Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
tradice
Naše tradice a tradice ve světě stát od státu liší.

15. 12. 2022

Tradice a zvyky z různých koutů světa nám mohou přijít zvláštní a šílené, stejně tak ale mohou přijít naše tradice zvláštní ostatním na druhém konci světa. Například rozkrajování jablek může někomu připadat jako hloupost, smažená ryba při štědrovečerním pohoštění zase jako příliš těžké jídlo. Jak tedy vypadají svátky v jiných státech a kulturách?

Argentina a vánoční páv

V Argentině si potrpí na vánočním stolování v exteriéru. Zahradní sváteční stoly jsou bohatě zdobené, nejčastěji mezi dekoracemi najdete paví peří. To především proto, že jednou z nejčastějších pochoutek je pečený páv. Vedle něj je ale také oblíbená pečeně ze selete.

Havaj a Santa na člunu

Na Havaji neexistují žádné sáně, v nich bych Santa Claus na písku moc nepochodil. Na tento ostrov proto připlouvá na svém člunu. Vánoční svátky zde začínají především připlutím vánoční lodě, která veze velké množství dekorací a tradičních vánočních pokrmů. O Vánocích také na Havaji bývá pořízení akvária s ostencem běloskvrnným.

Santa
Na Havaji Santa sáně nepotřebuje.

Itálie slaví s čarodějnicí

V Itálii mají zajímavý zvyk spojený s čarodějnicí Befanou. Ta přichází o svátku Tří králů, přilétá komínem a přináší poslední dárek hodným dětem. Ty musí mít připravené ponožky u komína, jinak žádný dárek nedostanou.

Ve Venezuele bruslí do kostela

Zajímavostí na Venezuele je především doprava o Vánocích. Některé cesty v hlavním městě Caracas se dokonce uzavřou, aby mohli všichni obyvatelé proudit každé ráno až do Štědrého dne na bruslích do kostela na bohoslužbu.

V Rusku slaví Vánoce jinak a jindy

Pravoslavné Vánoce začínají až po Novém roce, přesně 6. a 7. ledna. Proto je náš klasický Štědrý den pro Rusy jen další běžný den. Děti dostávají dárky od Dědy Mráze 7. ledna. Ten dárky přiváží v sáních spolu se Sněhurkou.

K TÉMATU  Chcete ušetřit, a přitom si vybrat? Zkuste Yespojisteni.cz!

Ukrajina a pavouk

I na Ukrajině slaví Vánoce až 7. ledna. Hlavním symbolem jejich Vánoc je pavouk. Jeho spolu s pavučinami najdete ve vánočních dekoracích, a dokonce také jako ozdoby na vánočním stromku. Na Ukrajině totiž věří, že pavučina či pavouk na Štědrý den přináší velkou dávku štěstí do dalšího roku celé rodině.

Japonsko a KFC

Je to neuvěřitelné nebo možná skvělá marketingová kampaň, ale opravdu to tak je. Přímo na Štědrý den se v Japonsku podává smažené kuře z fastfoodu KFC. Už v roce 1974, kdy řetězec KFC přišel do Japonska, je tradičním vánočním pokrmem právě jejich smažené kuřecí menu.

V Dánsku lítají talíře

Severní země mají různé zvláštní tradice, které však mají svůj smysl. V Dánsku se chodí o silvestrovské noci do domů přátel natajno a rozbíjí se porcelánové nádobí. Čím víc rozbitého porcelánu ráno rodina najde, tím víc nadšení jsou. Věří totiž, že silvestrovské střepy přinesou celé rodině štěstí do nového roku.

Norsko se bojí čarodějnic

V Norsku se děti sice těší na dárky, ale také mají důvod k obavám. Na Štědrý den totiž vycházejí ze svých skrýší zlé čarodějnice, které se chtějí proletět. Proto se musí v každé domácnosti pečlivě schovat a zamknout všechna košťata, protože bez nich jsou tyhle holky s bradavicí nahrané.

Anglie a pudink přání

Na Vánoce si v Anglii našeho tradičního kapra rozhodně nedáte. Zato si pochutnáte na skvělém pečeném krocanovi, který je ochucený ořechovou nádivkou. Angličané se na štědrovečerním stole nenechají ochudit ani o typický sladký dezert. Na Štědrý den si totiž dopřávají vánoční pudink, do kterého každý člen domácnosti při míchání zašeptá svá přání.

pudink
V Anglii šeptají přání do pudinku.

Chtěli byste některý z těchto zvyků zavést i u nás?

K TÉMATU  10 tipů, jak zvládnout svůj první sólo trip. Respektujte kulturu a zjistěte si podfuky na turisty

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete zažít tradiční svatbu na Bali? Co byste měly vědět, než se tam pojedete vdát? Jaké jsou tam zvyky a proč se ženy unášely?

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
www.wanderlust.co.uk, www.thetravel.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek