Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Manželství pro všechny: Kde je problém a co opravdu znamená registrované partnerství?

Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.
manželství pro všechny
Proč bychom i nadále měli trestat lidi za to, že milují někoho jiného?

26. 08. 2022

26. 08. 2022

Sněmovna nechce nechat projít zákon známý jako „manželství pro všechny“, tedy možnost svatby párů stejného pohlaví. Proč je pro gaye a lesby tak důležité vstoupit do manželského svazku? A pomůže uzákonění manželství pro všechny zvýšit kvalitu života mladých lidí? Nejen na to se teď zblízka podíváme.

Homosexualita není nemoc či volba

Jakožto občané České republiky žijící v 21. století musíme chápat, ať se nám to líbí nebo ne, že homosexualita je fakt, nikoliv módní výstřelek. Žádný člověk nemá možnost vybrat si, kdo ho přitahuje. Už se tak narodí. Láska nevzniká jen souhrou dvou duší, například vůně partnera je zásadním faktorem pro výběr protějšku, nejenom u zvířat. Argument, že homosexualita se dá zapřít, berme jako dávno zkamenělý.

Registrované partnerství vs. manželství

Gayové a lesby můžou svou lásku stvrdit obřadem, který nazýváme registrovaným partnerstvím. Tématem nezaujatý člověk se domnívá, že registrované partnerství je „něco podobného jako manželství”. Není tomu tak, nenechte se ošálit touto mylnou interpretací!

Jaká práva mají registrovaní partneři?

Ceremonie je vedená matrikářem na jednom z 14 matričních úřadů, zatímco dva lidé různého pohlaví mají možnost uzavřít sňatek před jedním z více než 6000 matričních úřadů či před jednou z 21 církví. Obřad se může konat i na jiném místě než je místo bydliště jednoho z páru, avšak za provozní poplatek, to je totožné jak u manželství (platí však poplatek správní), tak i u registrovaného partnerství. Ve třech krajích tuto možnost ale příslušníci LGBTQ nemají (Královéhradecky, Olomoucký, Ústecký). Během obřadu není povolený žádný náboženský obsah.

svatba
Gayové a lesby nemohou uzavřít sňatek za stejných podmínek.

Z výzkumu veřejného ochránce práv 2016 vyplývá, že pouze na 8 z 14 matričních úřadů lze ustanovit pro uzavření registrovaného partnerství stejné podmínky, např. čas a místo konání, jako pro uzavření manželství. V ČR je registrace partnerů možná od roku 2006, avšak od té doby nevidíme žádnou progresi.

K TÉMATU  Velikonoce se blíží! Inspirujte se chytrými nápady na velikonoční vajíčka. Zkuste jednoduché i netradiční způsoby zdobení!

Samotný sňatek mohou uzavřít pouze osoby starší 18 let. Neexistuje žádná výjimka, nemohou se tak vzít dvě osoby stejného pohlaví ve věku 16 let se souhlasem soudu jako ostatní hetero páry. To však není ten zásadní nedostatek, za který by homosexuálové bojovali.

Pro registrované partnery neexistuje právo společného vlastnictví, na rozdíl od manželských párů. Manželé automaticky po uzavření manželství nabývají společného majetku, jestliže se nedomluvili jiným způsobem. Společně získávají movitý i nemovitý majetek a taktéž společně odpovídají za dluhy vzniklé za dobu manželského svazku. Po registraci vzniká pouze spoluvlastnický vztah. Když se manželé rozhodnou rozvést, jejich společně nabytý majetek je dělen jasně danými pravidly, pro homosexuály taková pravidla neexistují.

Manželství chrání oba účastníky vztahu i po úmrtí jednoho z nich. Pozůstalým je přidělený důchod, tedy vdovský důchod pro truchlícího partnera, a sirotčí důchod pro děti zemřelého. Děti registrovaných partnerů mají právo na sirotčí důchod pouze tehdy, když byl zesnulý biologickým rodičem sirotka.

Mají-li registrovaní partneři děti, nejsou jejich společné. Právně je tedy rodičem jen biologický otec či matka. V tomto pojetí se práva a povinnosti k dítěti vztahují jen na jednoho. V České republice není možná adopce dětí stejnopohlavními páry.

rodina
K homosexuálním rodinám rovněž přistupujeme jinak.

Zrušení registrovaných partnerů probíhá o mnoho jednodušeji, jelikož je nepojí žádný společný majetek ani žádní společní potomci. Soud tedy nemusí složitě přezkoumávat detaily a při žádosti obou partnerů bezproblémově zruší registrované partnerství.

Veřejná debata

Kdybyste přišli do Poslanecké sněmovny a zeptali se zástupců lidu na manželství pro všechny, byli byste jistě překvapení, jak široké spektrum názorů zde na toto téma koluje. Většina stran, které by měly moc skutečně něco změnit, zastává názor, že manželství je přece už z jazykového hlediska záležitost muže a ženy. Omezených práv registrovaných partnerů jsou si sice vědomi a rádi by je napřímili, ale název nehodlají změnit. Všechna tato fakta proto v homosexuálních párech poměrně právem vyvolávají pocit diskriminace.

K TÉMATU  Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Manželství – svazek muže a ženy

Ve společnosti bychom měli mít my všichni právo na rovné zacházení, to vyplývá z Listiny základních práv a svobod. Jestliže pouze terminologie slov nás okrádá o práva se slovem spojená, je to smutné. Možná si říkáte, že na názvu nezáleží, a možná máte pravdu, avšak proč by měl být název jiný, když podstata je totožná? Nechceme-li tím naznačit, že ti, jež jsou ohraničení jiným označením, jsou odlišní. Přitom se přece jedná o občana, jako kteréhokoliv jiného. Nemusí být výjimkou, může být součástí společnosti.

pride
Veřejnost ve většině souhlasí, naši poslanci ne.

Kolik z nás říká ANO manželství pro všechny?

Věřejnost je jasně na straně LGBTQ komunity, 67 % podporuje změnu legislativy.

Kolik poslanců je pro manželství pro všechny?

Cca 47 poslanců z 200 je jednoznačně pro schválení návrhu manželství pro všechny, to dělá 28,5 %.

Pozadu i v Evropě

Na západ i severně od naší republiky je manželství pro všechny schváleno. Jedná se například o Německo, Francii, Španělsko nebo Portugalsko. My se spíš řadíme k východnímu, více umírněnému, tradičnímu bloku státu, který o manželství pro všechny občany stále pouze hovoří. Kdy poskytneme gayům a lesbám stejná práva pro stabilní partnerský svazek, není známo.

rodina
Milující rodiče by měli být základ.

Rozuzlení problému

V demokratické zemi není nikdo nucen homosexuální svazky podporovat, ale taky ne striktně omezovat. Každý může mít svůj názor, ale slušně vyjádřený má větší váhu. Zdali jste přesvědčili sami sebe o tom, že byste byli rádi, kdyby láska své hranice neměla, dejte svůj názor najevo poslancům, které jste volili. Společně jsme hlasitější!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slavní gayové, kteří jsou opravdoví krasavci! Kdo nás oslovil nejvíce?

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Zdroje článku:
jsmefer.cz, aktualnecz, mvcr.cz, amnesty.cz, Výzkum veřejného ochránce práv
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
Prostě jste to přehnala se sluníčkem. Samozřejmě neplánovaně. Voda šplouchala a vy jste usnula na lehátku a teď je vaše pleť totálně zrudlá a spálená. Jak jí pomoci? Jestliže nemáte po ruce speciální poopalovací péči, zkuste domácí zdroje.
Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!

Výběr článků

Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.

Nepřehlédněte

V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek