Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Marilyn Monroe: Lidé ji nikdy nebrali vážně

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe byla ikona, každý se za ní otočil.

17. 06. 2022

Marilyn Monroe byla nevyzpytatelné, svéhlavá a vždycky poslouchala toho, koho bezmezně milovala. Také na to mnohokrát doplatila. Vlastním jménem Norma Jeane Mortensenová byla nenápadná roztomilá brunetka s plochým hrudníkem a pisklavým hlasem, která v Hollywoodu neměla žádnou šanci. Tak nenápadné dívky by si přece nikdo nemohl všimnout. Jakmile si však obarvila vlasy na blond, rázem se jí obrátil život vzhůru nohama a její osoba se vznesla ke hvězdám.

Marilyn
Jedna z prvních fotografií pro časopis. Poznáváte Marilyn?

Nejkrásnější žena 20. století

Když se z ní stala platinová blondýnka, zapracovala i na svém hlase a image a na světě neexistoval muž, který by se za ní na ulici neohlédl. Filmy jako Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky či Slaměný vdovec z ní udělaly hvězdu prvního formátu a jednu z nejkrásnějších ikon dvacátého století. Sexappeal z plátna přímo prýštil. Všichni, jak muži, tak i ženy, ji brali jako objekt sexuální touhy. Nic víc, nic míň. Ovšem Marilyn chtěla víc. Toužila po tom, aby ji lidé brali vážně. Toho však nikdy nedocílila.

Když v roce 1954 navštívila americké vojáky během korejské války, psal o ní celý svět. Zazpívala jim, pojedla s nimi a ještě se vyšplhala na tank. Všichni z ní byli celí paf a všimli si jí i mnozí velmi významní a mocní muži.

Návštěva Marilyn Monroe v Koreji.

Románek s prezidentem Spojených států amerických

Také se proslavila románkem s prezidentem Johnem F. Kennedym, který sice dodnes nikdo oficiálně nepotvrdil, ale scházeli se tak často, že nikdo o jejich vztahu neměl nejmenších pochyb. Navíc se do něj Marilyn zamilovala, a když začala lásku k němu dávat najevo i na veřejnosti, okamžitě vztah ukončil. To ji neskutečně zasáhlo.

Marilyn Monroe se narodila v Los Angeles 1. června 1926. Její maminka působila jako střihačka, otce neznala. Dětství strávila v ústavu, neboť matka trpěla psychickými problémy. V roce 1937 si ji k sobě vzala matčina kamarádka, ale když se o pár let později se svým manželem stěhovala, nemohla si z finančních důvodů dovolit vzít Marilyn s sebou. Měla na výběr ze dvou možností – buď se vrátí do sirotčince, anebo se provdá.

K TÉMATU  Oppenheimer triumfuje na 81. Zlatých glóbech

Příliš mnoho manželství

V červnu roku 1942 tak pojala za svého manžela jedenadvacetiletého muže ze sousedství Jimma Doughertyho. Manželství jim ovšem vydrželo pouhé dva roky. Jim byl přijat k Obchodnímu námořnictvu a vyslaný do Jižního Pacifiku. O pár měsíců později začala randit s fotografem Davidem Conoverem, který jí později také pomohl odstartovat kariéru. Zároveň přispěl k její zářné kariéře jakožto modelky. Jenže v roce 1946 se domů vrátil její manžel, a tak opět stála před těžkým dilema. Vzdá se kariéry nebo manželství? Zvolila si rozvod.

Marilyn
Lidé v ní odjakživa viděli jen sexbombu a kus masa.

Téhož roku uzavřela smlouvu s filmovou společnosti 20th Century Fox a přijala své umělecké jméno Marilyn Monroe. V roce 1950 zazářila ve filmu Vše o Evě, pak už následoval jeden film za druhým. Roku 1954 se pak provdala za známého baseballistu Joea DiMaggia, vydrželi spolu ale jenom půl roku. Byl totiž neskutečně žárlivý. Téhož roku se totiž vydala za americkými vojáky na oficiální akci během již zmiňované korejské války a její manžel ji fyzicky napadl.

O rok později plánovala radikální změnu. Už nechtěla být naivní a povrchní blondýnkou, kterou ve filmech ztvárňovala. Chtěla důstojnou roli a založila si také vlastní filmovou společnost. V roce 1959 pak obdržela Zlatý glóbus za nejlepší herečku v komediální roli. Toho samého roku se provdala za význačného spisovatele Arthura Mullera. Ale i toto manželství bohužel vydrželo jen pouhých pět let. Roku 1961 Marilyn natočila svůj poslední film a o rok později získala další Zlatý glóbus.

Zabil ji někdo?

V noci ze 4. na 5. srpna 1962 byla herečka nalezena ve svém domě ve městě Brentenwood v Kalifornii mrtvá. Jak ale zemřela? To bohužel dodnes nikdo neví. Vzala si prášky na spaní sama nebo jí je někdo podstrčil? Nepřátel měla víc než dost. Stejně tak se spekuluje nad celým seznamem jejích milenců, těmi nejznámějšími byl kromě již zmíněného Kennedyho také jeho bratr Bobby, Charles Chaplin, herecký agent Johny Hyde nebo filmový magnát Howard Hughes.

K TÉMATU  She-Hulk: Porce nadlidské marvelovské superzábavy pro ženy
Oficiální trailer k dokumentu Tajemství Marilyn Monroe.

Údajně také během svého života podstoupila patnáct potratů, i když si podle všeho moc přála mít dítě. Nebylo jí souzeno být matkou, byla herečkou srdcem i duší. Také za svou kariéru natočila na třicet filmů.

Monroe na Netflixu

Chcete-li se o hereččině životě dozvědět víc, pusťte si dokument na streamovací platformě Netflix Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky, který mimo jiné čerpá také z dosud nezveřejněných rozhovorů s jejími přáteli a známými.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Britney Spears: Touží po dalším dítěti. Ale je to dobrý nápad?

Jennifer Aniston: Jakou trpí poruchou a čeho se nejvíc bojí?

Zdroje článku:
www.fdb.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Život ve světě showbusinessu s sebou nese mnohem více každodenních výzev, než si dokážeme představit. Které slavné páry odolávají pozlátku v podobě shánění nového a mladšího partnera každý rok, a místo toho drží stále při sobě? Zde jsou zahraniční i české páry, které dělají instituci manželství tu nejlepší reklamu.
Květen je lásky čas, to ví přece každý. Nemáte si v tomhle směru absolutně na co stěžovat? Ani nevíte, jakou máte kliku. Díky svému partnerskému štěstí se zřejmě dožijete požehnaného věku. A navíc se vám vyhnou deprese!
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Vánoční čas je magickým obdobím plným tepla, radosti a pohody. A jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit tu správnou vánoční atmosféru, je osvětlit svíčky. Voňavé svíčky dokáží proměnit váš domov na místo, kde se budete cítit jako v pohádce. Ale jak vybrat ty pravé voňavé svíčky, které vás nejenom potěší svou vůní, ale také dodají prostoru tu správnou atmosféru? Dnes se podíváme na užitečné tipy a rady, které vám pomohou vybrat ty správné voňavé svíčky pro váš domov.
Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.

Výběr článků

Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Vzhledem k neustálému nárůstu cen je obzvláště potřebné přemýšlet, co vše si opravdu nezbytně musíme pořídit a zároveň i kde výhodně nakoupíme. Zdražuje vše, zato výše platů zůstává prakticky stejná, a proto se řada občanů uchyluje k nouzovým řešením. Jedním z nich jsou nákupy v Polsku.
První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?

Nepřehlédněte

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek