Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

09. 08. 2021

V prvním dílu se budeme věnovat Středočeskému kraji, který také ukrývá mnoho přírodních i architektonických krás. Nechte se inspirovat a naplánujte si výlety.

Dobřichovice

Patří mezi nejkrásnější obce i výlety ve Středočeském kraji. Dobřichovice leží jihozápadně od Prahy, pět kilometrů od obce Černošice. Rozprostírají se na obou březích řeky Berounky a v současné době se stávají nejen čím dál oblíbenějším cílem turistů, ale také těch, kteří hledají krásné bydlení v přírodě nedaleko hlavního města.

Dominantou Dobřichovic je původně renesanční zámek, jeho dnešní podoba však spadá do pozdně gotického stylu. Za návštěvu stojí i park Teyrovských s bohatou sochařskou výzdobou. Mezi nejcennější sochy patří například jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova či socha Husa kazatele. V současnosti je park sice velmi zanedbaný, ale obce plánuje ho v dohledných letech revitalizovat.

I přesto však doporučujeme park navštívit či přidat ho mezi výlety, které zde podniknete. Za aspoň krátkou zastávku stojí i samotných břeh Berounky, na kterém najdete nejen zmiňovaný zámek, ale také jez, který v létě slouží k rekreačním účelům. V obci najdete i skvělé hospůdky, kavárny a restaurace.

Dobřichovice
Dobřichovice nabízí například krásný zámek. (foto: commons.wikimedia.org)

Jeskyně Klemperka

Krásnou, avšak málo známou jeskyni Klemperku najdete na Kokořínsku, v Máchově kraji. Jde o uměle vytvořenou jeskyni v pískovci u vsi Truskavna. Váže se k ní pověst, že se zde v devatenáctém století skrýval loupežník Klemper, podle kterého je pojmenována, a který byl zabit sedláky z Vysoké.

Na jeskyni se ale nemusíte jen dívat, můžete do ní vylézt po žebříku či po vytesaných schodech. Tudy se dostanete do horní části jeskyně, z níž je možné sejít po schodech do dolní části. Výlet do jeskyně znamená malé dobrodružství pro dospělé i děti.

jeskyně klemperka
Jeskyně Klemperka rozhodně stojí za prozkoumání. (foto: commons.wikimedia.org)

Koupaliště Bělá pod Bezdězem

Zatoužíte-li jít se vykoupat nebo jen tak odpočívat u vody, doporučujeme navštívit okrajovou část města Bělá pod Bezdězem, kde se nachází koupaliště napájené vodou z Bělského potoka. Koupaliště funguje už od roku 1933 a měří sto dvanáct krát padesát pět metrů. Součástí koupaliště je i písčitá pláž se vzrostlými stromy, které poskytují příjemný úkryt před sluncem. Vyžití tu najdou i malé děti, součástí koupaliště je rovněž hřiště, dětské brouzdaliště, kuželky a stolní tenis.

K TÉMATU  Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Zámek Radíč

Na Příbramsku se nachází nádherný barokní zámek s arkádovým nádvořím, který uvnitř skrývá bohaté nástropní malby s mytologickými a starozákonními motivy. Konají se zde nejenom klasické prohlídky, ale rovněž i zážitkové, které nabízejí víc než jen obyčejný historický výklad.

Pro děti se konají speciální prohlídky, v rámci nichž se mohou na pár desítek minut proměnit v princeznu nebo rytíře. A když už na zámku budete, zajděte si i do kaple Navštívení Panny Marie spadající do sedmnáctého století nebo k pískovcovým sochám světců svatého Víta a svatého Jana Nepomuckého.

zámek radíč
Když milujete zámky. (Foto: commons.wikimedia.org)

Rozhledna Lhotka

Nad obcí Lhotka, přibližně pět kilometrů od Berouna, se tyčí telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, která patří mezi tamní architektonické skvosty a také mezi oblíbené výlety. Věž je vysoká čtyřicet pět metrů a ochoz s vyhlídkou je umístěný dvacet čtyři metrů nad zemí. Právě odtud máte ten nejkrásnější výhled na Beroun, Český Kras, Kladno, Brdy i celé Křivoklátsko.

Při dobré viditelnosti dohlédnete až na pražské letiště či do Českého středohoří. Na rozhlednu se dostanete z vlakové zastávky ve Vráži u Berouna, odkud půjdete pěšky zhruba tři kilometry. Pojedete-li autem, můžete zaparkovat na parkovišti u silnice z Vráže na Lhotku. Odtud je to pěšky asi půl kilometru.

rozhledna lhotka
Z rozhledny se nabízí opravdu krásné výhledy. (foto: commons.wikimedia.org)

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Severovýchodně od Prahy najdete obec Ostrá, která skýtá úžasný výlet pro všechny milovníky přírody a českých tradic. V Centru řemesel a bylinné zahrady najdete středověké tržiště s hrnčíři, provazníky, mydláři, svíčkaři či papírníky, jejichž výrobky si můžete nejenom koupit, ale také se můžete podívat, jak se co vyrábí.

Ekologické zahrady nabízí pěstování rostlin bez použití jakýchkoliv chemikálií, v levandulovém poli zase najdou zalíbení všechny ženy, které na tuto fialovou aromatickou bylinku nedají dopustit. V areálu se pobaví i děti, jeho součástí je i přírodní bludiště a labyrint. Od května až do října ožívají bylinné zahrady hudbou a zpěvem, dobrým jídlem i pitím. 

Čertovy hlavy

Devět metrů vysoké skalní reliéfy zpodobňují obří čertovské hlavy, které u nás v Česku nemají obdoby. Jde o unikátní dílo sochaře Václava Levého, který je vytvořil ve čtyřicátých letech devatenáctého století. Nacházejí se nad obcí Želízy v okrese Mělník a každoročně lákají všechny, kdo si chtějí před tímto monumentálním dílem pořídit fotku a aspoň o kousek se přiblížit slavnému dílu, národnímu památníku Mount Rushmore poblíž města Keystone v Jižní Dakotě, jenž zobrazuje čtyři hlavy amerických prezidentů. 

čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

Zřícenina letohrádku Belveder u Kutné Hory

Málokdo o ní ví, proto se tu s ostatními výletníky rozhodně tlačit nebudete. Pokud ale rádi navštěvujete místa, která na vás dýchají dalekou minulostí, neměli byste tuto zříceninu minout. Letohrádek Belveder v Suchdole u Kutné Hory s kaplí sv. Jana Křtitele, byl vystavěn na konci sedmnáctého století na příkaz hraběte Šporka.

K TÉMATU  Tipy na rodinnou dovolenou v Chorvatsku

Na konci devatenáctého století ale letohrádek a kaple po zásahu bleskem vyhořely a nikdy neprošly rekonstrukcí. Dnes na jejich místě stojí jen majestátní obvodové zdi. Součástí areálu je rovněž rozhledna Vysoká. 

belveder
Zřícenina Belveder budí pozornost. (foto: 123RF)

Hrabalova stezka

Máte rádi české filmy a literaturu? Pak si rozhodně projděte nebo projeďte na kole patnáctikilometrovou stezku v Kersku u Sadské, která vás provede životem i dílem spisovatele Bohumila Hrabala. Tato trasa bude oblíbená mezi dosavadními výlety.

Díky stezce si připomenete všechna zákoutí z filmů Slavnosti sněženek a Postřižiny. Pouť začíná u proslulé Hájenky, která sice prošla mnohými obměnami, avšak na jejím menu stále najdete slavného kerského divočáka nebo Postřižinské pivo. Po cestě můžete navštívit i Hrabalovu chatu či Postřižinský pivovar.

Hrabalova stezka
Vydejte se po stopách slavného spisovatele. (Foto: commons.wikimedia.org)

Skryjská jezírka

Dvě malá jezírka poblíž obce Skryje leží 270 metrů nad mořem patří mezi krásné výlety. Každé měří zhruba třicet metrů a zabírá plochu okolo 150 m². Horní jezírko se nachází přímo pod Skryjským vodopádem, dolní najdete mezi stromy. Jak jezírka, tak i vodopád a jejich okolí je chráněnou přírodní památkou. Také se kolem nich nacházejí vzácné rostliny i živočišné druhy.

Budete-li mít jen trochu štěstí, narazíte na vydru, raka či ledňáčka. Jezírka s vodopádem i tamní přírodou vytvářejí úchvatné zákoutí, na které jen tak v českých končinách nenarazíte. 

skryjská jezírka výlety
Skryjská jezírka jsou doslova kouzelná. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, kam na výlet s dětmi, když je vše zavřeno

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?

Nepřehlédněte

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek