Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Manželství pro všechny: Kde je problém a co opravdu znamená registrované partnerství?

Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.
manželství pro všechny
Proč bychom i nadále měli trestat lidi za to, že milují někoho jiného?

26. 08. 2022

26. 08. 2022

Sněmovna nechce nechat projít zákon známý jako „manželství pro všechny“, tedy možnost svatby párů stejného pohlaví. Proč je pro gaye a lesby tak důležité vstoupit do manželského svazku? A pomůže uzákonění manželství pro všechny zvýšit kvalitu života mladých lidí? Nejen na to se teď zblízka podíváme.

Homosexualita není nemoc či volba

Jakožto občané České republiky žijící v 21. století musíme chápat, ať se nám to líbí nebo ne, že homosexualita je fakt, nikoliv módní výstřelek. Žádný člověk nemá možnost vybrat si, kdo ho přitahuje. Už se tak narodí. Láska nevzniká jen souhrou dvou duší, například vůně partnera je zásadním faktorem pro výběr protějšku, nejenom u zvířat. Argument, že homosexualita se dá zapřít, berme jako dávno zkamenělý.

Registrované partnerství vs. manželství

Gayové a lesby můžou svou lásku stvrdit obřadem, který nazýváme registrovaným partnerstvím. Tématem nezaujatý člověk se domnívá, že registrované partnerství je „něco podobného jako manželství“. Není tomu tak, nenechte se ošálit touto mylnou interpretací!

Jaká práva mají registrovaní partneři?

Ceremonie je vedená matrikářem na jednom z 14 matričních úřadů, zatímco dva lidé různého pohlaví mají možnost uzavřít sňatek před jedním z více než 6000 matričních úřadů či před jednou z 21 církví. Obřad se může konat i na jiném místě než je místo bydliště jednoho z páru, avšak za provozní poplatek, to je totožné jak u manželství (platí však poplatek správní), tak i u registrovaného partnerství. Ve třech krajích tuto možnost ale příslušníci LGBTQ nemají (Královéhradecky, Olomoucký, Ústecký). Během obřadu není povolený žádný náboženský obsah.

svatba
Gayové a lesby nemohou uzavřít sňatek za stejných podmínek.

Z výzkumu veřejného ochránce práv 2016 vyplývá, že pouze na 8 z 14 matričních úřadů lze ustanovit pro uzavření registrovaného partnerství stejné podmínky, např. čas a místo konání, jako pro uzavření manželství. V ČR je registrace partnerů možná od roku 2006, avšak od té doby nevidíme žádnou progresi.

K TÉMATU  Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Samotný sňatek mohou uzavřít pouze osoby starší 18 let. Neexistuje žádná výjimka, nemohou se tak vzít dvě osoby stejného pohlaví ve věku 16 let se souhlasem soudu jako ostatní hetero páry. To však není ten zásadní nedostatek, za který by homosexuálové bojovali.

Pro registrované partnery neexistuje právo společného vlastnictví, na rozdíl od manželských párů. Manželé automaticky po uzavření manželství nabývají společného majetku, jestliže se nedomluvili jiným způsobem. Společně získávají movitý i nemovitý majetek a taktéž společně odpovídají za dluhy vzniklé za dobu manželského svazku. Po registraci vzniká pouze spoluvlastnický vztah. Když se manželé rozhodnou rozvést, jejich společně nabytý majetek je dělen jasně danými pravidly, pro homosexuály taková pravidla neexistují.

Manželství chrání oba účastníky vztahu i po úmrtí jednoho z nich. Pozůstalým je přidělený důchod, tedy vdovský důchod pro truchlícího partnera, a sirotčí důchod pro děti zemřelého. Děti registrovaných partnerů mají právo na sirotčí důchod pouze tehdy, když byl zesnulý biologickým rodičem sirotka.

Mají-li registrovaní partneři děti, nejsou jejich společné. Právně je tedy rodičem jen biologický otec či matka. V tomto pojetí se práva a povinnosti k dítěti vztahují jen na jednoho. V České republice není možná adopce dětí stejnopohlavními páry.

rodina
K homosexuálním rodinám rovněž přistupujeme jinak.

Zrušení registrovaných partnerů probíhá o mnoho jednodušeji, jelikož je nepojí žádný společný majetek ani žádní společní potomci. Soud tedy nemusí složitě přezkoumávat detaily a při žádosti obou partnerů bezproblémově zruší registrované partnerství.

Veřejná debata

Kdybyste přišli do Poslanecké sněmovny a zeptali se zástupců lidu na manželství pro všechny, byli byste jistě překvapení, jak široké spektrum názorů zde na toto téma koluje. Většina stran, které by měly moc skutečně něco změnit, zastává názor, že manželství je přece už z jazykového hlediska záležitost muže a ženy. Omezených práv registrovaných partnerů jsou si sice vědomi a rádi by je napřímili, ale název nehodlají změnit. Všechna tato fakta proto v homosexuálních párech poměrně právem vyvolávají pocit diskriminace.

K TÉMATU  Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Manželství – svazek muže a ženy

Ve společnosti bychom měli mít my všichni právo na rovné zacházení, to vyplývá z Listiny základních práv a svobod. Jestliže pouze terminologie slov nás okrádá o práva se slovem spojená, je to smutné. Možná si říkáte, že na názvu nezáleží, a možná máte pravdu, avšak proč by měl být název jiný, když podstata je totožná? Nechceme-li tím naznačit, že ti, jež jsou ohraničení jiným označením, jsou odlišní. Přitom se přece jedná o občana, jako kteréhokoliv jiného. Nemusí být výjimkou, může být součástí společnosti.

pride
Veřejnost ve většině souhlasí, naši poslanci ne.

Kolik z nás říká ANO manželství pro všechny?

Věřejnost je jasně na straně LGBTQ komunity, 67 % podporuje změnu legislativy.

Kolik poslanců je pro manželství pro všechny?

Cca 47 poslanců z 200 je jednoznačně pro schválení návrhu manželství pro všechny, to dělá 28,5 %.

Pozadu i v Evropě

Na západ i severně od naší republiky je manželství pro všechny schváleno. Jedná se například o Německo, Francii, Španělsko nebo Portugalsko. My se spíš řadíme k východnímu, více umírněnému, tradičnímu bloku státu, který o manželství pro všechny občany stále pouze hovoří. Kdy poskytneme gayům a lesbám stejná práva pro stabilní partnerský svazek, není známo.

rodina
Milující rodiče by měli být základ.

Rozuzlení problému

V demokratické zemi není nikdo nucen homosexuální svazky podporovat, ale taky ne striktně omezovat. Každý může mít svůj názor, ale slušně vyjádřený má větší váhu. Zdali jste přesvědčili sami sebe o tom, že byste byli rádi, kdyby láska své hranice neměla, dejte svůj názor najevo poslancům, které jste volili. Společně jsme hlasitější!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slavní gayové, kteří jsou opravdoví krasavci! Kdo nás oslovil nejvíce?

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Zdroje článku:
jsmefer.cz, aktualnecz, mvcr.cz, amnesty.cz, Výzkum veřejného ochránce práv
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.

Nepřehlédněte

Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek