Domů » Životní styl » 10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách
Životní styl

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.

V prvním dílu se budeme věnovat Středočeskému kraji, který také ukrývá mnoho přírodních i architektonických krás. Nechte se inspirovat a naplánujte si výlety.

Dobřichovice

Patří mezi nejkrásnější obce i výlety ve Středočeském kraji. Dobřichovice leží jihozápadně od Prahy, pět kilometrů od obce Černošice. Rozprostírají se na obou březích řeky Berounky a v současné době se stávají nejen čím dál oblíbenějším cílem turistů, ale také těch, kteří hledají krásné bydlení v přírodě nedaleko hlavního města.

Dominantou Dobřichovic je původně renesanční zámek, jeho dnešní podoba však spadá do pozdně gotického stylu. Za návštěvu stojí i park Teyrovských s bohatou sochařskou výzdobou. Mezi nejcennější sochy patří například jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova či socha Husa kazatele. V současnosti je park sice velmi zanedbaný, ale obce plánuje ho v dohledných letech revitalizovat.

I přesto však doporučujeme park navštívit či přidat ho mezi výlety, které zde podniknete. Za aspoň krátkou zastávku stojí i samotných břeh Berounky, na kterém najdete nejen zmiňovaný zámek, ale také jez, který v létě slouží k rekreačním účelům. V obci najdete i skvělé hospůdky, kavárny a restaurace.

Dobřichovice
Dobřichovice nabízí například krásný zámek. (foto: commons.wikimedia.org)

Jeskyně Klemperka

Krásnou, avšak málo známou jeskyni Klemperku najdete na Kokořínsku, v Máchově kraji. Jde o uměle vytvořenou jeskyni v pískovci u vsi Truskavna. Váže se k ní pověst, že se zde v devatenáctém století skrýval loupežník Klemper, podle kterého je pojmenována, a který byl zabit sedláky z Vysoké.

Na jeskyni se ale nemusíte jen dívat, můžete do ní vylézt po žebříku či po vytesaných schodech. Tudy se dostanete do horní části jeskyně, z níž je možné sejít po schodech do dolní části. Výlet do jeskyně znamená malé dobrodružství pro dospělé i děti.

jeskyně klemperka
Jeskyně Klemperka rozhodně stojí za prozkoumání. (foto: commons.wikimedia.org)

Koupaliště Bělá pod Bezdězem

Zatoužíte-li jít se vykoupat nebo jen tak odpočívat u vody, doporučujeme navštívit okrajovou část města Bělá pod Bezdězem, kde se nachází koupaliště napájené vodou z Bělského potoka. Koupaliště funguje už od roku 1933 a měří sto dvanáct krát padesát pět metrů. Součástí koupaliště je i písčitá pláž se vzrostlými stromy, které poskytují příjemný úkryt před sluncem. Vyžití tu najdou i malé děti, součástí koupaliště je rovněž hřiště, dětské brouzdaliště, kuželky a stolní tenis.

Zámek Radíč

Na Příbramsku se nachází nádherný barokní zámek s arkádovým nádvořím, který uvnitř skrývá bohaté nástropní malby s mytologickými a starozákonními motivy. Konají se zde nejenom klasické prohlídky, ale rovněž i zážitkové, které nabízejí víc než jen obyčejný historický výklad.

Pro děti se konají speciální prohlídky, v rámci nichž se mohou na pár desítek minut proměnit v princeznu nebo rytíře. A když už na zámku budete, zajděte si i do kaple Navštívení Panny Marie spadající do sedmnáctého století nebo k pískovcovým sochám světců svatého Víta a svatého Jana Nepomuckého.

zámek radíč
Když milujete zámky. (Foto: commons.wikimedia.org)

Rozhledna Lhotka

Nad obcí Lhotka, přibližně pět kilometrů od Berouna, se tyčí telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, která patří mezi tamní architektonické skvosty a také mezi oblíbené výlety. Věž je vysoká čtyřicet pět metrů a ochoz s vyhlídkou je umístěný dvacet čtyři metrů nad zemí. Právě odtud máte ten nejkrásnější výhled na Beroun, Český Kras, Kladno, Brdy i celé Křivoklátsko.

Při dobré viditelnosti dohlédnete až na pražské letiště či do Českého středohoří. Na rozhlednu se dostanete z vlakové zastávky ve Vráži u Berouna, odkud půjdete pěšky zhruba tři kilometry. Pojedete-li autem, můžete zaparkovat na parkovišti u silnice z Vráže na Lhotku. Odtud je to pěšky asi půl kilometru.

rozhledna lhotka
Z rozhledny se nabízí opravdu krásné výhledy. (foto: commons.wikimedia.org)

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Severovýchodně od Prahy najdete obec Ostrá, která skýtá úžasný výlet pro všechny milovníky přírody a českých tradic. V Centru řemesel a bylinné zahrady najdete středověké tržiště s hrnčíři, provazníky, mydláři, svíčkaři či papírníky, jejichž výrobky si můžete nejenom koupit, ale také se můžete podívat, jak se co vyrábí.

Ekologické zahrady nabízí pěstování rostlin bez použití jakýchkoliv chemikálií, v levandulovém poli zase najdou zalíbení všechny ženy, které na tuto fialovou aromatickou bylinku nedají dopustit. V areálu se pobaví i děti, jeho součástí je i přírodní bludiště a labyrint. Od května až do října ožívají bylinné zahrady hudbou a zpěvem, dobrým jídlem i pitím. 

Čertovy hlavy

Devět metrů vysoké skalní reliéfy zpodobňují obří čertovské hlavy, které u nás v Česku nemají obdoby. Jde o unikátní dílo sochaře Václava Levého, který je vytvořil ve čtyřicátých letech devatenáctého století. Nacházejí se nad obcí Želízy v okrese Mělník a každoročně lákají všechny, kdo si chtějí před tímto monumentálním dílem pořídit fotku a aspoň o kousek se přiblížit slavnému dílu, národnímu památníku Mount Rushmore poblíž města Keystone v Jižní Dakotě, jenž zobrazuje čtyři hlavy amerických prezidentů. 

čertovy hlavy výlety
Čertovy hlavy se staly v posledních měsících hitem. (foto: 123RF)

Zřícenina letohrádku Belveder u Kutné Hory

Málokdo o ní ví, proto se tu s ostatními výletníky rozhodně tlačit nebudete. Pokud ale rádi navštěvujete místa, která na vás dýchají dalekou minulostí, neměli byste tuto zříceninu minout. Letohrádek Belveder v Suchdole u Kutné Hory s kaplí sv. Jana Křtitele, byl vystavěn na konci sedmnáctého století na příkaz hraběte Šporka.

Na konci devatenáctého století ale letohrádek a kaple po zásahu bleskem vyhořely a nikdy neprošly rekonstrukcí. Dnes na jejich místě stojí jen majestátní obvodové zdi. Součástí areálu je rovněž rozhledna Vysoká. 

belveder
Zřícenina Belveder budí pozornost. (foto: 123RF)

Hrabalova stezka

Máte rádi české filmy a literaturu? Pak si rozhodně projděte nebo projeďte na kole patnáctikilometrovou stezku v Kersku u Sadské, která vás provede životem i dílem spisovatele Bohumila Hrabala. Tato trasa bude oblíbená mezi dosavadními výlety.

Díky stezce si připomenete všechna zákoutí z filmů Slavnosti sněženek a Postřižiny. Pouť začíná u proslulé Hájenky, která sice prošla mnohými obměnami, avšak na jejím menu stále najdete slavného kerského divočáka nebo Postřižinské pivo. Po cestě můžete navštívit i Hrabalovu chatu či Postřižinský pivovar.

Hrabalova stezka
Vydejte se po stopách slavného spisovatele. (Foto: commons.wikimedia.org)

Skryjská jezírka

Dvě malá jezírka poblíž obce Skryje leží 270 metrů nad mořem patří mezi krásné výlety. Každé měří zhruba třicet metrů a zabírá plochu okolo 150 m². Horní jezírko se nachází přímo pod Skryjským vodopádem, dolní najdete mezi stromy. Jak jezírka, tak i vodopád a jejich okolí je chráněnou přírodní památkou. Také se kolem nich nacházejí vzácné rostliny i živočišné druhy.

Budete-li mít jen trochu štěstí, narazíte na vydru, raka či ledňáčka. Jezírka s vodopádem i tamní přírodou vytvářejí úchvatné zákoutí, na které jen tak v českých končinách nenarazíte. 

skryjská jezírka výlety
Skryjská jezírka jsou doslova kouzelná. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, kam na výlet s dětmi, když je vše zavřeno

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

Michaela Dočkalová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře