Středa , 17. 07. 2024

Martina

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Základní pravidla, jak zvládnout stres a ubránit se proti škodlivým emocím
zdroj: 123RF.com

23. 09. 2019

Stres má emocionální a fyzické reakce. Jak ho poznáte?

Jak zvládnout stres? Člověk je nervózní a není schopný se uvolnit. Najednou máte pocit, že jste pod tlakem. Dobře znám, jak mi na hrudi sedí velký balvan a ne a ne se odvalit. Vzrůstá podrážděnost, pocit duševního vyčerpání. Můžete být roztěkaná, přestanete se koncentrovat nebo vás i běžné situace typu spálená jíška doženou k pláči. Přestanete mít z čehokoli radost a najednou nebudete schopna užít si ani kino, natož posezení s přáteli.

Dostaví se také jasné fyzické projevy, jako je svalové napětí, pocit nevolnosti, problémy s nespavostí, bolesti hlavy, rychlé, mělké dýchání, nebo dokonce pocení a bušení srdce. Stres provázejí také poruchy trávení, únava, slabost či bolesti zad.

Poznejte, kdy vám stres škodí a hledejte jeho příčinu

Jestliže je u vás stres jako doma, zkuste si pár týdnů vést stresový deník. Pište si příznaky stresu. Při jaké činnosti se objevuje. Jaké jsou v tu chvíli vaše pocity, jak reagujete a jaké máte možnosti situaci vyřešit. Pokud nevíte, co váš stres spouští, můžete to takhle odhalit. A v klidném stavu vám rozum třeba napoví, jak situaci řešit.

Znáte tři seznamy? Je to skvělá metoda, jak zvládnout stres. Na prvním seznamu jsou věci, které můžete změnit. Na druhém ty, které se většinou změní samy – v průběhu času. Na třetím ty, které změnit nemůžete. Soustřeďte se na první seznam, protože tam na sobě můžete pracovat. Změníte jednu věc a z druhého seznamu třeba něco vypadne samo. Možná i z třetího. Své poznámky průběžně obměňujte.

Máte problém v práci? Vadí vám šéf nebo kolegové? Kolegy a šéfa nezměníte, ti patří do druhého seznamu, protože se možná časem změní – odejdou nebo je přeloží je. Ale vaše práce patří do seznamu číslo 1 – můžete ji změnit. Je někdo z vašich blízkých těžce nemocný? Je to třetí seznam. Skutečnost nezměníte, jen se na ni můžete připravit.

K TÉMATU  Jóga. Odkud se vzala? Od asketické praktiky indických světců po celosvětový trend, který je právě in! Motivujte se a začněte

První pomoc ve stresové situaci

Hlavní obranné mechanismy má každý v sobě. Jsou dány především fyzickou a duševní kondicí, zdravým tělem a zdravou myslí. Když se ocitnete ve stresové situaci, zapněte antistresové dýchání. Pomalu zhluboka se nadechněte a při pomalém výdechu si představujte, jak se zbavujete napětí. Uvolněte mimické svaly, ramena, břicho. Soustřeďte se na jednotlivé předměty v místnosti a chvíli takto dýchejte. Potom se začněte zabývat jednoduchou racionální činností, která je daleko od stresové situace.

Já například vařím, uklízím nebo prásknu dveřmi a jdu bez cíle na dlouhou rychlou procházku. Vyčistíte si hlavu a za chvíli se na situaci, kvůli níž jste se stresovala, podíváte s nadhledem. Nebo alespoň ve větším klidu.
Problémy, které způsobují stres, nedržte v sobě. Nejhorší je trávit noci uvažováním o jejich řešení. Nevím proč, ale v noci se spousta problémů jeví mnohem obludnějšími a většími, než ve skutečnosti jsou. Je zajímavé, že když tak trochu hodíte problém za hlavu, často se vyřeší sám. Nebo se najde tak jednoduché řešení, že budete sama překvapená.

Stres zvládnete zdravá a v kondici

Jestliže je stres váš věrný přítel, musíte zapracovat na změně životního stylu. V duchu třech seznamů si udělejte také tři úkolníčky. Rozdělte si úkoly na ty, které udělat musíte, měla byste a nemusíte. Plánujte do budoucna, nezabývejte se tím, co bylo. Najděte si čas na odpočinek a relaxaci. Ke zvládnutí stresu potřebujete dobrý spánek, dobrou životosprávu a tělesnou aktivitu, která vás udrží v kondici.

A konečně – síla myšlenky je veliká. Před stresovou situací si dejte sama sobě pozitivní a zcela konkrétní instrukce. Nepřemýšlejte, co bude, když… Pokud budete myslet pozitivně, budete mít situaci mnohem více pod kontrolou a snížíte její stresový účinek.           

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Dara Rolins, ve svých 51 letech, opět dokazuje, že krása a šarm neznají věkové hranice. Po nedávné plastické operaci se objevila na veřejnosti s novým vzhledem, který ihned zaujal a vzbudil nadšení mezi jejími fanoušky. Navzdory kritice ze strany některých hejtrů Dara září sebevědomím a ukazuje, že důležité je cítit se dobře ve své kůži.
Kočky jsou malé domácí šelmy, a všechny se liší svojí individuální povahou, stejně tak jako lidé. Občas jsou kočičky nevědomky strašně roztomilé! Loví světýlka na zdech, útočí na vlastní odraz v zrcadle nebo se snaží nacpat do co nejmenší krabice. Co dělá ta vaše?
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Zdravotní stav princezny Kate je předmětem každodenního zájmu. Již několik měsíců statečně bojuje s rakovinou, což vyvolává obavy nejen mezi jejími blízkými, ale i veřejností. Nedávno se ukázalo, že léčba nepokračuje podle očekávání a princezna Kate trpí závažnými vedlejšími účinky chemoterapie.
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
V obchodním světě, kde konkurence prudce roste, je neustálý rozvoj obchodních dovedností klíčový pro dosažení úspěchu. V našem článku "Rozvoj obchodních dovedností! Proč je důležité na sobě pracovat?" prozkoumáme, jaké konkrétní dovednosti jsou v dnešním podnikatelském prostředí nejžádanější. Přineseme vám náhled na to, proč je neustálý osobní a profesní růst klíčový a jak může vývoj vašich dovedností ovlivnit váš kariérní postup. Připravte se na inspiraci a tipy, jak efektivně investovat do svého vlastního profesního rozvoje a stát se konkurenceschopným hráčem na trhu.

Výběr článků

Zůstala byste i v zimě ráda věrná svým oblíbeným roztrhaným džínům, (plisovaným) sukním a společenským sakům? Jde to, pokud ovládáte jedno kouzlo.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.

Nepřehlédněte

Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek