Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Jak často dávat dětem kapesné. Pár rad, když nevíte, jak začít

Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?
kapesné
Jak často dávat dětem kapesné

03. 12. 2019

Kapesné: jak začít

Jako rodiče někdy nevíme, kdy s kapesným začít. Kdy může dítě dostat první pravidelné peníze, aby se s nimi naučilo zacházet? Asi nejdůležitějším pravidlem, které je třeba dodržovat, je pravidelnost. Dítě by mělo mít nejen své peníze, ale také jistotu, že je v určitý čas opravdu dostane. S tím mívají rodiče někdy problém. Je dobré si napsat termín a pravidelnost dodržovat.

Školák – měsíc je pro něj dlouhá doba

Další otázkou je, jak často. U malých dětí je to jinak než u těch větších. Měsíc je například pro dítě školou povinné příliš dlouhá doba. Termín zkraťte na 14 dní nebo každý týden. Máte-li doma dítko, které chodí ještě do školky, možná na prvním stupni, je ideální dobou jeden týden. Peníze mu dávejte v menších částkách. Týden je horizont, v němž jsou zvyklé takové malé děti normálně fungovat. Ve škole mají týdenní rozvrh a kroužky se také opakují s týdenní pravidelností. Plánování svých nákupů nebo spoření jim půjde mnohem snáze.

Jak učit dítě zacházet s penězi

Mluvíme-li o týdenní frekvenci, je to doba, která mnohdy vyhovuje i starším dětem. V případě, že utratí bez jakéhokoli rozmyslu první den vše, co mají, šest dní je doba, kdy jsou schopné vydržet, než dostanou další peníze. I když to někdy není snadné. Měsíc bez peněz může svádět k nejrůznějším kreativním řešením. Je lepší se jim vyvarovat. Samozřejmě dejte na svůj pocit.

Kdy je vhodné přejít na měsíční kapesné

Postupem času je dobré přejít na měsíční výplatu kapesného. Tato doba nastane ve chvíli, kdy má dítě na starosti více větších výdajů. Kapesné může zahrnovat částku na obědy ve škole, kterou si musí hradit dítě samo. Kupuje si každý měsíc kredit do mobilního telefonu? To je přesně ta chvíle, kdy je dobré přejít na měsíční výplatní den. Přesto mu nezapomínejte připomínat základy finančního plánování. Projděte s ním jeho budoucí výdaje. Ukažte mu, jak je při pravidelných platbách důležitá spolehlivost a pravidelnost a nabídněte mu pomoc, kdykoliv si nebude vědět rady. Je to pro každé dítě velký svět. A v něm se teprve učí chodit.

K TÉMATU  Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  

Nepřehlédněte

Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek