Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

09. 08. 2021

V prvním dílu se budeme věnovat Středočeskému kraji, který také ukrývá mnoho přírodních i architektonických krás. Nechte se inspirovat a naplánujte si výlety.

Dobřichovice

Patří mezi nejkrásnější obce i výlety ve Středočeském kraji. Dobřichovice leží jihozápadně od Prahy, pět kilometrů od obce Černošice. Rozprostírají se na obou březích řeky Berounky a v současné době se stávají nejen čím dál oblíbenějším cílem turistů, ale také těch, kteří hledají krásné bydlení v přírodě nedaleko hlavního města.

Dominantou Dobřichovic je původně renesanční zámek, jeho dnešní podoba však spadá do pozdně gotického stylu. Za návštěvu stojí i park Teyrovských s bohatou sochařskou výzdobou. Mezi nejcennější sochy patří například jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova či socha Husa kazatele. V současnosti je park sice velmi zanedbaný, ale obce plánuje ho v dohledných letech revitalizovat.

I přesto však doporučujeme park navštívit či přidat ho mezi výlety, které zde podniknete. Za aspoň krátkou zastávku stojí i samotných břeh Berounky, na kterém najdete nejen zmiňovaný zámek, ale také jez, který v létě slouží k rekreačním účelům. V obci najdete i skvělé hospůdky, kavárny a restaurace.

Dobřichovice
Dobřichovice nabízí například krásný zámek. (foto: commons.wikimedia.org)

Jeskyně Klemperka

Krásnou, avšak málo známou jeskyni Klemperku najdete na Kokořínsku, v Máchově kraji. Jde o uměle vytvořenou jeskyni v pískovci u vsi Truskavna. Váže se k ní pověst, že se zde v devatenáctém století skrýval loupežník Klemper, podle kterého je pojmenována, a který byl zabit sedláky z Vysoké.

Na jeskyni se ale nemusíte jen dívat, můžete do ní vylézt po žebříku či po vytesaných schodech. Tudy se dostanete do horní části jeskyně, z níž je možné sejít po schodech do dolní části. Výlet do jeskyně znamená malé dobrodružství pro dospělé i děti.

jeskyně klemperka
Jeskyně Klemperka rozhodně stojí za prozkoumání. (foto: commons.wikimedia.org)

Koupaliště Bělá pod Bezdězem

Zatoužíte-li jít se vykoupat nebo jen tak odpočívat u vody, doporučujeme navštívit okrajovou část města Bělá pod Bezdězem, kde se nachází koupaliště napájené vodou z Bělského potoka. Koupaliště funguje už od roku 1933 a měří sto dvanáct krát padesát pět metrů. Součástí koupaliště je i písčitá pláž se vzrostlými stromy, které poskytují příjemný úkryt před sluncem. Vyžití tu najdou i malé děti, součástí koupaliště je rovněž hřiště, dětské brouzdaliště, kuželky a stolní tenis.

K TÉMATU  5 důvodů, proč letět do Dubaje

Zámek Radíč

Na Příbramsku se nachází nádherný barokní zámek s arkádovým nádvořím, který uvnitř skrývá bohaté nástropní malby s mytologickými a starozákonními motivy. Konají se zde nejenom klasické prohlídky, ale rovněž i zážitkové, které nabízejí víc než jen obyčejný historický výklad.

Pro děti se konají speciální prohlídky, v rámci nichž se mohou na pár desítek minut proměnit v princeznu nebo rytíře. A když už na zámku budete, zajděte si i do kaple Navštívení Panny Marie spadající do sedmnáctého století nebo k pískovcovým sochám světců svatého Víta a svatého Jana Nepomuckého.

zámek radíč
Když milujete zámky. (Foto: commons.wikimedia.org)

Rozhledna Lhotka

Nad obcí Lhotka, přibližně pět kilometrů od Berouna, se tyčí telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, která patří mezi tamní architektonické skvosty a také mezi oblíbené výlety. Věž je vysoká čtyřicet pět metrů a ochoz s vyhlídkou je umístěný dvacet čtyři metrů nad zemí. Právě odtud máte ten nejkrásnější výhled na Beroun, Český Kras, Kladno, Brdy i celé Křivoklátsko.

Při dobré viditelnosti dohlédnete až na pražské letiště či do Českého středohoří. Na rozhlednu se dostanete z vlakové zastávky ve Vráži u Berouna, odkud půjdete pěšky zhruba tři kilometry. Pojedete-li autem, můžete zaparkovat na parkovišti u silnice z Vráže na Lhotku. Odtud je to pěšky asi půl kilometru.

rozhledna lhotka
Z rozhledny se nabízí opravdu krásné výhledy. (foto: commons.wikimedia.org)

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Severovýchodně od Prahy najdete obec Ostrá, která skýtá úžasný výlet pro všechny milovníky přírody a českých tradic. V Centru řemesel a bylinné zahrady najdete středověké tržiště s hrnčíři, provazníky, mydláři, svíčkaři či papírníky, jejichž výrobky si můžete nejenom koupit, ale také se můžete podívat, jak se co vyrábí.

Ekologické zahrady nabízí pěstování rostlin bez použití jakýchkoliv chemikálií, v levandulovém poli zase najdou zalíbení všechny ženy, které na tuto fialovou aromatickou bylinku nedají dopustit. V areálu se pobaví i děti, jeho součástí je i přírodní bludiště a labyrint. Od května až do října ožívají bylinné zahrady hudbou a zpěvem, dobrým jídlem i pitím. 

Čertovy hlavy

Devět metrů vysoké skalní reliéfy zpodobňují obří čertovské hlavy, které u nás v Česku nemají obdoby. Jde o unikátní dílo sochaře Václava Levého, který je vytvořil ve čtyřicátých letech devatenáctého století. Nacházejí se nad obcí Želízy v okrese Mělník a každoročně lákají všechny, kdo si chtějí před tímto monumentálním dílem pořídit fotku a aspoň o kousek se přiblížit slavnému dílu, národnímu památníku Mount Rushmore poblíž města Keystone v Jižní Dakotě, jenž zobrazuje čtyři hlavy amerických prezidentů. 

čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

Zřícenina letohrádku Belveder u Kutné Hory

Málokdo o ní ví, proto se tu s ostatními výletníky rozhodně tlačit nebudete. Pokud ale rádi navštěvujete místa, která na vás dýchají dalekou minulostí, neměli byste tuto zříceninu minout. Letohrádek Belveder v Suchdole u Kutné Hory s kaplí sv. Jana Křtitele, byl vystavěn na konci sedmnáctého století na příkaz hraběte Šporka.

K TÉMATU  Domácí tělocvična je ideální pro špatné počasí. I v malém bytě najdete místo, kde si zacvičit

Na konci devatenáctého století ale letohrádek a kaple po zásahu bleskem vyhořely a nikdy neprošly rekonstrukcí. Dnes na jejich místě stojí jen majestátní obvodové zdi. Součástí areálu je rovněž rozhledna Vysoká. 

belveder
Zřícenina Belveder budí pozornost. (foto: 123RF)

Hrabalova stezka

Máte rádi české filmy a literaturu? Pak si rozhodně projděte nebo projeďte na kole patnáctikilometrovou stezku v Kersku u Sadské, která vás provede životem i dílem spisovatele Bohumila Hrabala. Tato trasa bude oblíbená mezi dosavadními výlety.

Díky stezce si připomenete všechna zákoutí z filmů Slavnosti sněženek a Postřižiny. Pouť začíná u proslulé Hájenky, která sice prošla mnohými obměnami, avšak na jejím menu stále najdete slavného kerského divočáka nebo Postřižinské pivo. Po cestě můžete navštívit i Hrabalovu chatu či Postřižinský pivovar.

Hrabalova stezka
Vydejte se po stopách slavného spisovatele. (Foto: commons.wikimedia.org)

Skryjská jezírka

Dvě malá jezírka poblíž obce Skryje leží 270 metrů nad mořem patří mezi krásné výlety. Každé měří zhruba třicet metrů a zabírá plochu okolo 150 m². Horní jezírko se nachází přímo pod Skryjským vodopádem, dolní najdete mezi stromy. Jak jezírka, tak i vodopád a jejich okolí je chráněnou přírodní památkou. Také se kolem nich nacházejí vzácné rostliny i živočišné druhy.

Budete-li mít jen trochu štěstí, narazíte na vydru, raka či ledňáčka. Jezírka s vodopádem i tamní přírodou vytvářejí úchvatné zákoutí, na které jen tak v českých končinách nenarazíte. 

skryjská jezírka výlety
Skryjská jezírka jsou doslova kouzelná. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, kam na výlet s dětmi, když je vše zavřeno

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Než se stali slavnými, tak mnoho z nejbohatších a nejuznávanějších osobností světa nemělo peníze. A někteří z nich nebyli pouze chudí, byli doslova bezdomovci.
Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.

Výběr článků

Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví na další pracovní týden. Čemu se v sychravém počasí vyhnout a co naopak očekávat?
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.

Nepřehlédněte

Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek