Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Ekologická menstruace: Jak být během svých dnů ohleduplná k přírodě?

Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Ekologická menstruace
Ženy každý měsíc trápí menstruace a s tím spojeny bolesti břicha

18. 10. 2023

18. 10. 2023

Menstruace od počátku lidstva patří k životu každé ženy a zatímco tehdejší doba ženám období měsíčků zrovna dvakrát neusnadňovala, s nástupem nových technologií přišly hygienické pomůcky ve smyslu vložek a tampónů, které poskytly určitý komfort a nijak neomezovaly v rámci běžných dnů. Jak ale vzrůstala spotřeba hygienických pomůcek, tím víc vzešlo na povrch, jak takoví pomocníci zanáší přírodu. A právě proto přišla na plac i menší osvěta, která ženám klade na srdce, že i během svých dnů mohou myslet na přírodu a být maximálně eco-friendly. Zdá se vám takový proud zajímavý? Pak se nechte inspirovat naším článkem, který vám přináší pohled na ekologická menstruace.

Spotřeba menstruačních pomůcek je šokující. Zachrání planetu tzv. “ekologická menstruace”?

Jak se tedy konkrétně propisuje používání menstruačních pomůcek na životním prostředí? Průměrná spotřeba vložek a tampónů se samozřejmě v závislosti na individuálních potřebách a preferencích každé ženy různí. Nicméně, odhadem průměrná žena použije během menstruačního cyklu asi 20 vložek anebo tampónů. To znamená, že průměrná roční spotřeba by mohla být něco kolem 240 vložek nebo tampónů. A vzhledem k tomu, kolik žen po celém světě menstruuje, si můžeme udělat obrázek o konečné cifře, a ta činí asi 45 miliard kusů použitých menstruačních vložek či tampónů. Tento odpad obsahuje plastové a chemické látky, které jsou samozřejmě škodlivé pro životní prostředí. Už na první pohled je tak jasné, že čísla jsou alarmující a o to víc je důležité hledat alternativní možnosti. Navíc pořizování menstruačních pomůcek není zrovna levná sranda. Odhaduje se totiž, že ročně běžně žena utratí přibližně 3 600 – 6 000 Kč za menstruační pomůcky v závislosti na intenzitě krvácení. A vzhledem k tomu, jak se zdražuje, to do budoucna ještě vyskočí. Jaké jsou tedy eco-friendly pomůcky?

K TÉMATU  Mandlové mléko pro krásu vlasů a pleti

Menstruační kalíšek

Jednou z ekologických pomůcek je bezpochyby menstruační kalíšek, což je to veskrze malý silikonový nebo gumový pohár, který se vkládá do pochvy a zachytává menstruační krev. Pro většinu žen je navíc kalíšek pohodlný, zároveň je možné s ním dělat prakticky cokoli – plavat, sportovat i spát. I jeho údržba je velmi snadná, zrovna tak samotné zavádění, v němž se poměrně rychle zaučíte. A co se ekologie týče, kalíšek lze použít opakovaně po celou dobu menstruace, přičemž vydržet může až 10 let. Za takový časový úsek ušetříte nejen spoustu peněz, ale zamezíte i tvorbě nadbytečného odpadu.

Menstruační kalhotky

Ačkoli svým vzhledem působí jako běžné kalhotky, ve skutečnosti dokážou až neuvěřitelně absorbovat menstruační krev, aniž by cokoli kdekoli bylo vidět. Některé kalhotky mají vyjímatelné jádro, jiné jsou zase navržené jako jednotný kus. Ať tak, či onak, jedno je zřejmé. Menstruační kalhotky jsou nejen pohodlné, dobře drží na svém místě, a přitom jsou účinné, jak mají být. Na podobném principu pak fungují i menstruační plavky, s nimiž si užijete vodní radovánky, aniž by se vám stala nepříjemná nehoda. Protože právě menstruační kalhotky jsou v posledních letech hitem, neustále se zlepšují jejich vlastnosti, a to zejména míra savosti. Právě proto už na trhu najdete i modely, které vydrží i úctyhodných 12 hodin. Údržba je navíc velmi jednoduchá a při správném používání vám vydrží roky jako nové.

Menstruační houba

Dalším ekologickým pomocníkem jsou i menstruační houby, které fungují podobně jako tampóny, ovšem dají se opakovaně používat. Ke sliznici jsou navíc šetrné, přičemž potěší i vysokou mírou savosti. Trošku horší jsou na tom s údržbou. Je totiž zapotřebí je precizně čistit a nechat poctivě uschnout, aby se v nich netvořily plísně. Pokud ovšem takové nesnáze překonáte, určitou měrou snížíte spotřebu menstruačních pomůcek a trochu pomůžete přírodě.

K TÉMATU  Jak si správně změříte velikost podprsenky a poznáte, že vám padne?

Látkové menstruační vložky

Stejně jako se v posledních letech začaly pro miminka využívat látkové pleny místo jednorázových, tak podobný trend už můžete vnímat i v prostředí menstruačních pomůcek. I zde se nabízí využití těch látkových, které najdete ve stylu klasických, nočních, ale i slipových vložek. Látkové vložky mají dobrou míru absorpce a uživatelky je hodnotí velmi pozitivně i z hlediska komfortu. Dobré jsou i po stránce údržby a díky dobře zvoleným materiálům vám takové vložky vydrží několik let.

Menstruační vložky a tampóny

Pokud se však nechcete vzdát klasických vložek a tampónů, pak přijdou vhod ekologicky vytuněné verze, které jsou oproti klasice vyrobené sice pro jednorázové užití, avšak jsou plně rozložitelné. Vyráběné jsou z přírodní bio bavlny a dalších látek ekologického původu. Díky tomu, že neobsahují chemické přísady, jsou přátelské i vůči vaginální sliznici a navíc jsou praktické i díky tomu, že jsou pohodlné. Ekologické vložky i tampóny jsou navíc zpravidla balené do rozložitelných obalů, tedy nejčastěji vyrobených z recyklovaných materiálů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Zdroje článku:
https://www.euronews.com/green/2021/11/17/how-to-have-a-sustainable-ecofriendly-green-period-menstrual-cycle
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Moderní doba si žádá neustálý vývoj v péči o pleť a každá moderní žena pravidelně sleduje nejnovější trendy v oblasti kosmetiky. Je ultrazvuková špachtle vážně takový zázrak, který představuje revoluci v péči o pleť, nebo se z ní stane jen lapač prachu na dně nočního stolku?
Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.

Výběr článků

Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Ještě se stydíte za nedokonalosti svého těla? S pocity, které vás dlouho sužovaly, se můžete vesele rozloučit! Trend body positivity je zde! Frčí modelky kyprých tvarů, dvoubarevné kůže, ženy s příběhem.

Nepřehlédněte

Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek