Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

MFFKV: Historie filmového festivalu v Karlových Varech

Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
MFFKV
Letos se konal již 56. ročník MFFKV.

13. 07. 2022

MFFKV přitahuje ročně tisíce návštěvníků, a to nejen od nás, ale i z širokého zahraničí. Prvotním středobodem zájmu bývají filmové projekce, nicméně je to též místní architektura a osobnosti, jež se festivalu účastní a jsou pod drobnohledem okolí, tisku obzvlášť. Stejně tak jako se vyvíjí naše historie a politická scéna, tak se vyvíjí i filmografie, a tím pádem celá tato akce.

Počátky filmového festivalu

Roku 1946, ještě v tehdejším Československu, se konal vůbec první filmový festival, který byl ale na rozdíl od festivalů posledních let pořádaný nejen v Karlových Varech, ale ještě také v Mariánských Lázních. Promítaly se zde nejen filmy domácí, ale taktéž ty ze Západu. Událost, přestože nesoutěžního charakteru, zaznamenala značný úspěch a slibovala si každoročně opakující se a stoupající ohlasy.

MFFKV a komunismus

Československý komunistický převrat ale slibný start MFFKV uvedl do pozadí a jeho podobu proměnil na stinnou scénu. Sovětský svaz určoval jeho vývoj a průběh po dalších dlouhých čtyřicet let. Diktoval si filmy, které se zde měly a směly promítat, a to samé platilo i s udílením a předáváním ocenění. Promítaly se tedy pouze filmy, s nimiž souhlasily státy Sovětského svazu, a jejichž ideologie byla orientována na budování socialismu a naprosté opovrhování kapitalismem. Filmy ze Západu byste zde nenašli.

Ocenění do roku 1948 udíleny nebyly, to až komunisté je začali hojně rozdávat. Od této doby má tedy filmový festival soutěžní charakter. Tohoto roku se začala předávat cena, jejíž udílení trvá dodnes. Jedná se o Křišťálový glóbus. Vůbec poprvé byl předán za film s názvem Osvětim. V roce 1953 a 1955 se festival nekonal.

Uvolnění

Po roce 1956 se komunistický režim pomalu rozvolňoval a filmový festival začal účastníkům nabízet širší rozsah zahraničních snímků. V roce 1956 získal nálepku A-festival, což ho zařadilo na seznam nejkvalitnějších mezinárodních filmových festivalů. Od této doby se do naší země sjíždí řada významných zahraničních tvůrců, herců a celebrit.

K TÉMATU  Nábytek budoucnosti. Skvělé nápady, jak chytře ušetřit prostor
A jak to letos vypadalo na zahájení 56. ročníku?

MFF v Moskvě

O 2 roky později Sovětský svaz založil svůj nový festival, a to přímo v Moskvě. Tím bylo zároveň rozhodnuto, že se Moskva bude s Karlovými Vary střídat. Proto byl festival u nás v jednu dobu konán pouze ob rok.

1968

Toto období bylo pro Mezinárodní filmový festival zatěžkávající. Politická scéna událost uvedla opět do podoby roku 1948. Tématiku diktovali politici, a proto hlavní program spočíval ve filmových snímcích o budování režimu. Tehdejší věhlasnost události se nejenže znovu upozadila, ale její kvalita rapidně poklesla. Lidé přestali mít o festival s takovými filmy zájem.

Revoluce

Na lepší časy se MFFKV, stejně jako celé naší zemi, začalo blýskat až s převratem roku 1989. Již žádné diktované politické směry, ideologie, tématika a snímky. Ačkoli se mohlo zdát, že úroveň festivalu začne stoupat, tomu tak zcela nebylo. Nebo takhle, úroveň se začala zvedat, ale stejně tak i u dalších mezinárodních festivalů.

Zlomový rok 1994

Po revoluci se promítaly filmy, které před ní byly zakázané. Jenže po jejich zhlédnutí přestali mít návštěvníci o festival zájem a účast opět klesala. Změna byla nevyhnutelná. Proto se Karlovy Vary jako město sneslo na uzavření dohody s Grandhotelem Pupp a Ministerstvem kultury na sestavení nadace, která by si MFFKV vzala pod svá ochranná křídla.

Cílem této nadace bylo obnovit prestiž Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, a tím přilákat nejen větší množství diváků, ale zároveň lidí od filmu. Důraz se měl klást na kvalitní nabídku filmů, které zase přitáhnou celebrity, čímž se úroveň značně navýší.

Sestřih nejlepších momentů z 55. ročníku

Prezidentem celé nadace se stal velice populární český herec Jiří Bartoška. V této funkci setrvává až do dnešního dne. Na změně prestiže MFFKV se sám významně podílel. Avšak samozřejmě nejen on. S prací na festivalu se se jménem Jiřího Bartošky pojí další jméno – Eva Zaoralová. Byla to známá publicistka, která spoluprací s Jiřím Bartoškou dokázala události vdechnout nový život. Letos na jaře bohužel zemřela.

K TÉMATU  Volný čas. Jak v domácím prostředí naložit s prázdnem tak, abyste se nesežrali?

Každoroční úspěch

S vytvořením této nadace se festivalu velice daří. Každý rok je za něj právem sklízený úspěch. Na MFFKV se promítají kvalitní a vyžadované snímky, sjíždějí se na něj zvučná jména, jako Leonardo DiCaprio, Morgan Freeman, John Travolta, Johnny Depp, Michael Douglas,…) a celkově je to jedna z největších kulturních akcí celého roku konaného v naší krásné republice.

Sledovali jste letos dění na tomto festivalu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Marilyn Monroe: Lidé ji nikdy nebrali vážně

Zdroje článku:
www.kviff.com, www.heyfomo.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Lenčiny problémy začaly již na střední škole. Patřila mezi holky se střední postavou, vynikala ve sportu, a měla dobře našlápnuto na svou vysněnou vysokou. Vše se ale změnilo, když se jí nevydařil vztah, do kterého vkládala tolik nadějí.
Takzvané koitální sblížení představuje zajímavou techniku, která může ještě vylepšit vaše sexuální zážitky. Setkat se lze také s názvem koitální vyrovnávání, tento termín je označován také zkratkou CAT z anglického coital alignment technique.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
Pokrok medicíny je neskutečný a těžko bychom si kdysi mohli představit, že i z malých prsou se dají vykouzlit vysněné trojky, a to vše pomocí silikonových implantátů. Ovšem věděli jste, že zvětšit prsa se dají i pomocí vlastního tuku, který většině z nás přebývá na jistých partiích? To zní jako výhra po všech stránkách!
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.

Výběr článků

Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Všichni majitelé koček vědí, že kočky mají vrozenou potřebu škrábat. Ovšem není to pouze jejich záliba. Jedná se o životně důležitou součást jejich fyzické a emocionální pohody. Pokud tedy chcete zabránit tomu, aby se z vašeho nábytku stalo škrabadlo vašeho mazlíčka, je nezbytné investovat do vysoce kvalitního škrabacího válce pro kočky. Ptáte se, jak vybrat ten nejlepší druh válce? Máme pro vás hned několik tipů.

Nepřehlédněte

Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Po kom je to dítě tak divoké? Udělala jsem někde chybu při výchově? Nebo jsou to prostě geny?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek