Životní styl

“Ty se máš, už půjdeš do důchodu!” Skutečně se mají ženy vyššího věku na co těšit? Jaká je současná výše důchodu a co vás čeká?

Mnoho žen se těší, až půjde do důchodu, ale je to vždycky výhra?
zdroj: 123RF.com
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.

Podle informací České správy sociálního zabezpečení z letošního ledna činila v loňském roce průměrná výše starobního důchodu 11 850 Kč. Zatímco u mužů je průměr 13 076 korun, u žen jen 10 758 korun. V letošním roce bylo důchodcům přidáno – podle zpráv v tisku to bylo kolem 900 Kč, ovšem protože se přidávalo ve dvou různých složkách důchodu (pevná část a zásluhová část), v průměru se důchody zvýšily o 597 korun. Ovšem více než polovina starobních důchodců na tento průměrný státní důchod z různých důvodů nedosáhne.

Opravdu se po odchodu do důchodu budete mít?

Věty v názvu článku jsem několikrát slyšela od kamarádek mé matky. A většinou se podiví, když maminka prohlásí, že se do žádného důchodu nechystá a hodlá pracovat, dokud bude moci. Má tak trochu štěstí – jednak ji práce baví, a jednak pracuje v kultuře, v oboru, v němž na věku až tolik nezáleží. Její švagrové je 68 let a pracuje jako staniční sestra v nemocnici. Ačkoli měla nárok na důchod již před lety, raději zůstala v zaměstnání. Důchod si nechala vyplatit až v 65 letech zpětně a tyto peníze má nyní jako rezervu na „zlé časy“. Ale protože je zdravá a v zaměstnání ji potřebují, pracuje dál. Protože ty „zlé časy“ naštěstí ještě nepřišly.

A co budeš dělat?

Tak se ptá moje matka kamarádek, které se do důchodu moc těší. Většina odpovídá, že si bude užívat. Budou cestovat, budou se scházet v kavárně, pojedou se projít do nákupního centra, zajdou do galerie, prohlédnou obchody. A ona se jich ptá: Budete na to mít? Diví se, proč by neměly. Jenže důchod není plat, a pokud si nehodláte, nebo nemáte, jak přivydělat, budete možná složitě počítat, aby vaše životní úroveň neklesla. Jedna její přítelkyně těm kamarádkám nedávno odpověděla, proč pracuje. Aby mohla bydlet ve městě a mít chalupu. Je vdova a z důchodu by obojí neuživila. Musela by se rozhodnout, zda se natrvalo přestěhovat na venkov, nebo chalupu prodat a zůstat v malé městské garsonce.

Předem si vše spočítejte

Ne každá je tak pečlivá a nechá si včas, ještě před rozhodnutím o odchodu do důchodu, spočítat výši své penze. Rádi vám s tím pomůžou na sociálním odboru. Je to užitečné, protože tak můžete předejít nepříjemnému překvapení. Je třeba počítat i se zvyšováním cen, s tím, že se vám třeba porouchá auto, nebo budete chtít novou televizi, utužit si zdraví pobytem v lázních, nemluvě o výdajích v případě mimořádných situací. Takže jestli si chcete v důchodu užívat, znamená to mít naspořeno, případně při důchodu ještě pracovat. Pokud naspořeno nemáte, snažte se přemýšlet, jak ještě na poslední chvíli získat finanční rezervu, která vás na příštích několik desítek let zabezpečí. Cestování, kavárny, galerie, to všechno totiž něco stojí.

štítky

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře

 • Aby neklesla jeho (její ) životní úroveň. Vždyť to je nesmysl! Odchodem do důchodu za ty peníze každému velmi klesne životní úroveň. To je jasné i Němci, Francouzovi atd. U nás je to ještě horší. Jedině pokud je podnikatel a třeba má dost naspořeno. Jinak to je na živoření. I když má člověk naspořeno, musí sakra počítat. Za vlády ODS důchodce okradli, pokračovalo to i dál a důchodový fond kde byly stovky miliard připravených na důchody Klaus rozpustil do státního rozpočti potažmo to rozkradli. Nedavno říkal premiér, že zase přidá, protože na důchodcích byla spáchána křivda. Byla. A teď si představte, že mzdy šly dost nahoru (což je správně) a stejně kulháme za západem. A nyní zároveň či s trochou zpoždění se zvedají ceny (to už není na vládě). Takže důchodci byli jako žebráci a kdyby nyní nedostali přidáno, bylo by to ještě horší. Na takovéto věci pan Kalousek už zapomněl, on nepřidal a profesor Fiala to ignoruje, přestože jeho strana to byla která vše vytunelovala. A chová se jako Ježíš…

  • Se vším, co jste tady napsal, souhlasím. Na důchody bylo do r.1989 našetřeno 330 miliard Kč. Takže bylo našetřeno minimálně pro dvě generace! A nikdo z politiků za to nebyl hnán k zodpovědnosti. Bohužel, postupem 3 desítek let se tady nadále bohabojně kradlo, naše malá Zemička se vytunelovala podobně tak, jak zní název jednoho románu: U snědeného krámu”. Bohužel beztrestně! Kde je nějaká spravedlnost? A to se nestydí sprostě důchodce napadat, že republiku projedli? Hanba politikům, kteří toto dopustili. Jedinný p.Babiš se snaží tyto křivdy alespoň trochu narovnat ( v rámci svých kompetencí, při níž mu neustále házejí klacky pod nohy a snaží se mu to znepříjemňovat, jak se dá). Hlavně, že si hrabou neustále do svých kapes, nemají žádný stud, natož morálku, když se nestydí si navyšovat , už beztak nemorálně vysoké platy, a to hned o 20%!! Proč tedy nenavýší i důchody o 20%? Pak by je nikdo nekritizoval! Přestože bychom měli na to plné právo!

  • Pro pana Míru..
   Jestli se pan Babiš chová jako ochránce starobních důchodců, jistě ví proč. Potřebuje jejich hlasy ve volbách, protože už jich je cca 2,5 mil při 4,5 mil práce schopného obyvatelstva na 10 mil obyvatel ČR.
   Tím že důchodci jsou neustále tímto způsoben protežováni vzniká nenávist mezi generacemi.Mladí lidé nemohou založit rodinu, nemají 3 mil na byt.
   Nedošlo k přirozené generační obměně a byly obětovány dospělé děti nynějších st. důchodců- od 70 let výše.
   Moje generace to odskákala, která ted musí pracovat o 10 let více kdekoliv a to bez ohledu na vzdělání, aby měla odpracované roky. I když jsme dobře jako matky vychovaly nynější mladou generaci, která je nejproduktivnější.
   Bývalí soudruzi, mnohdy SNB, vojáci, sekretářky UV a odborových rad berou dobré důchody, neustále i výsluhy, byty dostali kdysi i ve velkých městech…… a pořád mají málo.
   Jen držte staré lidi v práci, budou vám jezdit v protisměru nebo jako stará zdrav.sestra si spletla dezinfekci s roztokem glukozy a dala to vypít mladé matce, která zemřela i s dítětem ve vysokém stupni těhotenství. Hledali tehdy všechny možné viníky, jen pravdu nikdo neřekl.
   Věřím tomu, že ted nemá kdo dělat. Protože kdo mohl odešel do důchodu kvůli malým platům, špatnému zacházení na pracovišti-vyhrožování, přetěžování lidí i zdr.znevýhodněných-noční, nepřetržité provozy a zákoník práce je pro zaměstnavatele hlavně cizího jen cárem papíru. Tak se sud u českých soudů, když se ti to nelíbí.
   Nikoliv že se ekonomice daří a je nyní konjunktura,vážený pane Rusnoku, ale demografický vývoj a žebrácké platy jsou příčinou nedostatku lidí na trhu práce.
   A až přijde část imigrantů i s rodinami a dětmi z EU a budou potřebovat servis a služby a péči, jsem zvědavá kdo na ně bude dělat.

 • Agitka,aby lidi dřeli i po šedesátce, kdyby se chodilo do důchodu jak za komančů, tak prosím, člověk by si třeba rok odpočinul a po roce ještě třeba pár let pracoval, takto je ovšem opravdu rád, že se vůbec důchodu dočkal, galerie a obchody oželí, výše důchodu je sice důležitá, ale ještě důležitější je, jak ji dlouho člověk bude užívat.Takže trhněte si, většina toho má tak plné zuby, že půjde i o nějaký půlrok či rok dřív. A nestarejte se, co budou dělat.

  • Přesně řečeno, souhlasím s Vámi. Není důležité za kolik, ale jak dlouho. Zvlášť v dnešní době, kdy díky životnímu prostředí a úžasné stravě umírají již lidé před důchodem. Nezapomeňte, že ti kteří se dnes dožívají vyššího věku, prožili svůj aktivní život v jiné době. Dnešní mladí se důchodu ani nedožijí.

  • Přesně tak.Takové články ,,miluji” co ten a ten má 68 a ještě s radostí vstává ve 4 a běží do práce.Já zase znám lidi co visí na pohřební vývěsce a taky měl třeba 68 nebo ještě míň.A co v důchodu ?No tak si třeba lehnu kdy se mi zachce to je zadarmo.

  • Presne to me napadlo.Agitka.Aby chudaci co musej drit az do zhebnuti se necitili ukrivdeny a nahodou nechteli po statu vic.Nechutne.Smrt chodi necekane

  • Naprostý souhlas. Jsem 3 roky v důchodu a jsem velmi spokojená. Je to konečně absolutní svoboda. Doufám, že si jí ve zdraví budu dlouho užívat. Důchodci, kteří chtějí pracovat – tak ať pracují, ale ať se nesnaží okolí přesvědčovat o tom, že by se v důchodě nudili. Celý život jsem žila tak nějak normálně, postavili jsme si svépomocí rodinný dům, vychovali jsme dvě děti. Nikdy jsme nešli s penězi “na doraz”, pěkně pomalu spláceli půjčku na dům…. no a samozřejmě i když se půjčka na dům splatila tak se zase šetřilo. Takže máme vlastní dům, i slušnou finanční rezervu.
   Na tom se ale musí pracovat od mládí. Ne se v 50 ti letech probrat a zjistit, že nemám vlastní bydlení, nemám žádnou finanční rezervu, nemám nic…. To potom opravdu není jiná možnost než stále chodit do práce, důchod – nedůchod.
   Každý svého štěstí strůjce.

   • Noooo,ono to není vždycky tak ,,jednoduchý” …. Já jsem třeba byla vdaná 24 let , 2 děti, vlastní byt,dvougaráž,auto, zahrádka…..
    Jen to mělo smutnej podtext -/ nyní už bývalý / manžel se plíživou metodou stal ,,těžkým” alkoholikem….Nebudu tady rozepisovat celý katastrofický scénář následných událostí…. Neutěšený stav jsem musela striktně vyřešit útěkem s dětmi z ,,domova” a následně rozvodem……
    Bohužel , i já jsem nyní ve svých 56ti letech bez vlastního bydlení ,nemám prakticky žádnou finanční rezervu …..Mám ,,jen” svou osobní svobodu a můžu se,byť jen do pronajatýho domova, vracet beze strachu…..
    Vážená p.Popelková a spol.- já jsem jako mladá měla taky úplně jinou představu o životě ,o rodině…..Maminka mě celej život vedla k tomu být ,,slušná”,pracovitá…..,tak kde je chyba ?????
    Celý mý okolí mě zná jako ,,dříče” ,tak mi tady nepředhazujte ,že je KAŽDÝ SVÉHO ŠTĚSTÍ STRůJCE !!!!!!! A světe div se , představte si ,že lidí s podobným osudem je ,bohužel,víc…..
    Vy a Vám podobní by jste měli v sobě najít pokoru a být vděční za to ,že Vám ,,to” vyšlo….
    P.S.: Neházejte ,prosím, všechny do jednoho pytle !

  • No,ne každý se opravdu žene do duchodu. Ne každý toho má plné zuby. Práce me baví a fakt si neumim predstavit být doma. Chci být stale mezi lidmi,muset stále namahat mozek.

 • zdravím – kde jste, prosím dostali informaci, že na “sociálním odboru” vám pomohou s výpočtem budoucího důchodu? Je t zcela mylná informace. Bohužel.

  • Není pravda, že vám na sociálce výpočet důchodu neprovedou, jsou tam od toho, ale pozor, u mě se sekli o 2 000,- Kč (tedy v okresním městě, poté to zašlou MSPV Praha a tam provedou konečný výpočet). Jinak na internetu jsou kalkulačky pro výpočet výše důchodu, tak jsem zjistila ten rozdíl.

   • Jestli se sekli o dva tisíce, tak neříkejte, že vám ho vypočítali, to je přece podstatná částka. Mně na sociálce řekli, že ho spočítat neumí a že ani jedna kalkulačka na internetu nestojí ani za starou belu. Před několika měsíci jsem si požádala o výpis výdělků a opravdu to vypočítat nejde na žádné kalkulačce ani přibližně. Pokud máte za celou dobu více zaměstnavatelů, nějaké nemocenské, popřípadě registraci na úřadu práce, tak se nelze vyznat v náhradních dobách a ty při výpočtu hrají významnou úlohu. O výpočet lze pouze prostřednictvím OSSZ požádat ČSSZ a tomu se potom musí věřit, i když prý i tam kdo ví, jestli se nesekli.

   • HM, sociálka a OSSZ jsou tedy dvě dost rozdílné instituce. OSSZ je v každém okresním městě jako “pobočka” ˇřado sociálního zabezpečení, ten je sice podřízen MPSV, ale ministerstvo to není a ministerstvo Vám nic nespočítá. To, že novinářka nepoužívá přesné názvy a odlišení instituci jen potvrzuje nevzdělanost dnešních novinářů, že lidi v té spoustě úřadů mají zmatek je celkem normální 🙁

  • Já jsem dnes byla na úřadě a tam si okopírovali list který mi přišel z Prahy a že mi spočítají důchod takže záleží na lidech na určitých místech.Ja jsem byla překvapená myslela jsem si že si budu muset sehnat nějakou poradkyní a zaplatit ji že mi to spočítá

 • Pro mne je nejhorší to důchodové prázdno. Pracovala jsem s lidmi a ti mi teď docela chybí. Za pár měsíců si člověk odpočine, uklidí, vymaluje a udělá další práce, na které předtím nebyl čas a ani chuť. A potom co dál? Mám koníčky, které mi vyplní asi třetinu volného času, v létě je tu zahrada, přijedou vnučky, ale zima je nekonečná a už se mi zajídají i ty koníčky, díky špatnému zdravotnímu stavu si ani nějakou brigádu nemůžu domluvit. Bydlím na vesnici a jsem odkázaná na hromadnou dopravu, takže divadlo, kino, galerie apod. je pro mne docela drahá a na cestování i složitá záležitost. Pro mne je důchod jedna nekonečná nuda…

 • Sociální odbor (myšleno asi při MěÚ?) není OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení). Já bych se určitě s předstihem obrátila na dle bydliště příslušnou OSSZ, která eviduje odpracované (započtené) doby, vyměřovací základy, případně dodáte chybějící doklady. Spočítají vám důchod přesně, poradí kdy odejít, někdy o vyšším důchodu rozhoduje pár odpracovaných dní navíc.

 • Ja tedy mluvím za sebe jsem spokojena protože bohuzel můj výdělek byl stejný jako mám důchod záleží na tom jaký má kdo výdělek to je třeba si promyslet je to individualni

 • Každý,kdo dělal rukama je rád,že jde do důchodu.A že vám důchod spočítají na sociálním,asi záleží jak kde,mě to pracovnice odmítla.

 • Nevěřím tomu, že ještě dnes jsou někteří lidé tak naivní. A vy píšete o ženách. Každý má možnost zajít na správu sociálního zabezpečení, na důchodové oddělení a nechat si tam předběžně důchod spočítat. Každý má možnost nechat si vypsat dobu a základ pro důchodové pojištění.

 • Nejlepší je pracovat dál, a v 65ti si ho nechat vyplatit zpětně, a máte vyšší penzi o nadpracované leta. Jenže když máte dítě v pozdním věku, jste sama a platíte soukromou vysokou školu, po nezaměstnanosti seženete práci jen za směšný plat, pak jste ráda, že máte penzi + výplatu, jinak by na to nebylo. Bohužel. Jiné zase mají dluhy. Další pracovat nemohou, neb mají zdravotní problémy. Ovšem dnes mají ženy děti v pozdním věku velice často, navíc budou pracovat do 65ti, zatím, no nevím, která bude pak chtít ještě dělat. Ono je rozdíl sedět v kanclu, nebo se rozčilovat s lidmi – neb jsou různí, anebo makat ve fabrice. Zase je dnes výhoda – že už jsou platy hezké, a lidi si skutečně mohou šetřit na stará kolena. Pokud není hypotéka :-):-) Pracovala jsem s lidmi do 63 na plný úvazek, cca 10 hodin z domova,pak ještě 0,5roku na 4 hodiny, a mohu vám říct, že už jsem toho měla plné zuby, lituji dnešní mladé, jestli budou muset pracovat do 65ti nebo ještě déle. Už bych na to neměla nervy. Myslím že optimální věk pro skutečný odchod do penze je 60 let. A ještě člověk nesmí být nemocný.

  • Ono ani v kanclu dneska není o co stát. Dělám účetní a makám denně 9 hodin. Od listopadu do konce března se nezastavil a pak začnou další audity. Stále se mění daně a nároky jsou stále větší. Takhle pracují 40 let, kromě mateřské, a do důchodu se opravdu těším. Prostě únava materiálu. Časem brigádu přivítám. Přesluhovat určitě nebudu.

  • Tady se stále řeší, že lidé už nechtějí pracovat. Ono je to tak, že už prostě nemohou. Měla jsem kolegyni, která pracovat chtěla, dlouho po šedesátce se zoufale snažila udržet si práci, kterou dělala celý život (vychovatelka). Ale ono to prostě už nešlo. Museli jsme po ní všechno neustále opravovat a většinu práce udělat za ni (nutnou administrativu). I tak nám v tom pořád dělala paseku, protože na cokoliv sáhla, to udělala nějak špatně. Ne proto, že by nám chtěla dělat naschvály, prostě proto, že už u ní prostě nastoupila nějaká počáteční stařecká demence, či co to bylo… Představte si, že něco děláte čtyřicet let, pořád stejně, a najednou to neumíte a začnete dělat úplné blbosti. A k tomu všemu v práci běžně usínala, takže dítka místo dozoru měly pré … Hrozilo to těžkým průšvihem. Proto mě vždycky naštve, když čtu, jak ta hranice 65 let odchodu do důchodu se bude muset posunout. Jo, tak ať si to páni ekonomové dohodnou s matkou přírodou, ta totiž rozhoduje o schopnosti pracovat, ne škrt úřednického pera.

  • A co teprve,když byl někdo od mládí inavalidní,dali mu důchod 3000,- a manžel odejde na věčnost…
   Tak to je pak teprve veselo….

  • A pak škitnete, prdnete a důchod je vám k ničemu, Makala jsem 40 let a pak jsem se složila , šichta za šichtou, odešly klouby, záda. zánět žaludku, do toho přechod, návaly pocení.. děs skončila jsem na inv. důchodu, za něj bych nezaplatila ani inkaso. Manžel je v důchodu už 8 let. Ale protože jsem myslela na stáří a spoříla, podotýkám, že jsme s manželem měl 3 děti,které studovaly, přestavovali jsme roky barák po rodičích, protože jsme to dělaly z výplat a dovolenou jsme si taky k moři dopřáli. Možná návod je , že jsme nekouřili, a hodně věcí v domácnosti si uměli opravit,vypěstovat, Prostě na dobu, kdy bude hůř mám připravené úspory a ve velkém domě na stáří také nemusím bydlet. byla jsem ráda když mi 1.1. na penzi přidali, sice jen 800 ale bude to častěji než v práci.. nečekala jsem nikdy, že se o mě někdo postará a tak jsem připravená. Naše generace tu sametovou revoluci odnesla nejvíc, do důchodu bych šla o 8 let později, takhle už ho mám a nemusim se bát, jestli se původního termínu dožiju, uskrovníme se, nemusím mít vše co dřív, ale na moře jednou za rok mám, na kino divadlo a další zájmy také a ted mám konečně čas na sebe i 4 vnoučata, prostě to člověk musí srovnat v hlavě, změnit priority. nežiji na hranici chudoby, díky penzijku, stavebku jsem na stáří zajištěná

  • Ani v kanclu to není taková pohoda, jak si většina myslí. Stres a bolesti páteře po letech jsou znát na každém. Jedině, kdo nikdy nedělal je v pohodě a je mu jedno jestli sedí doma u televize nebo v kanclu u kafe. Souhlasím, po 40 letech práce toho mám plné zuby a to mám ještě do důchodu několik let. Ano, jsem zajištěná, úspory, dobré investice a nadprůměrný důchod za nadprůměrné odvody sociálního pojištění z tvrdě vydělaných peněz, děti, co jsou úspěšné a dost vydělávají, jsou moje jistota. V práci nebude ani o den navíc a zábavu si určitě najdu.

 • Autorka článku naznačuje, že pracovat souběžně s důchodem je dobrá volba. Pravdu má v tom, že spoléhat se pouze na důchod není žádná hitparáda. Pokud nechci živořit, tak v předstihu minimálně 10 let řeším:
  1) bydlení – tak, aby výdaje nezabraly víc, než 30% z důchodu, 2) zrušit všechny zbytečné poplatky – např. pojištění na “blbost”, 3) zjistit nejvýhodnější tarify – povinné ručení, internet, mobil, 4) postupně vyměnit spotřebiče starší 15 let – pračka, sporák, televize, lednička za energeticky nenáročné, 5) z měsíčního výdělku dávat stranou nejméně 2000 na penzijní a stavební spoření (s výhodou státního příspěvku), 6) nekupovat zbytečnosti – co nemám, to nepotřebuji.
  Autorka zapomněla na mnohé z nás, kdo máme staré rodiče, o které se chceme postarat ( v závislosti na vlastních fyzických a psychických silách). Nutno myslet na to, že po 65 letech ubývá energie a v tomto období je čas věnovat se sobě, svým blízkým a užít si poslední třetinu života co nejlépe. Peníze budou, my nebudem.

 • Někdo se do důchodu těší, jiný nikoli. Záleží na druhu a náročnosti vykonávané práce . Jsou dobře placená pohodová místa, jež se špatně opouští a jinde lidé dřou jako otroci. Ze špatně ohodnocené práce toho na důchod moc nenašetří a rádi si už konečně odpočinou. Kavárny, výstavy a jiné blbosti určitě nepotřebují. Svědčí o tom velké procento lidí, kteří odchází do předčasného důchodu , zejména i z důvodu podlomeného zdraví. . Dobře míněné rady o šetření na důchod v tomto kontextu vyznívají pro mnoho lidí jako hloupé kecy. Vlády Klause, Kalouska a Nečase těžce důchodce poškozovaly a rozkradly důchodový účet. Je tristní, že nikdo z nich za to není hnán k odpovědnosti. Těžko se to napravuje , zvláště, když diference mezi růstem mezd a růstem důchodů se stále zvyšuje.

 • Ahoj. Moc by mě zajímalo, jak by asi mohl pracovat například číšník(servírka), zedník nebo dlaždič do 65 let, když, aby se uživili tak fyzicky tvrdě pracují už v produktivním věku 10-12.hodin…. Jsme lidi a néé ROBOTI.

 • Vážení jako dělnice vydělám kolem 13 000 tisic dva dam za dojiždění takže na tom budu stejně a ještě nemusím stávat a budu mít klid dělat přes duchod mužou ty co se v práci nenadřou nebo celý den sedí,ale at si skusí 8 hodin stát.

 • Přesluhovala jsem 3 roky a opravdu jsem se do důchodu těšila. Důchod a mateřské dovolené jsou pro mě tím nejkrásnějším obdobím. Celý život jsem pracovala s lidmi, ale svým založením jsem introvert a mám ráda klid a ticho. Manžel má firmu a stále pracuje, takže jsem převážnou část dne sama. Ale vůbec mi to nevadí. Pořád mám co dělat, spím jak dlouho chci, mohu se dívat pozdě v noci na TV, aniž jsem nervózní, že ráno musím vstávat po čtvrté hodině, no prostě super!!

 • Také se mě všichni ptali, co budu v důchodu dělat a z čeho budu žít. Máme svůj byt, něco našetřeno, nejsme zvyklí na přepych. Bydlíme v Praze, ale dokud jsme dva, nemáme problém s důchodem vyjít. Užívám si konečně volnost, čas je totiž k nezaplacení. Jsem dosud zdravá a čilá, ale nehodlám vše obětovat nějakému zaměstnavateli. Užívám si, že nic nemusím a je to prima. Místo do obchodního centra jdu raději do přírody, módní cetky mě nechávají v klidu. Pravda, na vysedávání po restauracích, nakupování “značkových hadříků” důchod nevystačí.

Reklama

Reklama