.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 17. - 18. 11. 2018. Dávejte pozor, co říkáte, a nechte si čas na fyzický i psychický odpočinek.

4. Udělejte si radost

Kupte si k Vánocům něco pro sebe. Něco, po čem už dlouho toužíte. Nemusí to být nic drahého ani velkého, klidně si pořiďte jen nějakou maličkost nebo zážitek, který jste vždycky chtěla prožít. Dárek si zabalte a dejte si ho pod stromeček. Aspoň máte důvod se také na něco těšit, protože spoléhat se na to, co vám koupí partner nebo někdo jiný z rodiny, se nevyplácí.

5. Začněte se hýbat

Fyzická aktivita odbourává stres, uvolňuje napětí a taktéž vyplavuje endorfiny, tedy hormony štěstí. Pokud nesportujete a aktivní pohyb zrovna není váš šálek čaje, je nejvhodnější čas s nějakou aktivitou začít. Nemusíte hned běhat, bohatě postačí, když deset minut ráno nebo večer věnujete józe nebo například krátké procházce po vašem okolí.

6. Vánoce jsou naštěstí (jenom) jednou za rok

Uklidňovat se můžete i tím, že předvánoční shon a vánoční stres přece jenom jednou skončí a opakovat se zase bude až za rok. Navíc svátků prožijete ještě spousty, tak proč chcete mít pořád všechno dokonalé za cenu vaší pohody? Rok co rok je to stejné, všechno pořád dokola. Tak si dovolte nebýt perfektní a nemít všechno báječné. Třeba příští rok budete mít na všechno víc času a tehdy nastane ta pravá chvíle na to, abyste všechno měla úžasně naklizené, zabalené, upečené a ozdobené. Anebo taky ne. Ale nic se neděje.

Pořád jste ve stresu? Doporučuji zhlédnout americký film Vánoční prázdniny. Ano, řeknete si, že to je přece film, ale možná díky němu pochopíte, že i když rodinné Vánoce ani vzdáleně nepřipomínají idylku, důležitější je něco úplně jiného – být spolu, hezky všichni pohromadě pod jednou střechou. Pak jsou to ty pravé Vánoce bez stresu. Stromek, dárky, cukroví ani svařené víno svátky nezachrání, když je nemáte s kým prožít.

K TÉMATU  Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Zdravé vánoční cukroví: Užijte si Vánoce bez výčitek!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.

Nepřehlédněte

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek