Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
koitofobie
Koitofobie není jen obyčejné znechucení, je to silná panika ze sexuálního aktu.

11. 05. 2022

Už jste někdy slyšeli termín koitofobie? Nejspíš ne a pro mnoho lidí bude tento pojem jednou velkou neznámou. Většina z nás si zřejmě neumí představit, že by si měla dobrovolně odpírat sex, natož z něho mít fobii. Lidé, kteří trpí koitofobií, si zase neumí představit, že by se mu měli oddávat dobrovolně, natož si ho užívat.

Jsou to dvě strany mince, dva různé světy, které pro sebe nenachází pochopení. Věc, která někomu přijde naprosto normální, se jinému zcela příčí.

Co je to koitofobie?

Pojem koitofobie lze popsat jako abnormální a přetrvávající strach ze sexuálního styku. Lidé trpící koitofobií zažívají nepřiměřenou úzkost , protože jsou přesvědčeni o tom, že při pohlavním styku nějakým způsobem selhávají. Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá „genofobie“ či „erotofobie“. Je to už víc než pouhá nechuť nebo odpor.

koitofobie
Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá genofobie či erotofobie.

Je to dokonce stav, který může způsobit intenzivní strach nebo paniku při pokusu o sexuální intimitu. U některých lidí může tyto pocity vyvolat i pouhé pomyšlení na milování.

Jak se projevuje?

Ještě před chvílí jste možná ani nevěděli, že nějaká fobie ze sexu vůbec existuje, natož abyste věděli, jak se projevuje. Koitofobie zahrnuje výraznější reakci, než že se vám prostě něco nelíbí nebo se něčeho bojíte. Strach ze sexu zahrnuje silný strach nebo úzkost. Způsobuje fyzické a psychické reakce, které obvykle narušují normální fungování.

Mezi typické příznaky patří:

  • okamžitý pocit strachu, úzkosti a paniky
  • vyhýbání se situaci, která vyvolává reakci strachu
  • pochopení, že strach je extrémní, ale zároveň neschopnost jej minimalizovat
  • nevolnost, závratě, potíže s dýcháním, bušení srdce nebo pocení

Ke koitofobii se mohou pojit další fobie

Existují další fobie související s genofobií, které se mohou objevit současně. Pokud jedinec trpí vícero fobiemi naráz, může u něho docházet k o dost silnějším reakcím a příznakům. Koitofobie se bohužel velmi často objevuje také s:

  • heterofobií čili strachem z opačného pohlaví
  • gymnofobií neboli strachem z nahoty
  • nosofobií čili strachem z onemocnění nebo přenosu virů
  • haphefobií neboli strachem z doteku
  • tokofobií čili strachem z těhotenství
K TÉMATU  Dva nejčastější důvody k nevěře? Odborníci mají jasno: na vině rozhodně není jen kolabující vášeň!

Osoba může mít také obecný strach nebo úzkost z toho, že bude emocionálně blízko s jinou osobou. 

Proč fobie z milování vzniká?

To se bohužel dost přesně neví. Není vždy jasné, co způsobuje fobie, dokonce ani specifické fobie. U každého to může být něco jiného. Zatímco u někoho je důvod viditelný, u jiného se často musí pátrat po příčině, která strach ze sexu vyvolává.

násilí
Sexuální zneužívání nebo znásilnění je jednou z nejčastějších příčin negativního přístupu k intimitě.

Pokud existuje konkrétní zdroj, je důležité ho nejprve léčit. Různé příčiny koitofobie mohou zahrnovat fyzické nebo emocionální problémy.

Znásilnění a zneužívání

Sexuální zneužívání může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu neboli PTSD. Tato zkušenost může ovlivnit způsob, jakým vnímáte intimitu nebo sex. Může také ovlivnit sexuální funkce. I když ne u každého, kdo zažil zneužívání nebo znásilnění, se rozvine PTSD nebo strach ze sexu či intimity, tyto věci mohou být součástí strachu.

Strach z podání nízkého sexuálního výkonu

Někteří lidé jsou nervózní z toho, zda jsou v posteli „dobří“. To může způsobit intenzivní psychické nepohodlí, což je vede k tomu, že se ze strachu ze zesměšnění nebo špatného výkonu úplně vyhýbají sexuální intimitě.

Vaginismus

Vaginismus je stav, kdy se svaly pochvy nedobrovolně sevřou při pokusu o vaginální průnik. To může způsobit bolest nebo dokonce znemožnit pohlavní styk. Vaginismus však může překážet také při zavádění tamponu. Není divu, že taková silná a konzistentní bolest dovede člověka ke strachu ze sexuální intimity.

Tělesný stud a dysmorfie

Stydět se za své tělo může negativně ovlivnit sexuální uspokojení a způsobit úzkost. Někteří jedinci s těžkým tělesným studem nebo dysmorfií, což je stav, kdy na své tělo pohlížíte jako na vadné, ačkoli pro jiné lidi vypadá normálně, se mohou sexuální intimitě vyhýbat nebo se jí úplně obávat kvůli nedostatku potěšení a intenzivního studu, který jim přináší.

K TÉMATU  Organizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Řada lidí interiér svého domu v průběhu života změní, zrekonstruuje, aby byl hezčí a modernější. O každém to ale neplatí.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
S blížící se plavkovou sezónou začíná mnoho z nás přemýšlet o tom, jak své tělo dostat zpátky do formy. Někdy tak neodoláme a zkoušíme různé zázračné diety, které slibují rychlý úbytek váhy.
Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.

Výběr článků

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.

Nepřehlédněte

Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek