Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
koitofobie
Koitofobie není jen obyčejné znechucení, je to silná panika ze sexuálního aktu.

11. 05. 2022

Už jste někdy slyšeli termín koitofobie? Nejspíš ne a pro mnoho lidí bude tento pojem jednou velkou neznámou. Většina z nás si zřejmě neumí představit, že by si měla dobrovolně odpírat sex, natož z něho mít fobii. Lidé, kteří trpí koitofobií, si zase neumí představit, že by se mu měli oddávat dobrovolně, natož si ho užívat.

Jsou to dvě strany mince, dva různé světy, které pro sebe nenachází pochopení. Věc, která někomu přijde naprosto normální, se jinému zcela příčí.

Co je to koitofobie?

Pojem koitofobie lze popsat jako abnormální a přetrvávající strach ze sexuálního styku. Lidé trpící koitofobií zažívají nepřiměřenou úzkost , protože jsou přesvědčeni o tom, že při pohlavním styku nějakým způsobem selhávají. Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá „genofobie“ či „erotofobie“. Je to už víc než pouhá nechuť nebo odpor.

koitofobie
Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá genofobie či erotofobie.

Je to dokonce stav, který může způsobit intenzivní strach nebo paniku při pokusu o sexuální intimitu. U některých lidí může tyto pocity vyvolat i pouhé pomyšlení na milování.

Jak se projevuje?

Ještě před chvílí jste možná ani nevěděli, že nějaká fobie ze sexu vůbec existuje, natož abyste věděli, jak se projevuje. Koitofobie zahrnuje výraznější reakci, než že se vám prostě něco nelíbí nebo se něčeho bojíte. Strach ze sexu zahrnuje silný strach nebo úzkost. Způsobuje fyzické a psychické reakce, které obvykle narušují normální fungování.

Mezi typické příznaky patří:

  • okamžitý pocit strachu, úzkosti a paniky
  • vyhýbání se situaci, která vyvolává reakci strachu
  • pochopení, že strach je extrémní, ale zároveň neschopnost jej minimalizovat
  • nevolnost, závratě, potíže s dýcháním, bušení srdce nebo pocení

Ke koitofobii se mohou pojit další fobie

Existují další fobie související s genofobií, které se mohou objevit současně. Pokud jedinec trpí vícero fobiemi naráz, může u něho docházet k o dost silnějším reakcím a příznakům. Koitofobie se bohužel velmi často objevuje také s:

  • heterofobií čili strachem z opačného pohlaví
  • gymnofobií neboli strachem z nahoty
  • nosofobií čili strachem z onemocnění nebo přenosu virů
  • haphefobií neboli strachem z doteku
  • tokofobií čili strachem z těhotenství
K TÉMATUI vy můžete snížit napětí!

Osoba může mít také obecný strach nebo úzkost z toho, že bude emocionálně blízko s jinou osobou. 

Proč fobie z milování vzniká?

To se bohužel dost přesně neví. Není vždy jasné, co způsobuje fobie, dokonce ani specifické fobie. U každého to může být něco jiného. Zatímco u někoho je důvod viditelný, u jiného se často musí pátrat po příčině, která strach ze sexu vyvolává.

násilí
Sexuální zneužívání nebo znásilnění je jednou z nejčastějších příčin negativního přístupu k intimitě.

Pokud existuje konkrétní zdroj, je důležité ho nejprve léčit. Různé příčiny koitofobie mohou zahrnovat fyzické nebo emocionální problémy.

Znásilnění a zneužívání

Sexuální zneužívání může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu neboli PTSD. Tato zkušenost může ovlivnit způsob, jakým vnímáte intimitu nebo sex. Může také ovlivnit sexuální funkce. I když ne u každého, kdo zažil zneužívání nebo znásilnění, se rozvine PTSD nebo strach ze sexu či intimity, tyto věci mohou být součástí strachu.

Strach z podání nízkého sexuálního výkonu

Někteří lidé jsou nervózní z toho, zda jsou v posteli „dobří“. To může způsobit intenzivní psychické nepohodlí, což je vede k tomu, že se ze strachu ze zesměšnění nebo špatného výkonu úplně vyhýbají sexuální intimitě.

Vaginismus

Vaginismus je stav, kdy se svaly pochvy nedobrovolně sevřou při pokusu o vaginální průnik. To může způsobit bolest nebo dokonce znemožnit pohlavní styk. Vaginismus však může překážet také při zavádění tamponu. Není divu, že taková silná a konzistentní bolest dovede člověka ke strachu ze sexuální intimity.

Tělesný stud a dysmorfie

Stydět se za své tělo může negativně ovlivnit sexuální uspokojení a způsobit úzkost. Někteří jedinci s těžkým tělesným studem nebo dysmorfií, což je stav, kdy na své tělo pohlížíte jako na vadné, ačkoli pro jiné lidi vypadá normálně, se mohou sexuální intimitě vyhýbat nebo se jí úplně obávat kvůli nedostatku potěšení a intenzivního studu, který jim přináší.

K TÉMATURecepty ze šeříku: hitem letošní sezóny je šeříkový sirup. Přidáváme i další skvělé recepty z redakce

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek