Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Základní pravidla, jak zvládnout stres a ubránit se proti škodlivým emocím
zdroj: 123RF.com

23. 09. 2019

Stres má emocionální a fyzické reakce. Jak ho poznáte?

Jak zvládnout stres? Člověk je nervózní a není schopný se uvolnit. Najednou máte pocit, že jste pod tlakem. Dobře znám, jak mi na hrudi sedí velký balvan a ne a ne se odvalit. Vzrůstá podrážděnost, pocit duševního vyčerpání. Můžete být roztěkaná, přestanete se koncentrovat nebo vás i běžné situace typu spálená jíška doženou k pláči. Přestanete mít z čehokoli radost a najednou nebudete schopna užít si ani kino, natož posezení s přáteli.

Dostaví se také jasné fyzické projevy, jako je svalové napětí, pocit nevolnosti, problémy s nespavostí, bolesti hlavy, rychlé, mělké dýchání, nebo dokonce pocení a bušení srdce. Stres provázejí také poruchy trávení, únava, slabost či bolesti zad.

Poznejte, kdy vám stres škodí a hledejte jeho příčinu

Jestliže je u vás stres jako doma, zkuste si pár týdnů vést stresový deník. Pište si příznaky stresu. Při jaké činnosti se objevuje. Jaké jsou v tu chvíli vaše pocity, jak reagujete a jaké máte možnosti situaci vyřešit. Pokud nevíte, co váš stres spouští, můžete to takhle odhalit. A v klidném stavu vám rozum třeba napoví, jak situaci řešit.

Znáte tři seznamy? Je to skvělá metoda, jak zvládnout stres. Na prvním seznamu jsou věci, které můžete změnit. Na druhém ty, které se většinou změní samy – v průběhu času. Na třetím ty, které změnit nemůžete. Soustřeďte se na první seznam, protože tam na sobě můžete pracovat. Změníte jednu věc a z druhého seznamu třeba něco vypadne samo. Možná i z třetího. Své poznámky průběžně obměňujte.

Máte problém v práci? Vadí vám šéf nebo kolegové? Kolegy a šéfa nezměníte, ti patří do druhého seznamu, protože se možná časem změní – odejdou nebo je přeloží je. Ale vaše práce patří do seznamu číslo 1 – můžete ji změnit. Je někdo z vašich blízkých těžce nemocný? Je to třetí seznam. Skutečnost nezměníte, jen se na ni můžete připravit.

K TÉMATU  Ondřej Ruml: Nové album Zapomenutý příběh je pro mě naprosto zásadní deska!

První pomoc ve stresové situaci

Hlavní obranné mechanismy má každý v sobě. Jsou dány především fyzickou a duševní kondicí, zdravým tělem a zdravou myslí. Když se ocitnete ve stresové situaci, zapněte antistresové dýchání. Pomalu zhluboka se nadechněte a při pomalém výdechu si představujte, jak se zbavujete napětí. Uvolněte mimické svaly, ramena, břicho. Soustřeďte se na jednotlivé předměty v místnosti a chvíli takto dýchejte. Potom se začněte zabývat jednoduchou racionální činností, která je daleko od stresové situace.

Já například vařím, uklízím nebo prásknu dveřmi a jdu bez cíle na dlouhou rychlou procházku. Vyčistíte si hlavu a za chvíli se na situaci, kvůli níž jste se stresovala, podíváte s nadhledem. Nebo alespoň ve větším klidu.
Problémy, které způsobují stres, nedržte v sobě. Nejhorší je trávit noci uvažováním o jejich řešení. Nevím proč, ale v noci se spousta problémů jeví mnohem obludnějšími a většími, než ve skutečnosti jsou. Je zajímavé, že když tak trochu hodíte problém za hlavu, často se vyřeší sám. Nebo se najde tak jednoduché řešení, že budete sama překvapená.

Stres zvládnete zdravá a v kondici

Jestliže je stres váš věrný přítel, musíte zapracovat na změně životního stylu. V duchu třech seznamů si udělejte také tři úkolníčky. Rozdělte si úkoly na ty, které udělat musíte, měla byste a nemusíte. Plánujte do budoucna, nezabývejte se tím, co bylo. Najděte si čas na odpočinek a relaxaci. Ke zvládnutí stresu potřebujete dobrý spánek, dobrou životosprávu a tělesnou aktivitu, která vás udrží v kondici.

A konečně – síla myšlenky je veliká. Před stresovou situací si dejte sama sobě pozitivní a zcela konkrétní instrukce. Nepřemýšlejte, co bude, když… Pokud budete myslet pozitivně, budete mít situaci mnohem více pod kontrolou a snížíte její stresový účinek.           

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Viber, jedna z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, vám přináší zábavnou velikonoční hru. Hledejte vajíčka, která schovali zajíčci a vyhrajte naše velikonoční ceny!
Domácí mazlíčci jsou zkrátka nekonečným zdrojem zábavy. Umí nás pořádně naštvat, ale svou roztomilostí to vždy vyváží. Psi, kočky, ale dokonce opice nebo veverka, ti všichni vás pobaví svými lumpárnami ve videu. Podívejte se na zvířátka v akci!
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.

Výběr článků

Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.

Nepřehlédněte

S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek