Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Jak často dávat dětem kapesné. Pár rad, když nevíte, jak začít

Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?
kapesné
Jak často dávat dětem kapesné

03. 12. 2019

Kapesné: jak začít

Jako rodiče někdy nevíme, kdy s kapesným začít. Kdy může dítě dostat první pravidelné peníze, aby se s nimi naučilo zacházet? Asi nejdůležitějším pravidlem, které je třeba dodržovat, je pravidelnost. Dítě by mělo mít nejen své peníze, ale také jistotu, že je v určitý čas opravdu dostane. S tím mívají rodiče někdy problém. Je dobré si napsat termín a pravidelnost dodržovat.

Školák – měsíc je pro něj dlouhá doba

Další otázkou je, jak často. U malých dětí je to jinak než u těch větších. Měsíc je například pro dítě školou povinné příliš dlouhá doba. Termín zkraťte na 14 dní nebo každý týden. Máte-li doma dítko, které chodí ještě do školky, možná na prvním stupni, je ideální dobou jeden týden. Peníze mu dávejte v menších částkách. Týden je horizont, v němž jsou zvyklé takové malé děti normálně fungovat. Ve škole mají týdenní rozvrh a kroužky se také opakují s týdenní pravidelností. Plánování svých nákupů nebo spoření jim půjde mnohem snáze.

Jak učit dítě zacházet s penězi

Mluvíme-li o týdenní frekvenci, je to doba, která mnohdy vyhovuje i starším dětem. V případě, že utratí bez jakéhokoli rozmyslu první den vše, co mají, šest dní je doba, kdy jsou schopné vydržet, než dostanou další peníze. I když to někdy není snadné. Měsíc bez peněz může svádět k nejrůznějším kreativním řešením. Je lepší se jim vyvarovat. Samozřejmě dejte na svůj pocit.

Kdy je vhodné přejít na měsíční kapesné

Postupem času je dobré přejít na měsíční výplatu kapesného. Tato doba nastane ve chvíli, kdy má dítě na starosti více větších výdajů. Kapesné může zahrnovat částku na obědy ve škole, kterou si musí hradit dítě samo. Kupuje si každý měsíc kredit do mobilního telefonu? To je přesně ta chvíle, kdy je dobré přejít na měsíční výplatní den. Přesto mu nezapomínejte připomínat základy finančního plánování. Projděte s ním jeho budoucí výdaje. Ukažte mu, jak je při pravidelných platbách důležitá spolehlivost a pravidelnost a nabídněte mu pomoc, kdykoliv si nebude vědět rady. Je to pro každé dítě velký svět. A v něm se teprve učí chodit.

K TÉMATU  Zlato jako bezpečný přístav pro vaše úspory

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jste vtipní? Přemýšlejte o tom. Myslíte si, že máte dobrý smysl pro humor? Humor je něco, co nás všechny spojuje, od zábavných textových zpráv až po hloupé memy. Svět miluje dobrý smích. Jak jsou na tom jednotlivá znamení s humorem?
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Děti i domácí mazlíčci umí být roztomilí. Tihle prckové sice ještě nosí pleny, ale už mají doslova záchvat smíchu. A může za to pes! Slyšet dětský smích je rozhodně lepší, než křik. Možná se budete smát s nimi!
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.
Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Tihle dva lidé se rozhodli vyzkoušet cvičení jógy v páru. I s návodem to ale není nic jednoduchého, jak si oba dva vyzkoušeli na vlastní kůži. Udržet krkolomné pozice je bez tréninku velký oříšek, i pokud patříte mezi pohybově nadané.

Výběr článků

V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.

Nepřehlédněte

Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek