Domů » Rodina » Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost
Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti?
Zdroj: 123RF.com
Rodina Vztahy

Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?

Status studenta po střední a vysoké škole

Jiné to je u střední školy, jiné po vysoké. Ukončení tzv. statusu studenta se liší. Středoškolákovi, který nepokračuje ve studiu na vysoké škole, končí status studenta 31. srpnem. I když získal třeba již v květnu nebo červnu maturitní vysvědčení, ještě totiž pokračuje školní rok, v němž absolvoval. A do toho se počítají i prázdniny. Jestliže tedy nenastoupí do zaměstnání dříve, mají rodiče vyživovací povinnost do 31. srpna.

Vysokoškolák požívá statusu studenta pouze jeden měsíc po měsíci, v němž složil poslední závěrečnou zkoušku. Datum promoce není důležité. Faktem však je, že záleží na vztazích v rodině. Pokud dítě chápe, že rodiče nemají peněz nazbyt, určitě se bude snažit najít si práci co nejdříve. Pokud je zvyklé jen brát, bude se snažit protahovat tento stav co nejdéle.

Vyživovací povinnost a její hranice

Vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo živit. Tak je to zakotveno v občanském zákoníku. Životní úroveň dítěte by měla zároveň být na podobné úrovni jako rodičů. Není tedy důležitá hranice 18 let, ale ani hranice 26 let, jak se mylně mnozí rodiče domnívají. Ta se uplatňuje pouze při výplatě dávek státní sociální podpory. Pokud vaše dítě studuje například do 28 let, máte k němu stále vyživovací povinnost, a to i o prázdninách. Na druhou stranu, pokud vaše dítě nastoupí do zaměstnání třeba již v 16 letech, končí tím vaše povinnost ho živit.

Studium jako životní styl? Pak ale platit nemusíte

Studium je totiž definováno jako příprava na budoucí povolání. Dítě musí chodit do školy, plnit své povinnosti a pokud možno první, nebo alespoň druhou školu dokončit. Jakmile mezi tím nastane prodleva, vyživovací povinnost se vám přeruší. To totiž jde. Pokud se dítě nedostane po maturitě na vysokou školu a jde pracovat, živí se samo. Jestliže se dostane na vysokou školu o rok později, opět vám nastává vyživovací povinnost.

Dítě však nemůže být věčným studentem. Hranice již několikrát určily soudy. Jestliže neustále střídá školy, žádnou nedokončí, studium si neustále rozkládá, protahuje, vyživovací povinnost zaniká. Nelze totiž hovořit o smysluplné přípravě na budoucí povolání, které se dá přirovnat k pracovní činnosti.

Živit nemusíte ženatého, nemocného ale ano

K zániku vyživovací povinnosti rodičů dochází také uzavřením manželství. Tím totiž vzniká nová mezi manžely. Na druhou stranu, pokud vaše dítě těžce onemocní a není schopno pracovat, máte vyživovací povinnost, i když je mu třeba padesát let.

Karta se obrací. Kdy musí dítě živit rodiče?

Nutno dodat, že podle občanského zákoníku existuje mezi rodiči a dětmi vzájemná vyživovací povinnost. To znamená, že pokud rodič dospělého dítěte, které už vydělává, je v situaci, že se nemůže sám uživit, musí jej živit dítě. Ve výjimečných případech přechází tato povinnost dokonce na vnoučata.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

 • Tedy je to tak, ze pokud dite starsi 18 let dostudovalo, ale nepracuje, tak ho prebira socialka ze ano. Tedy s prispevkem na bydleni atd. Nebo snad ne?

  • Ne,žádná sociálka, ani příspěvek na bydlení, pokud jeden z rodičů ( ten, se kterým dítě bydlí), pracuje a vydělává alespoň životní minimum. Otec, pokud bydlí jinde, vyživovací povinnost na dítě, které dostudovalo, nemá. Takže jedna z možností, přestěhovat ho k otci nebo vyhodit na ulici.

   • No pockat..samozrejme nemyslim, ze by dite bydlelo u rodicu. Pekne si sehnat bydleni, zazadat o prispevek na bydleni a dalsi davky a zacit samostatny zivot. Nebo v Cesku dite fakt musi na ulici, eventuelne rodice musi trpet za to, ze si nenaslo praci? Jestli ano, tak Cesko neni ani nahodou socialni stat….

    • Prostě se má postarat rodina, všichni po tom volají přece. V době krize se hledala práce těžko a některé děti museli rodiče živit i rok. Nebo kamarád, než si našel práci, tak si na život půjčoval, od matky a bratra a jak práci našel, tak jim to povracel. Náš systém fakt není tak štědrý, jak se traduje.

  • Kdepak, musí se postarat rodina. Vím, že se říká, jak je náš systém štědrý a každému hned nasype, ale není to tak.

 • jaký je rozdíl mezi Pannou Marii(matkou boží) a obyčejnou mámou-žádný-obě mají doma synka přes 30 let a když něco udělají je to zázrak

  • S dovolením reaguji na tento vtip. Syn panny Marie se jmenuje Ježíš. Do svých 30 let pracoval jako tesař. Pak sloužil lidem darem uzdravení, vymítání démonů a kázání Božího slova. Nakonec šel dobrovolně na kříž, aby lidstvo( tedy i vás) vykoupil z věčného zahynutí. Narozdíl od našich synů, kteří když jsou správně vychování, měli by se co nejdříve postavit na vlastní nohy a nevyužívat své rodiče 😊

 • Dítě by se po maturitě, či po ukončení každého vzdělání, mělo živit samo. To jen v ČR je taková vymoženost, že si mládež udělá prázdniny na další i tři měsíce a předstírá, že bude studovat dál. Pokud nemá práci ani brigádu, tak šup šup na pracák a tam už mu vysvětlí co dál. A pokud čeká na otevřenou a hlavně štědrou peněženku rodičů, tak je to jejich problém. Hlavně že máme ta práva, povinnosti ať plní někdo jiný.

  • Makej,plať a shut up.V tomhle zlodějsko podvodnickym režimu má dítě jen blázen……nebo člověk, kterej neví ,když ho tam strká, co se může stát až vystřízliví.A pak je část obyvatel který z toho maj a ještě bych moh jmenovat řadu dalších na který musej skutečně pracující makat. Je mi z toho všeho na zvracení…..ještě,že už jsem starej ,tak už to snad nějak dožiju.

 • Partnera dcera si z tatínka udělala dojnou krávu.Pně invalidní partner platí na ni víc než miliardář Řepka.Ona nikdy nebyla na brigádě,je ji temer20 let.Matka ji zakázala se s otcem stýkat.Na rodinné škole je jen proto aby na ni partner platil.Jinak je absolventkou zvláštní školy.Takže invalidni partner je takto regulérně zneužíván.

 • No to zase byla socka, levicova, omezena co to mohla uzakonit…..
  Ale co chtit po levicacich, ti byli vzdy omezeni na urovni te zakladni skoly, jedine co o penezich vedi, je ze je potrebuji od druhych.

 • V naší parodii na demokracii a právní stát je vše možné. I povinnost živit na základě popsaného i osobu, která v minulosti nijak nepomohla, ale navíc velice škodila. Další problém v textu je, jak může mít středoškolák po maturitě status studenta, když nikdy student nebyl?

 • Tak to je hezky nezpravedlive!!!Otec,ktery nechce platit vyzivne,museli jsme resit exekuci,a pak syn chce jit na VOŠ,a tatinek ho da k soudu,ze zadne vyzivne platit uz nechce,ze je prace dost at jde delat a na co by sel na vysku,pak takovy ma pravo pozadivat v budoucnu,kdyz bude vydelavat,aby ho zivil,protoze ma nedostatek financniho zajisteni?????A to se nechal vyhodit z prace,majetek prochlastal a nahazel do automatu,praci se vyhyba!!!A to ho ma nedej boze v budoucnu dite zivit az bude vydelavat????!!!!!!Doufam,ze ho to ani nenapadne!!!To je opravdu hnus!!To tady nejsou moudri lide,kteri by se prosadili o upravu zakona,aby v techto pripadech byli deti mimo!!!Aby neplatili takovemu otci,ktery i jim kradl penize,aby mel pro sebe na chlast a automaty!!!!

 • Není pravda, například na mé škole status studenta skončil v den předání maturitního vysvědčení, tj začátkem června. Když se student přihlásil na VŠ doloží tuto skutečnost na úřad práce, ve většině případech si to úřad od školy vyžádá sám a po maturitě do nástupu na VŠ nemusí bývalý student uhradit sociální a zdravotní, v případě že se na VŠ nepřihlásil, musí se registrovat na ÚP nebo si sám hradit soc. a zdrav.

 • a co platit na ditě které pobirá mateřskou a bydlí ve společné domáctnosti s otcem dítěte a jen tak si sem tam zajde na vysokou.jsem zapsaná ale nemám zkoušky v pořádku nebo jsem je již 2 roky nestihla v termínu určenem.to nevadí přece.

 • Tak můj syn, který po celá studia nepracoval a po vysoké jenom za pár korunek. Navykl si nás každý víkend obšťastňovat návštěvami a to nejenom sám, ale i s přítelkyněmi. S jednou 4 roky, druhou 9 let a nyní s třetí 4. rokem. Nedovedete si představit, jakou starost mi přidělával a nikdy neprojevili žádnou vděčnost. Měl doma mamá hotel se vším všudy – uklizený pokoj v podkroví, kde měl soukromí i s koupelnou a WC, měl nakoupeno, navařeno. Co víc by si člověk mohl přát! Kolikrát mě kritizoval za to, že nenakupuji jenom české výrobky. No a pak mě začal z domu i vyhazovat a říkal, že ho jsme povinni živit až do smrti. On to vlídné chování zdědil po tatínkovi. Tak jsem odešla a mám se víc než dobře. Někdy člověk fakt přemýšlí, kam jsme se jako společnost dostali. Já měla k rodičům úctu a pomáhala jim jak to šlo. Myslela jsem si, že jdu příkladem Opak je pravdou………

 • Hlavně zapomněli dodat, že podle občanského zákoníku se dítě na životní úrovni rodičů má podílet, ale nepodílí se. Alimenty se odečítají od sociálních dávek, takže pokud samoživitel zažívá na trhu práce tu klasickou šikanu a zůstane na dávkách, odečtou se alimenty od jejich výše, takže dítě zazobance je na tom s nezaměstnaným samoživitelem stejně špatně, jako dítě váguse.

 • Co když náš syn (jsme vydělávající manželé) po maturitě odmítne jít na vysokou a rovněž si aktivně nebude hledat práci a bude dál pokračovat v tom, na co si zvykl – být zavřený u sebe v pokoji, když má hlad, jde zírat do plné ledničky, špinavé věci se mu samy naskládají do skříně…..Pokud tedy nebude mít z čeho přispívat na své živobytí, lze ho z baráku nějak vystrnadit jako příživníka?

  • Nejprve ho naucite, ze vse za nej udelate, a pak po nem pozadujete, aby neco v zivote delal?

   Poskytujete mama hotel a hned na to ho chcete vyhodit z baraku?

Pin It on Pinterest

%d blogerům se to líbí: