Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Manželství pro všechny: Kde je problém a co opravdu znamená registrované partnerství?

Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.
manželství pro všechny
Proč bychom i nadále měli trestat lidi za to, že milují někoho jiného?

26. 08. 2022

26. 08. 2022

Sněmovna nechce nechat projít zákon známý jako „manželství pro všechny“, tedy možnost svatby párů stejného pohlaví. Proč je pro gaye a lesby tak důležité vstoupit do manželského svazku? A pomůže uzákonění manželství pro všechny zvýšit kvalitu života mladých lidí? Nejen na to se teď zblízka podíváme.

Homosexualita není nemoc či volba

Jakožto občané České republiky žijící v 21. století musíme chápat, ať se nám to líbí nebo ne, že homosexualita je fakt, nikoliv módní výstřelek. Žádný člověk nemá možnost vybrat si, kdo ho přitahuje. Už se tak narodí. Láska nevzniká jen souhrou dvou duší, například vůně partnera je zásadním faktorem pro výběr protějšku, nejenom u zvířat. Argument, že homosexualita se dá zapřít, berme jako dávno zkamenělý.

Registrované partnerství vs. manželství

Gayové a lesby můžou svou lásku stvrdit obřadem, který nazýváme registrovaným partnerstvím. Tématem nezaujatý člověk se domnívá, že registrované partnerství je „něco podobného jako manželství”. Není tomu tak, nenechte se ošálit touto mylnou interpretací!

Jaká práva mají registrovaní partneři?

Ceremonie je vedená matrikářem na jednom z 14 matričních úřadů, zatímco dva lidé různého pohlaví mají možnost uzavřít sňatek před jedním z více než 6000 matričních úřadů či před jednou z 21 církví. Obřad se může konat i na jiném místě než je místo bydliště jednoho z páru, avšak za provozní poplatek, to je totožné jak u manželství (platí však poplatek správní), tak i u registrovaného partnerství. Ve třech krajích tuto možnost ale příslušníci LGBTQ nemají (Královéhradecky, Olomoucký, Ústecký). Během obřadu není povolený žádný náboženský obsah.

svatba
Gayové a lesby nemohou uzavřít sňatek za stejných podmínek.

Z výzkumu veřejného ochránce práv 2016 vyplývá, že pouze na 8 z 14 matričních úřadů lze ustanovit pro uzavření registrovaného partnerství stejné podmínky, např. čas a místo konání, jako pro uzavření manželství. V ČR je registrace partnerů možná od roku 2006, avšak od té doby nevidíme žádnou progresi.

K TÉMATU  Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Samotný sňatek mohou uzavřít pouze osoby starší 18 let. Neexistuje žádná výjimka, nemohou se tak vzít dvě osoby stejného pohlaví ve věku 16 let se souhlasem soudu jako ostatní hetero páry. To však není ten zásadní nedostatek, za který by homosexuálové bojovali.

Pro registrované partnery neexistuje právo společného vlastnictví, na rozdíl od manželských párů. Manželé automaticky po uzavření manželství nabývají společného majetku, jestliže se nedomluvili jiným způsobem. Společně získávají movitý i nemovitý majetek a taktéž společně odpovídají za dluhy vzniklé za dobu manželského svazku. Po registraci vzniká pouze spoluvlastnický vztah. Když se manželé rozhodnou rozvést, jejich společně nabytý majetek je dělen jasně danými pravidly, pro homosexuály taková pravidla neexistují.

Manželství chrání oba účastníky vztahu i po úmrtí jednoho z nich. Pozůstalým je přidělený důchod, tedy vdovský důchod pro truchlícího partnera, a sirotčí důchod pro děti zemřelého. Děti registrovaných partnerů mají právo na sirotčí důchod pouze tehdy, když byl zesnulý biologickým rodičem sirotka.

Mají-li registrovaní partneři děti, nejsou jejich společné. Právně je tedy rodičem jen biologický otec či matka. V tomto pojetí se práva a povinnosti k dítěti vztahují jen na jednoho. V České republice není možná adopce dětí stejnopohlavními páry.

rodina
K homosexuálním rodinám rovněž přistupujeme jinak.

Zrušení registrovaných partnerů probíhá o mnoho jednodušeji, jelikož je nepojí žádný společný majetek ani žádní společní potomci. Soud tedy nemusí složitě přezkoumávat detaily a při žádosti obou partnerů bezproblémově zruší registrované partnerství.

Veřejná debata

Kdybyste přišli do Poslanecké sněmovny a zeptali se zástupců lidu na manželství pro všechny, byli byste jistě překvapení, jak široké spektrum názorů zde na toto téma koluje. Většina stran, které by měly moc skutečně něco změnit, zastává názor, že manželství je přece už z jazykového hlediska záležitost muže a ženy. Omezených práv registrovaných partnerů jsou si sice vědomi a rádi by je napřímili, ale název nehodlají změnit. Všechna tato fakta proto v homosexuálních párech poměrně právem vyvolávají pocit diskriminace.

K TÉMATU  Více generací pohromadě nebo každá zvlášť? Dříve bylo takové bydlení běžné a možná se tento trend zase vrátí! Jaká to má pozitiva?

Manželství – svazek muže a ženy

Ve společnosti bychom měli mít my všichni právo na rovné zacházení, to vyplývá z Listiny základních práv a svobod. Jestliže pouze terminologie slov nás okrádá o práva se slovem spojená, je to smutné. Možná si říkáte, že na názvu nezáleží, a možná máte pravdu, avšak proč by měl být název jiný, když podstata je totožná? Nechceme-li tím naznačit, že ti, jež jsou ohraničení jiným označením, jsou odlišní. Přitom se přece jedná o občana, jako kteréhokoliv jiného. Nemusí být výjimkou, může být součástí společnosti.

pride
Veřejnost ve většině souhlasí, naši poslanci ne.

Kolik z nás říká ANO manželství pro všechny?

Věřejnost je jasně na straně LGBTQ komunity, 67 % podporuje změnu legislativy.

Kolik poslanců je pro manželství pro všechny?

Cca 47 poslanců z 200 je jednoznačně pro schválení návrhu manželství pro všechny, to dělá 28,5 %.

Pozadu i v Evropě

Na západ i severně od naší republiky je manželství pro všechny schváleno. Jedná se například o Německo, Francii, Španělsko nebo Portugalsko. My se spíš řadíme k východnímu, více umírněnému, tradičnímu bloku státu, který o manželství pro všechny občany stále pouze hovoří. Kdy poskytneme gayům a lesbám stejná práva pro stabilní partnerský svazek, není známo.

rodina
Milující rodiče by měli být základ.

Rozuzlení problému

V demokratické zemi není nikdo nucen homosexuální svazky podporovat, ale taky ne striktně omezovat. Každý může mít svůj názor, ale slušně vyjádřený má větší váhu. Zdali jste přesvědčili sami sebe o tom, že byste byli rádi, kdyby láska své hranice neměla, dejte svůj názor najevo poslancům, které jste volili. Společně jsme hlasitější!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slavní gayové, kteří jsou opravdoví krasavci! Kdo nás oslovil nejvíce?

Ani muž, ani žena: Nebinární celebrity, které v tom (ne)mají jasno

Zdroje článku:
jsmefer.cz, aktualnecz, mvcr.cz, amnesty.cz, Výzkum veřejného ochránce práv
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.

Výběr článků

Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Nepřehlédněte

Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek