Pondělí , 28. 11. 2022

René

Prezidentské volby 2023: Zeman z Hradu, kdo ho nahradí?

Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
prezident
Kdo vyhraje bitvu o Hrad?

22. 11. 2022

22. 11. 2022

Aktuálně

Boje o Hrad by se rádo zúčastnilo 21 různorodých osobností. Sesbírané podpisy právě teď kontroluje Ministerstvo vnitra ČR. Někteří požádali o důvěru senátory, jiní poslance a ostatní zase občany České republiky. To, jaký typ podpisů nasbírali žádnou startovní čáru neposouvá vpřed ani vzad.

Kdybyste si přečetli seznam jmen všech jedenadvaceti vyvolených, většina z nich by se vám zdála být nicneříkající. Věřte či ne, ale opravdu značná část z nich nemá sebemenší šanci stát se lidem zvoleným prezidentem. Pokud se ptáte, proč se tací i přesto pokouší o takovou fantazmagorii, odpoví vám buď jejich ego vesmírných rozměrů, nadmíra peněz, která by bývala ležela ladem na účtu, touha či potřeba se zviditelnit, anebo jejich nulové EQ.

Dle výzkumů a odborných predikcí má šanci uspět pouze sedm z nich (abecedně řazeno):

  • Andrej Babiš
  • Pavel Fischer
  • Marek Hilšer
  • Danuše Nerudová
  • Petr Pavel
  • Josef Středula

Sázkové kanceláře i sociologické průzkumy ukazují, že favorité jsou ovšem tři, a to Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Je stále čas strhnout masy voličů na svou stranu, konkrétně necelé dva měsíce, ovšem tato trojice je lidmi hodnocená jako nejoblíbenější.

„Svatá” trojice

Jak známo, prezidentská volba je dvoukolová. Může se stát, že volba bude jasná už po prvním termínu prezidenského souboje. Taková osobnost by musela již v prvním kole přesvědčit nad 50 % všech zúčastněných voličů, což není očekáváno.

Andrej Babiš se do druhého kola jistě dostane, protože voličská základna ANO, jejíž je zakladatel, dělá cca 30 %. Zdali však postoupí Nerudová nebo Pavel je otázkou.

  1. A.B. je známý mistr kampaní, má neomezené množství peněz a jeho tým jsou všemi uznávaní odborníci.
  2. Danuše Nerudová je jediná žena, což je částí společnosti vnímáno jako plus. Vyčítána jí je její jednotvárná osobnost. Babišovi ovšem šlape na paty! Její účty na sociálních sítích rostou a její komunikace zde je opravdu vymazlená.
  3. Generál Pavel oslovuje svým charismatem, avšak jeho komunistická předlistopadová minulost ho dohání. Angažoval se jinak než Andrej Babiš, spojuje je ovšem hlavička známé strany KSČ. Pavlovy potenciální voliče taková historie odrazuje, zatímco Babišovy nikoli.

DanuSHE

Vládou podpořená žena ráda poukazuje na své ženství. Šíří názor, že chce bojovat s diskriminací menšin, ráda by prosazovala zájmy budoucích generací a vyzdvihuje své ekonomické vzdělání, kterým by chtěla přispět vládě se současnou hospodářskou krizí.

K TÉMATU  Hračky a prvky do pokojíčku vyrobíte z obyčejného kartonu. Inspirujte se
Danuše
Bude Danuše Nerudová naší první prezidentkou?

Pakliže se ptáte, jestli má krásná tvářička řídící se Havlovým odkazem vůbec nějakou chybu, nejste sami. Zdá se být podezřele bez poskvrnky, což mnohé odrazuje. Své jméno si intenzivně buduje už několik měsíců, z téměř neznámé rektorky Mendelovy univerzity se stala favoritka, která má obrovské šance postoupit do druhého kola. Není tak dávno, kdy právě Danuše Nerudová oslovovala pouze 7 % respondentů z řad voličstva.

Generál

Oblíbenec s vojenskou kariérou, předseda vojenského výboru NATO taktéž usiluje o přízeň občanů.  Odevzdal 81 250 podpisů obyvatelstva České republiky, na což je hrdý.

Pavel
Generál Pavel vyzdvihuje v kampani svoji armádní minulost.

Generál Pavel se proslavil založením iniciativy Spolu silnější v roce 2020, která pomáhala lidem v boji s covidem. Teď se zaměřuje na pomoc lidem, které postihly nesilnější dopady ekonomické krize. S ruskou invazí na Ukrajinu se ukázal jako opravdový odborník. Jeho mluva je slušná, někdy až poněkud mdlá. Kritikové zdůrazňují Pavlovo komunistické angažmá, on sám kritiku pokorně přijímá a tvrdí, že odčinil vše, co odčinit mohl.

Expremiér

Andrej Babiš – předseda ANO, soudobý poslanec České republiky, businessman, bývalý premiér ČR, zakladatel koncernu Agrofert – je muž mnoha tváří. Jeho jméno je v českém politickém mediálním prostředí to nejskloňovanější.

Babiš
Andrej Babiš dělí občany České republiky na dvě strany.

Ať jste příznivcem, či jeho odpůrcem, nemůžete vyvrátit, že jeho osoba výrazně dělí společnost. Příkladem jsou volby do Poslanecké sněmovny 2021, které rozhodl souboj dvou -„babišovců“ a „antibabišovců“. Byl by tedy Andrej Babiš dobrým prezidentem? Přece jen jednou z nejomílanějších proseb voličstva směrem k Hradu je žádost, aby hlava státu byla nadstranická a veřejnost sjednocovala. Můžeme otevřít diskuzi, zdali je člověk jako Andrej Babiš, tedy člověk opleten mnoha kauzami, dobrý kandidát na vrchního velitele ozbrojených sil. Nechme to však na prezidentských volbách 2023.

Ostatní v těsném závěsu

Pavel Fischer

Pavel Fischer se taktéž nijak výrazně neprojevuje. Je zasloužilým senátorem a opravdovým demokratem, ovšem poněkud konzervativní. Byl osobním poradcem Václava Havla, jímž je jeho neslaná nemastná kampaň přeplněná. Mladé liberály odrazuje některými svými starými homofobními výroky, za které se ovšem omluvil. Je děsivé, jak si ceníme omluvy za opravdu nemístná slova, je to přece jen slušnost, ta se však z naší národní politiky vytratila. Nemyslíte? 

K TÉMATU  Chcete si pořídit malé kotě? Víte, jak se o něj nejlépe postarat? Dejte na rady odborníka!

Marek Hilšer

Senátor Marek Hilšer, který slíbil už po volbě minulé (v roce 2018), že se příštích voleb zúčastní znovu a pokusí se vyhrát. Ačkoli je jeho osoba mediálně nezajímavá, nedostává se mu velkého prostoru pro vyjádření, nemá velké úspory, a tak víceméně zapadá v řadě. Kdyby volba na post prezidenta ČR byla nepřímá jako kdysi, Marek Hilšer by byl skvělým kandidátem. Ale lidé politicky neangažovaní hledají osobnost, která bude šokovat, což on bohužel není.

Karel Janeček

Opravdovým diamantem prezidentské volby 2022 je Karel Janeček – geniální matematik s pohádkovým majetkem. Tvrdí, že bude budoucí hlava státu, i přestože tomu nic nenasvědčuje. Přespříliš si věří, přeceňuje vlastní síly a vůbec nerozumí potřebám společnosti. Místo toho jezdí na jednokolce, nechává se na ní fotit a veřejnost se jeho směšným snahám pouze šklebí. Takto se ztrácí nejen volitelnost, ale i úcta. 

Josef Středula

Levicový kandidát, šéf odborů Josef Středula s oficiálním oznámením kandidatury předsedy ANO podstatně ztratil své šance. Odborová demonstrace, již Středula 8.10.2022 pořádal, byla taktéž nepodařená. Přišly odhadem nižší tisíce tuzemských občanů. To byl počátek pádu Zemanova favorita. 

Rozhodně je co sledovat! Prezidentské volby v Česku jsou tradičně prolezlé špínou, avšak věřme tomu, že vše dobře dopadne. Nesmíme zanevřít na post prezidenta, který dle mnohých „stejně nic neovlivní“. Postava Miloše Zemana nám ukázala, že i prezident je v domácí politice silný hráč, a proto jděte 13. a 14. ledna 2023 k prvnímu kolu voleb! Nezapomeňte ani na druhý termín voleb 27. a 28. ledna 2023.

Chci být v obraze

Fanouškům podcastů doporučujeme jeden český z intelektuální sféry, a to Čekání na prezidenta.

Zdali vás politika, a nejen domácí, zajímá, podívejte se na mladý rozvíjející se instagramový profil @politika_nejen_pro_mlade.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Volby 2022: Proč jít k volbám a hodit svůj názor do urny?

Manželství pro všechny: Kde je problém a co opravdu znamená registrované partnerství?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.

Nepřehlédněte

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek