Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Základní pravidla, jak zvládnout stres a ubránit se proti škodlivým emocím
zdroj: 123RF.com

23. 09. 2019

Stres má emocionální a fyzické reakce. Jak ho poznáte?

Jak zvládnout stres? Člověk je nervózní a není schopný se uvolnit. Najednou máte pocit, že jste pod tlakem. Dobře znám, jak mi na hrudi sedí velký balvan a ne a ne se odvalit. Vzrůstá podrážděnost, pocit duševního vyčerpání. Můžete být roztěkaná, přestanete se koncentrovat nebo vás i běžné situace typu spálená jíška doženou k pláči. Přestanete mít z čehokoli radost a najednou nebudete schopna užít si ani kino, natož posezení s přáteli.

Dostaví se také jasné fyzické projevy, jako je svalové napětí, pocit nevolnosti, problémy s nespavostí, bolesti hlavy, rychlé, mělké dýchání, nebo dokonce pocení a bušení srdce. Stres provázejí také poruchy trávení, únava, slabost či bolesti zad.

Poznejte, kdy vám stres škodí a hledejte jeho příčinu

Jestliže je u vás stres jako doma, zkuste si pár týdnů vést stresový deník. Pište si příznaky stresu. Při jaké činnosti se objevuje. Jaké jsou v tu chvíli vaše pocity, jak reagujete a jaké máte možnosti situaci vyřešit. Pokud nevíte, co váš stres spouští, můžete to takhle odhalit. A v klidném stavu vám rozum třeba napoví, jak situaci řešit.

Znáte tři seznamy? Je to skvělá metoda, jak zvládnout stres. Na prvním seznamu jsou věci, které můžete změnit. Na druhém ty, které se většinou změní samy – v průběhu času. Na třetím ty, které změnit nemůžete. Soustřeďte se na první seznam, protože tam na sobě můžete pracovat. Změníte jednu věc a z druhého seznamu třeba něco vypadne samo. Možná i z třetího. Své poznámky průběžně obměňujte.

Máte problém v práci? Vadí vám šéf nebo kolegové? Kolegy a šéfa nezměníte, ti patří do druhého seznamu, protože se možná časem změní – odejdou nebo je přeloží je. Ale vaše práce patří do seznamu číslo 1 – můžete ji změnit. Je někdo z vašich blízkých těžce nemocný? Je to třetí seznam. Skutečnost nezměníte, jen se na ni můžete připravit.

K TÉMATU  Klidná melodie ukolébavky uspí kocoura, který miluje piano. Uklidní i vás!

První pomoc ve stresové situaci

Hlavní obranné mechanismy má každý v sobě. Jsou dány především fyzickou a duševní kondicí, zdravým tělem a zdravou myslí. Když se ocitnete ve stresové situaci, zapněte antistresové dýchání. Pomalu zhluboka se nadechněte a při pomalém výdechu si představujte, jak se zbavujete napětí. Uvolněte mimické svaly, ramena, břicho. Soustřeďte se na jednotlivé předměty v místnosti a chvíli takto dýchejte. Potom se začněte zabývat jednoduchou racionální činností, která je daleko od stresové situace.

Já například vařím, uklízím nebo prásknu dveřmi a jdu bez cíle na dlouhou rychlou procházku. Vyčistíte si hlavu a za chvíli se na situaci, kvůli níž jste se stresovala, podíváte s nadhledem. Nebo alespoň ve větším klidu.
Problémy, které způsobují stres, nedržte v sobě. Nejhorší je trávit noci uvažováním o jejich řešení. Nevím proč, ale v noci se spousta problémů jeví mnohem obludnějšími a většími, než ve skutečnosti jsou. Je zajímavé, že když tak trochu hodíte problém za hlavu, často se vyřeší sám. Nebo se najde tak jednoduché řešení, že budete sama překvapená.

Stres zvládnete zdravá a v kondici

Jestliže je stres váš věrný přítel, musíte zapracovat na změně životního stylu. V duchu třech seznamů si udělejte také tři úkolníčky. Rozdělte si úkoly na ty, které udělat musíte, měla byste a nemusíte. Plánujte do budoucna, nezabývejte se tím, co bylo. Najděte si čas na odpočinek a relaxaci. Ke zvládnutí stresu potřebujete dobrý spánek, dobrou životosprávu a tělesnou aktivitu, která vás udrží v kondici.

A konečně – síla myšlenky je veliká. Před stresovou situací si dejte sama sobě pozitivní a zcela konkrétní instrukce. Nepřemýšlejte, co bude, když… Pokud budete myslet pozitivně, budete mít situaci mnohem více pod kontrolou a snížíte její stresový účinek.           

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek