Středa , 29. 11. 2023

Zina

Ekologická menstruace: Jak být během svých dnů ohleduplná k přírodě?

Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Ekologická menstruace
Ženy každý měsíc trápí menstruace a s tím spojeny bolesti břicha

18. 10. 2023

18. 10. 2023

Menstruace od počátku lidstva patří k životu každé ženy a zatímco tehdejší doba ženám období měsíčků zrovna dvakrát neusnadňovala, s nástupem nových technologií přišly hygienické pomůcky ve smyslu vložek a tampónů, které poskytly určitý komfort a nijak neomezovaly v rámci běžných dnů. Jak ale vzrůstala spotřeba hygienických pomůcek, tím víc vzešlo na povrch, jak takoví pomocníci zanáší přírodu. A právě proto přišla na plac i menší osvěta, která ženám klade na srdce, že i během svých dnů mohou myslet na přírodu a být maximálně eco-friendly. Zdá se vám takový proud zajímavý? Pak se nechte inspirovat naším článkem, který vám přináší pohled na ekologická menstruace.

Spotřeba menstruačních pomůcek je šokující. Zachrání planetu tzv. “ekologická menstruace”?

Jak se tedy konkrétně propisuje používání menstruačních pomůcek na životním prostředí? Průměrná spotřeba vložek a tampónů se samozřejmě v závislosti na individuálních potřebách a preferencích každé ženy různí. Nicméně, odhadem průměrná žena použije během menstruačního cyklu asi 20 vložek anebo tampónů. To znamená, že průměrná roční spotřeba by mohla být něco kolem 240 vložek nebo tampónů. A vzhledem k tomu, kolik žen po celém světě menstruuje, si můžeme udělat obrázek o konečné cifře, a ta činí asi 45 miliard kusů použitých menstruačních vložek či tampónů. Tento odpad obsahuje plastové a chemické látky, které jsou samozřejmě škodlivé pro životní prostředí. Už na první pohled je tak jasné, že čísla jsou alarmující a o to víc je důležité hledat alternativní možnosti. Navíc pořizování menstruačních pomůcek není zrovna levná sranda. Odhaduje se totiž, že ročně běžně žena utratí přibližně 3 600 – 6 000 Kč za menstruační pomůcky v závislosti na intenzitě krvácení. A vzhledem k tomu, jak se zdražuje, to do budoucna ještě vyskočí. Jaké jsou tedy eco-friendly pomůcky?

K TÉMATU  Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Menstruační kalíšek

Jednou z ekologických pomůcek je bezpochyby menstruační kalíšek, což je to veskrze malý silikonový nebo gumový pohár, který se vkládá do pochvy a zachytává menstruační krev. Pro většinu žen je navíc kalíšek pohodlný, zároveň je možné s ním dělat prakticky cokoli – plavat, sportovat i spát. I jeho údržba je velmi snadná, zrovna tak samotné zavádění, v němž se poměrně rychle zaučíte. A co se ekologie týče, kalíšek lze použít opakovaně po celou dobu menstruace, přičemž vydržet může až 10 let. Za takový časový úsek ušetříte nejen spoustu peněz, ale zamezíte i tvorbě nadbytečného odpadu.

Menstruační kalhotky

Ačkoli svým vzhledem působí jako běžné kalhotky, ve skutečnosti dokážou až neuvěřitelně absorbovat menstruační krev, aniž by cokoli kdekoli bylo vidět. Některé kalhotky mají vyjímatelné jádro, jiné jsou zase navržené jako jednotný kus. Ať tak, či onak, jedno je zřejmé. Menstruační kalhotky jsou nejen pohodlné, dobře drží na svém místě, a přitom jsou účinné, jak mají být. Na podobném principu pak fungují i menstruační plavky, s nimiž si užijete vodní radovánky, aniž by se vám stala nepříjemná nehoda. Protože právě menstruační kalhotky jsou v posledních letech hitem, neustále se zlepšují jejich vlastnosti, a to zejména míra savosti. Právě proto už na trhu najdete i modely, které vydrží i úctyhodných 12 hodin. Údržba je navíc velmi jednoduchá a při správném používání vám vydrží roky jako nové.

Menstruační houba

Dalším ekologickým pomocníkem jsou i menstruační houby, které fungují podobně jako tampóny, ovšem dají se opakovaně používat. Ke sliznici jsou navíc šetrné, přičemž potěší i vysokou mírou savosti. Trošku horší jsou na tom s údržbou. Je totiž zapotřebí je precizně čistit a nechat poctivě uschnout, aby se v nich netvořily plísně. Pokud ovšem takové nesnáze překonáte, určitou měrou snížíte spotřebu menstruačních pomůcek a trochu pomůžete přírodě.

K TÉMATU  5 receptů na proteinové smoothie, které spolehlivě zažene hlad

Látkové menstruační vložky

Stejně jako se v posledních letech začaly pro miminka využívat látkové pleny místo jednorázových, tak podobný trend už můžete vnímat i v prostředí menstruačních pomůcek. I zde se nabízí využití těch látkových, které najdete ve stylu klasických, nočních, ale i slipových vložek. Látkové vložky mají dobrou míru absorpce a uživatelky je hodnotí velmi pozitivně i z hlediska komfortu. Dobré jsou i po stránce údržby a díky dobře zvoleným materiálům vám takové vložky vydrží několik let.

Menstruační vložky a tampóny

Pokud se však nechcete vzdát klasických vložek a tampónů, pak přijdou vhod ekologicky vytuněné verze, které jsou oproti klasice vyrobené sice pro jednorázové užití, avšak jsou plně rozložitelné. Vyráběné jsou z přírodní bio bavlny a dalších látek ekologického původu. Díky tomu, že neobsahují chemické přísady, jsou přátelské i vůči vaginální sliznici a navíc jsou praktické i díky tomu, že jsou pohodlné. Ekologické vložky i tampóny jsou navíc zpravidla balené do rozložitelných obalů, tedy nejčastěji vyrobených z recyklovaných materiálů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Zdroje článku:
https://www.euronews.com/green/2021/11/17/how-to-have-a-sustainable-ecofriendly-green-period-menstrual-cycle
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.

Nepřehlédněte

Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek