Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
tradice
Naše tradice a tradice ve světě stát od státu liší.

15. 12. 2022

Tradice a zvyky z různých koutů světa nám mohou přijít zvláštní a šílené, stejně tak ale mohou přijít naše tradice zvláštní ostatním na druhém konci světa. Například rozkrajování jablek může někomu připadat jako hloupost, smažená ryba při štědrovečerním pohoštění zase jako příliš těžké jídlo. Jak tedy vypadají svátky v jiných státech a kulturách?

Argentina a vánoční páv

V Argentině si potrpí na vánočním stolování v exteriéru. Zahradní sváteční stoly jsou bohatě zdobené, nejčastěji mezi dekoracemi najdete paví peří. To především proto, že jednou z nejčastějších pochoutek je pečený páv. Vedle něj je ale také oblíbená pečeně ze selete.

Havaj a Santa na člunu

Na Havaji neexistují žádné sáně, v nich bych Santa Claus na písku moc nepochodil. Na tento ostrov proto připlouvá na svém člunu. Vánoční svátky zde začínají především připlutím vánoční lodě, která veze velké množství dekorací a tradičních vánočních pokrmů. O Vánocích také na Havaji bývá pořízení akvária s ostencem běloskvrnným.

Santa
Na Havaji Santa sáně nepotřebuje.

Itálie slaví s čarodějnicí

V Itálii mají zajímavý zvyk spojený s čarodějnicí Befanou. Ta přichází o svátku Tří králů, přilétá komínem a přináší poslední dárek hodným dětem. Ty musí mít připravené ponožky u komína, jinak žádný dárek nedostanou.

Ve Venezuele bruslí do kostela

Zajímavostí na Venezuele je především doprava o Vánocích. Některé cesty v hlavním městě Caracas se dokonce uzavřou, aby mohli všichni obyvatelé proudit každé ráno až do Štědrého dne na bruslích do kostela na bohoslužbu.

V Rusku slaví Vánoce jinak a jindy

Pravoslavné Vánoce začínají až po Novém roce, přesně 6. a 7. ledna. Proto je náš klasický Štědrý den pro Rusy jen další běžný den. Děti dostávají dárky od Dědy Mráze 7. ledna. Ten dárky přiváží v sáních spolu se Sněhurkou.

K TÉMATU  Silvestr slavíme všichni. Ale víte, kde a jaký má původ?

Ukrajina a pavouk

I na Ukrajině slaví Vánoce až 7. ledna. Hlavním symbolem jejich Vánoc je pavouk. Jeho spolu s pavučinami najdete ve vánočních dekoracích, a dokonce také jako ozdoby na vánočním stromku. Na Ukrajině totiž věří, že pavučina či pavouk na Štědrý den přináší velkou dávku štěstí do dalšího roku celé rodině.

Japonsko a KFC

Je to neuvěřitelné nebo možná skvělá marketingová kampaň, ale opravdu to tak je. Přímo na Štědrý den se v Japonsku podává smažené kuře z fastfoodu KFC. Už v roce 1974, kdy řetězec KFC přišel do Japonska, je tradičním vánočním pokrmem právě jejich smažené kuřecí menu.

V Dánsku lítají talíře

Severní země mají různé zvláštní tradice, které však mají svůj smysl. V Dánsku se chodí o silvestrovské noci do domů přátel natajno a rozbíjí se porcelánové nádobí. Čím víc rozbitého porcelánu ráno rodina najde, tím víc nadšení jsou. Věří totiž, že silvestrovské střepy přinesou celé rodině štěstí do nového roku.

Norsko se bojí čarodějnic

V Norsku se děti sice těší na dárky, ale také mají důvod k obavám. Na Štědrý den totiž vycházejí ze svých skrýší zlé čarodějnice, které se chtějí proletět. Proto se musí v každé domácnosti pečlivě schovat a zamknout všechna košťata, protože bez nich jsou tyhle holky s bradavicí nahrané.

Anglie a pudink přání

Na Vánoce si v Anglii našeho tradičního kapra rozhodně nedáte. Zato si pochutnáte na skvělém pečeném krocanovi, který je ochucený ořechovou nádivkou. Angličané se na štědrovečerním stole nenechají ochudit ani o typický sladký dezert. Na Štědrý den si totiž dopřávají vánoční pudink, do kterého každý člen domácnosti při míchání zašeptá svá přání.

pudink
V Anglii šeptají přání do pudinku.

Chtěli byste některý z těchto zvyků zavést i u nás?

K TÉMATU  Kdo je Pamela Reif? Německá Barbie, co vybudovala fitness impérium

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete zažít tradiční svatbu na Bali? Co byste měly vědět, než se tam pojedete vdát? Jaké jsou tam zvyky a proč se ženy unášely?

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
www.wanderlust.co.uk, www.thetravel.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek