Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Vypouklé břicho a diastáza: Trápení mnoha žen i mužů

Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
diastáza
ilustrační obrázek

13. 12. 2022

Diastáza je pojem, který definuje rozestup přímých břišních svalů, kterým trpí nejen mnoho žen zejména po porodu, ale také mužů. Že ji máte můžete zjistit poměrně snadno domácím samovyšetřením.

Jak se diastáza pozná?

Pro diastázu je typické vypouklé břicho v oblasti pupku, které ať se snažíte sebevíc, prostě nejde shodit. Často je tento jev vnímán jako přebytečný tuk, ovšem v 70 % se jedná o tlačící se orgány ven oslabenou vazivovou tkání.

Zjistěte, zda i vy máte diastázu

Zjistit zda máte diastázu můžete i vy, a to v klidu v obýváku.

  • Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Musíte být naprosto uvolnění. Do oblasti nad pupíkem vložte prsty a zvedněte hlavu, jako byste se chtěli na svoje bříško podívat – jestliže vám prsty zajely do mezery (mezera nesmí být větší než 2,5 cm), problém je na světě.
  • Vyzkoušet můžete také test, kdy se položíte na zem, natáhnete nohy, ruce vsunete pod zadek a zvednete nohy. Vidíte vyboulený kopeček nad pupkem? S velkou pravděpodobností jde o diastázu.
diastáza
Diastázu odhalíte jednoduchým vyšetřením.

Proč je dobré diastázu řešit?

Jeden z předních důvodů, pro který se ženy rozhodnou diastázu řešit, je estetika. Jenže diastáza je příčinou mnoha jiných problémů. Vzhledem k tomu, že břišní svaly jsou rozestoupené, dochází k oslabení držení těla a funkci svalů tak přebírá vazivová tkáň. Kvůli tomu mohou nastat problémy jako jsou bolesti zad, kýla, střevní problémy či povolení pánevního dna a brzké inkontinence.

Dalším důvodem je také nedostatečná ochrana vašich orgánů z důvodu rozestoupených svalů.

Diastáza nejen jako komplikace po těhotenství

Nemyslete si, že diastáza je problém pouze žen, které porodily. Méně známou informací je, že diastázu si můžete také přivodit cvičením, tady by měli zbystřit muži, kteří chodí do posilovny. Jakmile totiž začnete posilovat s těžším závažím a činkami, je nutné dodržovat správné držení těla. Pokud tuto podmínku nesplníte, vznikne svalová dysbalance, kvůli níž si přivodíte jak diastázu, tak i jiná zranění (kýlu, bolesti zad).

K TÉMATU  Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Spíše než kvantita je proto důležitější kvalita provedeného cviku, jinak svému tělu naděláte víc škody než užitku. To samé se týká i domácího cvičení apod. kdy nad sebou nemáte odborný dohled.

Jak diastázu odstranit?

Abyste neskončili „pod kudlou“, diastázy se můžete zbavit (nebo ji alespoň zmírnit) i pravidelným cvičením. Mějte na paměti, že pravidelnost je u řešení diastázy prioritou. Je důležité, aby břišní stěna byla neustále aktivní, proto si cviky rozvrhněte po částech, ne najednou.

Čemu se při diastáze vyhnout?

Jestliže se snažíte o vyrýsování pekáče buchet, na tento sen nyní zapomeňte. Cviky na diastázu jsou zaměřené na správné dýchání (ano, dýchání dělá divy), na aktivaci hlubokého vnitřního svalstva, takže sedy lehy a jiné podobné cviky musí jít na čas stranou.

diastáza
Vlevo rozestoupené břišní svalstvo, vpravo tak, jak má být.

Cviky na diastázu

Brániční dech aneb naučte se správně dýchat

Jak jsme již zmínili, cviky na diastázu jsou zaměřené především na práci s dechem. Vaším úkolem je zapojit i bránici. Právě ta patří mezi hlavní stabilizační svaly trupu a celkového středu těla. Při nedostatečném zapojení tak zbytečně namáháme prsní svalstvo a horní cesty, výsledkem je pak špatné držení těla, ramen a bolesti zad.

Brániční dech je dech, který jde do spodní strany žeber. Lehněte si nebo se pohodlně posaďte, ruku si položte těsně pod pupek. Principem je nasát vzduch tak, abyste cítili rostoucí bříško vlivem stačujících se orgánů směrem k pánvi. Dýchejte pouze nosem, výdech by měl být mnohem delší než nádech. Bránice se při výdechu zase zvedá, čímž vypustí vzduch z plic.

Cvik na židli

Sedněte si na židli s opěradlem a spodní část zad přitiskněte co nejvíce k opěradlu. Pravou ruku položte těstě pod pupík a levou nad pupík. Dýchejte bráničním dechem. Při tomto cviku dochází ke stahování břicha, proto je dobré ho opakovat 10× za den, 100× za sebou.

K TÉMATU  Dítě ve 40. Nejsem na to už moc stará? Co vás všechno čeká a co na to lékaři? Jaká rizika vám i dítku hrozí?

Cvik v leže

Položte se zády na podložku, pokrčte nohy v kolenou a zvedněte do pravého úhlu. Ruce mějte natažené podél těla. Nohy střídavě pokládejte patou na zem, soustřeďte se, abyste vydechovali při cestě dolů a nadechovali se při cestě nahoru. Opakujte několikrát po sobě.

Pamatujte, že uvědomění je v této situaci základ. Pro začátek stačí, když si párkrát během dne vzpomenete na držení těla, svůj dech a uděláte si pár bráničních nádechů a výdechů. Klidně při sezení v kanceláři. Časem si tyto věci zautomatizujete.

Pokud máte podezření, že je diastáza i váš problém, doporučujeme k poslechnutí tento podcast, kde se dozvíte víc.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Zdroje článku:
www.parents.com, www.morelandobgyn.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.

Nepřehlédněte

Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek