Středa , 29. 11. 2023

Zina

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

09. 08. 2021

V prvním dílu se budeme věnovat Středočeskému kraji, který také ukrývá mnoho přírodních i architektonických krás. Nechte se inspirovat a naplánujte si výlety.

Dobřichovice

Patří mezi nejkrásnější obce i výlety ve Středočeském kraji. Dobřichovice leží jihozápadně od Prahy, pět kilometrů od obce Černošice. Rozprostírají se na obou březích řeky Berounky a v současné době se stávají nejen čím dál oblíbenějším cílem turistů, ale také těch, kteří hledají krásné bydlení v přírodě nedaleko hlavního města.

Dominantou Dobřichovic je původně renesanční zámek, jeho dnešní podoba však spadá do pozdně gotického stylu. Za návštěvu stojí i park Teyrovských s bohatou sochařskou výzdobou. Mezi nejcennější sochy patří například jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova či socha Husa kazatele. V současnosti je park sice velmi zanedbaný, ale obce plánuje ho v dohledných letech revitalizovat.

I přesto však doporučujeme park navštívit či přidat ho mezi výlety, které zde podniknete. Za aspoň krátkou zastávku stojí i samotných břeh Berounky, na kterém najdete nejen zmiňovaný zámek, ale také jez, který v létě slouží k rekreačním účelům. V obci najdete i skvělé hospůdky, kavárny a restaurace.

Dobřichovice
Dobřichovice nabízí například krásný zámek. (foto: commons.wikimedia.org)

Jeskyně Klemperka

Krásnou, avšak málo známou jeskyni Klemperku najdete na Kokořínsku, v Máchově kraji. Jde o uměle vytvořenou jeskyni v pískovci u vsi Truskavna. Váže se k ní pověst, že se zde v devatenáctém století skrýval loupežník Klemper, podle kterého je pojmenována, a který byl zabit sedláky z Vysoké.

Na jeskyni se ale nemusíte jen dívat, můžete do ní vylézt po žebříku či po vytesaných schodech. Tudy se dostanete do horní části jeskyně, z níž je možné sejít po schodech do dolní části. Výlet do jeskyně znamená malé dobrodružství pro dospělé i děti.

jeskyně klemperka
Jeskyně Klemperka rozhodně stojí za prozkoumání. (foto: commons.wikimedia.org)

Koupaliště Bělá pod Bezdězem

Zatoužíte-li jít se vykoupat nebo jen tak odpočívat u vody, doporučujeme navštívit okrajovou část města Bělá pod Bezdězem, kde se nachází koupaliště napájené vodou z Bělského potoka. Koupaliště funguje už od roku 1933 a měří sto dvanáct krát padesát pět metrů. Součástí koupaliště je i písčitá pláž se vzrostlými stromy, které poskytují příjemný úkryt před sluncem. Vyžití tu najdou i malé děti, součástí koupaliště je rovněž hřiště, dětské brouzdaliště, kuželky a stolní tenis.

K TÉMATU  Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Zámek Radíč

Na Příbramsku se nachází nádherný barokní zámek s arkádovým nádvořím, který uvnitř skrývá bohaté nástropní malby s mytologickými a starozákonními motivy. Konají se zde nejenom klasické prohlídky, ale rovněž i zážitkové, které nabízejí víc než jen obyčejný historický výklad.

Pro děti se konají speciální prohlídky, v rámci nichž se mohou na pár desítek minut proměnit v princeznu nebo rytíře. A když už na zámku budete, zajděte si i do kaple Navštívení Panny Marie spadající do sedmnáctého století nebo k pískovcovým sochám světců svatého Víta a svatého Jana Nepomuckého.

zámek radíč
Když milujete zámky. (Foto: commons.wikimedia.org)

Rozhledna Lhotka

Nad obcí Lhotka, přibližně pět kilometrů od Berouna, se tyčí telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, která patří mezi tamní architektonické skvosty a také mezi oblíbené výlety. Věž je vysoká čtyřicet pět metrů a ochoz s vyhlídkou je umístěný dvacet čtyři metrů nad zemí. Právě odtud máte ten nejkrásnější výhled na Beroun, Český Kras, Kladno, Brdy i celé Křivoklátsko.

Při dobré viditelnosti dohlédnete až na pražské letiště či do Českého středohoří. Na rozhlednu se dostanete z vlakové zastávky ve Vráži u Berouna, odkud půjdete pěšky zhruba tři kilometry. Pojedete-li autem, můžete zaparkovat na parkovišti u silnice z Vráže na Lhotku. Odtud je to pěšky asi půl kilometru.

rozhledna lhotka
Z rozhledny se nabízí opravdu krásné výhledy. (foto: commons.wikimedia.org)

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Severovýchodně od Prahy najdete obec Ostrá, která skýtá úžasný výlet pro všechny milovníky přírody a českých tradic. V Centru řemesel a bylinné zahrady najdete středověké tržiště s hrnčíři, provazníky, mydláři, svíčkaři či papírníky, jejichž výrobky si můžete nejenom koupit, ale také se můžete podívat, jak se co vyrábí.

Ekologické zahrady nabízí pěstování rostlin bez použití jakýchkoliv chemikálií, v levandulovém poli zase najdou zalíbení všechny ženy, které na tuto fialovou aromatickou bylinku nedají dopustit. V areálu se pobaví i děti, jeho součástí je i přírodní bludiště a labyrint. Od května až do října ožívají bylinné zahrady hudbou a zpěvem, dobrým jídlem i pitím. 

Čertovy hlavy

Devět metrů vysoké skalní reliéfy zpodobňují obří čertovské hlavy, které u nás v Česku nemají obdoby. Jde o unikátní dílo sochaře Václava Levého, který je vytvořil ve čtyřicátých letech devatenáctého století. Nacházejí se nad obcí Želízy v okrese Mělník a každoročně lákají všechny, kdo si chtějí před tímto monumentálním dílem pořídit fotku a aspoň o kousek se přiblížit slavnému dílu, národnímu památníku Mount Rushmore poblíž města Keystone v Jižní Dakotě, jenž zobrazuje čtyři hlavy amerických prezidentů. 

čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

Zřícenina letohrádku Belveder u Kutné Hory

Málokdo o ní ví, proto se tu s ostatními výletníky rozhodně tlačit nebudete. Pokud ale rádi navštěvujete místa, která na vás dýchají dalekou minulostí, neměli byste tuto zříceninu minout. Letohrádek Belveder v Suchdole u Kutné Hory s kaplí sv. Jana Křtitele, byl vystavěn na konci sedmnáctého století na příkaz hraběte Šporka.

K TÉMATU  Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Na konci devatenáctého století ale letohrádek a kaple po zásahu bleskem vyhořely a nikdy neprošly rekonstrukcí. Dnes na jejich místě stojí jen majestátní obvodové zdi. Součástí areálu je rovněž rozhledna Vysoká. 

belveder
Zřícenina Belveder budí pozornost. (foto: 123RF)

Hrabalova stezka

Máte rádi české filmy a literaturu? Pak si rozhodně projděte nebo projeďte na kole patnáctikilometrovou stezku v Kersku u Sadské, která vás provede životem i dílem spisovatele Bohumila Hrabala. Tato trasa bude oblíbená mezi dosavadními výlety.

Díky stezce si připomenete všechna zákoutí z filmů Slavnosti sněženek a Postřižiny. Pouť začíná u proslulé Hájenky, která sice prošla mnohými obměnami, avšak na jejím menu stále najdete slavného kerského divočáka nebo Postřižinské pivo. Po cestě můžete navštívit i Hrabalovu chatu či Postřižinský pivovar.

Hrabalova stezka
Vydejte se po stopách slavného spisovatele. (Foto: commons.wikimedia.org)

Skryjská jezírka

Dvě malá jezírka poblíž obce Skryje leží 270 metrů nad mořem patří mezi krásné výlety. Každé měří zhruba třicet metrů a zabírá plochu okolo 150 m². Horní jezírko se nachází přímo pod Skryjským vodopádem, dolní najdete mezi stromy. Jak jezírka, tak i vodopád a jejich okolí je chráněnou přírodní památkou. Také se kolem nich nacházejí vzácné rostliny i živočišné druhy.

Budete-li mít jen trochu štěstí, narazíte na vydru, raka či ledňáčka. Jezírka s vodopádem i tamní přírodou vytvářejí úchvatné zákoutí, na které jen tak v českých končinách nenarazíte. 

skryjská jezírka výlety
Skryjská jezírka jsou doslova kouzelná. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, kam na výlet s dětmi, když je vše zavřeno

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?

Nepřehlédněte

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek