Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Únor je správný čas na semínka. Jste-li vášniví zahrádkáři, pusťte se do setí! Poradíme, jak začít, aby sklizeň byla bohatá

Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Vypěstovat rostlinu ze semínka je radost!
zdroj: 123RF.com

15. 02. 2019

Pořiďte kvalitní semínka

Důležité je použít kvalitní osivo. Pokud budete mít sáček doma třeba deset let, semínka nevyklíčí. Klíčivost si uchovávají pouze několik let, některá pět, některá jen dva roky. Řiďte se proto údaji na sáčku, nebo si klíčivost vyzkoušejte sami. Na savý papír, který navlhčíte vodou,  dejte 10-20 semínek, přikryjte sklem nebo folií a udržujte vlhké. Do dvou týdnů by semínka měla vyklíčit.

Ulehčete si práci a použijte výsevní misky a sadbovače

Semínka vysévejte do výsevních misek, které by měly mít odtokové otvory. Když vyklíčí, přesazuje se do sadbovače. Jejich výhodou je, že jsou vyráběny z tenkého plastu, a můžete si je na míru zastřihnout podle potřeby prostoru, kde rostliny předpěstováváte. Máte také jistotu, že se vám nepřekříží kořínky rostlin a nedojde k jejich přetrhání při přesazování.

Kvalitní výsevní substrát je základem!

Zemina pro výsev semínek by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Novým kořenům musí poskytnout dobré růstové podmínky,  zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat i extrémní kolísání vlhkosti a teplot. Jestliže nejste opravdu zdatnými zahradníky, abyste si zeminu připravili sami, nakupte ve speciální prodejně zahradnický substrát pro výsevy, množení a řízkování.

Hloubka výsevu, vláha a teplota

Aby semínka vyklíčila, musí se vysít do správné hloubky. Obecné pravidlo říká, že hloubka by se měla rovnat čtyřnásobku jejich velikosti. Do výsevní misky umístěte substrát. Povrch přitlačte pomocí prkénka tak, aby se vytvořila rovná plocha. Řídce vysejte semínka a jemně zahrňte. Lépe je vysít vždy o něco více semen, než kolik rostlin budete potřebovat. Výsevní misku zakryjte folií, sklem nebo víkem, a umístěte na světlo. Rostliny nechte klíčit při teplotě 20 – 30 oC. Ideálním místem je topení pod oknem, orientovaným na jih. Pokud máte sazenic více, vyplatí se přisvítit zářivkou s denním spektrem.

K TÉMATU  Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Po jaké době přesadit?

Jakmile se objeví dva děložní lístky, sundejte kryt a dopřejte rostlinám maximální světlo, aby rostly pomalu a nevytáhly se. Jakmile dosáhnou výšky 2 cm, přepikýrujte je do sadbovačů, kde porostou až do té doby, než je přesadíte na záhon nebo do skleníku.

Předpěstovat si můžete zeleninu i balkonové květiny

Ze zeleniny se předpěstovávají papriky, rajčata, rané odrůdy salátu, kedlubny, květák, okurky, pórek, lilek a celer. Z květin to jsou například pelargónie, které lze vysévat už od prosince, s begóniemi se začíná v lednu. Zasít můžete lobelky, verbenu, netýkavky, hledíky, gazánie či afrikány.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?

Nepřehlédněte

Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek