Sobota , 26. 11. 2022

Artur

Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
koitofobie
Koitofobie není jen obyčejné znechucení, je to silná panika ze sexuálního aktu.

11. 05. 2022

Už jste někdy slyšeli termín koitofobie? Nejspíš ne a pro mnoho lidí bude tento pojem jednou velkou neznámou. Většina z nás si zřejmě neumí představit, že by si měla dobrovolně odpírat sex, natož z něho mít fobii. Lidé, kteří trpí koitofobií, si zase neumí představit, že by se mu měli oddávat dobrovolně, natož si ho užívat.

Jsou to dvě strany mince, dva různé světy, které pro sebe nenachází pochopení. Věc, která někomu přijde naprosto normální, se jinému zcela příčí.

Co je to koitofobie?

Pojem koitofobie lze popsat jako abnormální a přetrvávající strach ze sexuálního styku. Lidé trpící koitofobií zažívají nepřiměřenou úzkost , protože jsou přesvědčeni o tom, že při pohlavním styku nějakým způsobem selhávají. Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá „genofobie“ či „erotofobie“. Je to už víc než pouhá nechuť nebo odpor.

koitofobie
Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá genofobie či erotofobie.

Je to dokonce stav, který může způsobit intenzivní strach nebo paniku při pokusu o sexuální intimitu. U některých lidí může tyto pocity vyvolat i pouhé pomyšlení na milování.

Jak se projevuje?

Ještě před chvílí jste možná ani nevěděli, že nějaká fobie ze sexu vůbec existuje, natož abyste věděli, jak se projevuje. Koitofobie zahrnuje výraznější reakci, než že se vám prostě něco nelíbí nebo se něčeho bojíte. Strach ze sexu zahrnuje silný strach nebo úzkost. Způsobuje fyzické a psychické reakce, které obvykle narušují normální fungování.

Mezi typické příznaky patří:

  • okamžitý pocit strachu, úzkosti a paniky
  • vyhýbání se situaci, která vyvolává reakci strachu
  • pochopení, že strach je extrémní, ale zároveň neschopnost jej minimalizovat
  • nevolnost, závratě, potíže s dýcháním, bušení srdce nebo pocení

Ke koitofobii se mohou pojit další fobie

Existují další fobie související s genofobií, které se mohou objevit současně. Pokud jedinec trpí vícero fobiemi naráz, může u něho docházet k o dost silnějším reakcím a příznakům. Koitofobie se bohužel velmi často objevuje také s:

  • heterofobií čili strachem z opačného pohlaví
  • gymnofobií neboli strachem z nahoty
  • nosofobií čili strachem z onemocnění nebo přenosu virů
  • haphefobií neboli strachem z doteku
  • tokofobií čili strachem z těhotenství
K TÉMATU  Jak zhubnout v obličeji? Zdravě spěte a upravte jídelníček

Osoba může mít také obecný strach nebo úzkost z toho, že bude emocionálně blízko s jinou osobou. 

Proč fobie z milování vzniká?

To se bohužel dost přesně neví. Není vždy jasné, co způsobuje fobie, dokonce ani specifické fobie. U každého to může být něco jiného. Zatímco u někoho je důvod viditelný, u jiného se často musí pátrat po příčině, která strach ze sexu vyvolává.

násilí
Sexuální zneužívání nebo znásilnění je jednou z nejčastějších příčin negativního přístupu k intimitě.

Pokud existuje konkrétní zdroj, je důležité ho nejprve léčit. Různé příčiny koitofobie mohou zahrnovat fyzické nebo emocionální problémy.

Znásilnění a zneužívání

Sexuální zneužívání může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu neboli PTSD. Tato zkušenost může ovlivnit způsob, jakým vnímáte intimitu nebo sex. Může také ovlivnit sexuální funkce. I když ne u každého, kdo zažil zneužívání nebo znásilnění, se rozvine PTSD nebo strach ze sexu či intimity, tyto věci mohou být součástí strachu.

Strach z podání nízkého sexuálního výkonu

Někteří lidé jsou nervózní z toho, zda jsou v posteli „dobří“. To může způsobit intenzivní psychické nepohodlí, což je vede k tomu, že se ze strachu ze zesměšnění nebo špatného výkonu úplně vyhýbají sexuální intimitě.

Vaginismus

Vaginismus je stav, kdy se svaly pochvy nedobrovolně sevřou při pokusu o vaginální průnik. To může způsobit bolest nebo dokonce znemožnit pohlavní styk. Vaginismus však může překážet také při zavádění tamponu. Není divu, že taková silná a konzistentní bolest dovede člověka ke strachu ze sexuální intimity.

Tělesný stud a dysmorfie

Stydět se za své tělo může negativně ovlivnit sexuální uspokojení a způsobit úzkost. Někteří jedinci s těžkým tělesným studem nebo dysmorfií, což je stav, kdy na své tělo pohlížíte jako na vadné, ačkoli pro jiné lidi vypadá normálně, se mohou sexuální intimitě vyhýbat nebo se jí úplně obávat kvůli nedostatku potěšení a intenzivního studu, který jim přináší.

K TÉMATU  Berete se z lásky, ale co potom? Existuje zaručený recept, jak prožít šťastné manželství? Nějaké tipy bychom měli!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?

Nepřehlédněte

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek