Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
tradice
Naše tradice a tradice ve světě stát od státu liší.

15. 12. 2022

Tradice a zvyky z různých koutů světa nám mohou přijít zvláštní a šílené, stejně tak ale mohou přijít naše tradice zvláštní ostatním na druhém konci světa. Například rozkrajování jablek může někomu připadat jako hloupost, smažená ryba při štědrovečerním pohoštění zase jako příliš těžké jídlo. Jak tedy vypadají svátky v jiných státech a kulturách?

Argentina a vánoční páv

V Argentině si potrpí na vánočním stolování v exteriéru. Zahradní sváteční stoly jsou bohatě zdobené, nejčastěji mezi dekoracemi najdete paví peří. To především proto, že jednou z nejčastějších pochoutek je pečený páv. Vedle něj je ale také oblíbená pečeně ze selete.

Havaj a Santa na člunu

Na Havaji neexistují žádné sáně, v nich bych Santa Claus na písku moc nepochodil. Na tento ostrov proto připlouvá na svém člunu. Vánoční svátky zde začínají především připlutím vánoční lodě, která veze velké množství dekorací a tradičních vánočních pokrmů. O Vánocích také na Havaji bývá pořízení akvária s ostencem běloskvrnným.

Santa
Na Havaji Santa sáně nepotřebuje.

Itálie slaví s čarodějnicí

V Itálii mají zajímavý zvyk spojený s čarodějnicí Befanou. Ta přichází o svátku Tří králů, přilétá komínem a přináší poslední dárek hodným dětem. Ty musí mít připravené ponožky u komína, jinak žádný dárek nedostanou.

Ve Venezuele bruslí do kostela

Zajímavostí na Venezuele je především doprava o Vánocích. Některé cesty v hlavním městě Caracas se dokonce uzavřou, aby mohli všichni obyvatelé proudit každé ráno až do Štědrého dne na bruslích do kostela na bohoslužbu.

V Rusku slaví Vánoce jinak a jindy

Pravoslavné Vánoce začínají až po Novém roce, přesně 6. a 7. ledna. Proto je náš klasický Štědrý den pro Rusy jen další běžný den. Děti dostávají dárky od Dědy Mráze 7. ledna. Ten dárky přiváží v sáních spolu se Sněhurkou.

K TÉMATU  5 důvodů, proč je lepší vyrazit na dovolenou autem

Ukrajina a pavouk

I na Ukrajině slaví Vánoce až 7. ledna. Hlavním symbolem jejich Vánoc je pavouk. Jeho spolu s pavučinami najdete ve vánočních dekoracích, a dokonce také jako ozdoby na vánočním stromku. Na Ukrajině totiž věří, že pavučina či pavouk na Štědrý den přináší velkou dávku štěstí do dalšího roku celé rodině.

Japonsko a KFC

Je to neuvěřitelné nebo možná skvělá marketingová kampaň, ale opravdu to tak je. Přímo na Štědrý den se v Japonsku podává smažené kuře z fastfoodu KFC. Už v roce 1974, kdy řetězec KFC přišel do Japonska, je tradičním vánočním pokrmem právě jejich smažené kuřecí menu.

V Dánsku lítají talíře

Severní země mají různé zvláštní tradice, které však mají svůj smysl. V Dánsku se chodí o silvestrovské noci do domů přátel natajno a rozbíjí se porcelánové nádobí. Čím víc rozbitého porcelánu ráno rodina najde, tím víc nadšení jsou. Věří totiž, že silvestrovské střepy přinesou celé rodině štěstí do nového roku.

Norsko se bojí čarodějnic

V Norsku se děti sice těší na dárky, ale také mají důvod k obavám. Na Štědrý den totiž vycházejí ze svých skrýší zlé čarodějnice, které se chtějí proletět. Proto se musí v každé domácnosti pečlivě schovat a zamknout všechna košťata, protože bez nich jsou tyhle holky s bradavicí nahrané.

Anglie a pudink přání

Na Vánoce si v Anglii našeho tradičního kapra rozhodně nedáte. Zato si pochutnáte na skvělém pečeném krocanovi, který je ochucený ořechovou nádivkou. Angličané se na štědrovečerním stole nenechají ochudit ani o typický sladký dezert. Na Štědrý den si totiž dopřávají vánoční pudink, do kterého každý člen domácnosti při míchání zašeptá svá přání.

pudink
V Anglii šeptají přání do pudinku.

Chtěli byste některý z těchto zvyků zavést i u nás?

K TÉMATU  Jak začít se surfováním, i když nebydlíte u moře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete zažít tradiční svatbu na Bali? Co byste měly vědět, než se tam pojedete vdát? Jaké jsou tam zvyky a proč se ženy unášely?

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
www.wanderlust.co.uk, www.thetravel.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na sobotu i neděli. Úklid je sice potřeba, ale neberte ho tak vážně a hlavně relaxujte. O tom je přece víkend! Co je možné očekávat a čemu se raději vyhnout?
První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!

Výběr článků

V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?

Nepřehlédněte

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek