Sobota , 26. 11. 2022

Artur

Marilyn Monroe: Lidé ji nikdy nebrali vážně

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe byla ikona, každý se za ní otočil.

17. 06. 2022

Marilyn Monroe byla nevyzpytatelné, svéhlavá a vždycky poslouchala toho, koho bezmezně milovala. Také na to mnohokrát doplatila. Vlastním jménem Norma Jeane Mortensenová byla nenápadná roztomilá brunetka s plochým hrudníkem a pisklavým hlasem, která v Hollywoodu neměla žádnou šanci. Tak nenápadné dívky by si přece nikdo nemohl všimnout. Jakmile si však obarvila vlasy na blond, rázem se jí obrátil život vzhůru nohama a její osoba se vznesla ke hvězdám.

Marilyn
Jedna z prvních fotografií pro časopis. Poznáváte Marilyn?

Nejkrásnější žena 20. století

Když se z ní stala platinová blondýnka, zapracovala i na svém hlase a image a na světě neexistoval muž, který by se za ní na ulici neohlédl. Filmy jako Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky či Slaměný vdovec z ní udělaly hvězdu prvního formátu a jednu z nejkrásnějších ikon dvacátého století. Sexappeal z plátna přímo prýštil. Všichni, jak muži, tak i ženy, ji brali jako objekt sexuální touhy. Nic víc, nic míň. Ovšem Marilyn chtěla víc. Toužila po tom, aby ji lidé brali vážně. Toho však nikdy nedocílila.

Když v roce 1954 navštívila americké vojáky během korejské války, psal o ní celý svět. Zazpívala jim, pojedla s nimi a ještě se vyšplhala na tank. Všichni z ní byli celí paf a všimli si jí i mnozí velmi významní a mocní muži.

Návštěva Marilyn Monroe v Koreji.

Románek s prezidentem Spojených států amerických

Také se proslavila románkem s prezidentem Johnem F. Kennedym, který sice dodnes nikdo oficiálně nepotvrdil, ale scházeli se tak často, že nikdo o jejich vztahu neměl nejmenších pochyb. Navíc se do něj Marilyn zamilovala, a když začala lásku k němu dávat najevo i na veřejnosti, okamžitě vztah ukončil. To ji neskutečně zasáhlo.

Marilyn Monroe se narodila v Los Angeles 1. června 1926. Její maminka působila jako střihačka, otce neznala. Dětství strávila v ústavu, neboť matka trpěla psychickými problémy. V roce 1937 si ji k sobě vzala matčina kamarádka, ale když se o pár let později se svým manželem stěhovala, nemohla si z finančních důvodů dovolit vzít Marilyn s sebou. Měla na výběr ze dvou možností – buď se vrátí do sirotčince, anebo se provdá.

K TÉMATU  Ovesné banánové muffiny. Zdravý dezert bez rafinovaného cukru a bílé mouky

Příliš mnoho manželství

V červnu roku 1942 tak pojala za svého manžela jedenadvacetiletého muže ze sousedství Jimma Doughertyho. Manželství jim ovšem vydrželo pouhé dva roky. Jim byl přijat k Obchodnímu námořnictvu a vyslaný do Jižního Pacifiku. O pár měsíců později začala randit s fotografem Davidem Conoverem, který jí později také pomohl odstartovat kariéru. Zároveň přispěl k její zářné kariéře jakožto modelky. Jenže v roce 1946 se domů vrátil její manžel, a tak opět stála před těžkým dilema. Vzdá se kariéry nebo manželství? Zvolila si rozvod.

Marilyn
Lidé v ní odjakživa viděli jen sexbombu a kus masa.

Téhož roku uzavřela smlouvu s filmovou společnosti 20th Century Fox a přijala své umělecké jméno Marilyn Monroe. V roce 1950 zazářila ve filmu Vše o Evě, pak už následoval jeden film za druhým. Roku 1954 se pak provdala za známého baseballistu Joea DiMaggia, vydrželi spolu ale jenom půl roku. Byl totiž neskutečně žárlivý. Téhož roku se totiž vydala za americkými vojáky na oficiální akci během již zmiňované korejské války a její manžel ji fyzicky napadl.

O rok později plánovala radikální změnu. Už nechtěla být naivní a povrchní blondýnkou, kterou ve filmech ztvárňovala. Chtěla důstojnou roli a založila si také vlastní filmovou společnost. V roce 1959 pak obdržela Zlatý glóbus za nejlepší herečku v komediální roli. Toho samého roku se provdala za význačného spisovatele Arthura Mullera. Ale i toto manželství bohužel vydrželo jen pouhých pět let. Roku 1961 Marilyn natočila svůj poslední film a o rok později získala další Zlatý glóbus.

Zabil ji někdo?

V noci ze 4. na 5. srpna 1962 byla herečka nalezena ve svém domě ve městě Brentenwood v Kalifornii mrtvá. Jak ale zemřela? To bohužel dodnes nikdo neví. Vzala si prášky na spaní sama nebo jí je někdo podstrčil? Nepřátel měla víc než dost. Stejně tak se spekuluje nad celým seznamem jejích milenců, těmi nejznámějšími byl kromě již zmíněného Kennedyho také jeho bratr Bobby, Charles Chaplin, herecký agent Johny Hyde nebo filmový magnát Howard Hughes.

K TÉMATU  Gina Lollobrigida: Zastíněná kráska, která zavrhla vlastního syna
Oficiální trailer k dokumentu Tajemství Marilyn Monroe.

Údajně také během svého života podstoupila patnáct potratů, i když si podle všeho moc přála mít dítě. Nebylo jí souzeno být matkou, byla herečkou srdcem i duší. Také za svou kariéru natočila na třicet filmů.

Monroe na Netflixu

Chcete-li se o hereččině životě dozvědět víc, pusťte si dokument na streamovací platformě Netflix Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky, který mimo jiné čerpá také z dosud nezveřejněných rozhovorů s jejími přáteli a známými.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Britney Spears: Touží po dalším dítěti. Ale je to dobrý nápad?

Jennifer Aniston: Jakou trpí poruchou a čeho se nejvíc bojí?

Zdroje článku:
www.fdb.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?

Nepřehlédněte

V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek