Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Eva (19): Neudělala jsem maturitu a teď na místo vysněné výšky stojím za kasou

Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
učení
ilustrační obrázek (foto: 123RF)

13. 03. 2022

Šla jsem si tvrdě za svým, ve škole jsem opravdu makala. Ale ani to mi nestačilo a úspěch se nakonec nekonal. Přitom mi učení cizích jazyků šlo úplně samo. Jsem na ně nadaná. Navíc miluji cizí země a málo objevovaná místa. Už jako malá holka jsem seděla každý den před globusem, točila jsem s ním a představovala jsem si, jak se na všechna místa jednou podívám. V každé zemi jsem se chtěla domluvit a chtěla jsem se tím i živit. Dělat překladatelku, psát o svých cestách a živit se tím, co mě baví a zajímá. Byl to můj sen.

Šla jsem na gympl, kam mě dali mí rodiče, ale štvalo mě, že se musím učit hodně i do jiných předmětů. Chtěla jsem jít na jazykovou vysokou školu a dostat se časem i do zahraničí. Tam bych studovala právě jazyky přímo v praxi. No ale rodiče nesouhlasili. Maminka ze mě chtěla mít doktorku a doufala, že gympl mě na to připraví. Taky doufala, že si to rozmyslím. Nestalo se.

Evo, to musíš udělat!

Opravdu jsem se snažila. Doma jsem ale někdy i tajně učila sama cizí jazyky, přitom jsem se měla učit do jiných předmětů. Na gymplu na nás kladli vysoké nároky, to nebylo snadné. Měli jsme moc učení, ale mě to nezajímalo. Matematika mi nikdy příliš nešla. Když jsem chtěla dobrou známku, musela jsem se na jeden test učit klidně i týden v kuse. A tak to bylo i v jiných předmětech. No ale zvládnout jsem to musela. Bez maturity totiž vysoká škola prostě není možná.

Když nastalo období těsně před maturitou, byla jsem vyčerpaná – a v té době jsem už dávno měla podanou přihlášku na vysokou. Přijímačky jsem udělala skvěle, přijali mě, tedy ještě ne úplně, věděla jsem, že nejprve musím odmaturovat, a až potom se mohu začít těšit na vysokou. Máma těžce nesla, že jsem si nedala přihlášku na medicínu a docela mi to dávala sežrat. Ale i tak byla ráda, že se mi podařilo dostat se na vysokou školu, alespoň na nějakou.

K TÉMATU  Největší trapasy, na které se vzpomíná celý život. Pobavte se díky našim čtenářům!

Kdo totiž u nás nemá diplom, jako by nebyl. Jenže učení na maturitu mi moc nešlo, nesoustředila jsem se, myšlenkami jsem byla jinde. No a co víc, v hlavě jsem měla fakt prázdno. V duchu jsem se ale nepřestávala povzbuzovat a učení jsem věnovala všechen čas.

Uvidíme se v září!

I přes veškerou mou snahu jsem maturitu ze dvou předmětů neudělala, a tak jsem se dozvěděla, že se před komisí zase musím ukázat v září. Byla jsem zdrcená, smutná. Na vysokou školu jsem nastoupit nemohla a doma to bylo ještě horší. Matka nepřekonala můj neúspěch, a tak mě okamžitě nahnala do práce.

Odmítla živit dospělou dceru, která neuspěla u maturity, když to měla s přehledem zvládnout. Musela jsem si najít práci, což nebylo lehké. Jediné místo, na které jsem dosáhla, bylo místo prodavačky a pokladní v supermarketu. Úplně se mi začal hroutit život, opravdu jsem to těžko nesla. Navíc práce byla náročná. Směny dlouhé a já jsem ani v září na sto procent nezazářila.

Zůstanu u kasy napořád?

Někdy mám pocit, že se jako pokladní budu muset přemáhat už celý svůj život. Smát se na lidi a pípat jejich nákupy, i když jsem tou dobou měla být úplně někde jinde a plnit si své sny. Připravovat se na další kolo zkoušek a přijímaček a do toho dělat náročnou práci, která mi ani tak moc nejde, není legrace. Navíc už ani nemám chuť a nějak mě opustilo i nadšení.

Ani doma mě už nikdo nepovzbuzuje. Nikdo mě nechválí, máma je neustále naštvaná a dává to silně najevo. A to mi nepomáhá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Eva (25): Máma si našla mladšího přítele. Ale skončila jsem s ním v posteli já

K TÉMATU  Ze života: Jak jsem musela na biopsii prsu

Žena za volantem: Jak překonat strach a získat sebedůvěru v řízení?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.

Nepřehlédněte

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek