Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Marilyn Monroe: Lidé ji nikdy nebrali vážně

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe byla ikona, každý se za ní otočil.

17. 06. 2022

Marilyn Monroe byla nevyzpytatelné, svéhlavá a vždycky poslouchala toho, koho bezmezně milovala. Také na to mnohokrát doplatila. Vlastním jménem Norma Jeane Mortensenová byla nenápadná roztomilá brunetka s plochým hrudníkem a pisklavým hlasem, která v Hollywoodu neměla žádnou šanci. Tak nenápadné dívky by si přece nikdo nemohl všimnout. Jakmile si však obarvila vlasy na blond, rázem se jí obrátil život vzhůru nohama a její osoba se vznesla ke hvězdám.

Marilyn
Jedna z prvních fotografií pro časopis. Poznáváte Marilyn?

Nejkrásnější žena 20. století

Když se z ní stala platinová blondýnka, zapracovala i na svém hlase a image a na světě neexistoval muž, který by se za ní na ulici neohlédl. Filmy jako Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky či Slaměný vdovec z ní udělaly hvězdu prvního formátu a jednu z nejkrásnějších ikon dvacátého století. Sexappeal z plátna přímo prýštil. Všichni, jak muži, tak i ženy, ji brali jako objekt sexuální touhy. Nic víc, nic míň. Ovšem Marilyn chtěla víc. Toužila po tom, aby ji lidé brali vážně. Toho však nikdy nedocílila.

Když v roce 1954 navštívila americké vojáky během korejské války, psal o ní celý svět. Zazpívala jim, pojedla s nimi a ještě se vyšplhala na tank. Všichni z ní byli celí paf a všimli si jí i mnozí velmi významní a mocní muži.

Návštěva Marilyn Monroe v Koreji.

Románek s prezidentem Spojených států amerických

Také se proslavila románkem s prezidentem Johnem F. Kennedym, který sice dodnes nikdo oficiálně nepotvrdil, ale scházeli se tak často, že nikdo o jejich vztahu neměl nejmenších pochyb. Navíc se do něj Marilyn zamilovala, a když začala lásku k němu dávat najevo i na veřejnosti, okamžitě vztah ukončil. To ji neskutečně zasáhlo.

Marilyn Monroe se narodila v Los Angeles 1. června 1926. Její maminka působila jako střihačka, otce neznala. Dětství strávila v ústavu, neboť matka trpěla psychickými problémy. V roce 1937 si ji k sobě vzala matčina kamarádka, ale když se o pár let později se svým manželem stěhovala, nemohla si z finančních důvodů dovolit vzít Marilyn s sebou. Měla na výběr ze dvou možností – buď se vrátí do sirotčince, anebo se provdá.

K TÉMATUVaření v jednom hrnci. Recepty na jídla, která připravíte s využitím jediné nádoby

Příliš mnoho manželství

V červnu roku 1942 tak pojala za svého manžela jedenadvacetiletého muže ze sousedství Jimma Doughertyho. Manželství jim ovšem vydrželo pouhé dva roky. Jim byl přijat k Obchodnímu námořnictvu a vyslaný do Jižního Pacifiku. O pár měsíců později začala randit s fotografem Davidem Conoverem, který jí později také pomohl odstartovat kariéru. Zároveň přispěl k její zářné kariéře jakožto modelky. Jenže v roce 1946 se domů vrátil její manžel, a tak opět stála před těžkým dilema. Vzdá se kariéry nebo manželství? Zvolila si rozvod.

Marilyn
Lidé v ní odjakživa viděli jen sexbombu a kus masa.

Téhož roku uzavřela smlouvu s filmovou společnosti 20th Century Fox a přijala své umělecké jméno Marilyn Monroe. V roce 1950 zazářila ve filmu Vše o Evě, pak už následoval jeden film za druhým. Roku 1954 se pak provdala za známého baseballistu Joea DiMaggia, vydrželi spolu ale jenom půl roku. Byl totiž neskutečně žárlivý. Téhož roku se totiž vydala za americkými vojáky na oficiální akci během již zmiňované korejské války a její manžel ji fyzicky napadl.

O rok později plánovala radikální změnu. Už nechtěla být naivní a povrchní blondýnkou, kterou ve filmech ztvárňovala. Chtěla důstojnou roli a založila si také vlastní filmovou společnost. V roce 1959 pak obdržela Zlatý glóbus za nejlepší herečku v komediální roli. Toho samého roku se provdala za význačného spisovatele Arthura Mullera. Ale i toto manželství bohužel vydrželo jen pouhých pět let. Roku 1961 Marilyn natočila svůj poslední film a o rok později získala další Zlatý glóbus.

Zabil ji někdo?

V noci ze 4. na 5. srpna 1962 byla herečka nalezena ve svém domě ve městě Brentenwood v Kalifornii mrtvá. Jak ale zemřela? To bohužel dodnes nikdo neví. Vzala si prášky na spaní sama nebo jí je někdo podstrčil? Nepřátel měla víc než dost. Stejně tak se spekuluje nad celým seznamem jejích milenců, těmi nejznámějšími byl kromě již zmíněného Kennedyho také jeho bratr Bobby, Charles Chaplin, herecký agent Johny Hyde nebo filmový magnát Howard Hughes.

K TÉMATUTřpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Dokonalé pro zvláštní příležitosti!
Oficiální trailer k dokumentu Tajemství Marilyn Monroe.

Údajně také během svého života podstoupila patnáct potratů, i když si podle všeho moc přála mít dítě. Nebylo jí souzeno být matkou, byla herečkou srdcem i duší. Také za svou kariéru natočila na třicet filmů.

Monroe na Netflixu

Chcete-li se o hereččině životě dozvědět víc, pusťte si dokument na streamovací platformě Netflix Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky, který mimo jiné čerpá také z dosud nezveřejněných rozhovorů s jejími přáteli a známými.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Britney Spears: Touží po dalším dítěti. Ale je to dobrý nápad?

Jennifer Aniston: Jakou trpí poruchou a čeho se nejvíc bojí?

Zdroje článku:
www.fdb.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek