Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Zpátky do plavek bez jojo efektu. Jak dosáhnout zdravého a trvalého úbytku váhy? Vyhněte se zkratkám a držte se zdravých zásad

S blížící se plavkovou sezónou začíná mnoho z nás přemýšlet o tom, jak své tělo dostat zpátky do formy. Někdy tak neodoláme a zkoušíme různé zázračné diety, které slibují rychlý úbytek váhy.
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

28. 04. 2020

28. 04. 2020

I když se nám podaří rychle zhubnout, není to bohužel na dlouho. Jedním z důvodů, proč se nedaří udržet shozená kila, je jojo efekt. Na jakém principu jojo efekt funguje a lze se mu vůbec při hubnutí vyhnout?

Hladovění nikam nevede

Mnozí z těch, co pracně shodili nabraná kila, při pohledu na váhu brzy zjišťují, že ručička na váze se pomalu, ale jistě, dostává tam, kde byla. Kde je problém? Odpověď je jednoduchá. Lidské tělo se zkrátka tuku zbavovat nechce, protože tuk je zásobárnou energie a tělo je naprogramováno k tomu, aby si tukové zásoby vytvářelo pro případ nouze.

Omezí-li člověk příjem potravy, metabolismus začne tuk ukládat. Během diet, které jsou založeny na hladovění dochází k odbourávání svalových bílkovin a svaly namísto spalování kalorií začnou tělo zásobovat energií, což vede ke snížení svalové hmoty a snížení metabolismu a ukládání energie. Hladovění, díky kterému je pokles hmotnosti tak efektivní, ale netrvá dlouho. Po několika týdnech hladovění tak dojde k tomu, že úbytek hmotnosti se zastaví a dolů už víc nepůjde.

Jak funguje jojo efekt?

Dojde-li k tomu, že se váha zastaví, mnozí se pustí do jiné zázračné diety, protože kila dolů jít zkrátka musí! Jenže čím více bude člověk hladovět, tím více se bude organismus bránit a tuk ukládat a vy se ho zkrátka nezbavíte. Tento jev, tzv. jojo efekt je jen logickým důsledkem opakovaných diet.

Organismus se díky dietám naučí lépe s energií hospodařit, aby si mohl ukládat tuk do zásoby. Paradoxně tak často dochází díky hladovění k úbytku svalové hmoty a ke zvětšení objemu tělesného tuku a dochází i k tloustnutí. Bohužel tak často platí, že díky dietě nezhubnete, ba naopak přiberete.

Jde to i bez jojo efektu

Chcete-li se jojo efektu vyvarovat, nevěřte zázračným dietám, které slibují téměř okamžitý úbytek váhy a postavu snů. Bezpečná hranice pro hubnutí je podle odborníků max. 0,5-1 kg za jeden týden. I když se to mnohým bude zdát málo, je to ideální hodnota.

K TÉMATU  Emoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy

Hubnutí více kilogramů týdně již může znamenat zdravotní obtíže. Dojde-li týdně k úbytku hmotnosti více jak 1 kg, ubývá také svalová hmota, což není cílem hubnutí. A navíc rychlé hubnutí vede právě k jojo efektu.

Tipy, jak zhubnout bez jojo efektu

Jezte každé 3-4 hodiny

I když se to bude mnohým zdát příliš často, pravidelný příjem potravy je způsob, jak udržet hladinu glukózy v krvi. Hladina glukózy v krvi totiž ovlivňuje pocit hladu a tělo se naučí s energií hospodařit tak, aniž by si muselo tuk ukládat do zásoby.

Jídelníček by měly tvořit zejména bílkoviny, zelenina a zeleninové saláty, ovoce a minimum tuků a umělých sladidel a konzervantů. Samozřejmě nezapomeňte také na mléčné výrobky. Pestrý a vyvážený jídelníček je to, co povede ručičku na váze dolů, a navíc bez jojo efektu.

Hladověním si nepomůžete

Uvědomte si, že přísné a kruté diety založené na minimálním příjmu potravin zkrátka nefungují. Jediné, co způsobí je začarovaný kruhu jojo efektu. Denně si dopřejte 5–6 porcí jídla, splňujících zásady zdravého stravování. Namísto rychlého hubnutí se zaměřte na změnu stravovacích návyků, díky kterým budete schopni zdravou váhu udržet.

Hýbejte se

Kdo chce zhubnout a zdravou váhu si udržet, musí kromě stravovacích návyků změnit i přístup k pohybu a fyzické aktivitě. Díky cvičení dojde ke zvýšení svalové hmoty a spálení přebytečného tuku. Nemusíte celé dny trávit v posilovně a běhat desítky kilometrů, ale stačí i delší a svižné procházky. Zkrátka jde o to, naučit se hýbat.

Dopřejte tělu bílkoviny

Ideální způsob, jak nastartovat metabolismus, je zařadit do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem bílkovin. Bílkoviny podporují spalování tuků, protože ovlivňují produkci glukagonu, hormonu, který zvyšuje hladinu glukózy v krvi a odbourává tukové zásoby. Z bílkovin jsou tvořena také svalová vlákna a svaly jsou zodpovědné za množství spálených kalorií. Díky svalům jsme schopni vykonávat fyzickou aktivitu včetně cvičení. Bohatými zdroji bílkovin jsou například ryby, kuřecí a libové maso, vajíčka, obilniny, luštěniny, ořechy aj.

K TÉMATU  Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše

Dejte si jód

Metabolismus je ovlivňován také hormonem tyroxinem, produkovaný štítnou žlázou. Aby štítná žláza mohla správně fungovat, potřebuje dostatečné množství jódu. Známým a velmi bohatým zdrojem jódu jsou mořské ryby a mořské řasy. Vhodným pomocníkem k zajištění optimálního množství jódu jsou také doplňky stravy s jeho obsahem.

Pijte vodu

Pití vody mezi jednotlivými jídly pomůže snížit počáteční pocit hladu. Podle odborných studií lidé, kteří vypijí dvě sklenice vody těsně před jídlem, sní o 22 % méně než ti, co vodu nepijí. Udržování pitného režimu je pro celkové zdraví velmi důležité.

Pozor na tekuté kalorie

Především díky sladkým nápojům tělo dostává mnohem více kalorií, než by mělo. Mnozí se mohou divit, proč jejich váha neustále roste, ale zapomínají, kolik sladkých limonád a džusů denně vypijí.

Zázračná vláknina

Do jídelníčků zařaďte potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina zvyšuje pocit sytosti a plnosti. Najdete ji především v čočce, hrachu, fazolích, cizrně, celozrnných obilovinách, ovoci a zelenině aj. Navíc potraviny bohaté na vlákninu obsahují také celou řadu dalších tělu prospěšných živin, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty.

Stolujte na menším talíři

Možná vás překvapí tip od odborníků na výživu, podle které vám pomůže snížit množství konzumovaného jídla podávání na menším talíři. Sníte mnohem méně kalorií, než byste si uvědomili.

Zbavte se stresu

Stres často vede k nebezpečnému přejídání. Snížení míry stresu kromě udržení zdravé hmotnosti pomáhá také před depresemi.

Spánek pomáhá proti obezitě

Podle mnoha výzkumů vede nedostatek spánku k obezitě, protože zvyšuje pocit hladu a snižuje množství hormonů sytosti.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ranní zázračné skleničky. Které sníží cholesterol, nastartují hubnutí, zbaví vás infekce či nachlazení

Jak si udržet svojí ideální váhu nebo něco málo ještě shodit? Zkuste naše tipy ostřílené redaktorky na zdravý životní styl!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.

Nepřehlédněte

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek