Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Eva (19): Neudělala jsem maturitu a teď na místo vysněné výšky stojím za kasou

Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
učení
ilustrační obrázek (foto: 123RF)

13. 03. 2022

Šla jsem si tvrdě za svým, ve škole jsem opravdu makala. Ale ani to mi nestačilo a úspěch se nakonec nekonal. Přitom mi učení cizích jazyků šlo úplně samo. Jsem na ně nadaná. Navíc miluji cizí země a málo objevovaná místa. Už jako malá holka jsem seděla každý den před globusem, točila jsem s ním a představovala jsem si, jak se na všechna místa jednou podívám. V každé zemi jsem se chtěla domluvit a chtěla jsem se tím i živit. Dělat překladatelku, psát o svých cestách a živit se tím, co mě baví a zajímá. Byl to můj sen.

Šla jsem na gympl, kam mě dali mí rodiče, ale štvalo mě, že se musím učit hodně i do jiných předmětů. Chtěla jsem jít na jazykovou vysokou školu a dostat se časem i do zahraničí. Tam bych studovala právě jazyky přímo v praxi. No ale rodiče nesouhlasili. Maminka ze mě chtěla mít doktorku a doufala, že gympl mě na to připraví. Taky doufala, že si to rozmyslím. Nestalo se.

Evo, to musíš udělat!

Opravdu jsem se snažila. Doma jsem ale někdy i tajně učila sama cizí jazyky, přitom jsem se měla učit do jiných předmětů. Na gymplu na nás kladli vysoké nároky, to nebylo snadné. Měli jsme moc učení, ale mě to nezajímalo. Matematika mi nikdy příliš nešla. Když jsem chtěla dobrou známku, musela jsem se na jeden test učit klidně i týden v kuse. A tak to bylo i v jiných předmětech. No ale zvládnout jsem to musela. Bez maturity totiž vysoká škola prostě není možná.

Když nastalo období těsně před maturitou, byla jsem vyčerpaná – a v té době jsem už dávno měla podanou přihlášku na vysokou. Přijímačky jsem udělala skvěle, přijali mě, tedy ještě ne úplně, věděla jsem, že nejprve musím odmaturovat, a až potom se mohu začít těšit na vysokou. Máma těžce nesla, že jsem si nedala přihlášku na medicínu a docela mi to dávala sežrat. Ale i tak byla ráda, že se mi podařilo dostat se na vysokou školu, alespoň na nějakou.

K TÉMATU  Bakaláře mám. A co dál?

Kdo totiž u nás nemá diplom, jako by nebyl. Jenže učení na maturitu mi moc nešlo, nesoustředila jsem se, myšlenkami jsem byla jinde. No a co víc, v hlavě jsem měla fakt prázdno. V duchu jsem se ale nepřestávala povzbuzovat a učení jsem věnovala všechen čas.

Uvidíme se v září!

I přes veškerou mou snahu jsem maturitu ze dvou předmětů neudělala, a tak jsem se dozvěděla, že se před komisí zase musím ukázat v září. Byla jsem zdrcená, smutná. Na vysokou školu jsem nastoupit nemohla a doma to bylo ještě horší. Matka nepřekonala můj neúspěch, a tak mě okamžitě nahnala do práce.

Odmítla živit dospělou dceru, která neuspěla u maturity, když to měla s přehledem zvládnout. Musela jsem si najít práci, což nebylo lehké. Jediné místo, na které jsem dosáhla, bylo místo prodavačky a pokladní v supermarketu. Úplně se mi začal hroutit život, opravdu jsem to těžko nesla. Navíc práce byla náročná. Směny dlouhé a já jsem ani v září na sto procent nezazářila.

Zůstanu u kasy napořád?

Někdy mám pocit, že se jako pokladní budu muset přemáhat už celý svůj život. Smát se na lidi a pípat jejich nákupy, i když jsem tou dobou měla být úplně někde jinde a plnit si své sny. Připravovat se na další kolo zkoušek a přijímaček a do toho dělat náročnou práci, která mi ani tak moc nejde, není legrace. Navíc už ani nemám chuť a nějak mě opustilo i nadšení.

Ani doma mě už nikdo nepovzbuzuje. Nikdo mě nechválí, máma je neustále naštvaná a dává to silně najevo. A to mi nepomáhá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Eva (25): Máma si našla mladšího přítele. Ale skončila jsem s ním v posteli já

K TÉMATU  Mentální vyčerpání: Jak rozpoznat, kdy už nejde o lenivost, ale o problém?

Žena za volantem: Jak překonat strach a získat sebedůvěru v řízení?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?

Nepřehlédněte

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek