Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Vše, co jste kdy chtěli vědět o mrkání. Dávejte si pozor, kde a na koho hodíte očkem

Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
mrkání
Uhádnete, kolikrát za den mrknete?

23. 12. 2022

Mrkání můžeme charakterizovat jako reflex, který naše tělo provádí 15× až 20× za minutu. Počet reflexů je samozřejmě závislý také na okolnostech, jako je například pláč, cizí těleso v oku, zánět oka, stres, alergie apod.

Mrkání oko čistí

Ve vzduchu je spousta drobných nečistot a předmětů (prach, ospalky, staré slzy, odumřelé buňky), které se snadno dostanou do oka. Mrkání napomáhá tato cizorodá tělesa z oka vyplavovat.

Věděli jste, že… Všimli jste si někdy, že při pláči mrkáte mnohem častěji než obvykle? Je to dáno proto, že oko se zbavuje přebytečných slz.

Mrkání oko zvlhčuje

Mezi další důležité důvody patří zvlhčování oční bulvy slzným filmem, který se uvolňuje při mrknutí.

  1. Oko tento slzný film potřebuje k tomu, aby člověk viděl ostře a ne rozmazaně.
  2. Slzný film však také zabraňuje tzv. suchému oku, které je velmi nepříjemné a bolestivé.
  3. Slouží rovněž jako „dopravní prostředek“ kyslíku k rohovce.
  4. Je důležitý při boji s bakteriemi.

I mozek potřebuje pauzy

V roce 2013 proběhla studie japonskými vědci, která dokázala, že během mrkání mozek odpočívá. I tak krátká doba je pro mozek nepostradatelná, během ní načerpá sílu, díky které se pak může lépe soustředit.

oči
Díky mrkání si náš mozek odpočine.

Vědci také zjistili, že k mrknutí dochází v různých intervalech při různých činnostech. Například při čtení někdo mrká až na konci každé věty, při poslouchání něčího výkladu dojde k mrknutí v době, kdy se řečník na chvilku odmlčí.

Mrkání z hlediska pověr a mystiky

Jistě jste si někdy všimli a zažili, že na vás někdo mrkl jedním okem. Mrknutí může mít hned několik významů. Především je to známka jistých sympatií, kdy zejména muži mrkají na slečny, které se jim líbí. Jenže i toto obyčejné mrknutí má svou historii. 

K TÉMATU  Tato příjmení v Česku opravdu existují. Chtěli byste se takto jmenovat?

Mrkání v dávných časech lidé považovali také jako připomenutí legendy o Odinově oku. Odin, bůh moudrosti, byl uctívaný v mnoha kulturách, jeho moc a prozíravost byla fascinující. Legenda praví, že se Odin nikdy nespokojil se svými vědomostmi a chtěl být stále moudřejší. Proto se rozhodl vydat na pouť ke studni Mimir’s Well pod světovým stromem Yggdrasil. Studnu hlídal duch, na kterého si jen tak někdo nepřišel. Odin se ho zeptal, zda by si mohl vzít trochu vody, ale duch přesně věděl, oč Odinovi jde. Duch pokývl na souhlas, ovšem výměnou za Odinovo oko. Pro Odina byla moudrost a tajemství tím nejdůležitějším, bez váhání své oko duchovi daroval.

Mrkání je především v germánských kulturách symbolika této legendy, odhaluje fakt, že my sami známe nějaké tajemství.

mrknutí
Není mrknutí, jako mrknutí.

Mrkání napříč kulturami

Jak jsme již zmínili výše, mrkání má svůj důvod a také význam, který znamená pro každou kulturu něco jiného.

Latinská Amerika

Mrknutím si obyvatelé Latinské Ameriky vyjadřují své sympatie, projevují tak zájem ať už přátelství, romantiku nebo sexuální interes.

Indie

Indové prostřednictvím mrkání flirtují, ovšem tento způsob flirtu by měl probíhat pouze mezi manželi nebo párem, který spolu chodí. Když budete na ulici jen tak na druhé mrkat, jedná se o urážku a neúctu.

Západní kultura

V západní kultuře má mrkání mnoho významů, můžete někomu projevit sympatie nebo naopak nesympatie. Mrkáním si můžete napovídat při testu, hráči nebo sportovci mrkání využívají jako domluvu na herní taktice nebo mrknutím můžete dát dotyčné osobě najevo, že jí potřebujete něco důležitého sdělit.

Západní Afrika

Pokud nechcete, aby vás vaše dítě rušilo při návštěvě hostů, domluvte si s ním stejný znak jako v Nigérii. Tam mrknutí dítěti naznačí, že má opustit místnost, jeho přítomnost není žádaná.

K TÉMATU  Silvestr slavíme všichni. Ale víte, kde a jaký má původ?

Austrálie

S mrkáním byste rozhodně nepořídili v Austrálii. Tam je mrknutí považováno za neuctivé a nezdvořilé, občas se mrknutí muže na ženu považuje také za sexuální harašení.

Asie

V žádném případě v Asii na nikoho nemrkejte. Asiaté jsou co se týká očí velmi zdrženliví, zvláště v tomto případě.

Všimli jste si někdy, jak často mrkáte? Každý člověk totiž denně mrkne více než 14 000×!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Face baňky navrátí vaší pleti svěžest. Stačí vám 3 minuty denně

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
V éře digitálních rande a sociálních sítí se naše cesty k lásce neustále vyvíjejí. Zjistěte, jak moderní technologie přetvářejí způsoby, jakými navazujeme a udržujeme vztahy, a co to znamená pro budoucnost romantiky.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Jsou přítulní a mazliví, ale také je s nimi velká zábava. Nejlepší čtyřnohý přítel člověka občas předvádí skutečné psí kousky. Podívejte se na ty nejlepší.
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Naučte se, jak stanovit zdravé hranice ve vašem vztahu. Tento průvodce vám ukáže, jak hranice pomáhají udržet vzájemný respekt a porozumění, a jsou základem pro dlouhotrvající a šťastný vztah.
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Ať už se chystáte na výlet, za nákupy, na první dovolenou nebo zkrátka jen někde chcete přenocovat, podívejte se, jestli se ve vámi vybrané lokalitě nenachází zařízení, které disponuje certifikátem „baby friendly“. Věřte nebo ne, ale ubytování nebo pouhý oběd s dítětem po boku se vám totiž může v mnohém zpříjemnit a usnadnit.
Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.

Výběr článků

Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?

Nepřehlédněte

Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek