Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Jak často dávat dětem kapesné. Pár rad, když nevíte, jak začít

Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?
kapesné
Jak často dávat dětem kapesné

03. 12. 2019

Kapesné: jak začít

Jako rodiče někdy nevíme, kdy s kapesným začít. Kdy může dítě dostat první pravidelné peníze, aby se s nimi naučilo zacházet? Asi nejdůležitějším pravidlem, které je třeba dodržovat, je pravidelnost. Dítě by mělo mít nejen své peníze, ale také jistotu, že je v určitý čas opravdu dostane. S tím mívají rodiče někdy problém. Je dobré si napsat termín a pravidelnost dodržovat.

Školák – měsíc je pro něj dlouhá doba

Další otázkou je, jak často. U malých dětí je to jinak než u těch větších. Měsíc je například pro dítě školou povinné příliš dlouhá doba. Termín zkraťte na 14 dní nebo každý týden. Máte-li doma dítko, které chodí ještě do školky, možná na prvním stupni, je ideální dobou jeden týden. Peníze mu dávejte v menších částkách. Týden je horizont, v němž jsou zvyklé takové malé děti normálně fungovat. Ve škole mají týdenní rozvrh a kroužky se také opakují s týdenní pravidelností. Plánování svých nákupů nebo spoření jim půjde mnohem snáze.

Jak učit dítě zacházet s penězi

Mluvíme-li o týdenní frekvenci, je to doba, která mnohdy vyhovuje i starším dětem. V případě, že utratí bez jakéhokoli rozmyslu první den vše, co mají, šest dní je doba, kdy jsou schopné vydržet, než dostanou další peníze. I když to někdy není snadné. Měsíc bez peněz může svádět k nejrůznějším kreativním řešením. Je lepší se jim vyvarovat. Samozřejmě dejte na svůj pocit.

Kdy je vhodné přejít na měsíční kapesné

Postupem času je dobré přejít na měsíční výplatu kapesného. Tato doba nastane ve chvíli, kdy má dítě na starosti více větších výdajů. Kapesné může zahrnovat částku na obědy ve škole, kterou si musí hradit dítě samo. Kupuje si každý měsíc kredit do mobilního telefonu? To je přesně ta chvíle, kdy je dobré přejít na měsíční výplatní den. Přesto mu nezapomínejte připomínat základy finančního plánování. Projděte s ním jeho budoucí výdaje. Ukažte mu, jak je při pravidelných platbách důležitá spolehlivost a pravidelnost a nabídněte mu pomoc, kdykoliv si nebude vědět rady. Je to pro každé dítě velký svět. A v něm se teprve učí chodit.

K TÉMATU  Nejvtipnější psi a kočky! Vychutnejte si domácí mazlíčky, kteří vás dokážou rozesmát od ucha k uchu!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek