Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Vše, co jste kdy chtěli vědět o mrkání. Dávejte si pozor, kde a na koho hodíte očkem

Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
mrkání
Uhádnete, kolikrát za den mrknete?

23. 12. 2022

Mrkání můžeme charakterizovat jako reflex, který naše tělo provádí 15× až 20× za minutu. Počet reflexů je samozřejmě závislý také na okolnostech, jako je například pláč, cizí těleso v oku, zánět oka, stres, alergie apod.

Mrkání oko čistí

Ve vzduchu je spousta drobných nečistot a předmětů (prach, ospalky, staré slzy, odumřelé buňky), které se snadno dostanou do oka. Mrkání napomáhá tato cizorodá tělesa z oka vyplavovat.

Věděli jste, že… Všimli jste si někdy, že při pláči mrkáte mnohem častěji než obvykle? Je to dáno proto, že oko se zbavuje přebytečných slz.

Mrkání oko zvlhčuje

Mezi další důležité důvody patří zvlhčování oční bulvy slzným filmem, který se uvolňuje při mrknutí.

  1. Oko tento slzný film potřebuje k tomu, aby člověk viděl ostře a ne rozmazaně.
  2. Slzný film však také zabraňuje tzv. suchému oku, které je velmi nepříjemné a bolestivé.
  3. Slouží rovněž jako „dopravní prostředek“ kyslíku k rohovce.
  4. Je důležitý při boji s bakteriemi.

I mozek potřebuje pauzy

V roce 2013 proběhla studie japonskými vědci, která dokázala, že během mrkání mozek odpočívá. I tak krátká doba je pro mozek nepostradatelná, během ní načerpá sílu, díky které se pak může lépe soustředit.

oči
Díky mrkání si náš mozek odpočine.

Vědci také zjistili, že k mrknutí dochází v různých intervalech při různých činnostech. Například při čtení někdo mrká až na konci každé věty, při poslouchání něčího výkladu dojde k mrknutí v době, kdy se řečník na chvilku odmlčí.

Mrkání z hlediska pověr a mystiky

Jistě jste si někdy všimli a zažili, že na vás někdo mrkl jedním okem. Mrknutí může mít hned několik významů. Především je to známka jistých sympatií, kdy zejména muži mrkají na slečny, které se jim líbí. Jenže i toto obyčejné mrknutí má svou historii. 

K TÉMATU  Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Mrkání v dávných časech lidé považovali také jako připomenutí legendy o Odinově oku. Odin, bůh moudrosti, byl uctívaný v mnoha kulturách, jeho moc a prozíravost byla fascinující. Legenda praví, že se Odin nikdy nespokojil se svými vědomostmi a chtěl být stále moudřejší. Proto se rozhodl vydat na pouť ke studni Mimir’s Well pod světovým stromem Yggdrasil. Studnu hlídal duch, na kterého si jen tak někdo nepřišel. Odin se ho zeptal, zda by si mohl vzít trochu vody, ale duch přesně věděl, oč Odinovi jde. Duch pokývl na souhlas, ovšem výměnou za Odinovo oko. Pro Odina byla moudrost a tajemství tím nejdůležitějším, bez váhání své oko duchovi daroval.

Mrkání je především v germánských kulturách symbolika této legendy, odhaluje fakt, že my sami známe nějaké tajemství.

mrknutí
Není mrknutí, jako mrknutí.

Mrkání napříč kulturami

Jak jsme již zmínili výše, mrkání má svůj důvod a také význam, který znamená pro každou kulturu něco jiného.

Latinská Amerika

Mrknutím si obyvatelé Latinské Ameriky vyjadřují své sympatie, projevují tak zájem ať už přátelství, romantiku nebo sexuální interes.

Indie

Indové prostřednictvím mrkání flirtují, ovšem tento způsob flirtu by měl probíhat pouze mezi manželi nebo párem, který spolu chodí. Když budete na ulici jen tak na druhé mrkat, jedná se o urážku a neúctu.

Západní kultura

V západní kultuře má mrkání mnoho významů, můžete někomu projevit sympatie nebo naopak nesympatie. Mrkáním si můžete napovídat při testu, hráči nebo sportovci mrkání využívají jako domluvu na herní taktice nebo mrknutím můžete dát dotyčné osobě najevo, že jí potřebujete něco důležitého sdělit.

Západní Afrika

Pokud nechcete, aby vás vaše dítě rušilo při návštěvě hostů, domluvte si s ním stejný znak jako v Nigérii. Tam mrknutí dítěti naznačí, že má opustit místnost, jeho přítomnost není žádaná.

K TÉMATU  Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Austrálie

S mrkáním byste rozhodně nepořídili v Austrálii. Tam je mrknutí považováno za neuctivé a nezdvořilé, občas se mrknutí muže na ženu považuje také za sexuální harašení.

Asie

V žádném případě v Asii na nikoho nemrkejte. Asiaté jsou co se týká očí velmi zdrženliví, zvláště v tomto případě.

Všimli jste si někdy, jak často mrkáte? Každý člověk totiž denně mrkne více než 14 000×!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Face baňky navrátí vaší pleti svěžest. Stačí vám 3 minuty denně

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek