Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Marilyn Monroe: Lidé ji nikdy nebrali vážně

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe byla ikona, každý se za ní otočil.

17. 06. 2022

Marilyn Monroe byla nevyzpytatelné, svéhlavá a vždycky poslouchala toho, koho bezmezně milovala. Také na to mnohokrát doplatila. Vlastním jménem Norma Jeane Mortensenová byla nenápadná roztomilá brunetka s plochým hrudníkem a pisklavým hlasem, která v Hollywoodu neměla žádnou šanci. Tak nenápadné dívky by si přece nikdo nemohl všimnout. Jakmile si však obarvila vlasy na blond, rázem se jí obrátil život vzhůru nohama a její osoba se vznesla ke hvězdám.

Marilyn
Jedna z prvních fotografií pro časopis. Poznáváte Marilyn?

Nejkrásnější žena 20. století

Když se z ní stala platinová blondýnka, zapracovala i na svém hlase a image a na světě neexistoval muž, který by se za ní na ulici neohlédl. Filmy jako Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky či Slaměný vdovec z ní udělaly hvězdu prvního formátu a jednu z nejkrásnějších ikon dvacátého století. Sexappeal z plátna přímo prýštil. Všichni, jak muži, tak i ženy, ji brali jako objekt sexuální touhy. Nic víc, nic míň. Ovšem Marilyn chtěla víc. Toužila po tom, aby ji lidé brali vážně. Toho však nikdy nedocílila.

Když v roce 1954 navštívila americké vojáky během korejské války, psal o ní celý svět. Zazpívala jim, pojedla s nimi a ještě se vyšplhala na tank. Všichni z ní byli celí paf a všimli si jí i mnozí velmi významní a mocní muži.

Návštěva Marilyn Monroe v Koreji.

Románek s prezidentem Spojených států amerických

Také se proslavila románkem s prezidentem Johnem F. Kennedym, který sice dodnes nikdo oficiálně nepotvrdil, ale scházeli se tak často, že nikdo o jejich vztahu neměl nejmenších pochyb. Navíc se do něj Marilyn zamilovala, a když začala lásku k němu dávat najevo i na veřejnosti, okamžitě vztah ukončil. To ji neskutečně zasáhlo.

Marilyn Monroe se narodila v Los Angeles 1. června 1926. Její maminka působila jako střihačka, otce neznala. Dětství strávila v ústavu, neboť matka trpěla psychickými problémy. V roce 1937 si ji k sobě vzala matčina kamarádka, ale když se o pár let později se svým manželem stěhovala, nemohla si z finančních důvodů dovolit vzít Marilyn s sebou. Měla na výběr ze dvou možností – buď se vrátí do sirotčince, anebo se provdá.

K TÉMATU  Eva Burešová: Renesanční žena s úsměvem Mony Lisy

Příliš mnoho manželství

V červnu roku 1942 tak pojala za svého manžela jedenadvacetiletého muže ze sousedství Jimma Doughertyho. Manželství jim ovšem vydrželo pouhé dva roky. Jim byl přijat k Obchodnímu námořnictvu a vyslaný do Jižního Pacifiku. O pár měsíců později začala randit s fotografem Davidem Conoverem, který jí později také pomohl odstartovat kariéru. Zároveň přispěl k její zářné kariéře jakožto modelky. Jenže v roce 1946 se domů vrátil její manžel, a tak opět stála před těžkým dilema. Vzdá se kariéry nebo manželství? Zvolila si rozvod.

Marilyn
Lidé v ní odjakživa viděli jen sexbombu a kus masa.

Téhož roku uzavřela smlouvu s filmovou společnosti 20th Century Fox a přijala své umělecké jméno Marilyn Monroe. V roce 1950 zazářila ve filmu Vše o Evě, pak už následoval jeden film za druhým. Roku 1954 se pak provdala za známého baseballistu Joea DiMaggia, vydrželi spolu ale jenom půl roku. Byl totiž neskutečně žárlivý. Téhož roku se totiž vydala za americkými vojáky na oficiální akci během již zmiňované korejské války a její manžel ji fyzicky napadl.

O rok později plánovala radikální změnu. Už nechtěla být naivní a povrchní blondýnkou, kterou ve filmech ztvárňovala. Chtěla důstojnou roli a založila si také vlastní filmovou společnost. V roce 1959 pak obdržela Zlatý glóbus za nejlepší herečku v komediální roli. Toho samého roku se provdala za význačného spisovatele Arthura Mullera. Ale i toto manželství bohužel vydrželo jen pouhých pět let. Roku 1961 Marilyn natočila svůj poslední film a o rok později získala další Zlatý glóbus.

Zabil ji někdo?

V noci ze 4. na 5. srpna 1962 byla herečka nalezena ve svém domě ve městě Brentenwood v Kalifornii mrtvá. Jak ale zemřela? To bohužel dodnes nikdo neví. Vzala si prášky na spaní sama nebo jí je někdo podstrčil? Nepřátel měla víc než dost. Stejně tak se spekuluje nad celým seznamem jejích milenců, těmi nejznámějšími byl kromě již zmíněného Kennedyho také jeho bratr Bobby, Charles Chaplin, herecký agent Johny Hyde nebo filmový magnát Howard Hughes.

K TÉMATU  Lindsay Lohan: Od dětské hvězdy ke kokainové královně věznice
Oficiální trailer k dokumentu Tajemství Marilyn Monroe.

Údajně také během svého života podstoupila patnáct potratů, i když si podle všeho moc přála mít dítě. Nebylo jí souzeno být matkou, byla herečkou srdcem i duší. Také za svou kariéru natočila na třicet filmů.

Monroe na Netflixu

Chcete-li se o hereččině životě dozvědět víc, pusťte si dokument na streamovací platformě Netflix Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky, který mimo jiné čerpá také z dosud nezveřejněných rozhovorů s jejími přáteli a známými.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Britney Spears: Touží po dalším dítěti. Ale je to dobrý nápad?

Jennifer Aniston: Jakou trpí poruchou a čeho se nejvíc bojí?

Zdroje článku:
www.fdb.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek