Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
vánoce
Udělejte si čas pro sebe. O svátcích to platí dvojnásob. (foto: 123rf.com)

22. 12. 2021

Vánoce bez stresu existují. Ono to totiž jinak skutečně jde, stačí jenom chtít. Když už chcete péct a uklízet, nemusíte péct dvanáct druhů cukroví, bohatě postačí dva nebo tři. A s úklidem to také nemusíte přehánět, protože žádná hygiena, která by zkontrolovala, zdali se ve vašem bytě nebo domě nenachází ani smítko prachu a vše je perfektně vydezinfikované, určitě nepřijde. A existují i další způsoby, jak si Vánoce užít. Přinášíme vám šest osvědčených tipů.

1. Nejste super žena, tak to nikomu nenamlouvejte

Možná jste si svou rodinu rozmazlila a teď od vás čeká výkony hodné superhrdinky. Překvapte ji letos tím, že ze svých nároků slevíte, anebo do předvánočních a vánočních příprav celou rodinu zapojíte. Péct cukroví přece nemusíte sama, ani nemusíte sama uklízet. A spoustu dárků za vás může také zabalit někdo jiný. Říká se tomu dělba práce a funguje už stovky let, určitě spolehlivě zafunguje i u vás.

2. Každý den si vyhraďte dvě hodiny jenom pro sebe

Kdy jindy, když ne právě v předvánočním a vánočním čase? Zavřete se do oddělené místnosti nebo běžte na procházku či do divadla. Práce vám neuteče a vy aspoň přijdete na jiné myšlenky. Navíc díky těmto dvěma hodinám načerpáte spoustu další energie.

3. Neberte Vánoce příliš vážně

Vždyť jsou to svátky klidu, míru a pohody. Jenže v mnoha rodinách to klidně ani pohodově příliš nevypadá. Spíš každému tečou nervy a tím pádem se Vánoce bez stresu jeví jako mýtus. Vážně takhle chcete prožít i tento rok? Když bude letos všechno jinak, nikdo vám to vyčítat nebude a když ano, pak si vaši péči a dřinu stejně nezaslouží. Možná byste se tentokrát na oplátku mohla nechat opečovávat vy.

K TÉMATU  Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

4. Udělejte si radost

Kupte si k Vánocům něco pro sebe. Něco, po čem už dlouho toužíte. Nemusí to být nic drahého ani velkého, klidně si pořiďte jen nějakou maličkost nebo zážitek, který jste vždycky chtěla prožít. Dárek si zabalte a dejte si ho pod stromeček. Aspoň máte důvod se také na něco těšit, protože spoléhat se na to, co vám koupí partner nebo někdo jiný z rodiny, se nevyplácí.

5. Začněte se hýbat

Fyzická aktivita odbourává stres, uvolňuje napětí a taktéž vyplavuje endorfiny, tedy hormony štěstí. Pokud nesportujete a aktivní pohyb zrovna není váš šálek čaje, je nejvhodnější čas s nějakou aktivitou začít. Nemusíte hned běhat, bohatě postačí, když deset minut ráno nebo večer věnujete józe nebo například krátké procházce po vašem okolí.

6. Vánoce jsou naštěstí (jenom) jednou za rok

Uklidňovat se můžete i tím, že předvánoční shon a vánoční stres přece jenom jednou skončí a opakovat se zase bude až za rok. Navíc svátků prožijete ještě spousty, tak proč chcete mít pořád všechno dokonalé za cenu vaší pohody? Rok co rok je to stejné, všechno pořád dokola. Tak si dovolte nebýt perfektní a nemít všechno báječné. Třeba příští rok budete mít na všechno víc času a tehdy nastane ta pravá chvíle na to, abyste všechno měla úžasně naklizené, zabalené, upečené a ozdobené. Anebo taky ne. Ale nic se neděje.

Pořád jste ve stresu? Doporučuji zhlédnout americký film Vánoční prázdniny. Ano, řeknete si, že to je přece film, ale možná díky němu pochopíte, že i když rodinné Vánoce ani vzdáleně nepřipomínají idylku, důležitější je něco úplně jiného – být spolu, hezky všichni pohromadě pod jednou střechou. Pak jsou to ty pravé Vánoce bez stresu. Stromek, dárky, cukroví ani svařené víno svátky nezachrání, když je nemáte s kým prožít.

K TÉMATU  Každá koruna se počítá: Na čem všem se dá ušetřit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Zdravé vánoční cukroví: Užijte si Vánoce bez výčitek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Jak vypadá vaše každodenní rutina v péči o pleť? Možná začínáte a končíte odličováním, ale vaše pokožka vyžaduje mnohem víc. Zařaďte proto do své pravidelné rutiny také face baňky, s jejichž pomocí můžete rozproudit krev ve vaší pokožce.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.

Výběr článků

Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Nepřehlédněte

Blíží se den lásky, a s ním přichází otázka – jak letos udělat Valentýna nezapomenutelným? Připravte se na článek plný kreativních nápadů a romantických tipů, které vám pomohou zlomit stereotypy a přinést do vašeho vztahu novou jiskru. Od originálních malých gest až po velká překvapení – vstupte do světa lásky a vášně s jedinečnými nápady na Valentýnské překvapení pro vašeho milovaného. Zaručeno nezapomenutelné chvíle plné radosti a lásky!
Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek