Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Základní pravidla, jak zvládnout stres a ubránit se proti škodlivým emocím
zdroj: 123RF.com

23. 09. 2019

Stres má emocionální a fyzické reakce. Jak ho poznáte?

Jak zvládnout stres? Člověk je nervózní a není schopný se uvolnit. Najednou máte pocit, že jste pod tlakem. Dobře znám, jak mi na hrudi sedí velký balvan a ne a ne se odvalit. Vzrůstá podrážděnost, pocit duševního vyčerpání. Můžete být roztěkaná, přestanete se koncentrovat nebo vás i běžné situace typu spálená jíška doženou k pláči. Přestanete mít z čehokoli radost a najednou nebudete schopna užít si ani kino, natož posezení s přáteli.

Dostaví se také jasné fyzické projevy, jako je svalové napětí, pocit nevolnosti, problémy s nespavostí, bolesti hlavy, rychlé, mělké dýchání, nebo dokonce pocení a bušení srdce. Stres provázejí také poruchy trávení, únava, slabost či bolesti zad.

Poznejte, kdy vám stres škodí a hledejte jeho příčinu

Jestliže je u vás stres jako doma, zkuste si pár týdnů vést stresový deník. Pište si příznaky stresu. Při jaké činnosti se objevuje. Jaké jsou v tu chvíli vaše pocity, jak reagujete a jaké máte možnosti situaci vyřešit. Pokud nevíte, co váš stres spouští, můžete to takhle odhalit. A v klidném stavu vám rozum třeba napoví, jak situaci řešit.

Znáte tři seznamy? Je to skvělá metoda, jak zvládnout stres. Na prvním seznamu jsou věci, které můžete změnit. Na druhém ty, které se většinou změní samy – v průběhu času. Na třetím ty, které změnit nemůžete. Soustřeďte se na první seznam, protože tam na sobě můžete pracovat. Změníte jednu věc a z druhého seznamu třeba něco vypadne samo. Možná i z třetího. Své poznámky průběžně obměňujte.

Máte problém v práci? Vadí vám šéf nebo kolegové? Kolegy a šéfa nezměníte, ti patří do druhého seznamu, protože se možná časem změní – odejdou nebo je přeloží je. Ale vaše práce patří do seznamu číslo 1 – můžete ji změnit. Je někdo z vašich blízkých těžce nemocný? Je to třetí seznam. Skutečnost nezměníte, jen se na ni můžete připravit.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 15. - 16. 12. 2018. Vyhýbejte se chemikáliím a tvrdému alkoholu. Pozor i na oči!

První pomoc ve stresové situaci

Hlavní obranné mechanismy má každý v sobě. Jsou dány především fyzickou a duševní kondicí, zdravým tělem a zdravou myslí. Když se ocitnete ve stresové situaci, zapněte antistresové dýchání. Pomalu zhluboka se nadechněte a při pomalém výdechu si představujte, jak se zbavujete napětí. Uvolněte mimické svaly, ramena, břicho. Soustřeďte se na jednotlivé předměty v místnosti a chvíli takto dýchejte. Potom se začněte zabývat jednoduchou racionální činností, která je daleko od stresové situace.

Já například vařím, uklízím nebo prásknu dveřmi a jdu bez cíle na dlouhou rychlou procházku. Vyčistíte si hlavu a za chvíli se na situaci, kvůli níž jste se stresovala, podíváte s nadhledem. Nebo alespoň ve větším klidu.
Problémy, které způsobují stres, nedržte v sobě. Nejhorší je trávit noci uvažováním o jejich řešení. Nevím proč, ale v noci se spousta problémů jeví mnohem obludnějšími a většími, než ve skutečnosti jsou. Je zajímavé, že když tak trochu hodíte problém za hlavu, často se vyřeší sám. Nebo se najde tak jednoduché řešení, že budete sama překvapená.

Stres zvládnete zdravá a v kondici

Jestliže je stres váš věrný přítel, musíte zapracovat na změně životního stylu. V duchu třech seznamů si udělejte také tři úkolníčky. Rozdělte si úkoly na ty, které udělat musíte, měla byste a nemusíte. Plánujte do budoucna, nezabývejte se tím, co bylo. Najděte si čas na odpočinek a relaxaci. Ke zvládnutí stresu potřebujete dobrý spánek, dobrou životosprávu a tělesnou aktivitu, která vás udrží v kondici.

A konečně – síla myšlenky je veliká. Před stresovou situací si dejte sama sobě pozitivní a zcela konkrétní instrukce. Nepřemýšlejte, co bude, když… Pokud budete myslet pozitivně, budete mít situaci mnohem více pod kontrolou a snížíte její stresový účinek.           

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek