Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Prezidentské volby 2023: Zeman z Hradu, kdo ho nahradí?

Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
prezident
Kdo vyhraje bitvu o Hrad?

22. 11. 2022

22. 11. 2022

Aktuálně

Boje o Hrad by se rádo zúčastnilo 21 různorodých osobností. Sesbírané podpisy právě teď kontroluje Ministerstvo vnitra ČR. Někteří požádali o důvěru senátory, jiní poslance a ostatní zase občany České republiky. To, jaký typ podpisů nasbírali žádnou startovní čáru neposouvá vpřed ani vzad.

Kdybyste si přečetli seznam jmen všech jedenadvaceti vyvolených, většina z nich by se vám zdála být nicneříkající. Věřte či ne, ale opravdu značná část z nich nemá sebemenší šanci stát se lidem zvoleným prezidentem. Pokud se ptáte, proč se tací i přesto pokouší o takovou fantazmagorii, odpoví vám buď jejich ego vesmírných rozměrů, nadmíra peněz, která by bývala ležela ladem na účtu, touha či potřeba se zviditelnit, anebo jejich nulové EQ.

Dle výzkumů a odborných predikcí má šanci uspět pouze sedm z nich (abecedně řazeno):

  • Andrej Babiš
  • Pavel Fischer
  • Marek Hilšer
  • Danuše Nerudová
  • Petr Pavel
  • Josef Středula

Sázkové kanceláře i sociologické průzkumy ukazují, že favorité jsou ovšem tři, a to Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Je stále čas strhnout masy voličů na svou stranu, konkrétně necelé dva měsíce, ovšem tato trojice je lidmi hodnocená jako nejoblíbenější.

„Svatá” trojice

Jak známo, prezidentská volba je dvoukolová. Může se stát, že volba bude jasná už po prvním termínu prezidenského souboje. Taková osobnost by musela již v prvním kole přesvědčit nad 50 % všech zúčastněných voličů, což není očekáváno.

Andrej Babiš se do druhého kola jistě dostane, protože voličská základna ANO, jejíž je zakladatel, dělá cca 30 %. Zdali však postoupí Nerudová nebo Pavel je otázkou.

  1. A.B. je známý mistr kampaní, má neomezené množství peněz a jeho tým jsou všemi uznávaní odborníci.
  2. Danuše Nerudová je jediná žena, což je částí společnosti vnímáno jako plus. Vyčítána jí je její jednotvárná osobnost. Babišovi ovšem šlape na paty! Její účty na sociálních sítích rostou a její komunikace zde je opravdu vymazlená.
  3. Generál Pavel oslovuje svým charismatem, avšak jeho komunistická předlistopadová minulost ho dohání. Angažoval se jinak než Andrej Babiš, spojuje je ovšem hlavička známé strany KSČ. Pavlovy potenciální voliče taková historie odrazuje, zatímco Babišovy nikoli.

DanuSHE

Vládou podpořená žena ráda poukazuje na své ženství. Šíří názor, že chce bojovat s diskriminací menšin, ráda by prosazovala zájmy budoucích generací a vyzdvihuje své ekonomické vzdělání, kterým by chtěla přispět vládě se současnou hospodářskou krizí.

K TÉMATU  Babička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete
Danuše
Bude Danuše Nerudová naší první prezidentkou?

Pakliže se ptáte, jestli má krásná tvářička řídící se Havlovým odkazem vůbec nějakou chybu, nejste sami. Zdá se být podezřele bez poskvrnky, což mnohé odrazuje. Své jméno si intenzivně buduje už několik měsíců, z téměř neznámé rektorky Mendelovy univerzity se stala favoritka, která má obrovské šance postoupit do druhého kola. Není tak dávno, kdy právě Danuše Nerudová oslovovala pouze 7 % respondentů z řad voličstva.

Generál

Oblíbenec s vojenskou kariérou, předseda vojenského výboru NATO taktéž usiluje o přízeň občanů.  Odevzdal 81 250 podpisů obyvatelstva České republiky, na což je hrdý.

Pavel
Generál Pavel vyzdvihuje v kampani svoji armádní minulost.

Generál Pavel se proslavil založením iniciativy Spolu silnější v roce 2020, která pomáhala lidem v boji s covidem. Teď se zaměřuje na pomoc lidem, které postihly nesilnější dopady ekonomické krize. S ruskou invazí na Ukrajinu se ukázal jako opravdový odborník. Jeho mluva je slušná, někdy až poněkud mdlá. Kritikové zdůrazňují Pavlovo komunistické angažmá, on sám kritiku pokorně přijímá a tvrdí, že odčinil vše, co odčinit mohl.

Expremiér

Andrej Babiš – předseda ANO, soudobý poslanec České republiky, businessman, bývalý premiér ČR, zakladatel koncernu Agrofert – je muž mnoha tváří. Jeho jméno je v českém politickém mediálním prostředí to nejskloňovanější.

Babiš
Andrej Babiš dělí občany České republiky na dvě strany.

Ať jste příznivcem, či jeho odpůrcem, nemůžete vyvrátit, že jeho osoba výrazně dělí společnost. Příkladem jsou volby do Poslanecké sněmovny 2021, které rozhodl souboj dvou -„babišovců“ a „antibabišovců“. Byl by tedy Andrej Babiš dobrým prezidentem? Přece jen jednou z nejomílanějších proseb voličstva směrem k Hradu je žádost, aby hlava státu byla nadstranická a veřejnost sjednocovala. Můžeme otevřít diskuzi, zdali je člověk jako Andrej Babiš, tedy člověk opleten mnoha kauzami, dobrý kandidát na vrchního velitele ozbrojených sil. Nechme to však na prezidentských volbách 2023.

Ostatní v těsném závěsu

Pavel Fischer

Pavel Fischer se taktéž nijak výrazně neprojevuje. Je zasloužilým senátorem a opravdovým demokratem, ovšem poněkud konzervativní. Byl osobním poradcem Václava Havla, jímž je jeho neslaná nemastná kampaň přeplněná. Mladé liberály odrazuje některými svými starými homofobními výroky, za které se ovšem omluvil. Je děsivé, jak si ceníme omluvy za opravdu nemístná slova, je to přece jen slušnost, ta se však z naší národní politiky vytratila. Nemyslíte? 

K TÉMATU  Je těžké se neusmát! Černé kočky skákají, padají, hrají si, jsou zvědavé a lekají se věcí kolem. Tohle vám zaručeně zvedne náladu!

Marek Hilšer

Senátor Marek Hilšer, který slíbil už po volbě minulé (v roce 2018), že se příštích voleb zúčastní znovu a pokusí se vyhrát. Ačkoli je jeho osoba mediálně nezajímavá, nedostává se mu velkého prostoru pro vyjádření, nemá velké úspory, a tak víceméně zapadá v řadě. Kdyby volba na post prezidenta ČR byla nepřímá jako kdysi, Marek Hilšer by byl skvělým kandidátem. Ale lidé politicky neangažovaní hledají osobnost, která bude šokovat, což on bohužel není.

Karel Janeček

Opravdovým diamantem prezidentské volby 2022 je Karel Janeček – geniální matematik s pohádkovým majetkem. Tvrdí, že bude budoucí hlava státu, i přestože tomu nic nenasvědčuje. Přespříliš si věří, přeceňuje vlastní síly a vůbec nerozumí potřebám společnosti. Místo toho jezdí na jednokolce, nechává se na ní fotit a veřejnost se jeho směšným snahám pouze šklebí. Takto se ztrácí nejen volitelnost, ale i úcta. 

Josef Středula

Levicový kandidát, šéf odborů Josef Středula s oficiálním oznámením kandidatury předsedy ANO podstatně ztratil své šance. Odborová demonstrace, již Středula 8.10.2022 pořádal, byla taktéž nepodařená. Přišly odhadem nižší tisíce tuzemských občanů. To byl počátek pádu Zemanova favorita. 

Rozhodně je co sledovat! Prezidentské volby v Česku jsou tradičně prolezlé špínou, avšak věřme tomu, že vše dobře dopadne. Nesmíme zanevřít na post prezidenta, který dle mnohých „stejně nic neovlivní“. Postava Miloše Zemana nám ukázala, že i prezident je v domácí politice silný hráč, a proto jděte 13. a 14. ledna 2023 k prvnímu kolu voleb! Nezapomeňte ani na druhý termín voleb 27. a 28. ledna 2023.

Chci být v obraze

Fanouškům podcastů doporučujeme jeden český z intelektuální sféry, a to Čekání na prezidenta.

Zdali vás politika, a nejen domácí, zajímá, podívejte se na mladý rozvíjející se instagramový profil @politika_nejen_pro_mlade.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Volby 2022: Proč jít k volbám a hodit svůj názor do urny?

Manželství pro všechny: Kde je problém a co opravdu znamená registrované partnerství?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Každý máme ve svém okolí někoho, pro koho je káva tématem číslo jedna. Ať už raději pijí ristretto, espresso nebo nadýchané cappuccino, jejich den bez šálku kvalitní kávy jako by ani nebyl. A co by je pod stromečkem mohlo potěšit víc než právě výběrová káva či předměty, se kterými svůj kávový rituál pozvednou na ještě vyšší úroveň?
Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.

Výběr článků

Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.

Nepřehlédněte

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek